Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Software -> Linux -> Linux 9.1 jak mam zrobic zeby mi cdrom dzialal i cos jeszcze Idź do strony 1, 2
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Linux 9.1 jak mam zrobic zeby mi cdrom dzialal i cos jeszcze
PostWysłano: Niedziela, 23 Listopada 2003, 22:46 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
priv
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #473
Posty: 82


[ Osobista Galeria ]




Prosze o jak najszybsza odpowiedz.... Wiec moje problemy polegaja na tym ,z e zainstalowalem sobie linux mandrake 9.1 i nie moge wejsc do cdromu jest napisane , ze nie ma takiego czegos i , ze nie jest zamontowane...
a drugi problem:
Jak zainstalowac wina i linuxa?
gdy instaluje lunuxa musze sformatowac wszystkie partycje ??

zainstalowanie wina i linux jak to mam zrobic , bede wdzieczny za szybko i DOKLADNA odpowiedz nie znam sie na linuxie zabardzo.
  
Re: Linux 9.1 jak mam zrobic zeby mi cdrom dzialal i cos jes
PostWysłano: Poniedziałek, 24 Listopada 2003, 09:53 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
priv
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #473
Posty: 82


[ Osobista Galeria ]




Aha i juz zostal mi tylko problem z cdromem ktos mi powiedzial , ze trzeba
zamountowac ! nie wiem jak sie mountuje prosze dokladniej odpowiedzi THX
  
Re: <priv> Linux 9.1 jak mam zrobic zeby mi cdrom dzia
PostWysłano: Poniedziałek, 24 Listopada 2003, 10:56 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




pierwsze pytanie czemu Mandrake 9.1 a nie 9.2 (nie mów ze nie masz ... gazeta z 7 płytkami kosztuje 37 zł !!!!!!) a 9.2 jest już bardziej zaawansowanym i większość nowości (np ALSA) ma już w sobie ...

oki musisz mieć w katalogu /mnt
stworzone katalogi np:
/mnt/cdrom
/mnt/cdrom2 - te powinny być "na dzień dobry"

i jak włączasz konfiguracje pulpitu to włącz "urządzenia na pulpicie" i tam zaznacz zamontowane i odminowane cdromy i nagrywarki

ale wtedy dostajesz sprzęt zamontowany (jeżeli nic nie zmieniałeś) w trybie supermount ... możesz to pozmieniać np. uruchamiając harddrake`a ... albo jeszcze lepiej wyedytuj plik fstab który znajduje się w katalogu /etc ... napisz zalogowany jako root w shellu: /etc/fstab

zacznie go ... a przynajmniej powinien wyświetlić np w kwordzie i tam albo wyedytuj albo dopisz ... przynajmniej tyle

/dev/hdb /mnt/cdrom iso9660 auto,owner,users,ro 0 0

gdzie hdb no urządzenie fizyczne ... np dvd-rom podpięty na pierwszym kanale ide po hda czyli dysku twardym na tym ze kanale ide

możesz tez w katalogu /mnt/
stworzyć nowe "plikourządzenie" np /mnt/dvd-rom
etc
wtedy jak taki katalog stworzymy to zmieniamy wpis w fstab na:

/dev/hdb /mnt/dvd-rom iso9660 auto,owner,users,ro 0 0

a jak by to była nagrywarka to np:

/dev/hdb /mnt/cd-rw iso9660 auto,owner,users,rw 0 0

potem już konfiguracja ... ale najlepiej zobacz jak to działa i zdawaj już konkretne pytania ... bo pisania byłoby teraz tu od groma wink.gif

a żeby w ogóle zobaczyć cd-rom tak dla próby to sprawdź na jakim kanale jest zainstalowany np. hdb czy tez hdc i napisz w shellu
mount /dev/hdb /mnt/cdrom
lub
mount /dev/hdc /mnt/cdrom

powinieneś mieć zamontowane urządzenie cdrom i wtedy wchodzisz do /mnt/cdrom i powinien ukazać się np. katalog plików które masz na płycie

aha zerknij tez na www.linux.pl
  
Re: Linux 9.1 jak mam zrobic zeby mi cdrom dzialal i cos jes
PostWysłano: Poniedziałek, 24 Listopada 2003, 16:26 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
priv
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #473
Posty: 82


[ Osobista Galeria ]




Po pierwsze wytłumacz to dokladniej jesli laskaw....
Po drugie zamierzam sie najpierw pobawic w mandrake 9.1 potem przejde na nowszego







Zalezy mi na dokladnego wytlumaczenia poniewaz siedze przy tym od 1 dnia!

I nic nie rozumiem/.....



z gory WIELKIE DZIEKI!!!
  
Re: <priv> Linux 9.1 jak mam zrobic zeby mi cdrom dzia
PostWysłano: Poniedziałek, 24 Listopada 2003, 16:54 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




... ciężko będzie ... już chyba dość jasno napisałem ... wiesz to trza rozgryźć .. wczuć się w filozofie Linuxa ... jest ona inna ... a nawet całkiem odmienna od windowsa ...

dobra ... wchodzisz zalogowany jako root do /mnt
tu tworzysz dwa katalogi ... jeżeli masz np 2 napędy

/mnt/dvd-rom
i
/mnt/cd-rw

następnie wchodzisz do /etc

a tu szukasz fstab i go otwierasz ... zmieniasz albo wprowadzasz zapisy dotyczące napędów ... powinny być wiec je tylko poddaj edycji aby wyglądały podobnie do tego:

/dev/hdb /mnt/dvd-rom iso9660 auto,owner,users,ro 0 0

przy czym musisz sprawdzić uruchamiając harddrake jaki napęd to np. dvd-rom a jaki nagrywarka (jeżeli posiadasz) u mnie dvd-rom to hdb

potem nagrywarka czyli:

/dev/hdc /mnt/cd-rw iso9660 auto,owner,users,rw 0 0

i zapisujesz

jednakże nagrywarka powinna być wpisana jako virtulane urządzenie scsi i wtedy było by np. tak

/dev/scd0 /mnt/cd-rw iso9660 auto,owner,users,rw 0 0

zapisujesz i możesz restartować kompa celem sprawdzenia czy przy uruchamianiu montowanie dysków cd się nie wywali (jak będzie zielone [ok] to oki wink.gif) i teoretycznie powinno być oki ... ale czasem nie jest wink.gif

... możesz tez to zrobić na razie bez modyfikowania fstab ... przez ustawienia pulpitu i to co wyżej w poprzednim poście napisałem włączasz urządzenia na pulpicie ...

... potem jak jesteś z tego niezadowolony to do hardrake`a i ustawiasz przez "narzędzie konfiguracyjne" punkt montowania dysku dvd u nas to wskażesz jedno z nowo utworzonych plikodysków wink.gif tj. /mnt/dvd-rom oraz dla nagrywarki /mnt/cd-rw potem zapisujesz

na razie jaśniej ciężko mi to wyjaśnić ... tu trzeba popróbować ... tylko na razie nie testuj zmian na dyskach hda i innych "twardych" !!!!! bo system może już "nie wstać" wink.gif

na razie brak więcej czasu ... ale jak już coś będziesz robił to napisz postaram się pomóc ...
  
Re: Linux 9.1 jak mam zrobic zeby mi cdrom dzialal i cos jes
PostWysłano: Poniedziałek, 24 Listopada 2003, 16:55 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
gROszeCK1
Stały uczestnik vip
Stały uczestnik
 
Użytkownik #297
Posty: 1047


[ Osobista Galeria ]




[quote="priv"]
Zalezy mi na dokladnego wytlumaczenia poniewaz siedze przy tym od 1 dnia!

[/quote]

hu hu hu
Ja przy pierwszym Red Hacie (chyba 6.0) to tygodniami siedzialem zanim mi wszystko dzialalo jak nalezy. crazy.gif
  
Re: <priv> Linux 9.1 jak mam zrobic zeby mi cdrom dzia
PostWysłano: Poniedziałek, 24 Listopada 2003, 17:01 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




zrób z konsoli:
cat /etc/fstab
i to ci wypisze wklej tutaj jako posta i zaraz coś na to poradzimy.
  
Re: Linux 9.1 jak mam zrobic zeby mi cdrom dzialal i cos jes
PostWysłano: Poniedziałek, 24 Listopada 2003, 17:24 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
priv
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #473
Posty: 82


[ Osobista Galeria ]




Eh....nie wiem juz kogo sluchac?

Wiec wpisze w konsoli to co powiedzial bzdury wam co mi sie wyswietlilo......
a co to tego co napisal ext73 to jest latwe dla Ciebie, dzieki Ci bo probowales wytlumaczyc mi to ale to jest moja wina to dlaczego mi nie wyszlo :) Problem w tym , ze nie wiem gdzie co jest np. zalogowany do rota? nie wiem nawet co to znaczy ::P:P jakbys powiedzial: wejdz do katalogu domowego i u gory napisz cos tam cos tam ... to bym zrozumial
ale ja rozumie nikt nie ma do tego nerwow przynajmniej sie starales wytlumaczyc. Jesli jednak umiesz opanowac nerwy itd to opis tak jak napisalem w przykladzie... :):):):):):):)
  
Re: <priv> Linux 9.1 jak mam zrobic zeby mi cdrom dzia
PostWysłano: Poniedziałek, 24 Listopada 2003, 17:28 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ulan
pcandsoft.pl vip
 
Użytkownik #256
Posty: 1291


[ Osobista Galeria ]




Na razie posluchaj rady ktorej udzieli ci Bzdury wink.gif .Wbrew pozorom on nie plecie bzdur biggrin.gif . eXt chce dobrze, ale sie chyba odrobinke zagalopowal... cool.gif
  
Re: <ulan> Linux 9.1 jak mam zrobic zeby mi cdrom dzia
PostWysłano: Poniedziałek, 24 Listopada 2003, 21:25 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




może odrobinkę ... ale jak nikt nie chce pomóc ... to jakoś trza tę sprawę wyjaśnić ... a z tym montowaniem to takie fajne nie jest sam wiem to po sobie wink.gif

np. przeczytaj o montowaniu napędów jako scdx wink.gif

może znasz rowiązanie ?
  
Re: <e X t 7 3> Linux 9.1 jak mam zrobic zeby mi cdrom
PostWysłano: Poniedziałek, 24 Listopada 2003, 22:14 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ulan
pcandsoft.pl vip
 
Użytkownik #256
Posty: 1291


[ Osobista Galeria ]




A wiesz nie wiem, nigdy sie specjalnie w ten temat nie wglebialem biggrin.gif
  
Re: Linux 9.1 jak mam zrobic zeby mi cdrom dzialal i cos jes
PostWysłano: Wtorek, 25 Listopada 2003, 20:03 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
priv
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #473
Posty: 82


[ Osobista Galeria ]




Panowie......A co ze mną ? ? ?
  
Re: Linux 9.1 jak mam zrobic zeby mi cdrom dzialal i cos jes
PostWysłano: Wtorek, 25 Listopada 2003, 22:02 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
tadziu
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #122
Posty: 8


[ Osobista Galeria ]




Wiesz jak odpalic konsole? Wejdz do menu na pasku zadan i znajdz - konsola lub terminal to sie nazywa ;) Potem wpisz 'su' i podaj haslo administratora (od dzis mozesz juz uzywac nazwy 'root' ;) ). Potem wpisz 'kedit /etc/fstab' i tam wpisz wg. tego co ci mowil eXt73. Jezeli sobie nie radzisz, to wpisz w konsoli 'cat /etc/fstab' i pokaz tutaj (ale tylko pod warunkiem ze sobie nie poradzisz! ;) ) Pamietaj, zeby nie skasowac niczego co juz w /etc/fstab jest :)
  
Re: Linux 9.1 jak mam zrobic zeby mi cdrom dzialal i cos jes
PostWysłano: Wtorek, 25 Listopada 2003, 23:16 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
priv
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #473
Posty: 82


[ Osobista Galeria ]




OK.....Napisze do Was ale.... troszke pozniej :D

Bo moj brat nie ma czasu zeby puscic mnie na drugiego kompa :)))


To.........moze bym z kims pogadal na gadu-gadu ? albo jak to na linuxie kadu :D jesli chcecie to piszcie to podam wam numer!!!_
  
Re: <priv> Linux 9.1 jak mam zrobic zeby mi cdrom dzia
PostWysłano: Czwartek, 27 Listopada 2003, 11:23 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




słuchaj najlepiej będzie tak ...

prześlij mi swój plik fstab, który znajduje się w katalogu /etc

zmodyfikuje go tak aby twój system montował Ci napędy na dzień dobry (widzę ze najlepiej będzie jak to zrobi w trybie supermount wink.gif ) i potem tylko w ustawieniach pulpitu włączysz wyświetlanie urządzeń na pulpicie i będzie oki smile.gif

mój adres:

(jest tez w profilu ... moim wink.gif )
  
Re: Linux 9.1 jak mam zrobic zeby mi cdrom dzialal i cos jes
PostWysłano: Czwartek, 27 Listopada 2003, 13:36 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
priv
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #473
Posty: 82


[ Osobista Galeria ]




Hmm....Mam inne jeszcze pytanko....
Mam dwa dyski twarde
i czy moge mu stworzyc np. SWAP z jednego dysku a ext2 z innego?
to jest wazne...
Aha i nie zapomnijcie o cdromie nie zakonczylem tego tematu
  
Re: <priv> Linux 9.1 jak mam zrobic zeby mi cdrom dzia
PostWysłano: Czwartek, 27 Listopada 2003, 13:39 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ulan
pcandsoft.pl vip
 
Użytkownik #256
Posty: 1291


[ Osobista Galeria ]




Pyt 1. Mozesz

A co do drugiego to eXt juz Ci napisal, zebys mejlowal
  
Re: <priv> Linux 9.1 jak mam zrobic zeby mi cdrom dzia
PostWysłano: Czwartek, 27 Listopada 2003, 13:40 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




... a co Ja napisałem prześlij fstab`a to go zmodyfikuje ... a jest to całkiem możliwe ... ale czemu Ci na tym zależy ?
  
Re: Linux 9.1 jak mam zrobic zeby mi cdrom dzialal i cos jes
PostWysłano: Czwartek, 27 Listopada 2003, 13:45 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
priv
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #473
Posty: 82


[ Osobista Galeria ]




Hey....jeszcze jedno pytanko


Mam 2 dyski twarde i czy moge z jednego zrobic partycje SWAP a z drugiego EXT2 czy to musi byc z tego samego hdd?????
  
Re: Linux 9.1 jak mam zrobic zeby mi cdrom dzialal i cos jes
PostWysłano: Czwartek, 27 Listopada 2003, 13:48 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
priv
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #473
Posty: 82


[ Osobista Galeria ]




Eh......sorki nie zauwazylem ok przesle ci to ale gdzie to znalezc ?
  
Linux 9.1 jak mam zrobic zeby mi cdrom dzialal i cos jeszcze
Forum dyskusyjne -> Software -> Linux

Strona 1 z 2  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
rozwód kraków dobry adwokatciechocinek hotel spa
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010