Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Software -> Linux -> Jak zacząć przygodę z Linuksem? Co trzeba wiedzieć? Idź do strony 1, 2
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Jak zacząć przygodę z Linuksem? Co trzeba wiedzieć?
PostWysłano: Sobota, 13 Grudnia 2003, 20:56 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
cf4ni4k
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #283
Posty: 76


[ Osobista Galeria ]




Witam.

Chciałbym rozpocząć swoją przygodę z Linuksem, o którym praktycznie nic nie wiem. Bardzo byłbym wdzięczny, gdybyście udzielili mi kilku rad odnośnie instalacji systemu, jak i również na temat jego obsługi. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że nigdy nie miałem z nim styczności.

Poza tym, gdzie można znaleźć/kupić Linuksa i z jakim najlepiej zaczynać swoją przygodę? biggrin.gif
  
Re: <cf4ni4k> Jak zacząć przygodę z Linuksem? Co trzeb
PostWysłano: Sobota, 13 Grudnia 2003, 22:08 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




jak zacząć i co wiedzieć??
Hmm niby proste pytanie, ale trudniejsza odpowiedź.
Ja zaczynałem od SuSe Linux i od ponad 2 lat jestem jego użytkownikiem. Jednak na początek najlepsza jest chyba mandarynka (czyt. Mandrake) lub ewentualnie Czerwony Kapelusz (Red Hat). Wszystkie dystrybucje są teraz lepiej lub gorzej spolszczone, ale przez instalacje powinieneś przebrnąć bez problemu. Jedna uwaga!! Zawsze dokładnie czytaj to, co jest napisane na ekranie inaczej możesz sobie zrobić kuku.
Pierwsza sprawa to partycje. Jeżeli nie planujesz większego zagłębiania się w ten system to wystarczy 1 partycja root (/) i swap (zależna od ilości Twojej pamięci operacyjnej). Jeżeli jednak bardziej zależy Ci na bezpieczeństwie to z partycjami można zrobić o wiele więcej. System plików? Osobiście polecam ReiserFS. Zdecydowanie zrezygnuj z Ext2, a z Ext3 to różnie bywa.
Boot loader - oczywiście stare poczciwe LILO (jakoś do gruba nie mam przekonania).

Instalację pewnie będziesz przeprowadzał standardową, ale sporo śmiecia się instaluje niepotrzebnego (zresztą tak jak w Win :) ale jeśli masz choć trochę zapału to szybko sobie instalację dostosujesz do swoich potrzeb.
Pamiętaj żeby zawsze instalować źródła jądra, chociaż one są dziurawe (bardzo, jak można było o tym niedawno przeczytać) więc od razu zawitaj na www.kernel.org i ściągaj 2.4.23

Post install info:

1) Pierwsza i podstawowa sprawa - rekompilacja jądra.
Jeśli chcesz dokładny opis wal śmiało to napiszę, bo teraz mi się nie chce ;)
2) instalacja najnowszej Mozilki lub Operki (bo Konqueror jest fe)

Myślę, że ze wszystkim sobie poradzisz, bo dzisiejsze instalatory są równie intuicyjne jak w Win.
  
Re: Jak zacząć przygodę z Linuksem? Co trzeb
PostWysłano: Sobota, 13 Grudnia 2003, 22:15 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ulan
pcandsoft.pl vip
 
Użytkownik #256
Posty: 1291


[ Osobista Galeria ]




Bzdury :
Myślę, że ze wszystkim sobie poradzisz, bo dzisiejsze instalatory są równie intuicyjne jak w Win.


A nawet bardziej lol.gif lol.gif lol.gif
  
Re: Jak zacząć przygodę z Linuksem? Co trzeba wiedzieć?
PostWysłano: Niedziela, 14 Grudnia 2003, 01:29 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
cf4ni4k
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #283
Posty: 76


[ Osobista Galeria ]




W przyszłym tygodniu powinienem mieć Mandrake, tak więc dopiero wtedy będe mógł powiedzieć więcej na temat moich problemów. Trochę już poczytałem topiców na temat Linuksa, ale na pewno nie obejdzie się bez kłopotów crazy.gif.

Chciałbym się na początku zapytać o takie podstawy jak: co to są właściwie źródła jądra oraz rekomplikacja jądra (czytałem, że najczęściej właśnie z tym są największe problemy). Jeżeli nie stwarzałoby to dla Ciebie problemu, to byłbym wdzięczny za ten opis. wink.gif
  
Re: <cf4ni4k> Jak zacząć przygodę z Linuksem? Co trzeb
PostWysłano: Niedziela, 14 Grudnia 2003, 01:48 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




jak dziś znajdę coś więcej czasu to porobię zrzuty bo pisania to by było sporo.
  
Re: Jak zacząć przygodę z Linuksem? Co trzeba wiedzieć?
PostWysłano: Niedziela, 14 Grudnia 2003, 03:44 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
EZ_lo
Stały uczestnik
<tt>Stały uczestnik</tt>
 
Użytkownik #91
Posty: 600


[ Osobista Galeria ]




to ja sie goraco podpisuje pod prosba cf4ni4ka i zamieniam w sluch :D
  
Re: <EZ_lo> Jak zacząć przygodę z Linuksem? Co trzeba
PostWysłano: Niedziela, 14 Grudnia 2003, 13:33 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
cf4ni4k
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #283
Posty: 76


[ Osobista Galeria ]




Dzięki wink.gif Mam jeszcze jedno takie banalne pytanko: bo chciałbym jednocześnie korzystać z Windows XP Home na którym mam utworzone dwie partycje: C,D oraz z Linux Mandrake 9.2. Jeżeli będe w danej chwili na Mandrake, to nie będe mógł korzystać z tych partycji przynależnych do XP? To samo tyczy się takich progsów jak Gadu-Gadu - czyli będe miał dwa gadulce niezależne od siebie, każdy w innym systemie?

Poza tym na XP mam dwie utworzone partycje, którym przysługują kolejno: C - 29GB, D - 80GB. Tak więc tworząc nowe partycje (będe miał cztery?) będe musiał jakoś zmodyfikować partycje C i D aby "uwolnić" troche gigabajtów na Linux?
  
Re: <cf4ni4k> Jak zacząć przygodę z Linuksem? Co trzeb
PostWysłano: Niedziela, 14 Grudnia 2003, 14:27 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




dostęp do dysków jest jak najbardziej możliwy .. zobacz na moje zrzutu ekranu na forum .... Mandrake "widzi" win_c i win_d .. kopiuje czasem pliki w te i z powrotem wink.gif ... a co do gadulca Ja korzystam z Kadu ... oczywiście pliki z historia kontaktów są niezależne ale cała reszta jest identyczna

a partycje ... D dzielisz na 3 partycje i będzie teraz c i d dla windowsa i partycje root "/" i "swap" dla Linuxa na podzielonym na 3 dawnym D
  
Re: <cf4ni4k> Jak zacząć przygodę z Linuksem? Co trzeb
PostWysłano: Niedziela, 14 Grudnia 2003, 15:01 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




rekompilacja jądra to żanda filozofia, gorzej z jego konfiguracją, ale nie będę straszył i zaczynamy:
w konsolce (z przyzwyczajenia)
su (poprosi o hasło roota, które oczywiście wklepiesz ;)
wget http://www.kernel.org/pub/linux/kernel/v2.4/linux-2.4.23.tar.bz2
lub w jakiejkolwiek przeglądarce sobie ściągasz (oczywiście wget w przeglądarkę nie wklepuj ;)

W katalogu z archiwum *.bz2 robisz tak:

tar -jxf ./linux-2.4.23.tar.bz2
mv linux-2.4.23 /usr/src
cd /usr/src
ln -s ./linux-2.4.23 linux
cd linux
make menuconfig (jeżeli pod konsolą)
make xconfig (jeżeli pod X-ami)

można jeszcze make config, ale tylko dla nieomylnych ;))

i wtedy pojawi się magiczne menu ;)

miałem robić screeny, ale możliwości jest tyle, że każdy wybiera sobie coś innego. Ogólna zasada jest taka: to co wymaga bardzo dużej szybkości powinno być wkompilowane w jądro, to co mniejszej - jako moduł (ładowanie modułów: modprobe nazwa_modułu). To co niepotrzebne - nie kompilujemy.
Do większości opcji jest help, więc odrobina angielskiego i można zrobić wszystko


po konfiguracji kernela i po zapisaniu configa robimy sobie tak:
make dep (robi zależności)
make bzImage (bardzo ważna wielkość liter!! Tworzy skompresowany obraz jądra i chwilke to zajmie)
make modules (tworzy moduły które zostały wybrane podczas konfiguracji jądra)
make modules_install (no to wiadomo co robi. Koniecznie musi być dolne podkreślenie _ przy modules_install)


jeżeli coś się spieprzy lub dodasz/usuniesz trochę rzeczy w kernelu to:
make clean (nie koniecznie, ale zaleca się, zwłaszcza po zmianie optymalizacji pod inny procesor)
i kompilujesz jeszcze raz

jak już to wszystko skończy to w folderze /usr/src/linux/arch/i386/boot będziesz miał pliczek bzImage. Kopiujesz go do /boot
to samo robisz z pliczkiem /usr/src/linux/System.map

teraz najfajniejsze czyli konfiguracja boot loadera
(wersja konsolowa)
otwierasz sobie jakiś edytorek np vi, albo pico lub jakikolwiek inny (najprostszy w obsłudze jest chyba ten z midnight commanderem) i edytujesz sobie /etc/lilo.conf

dopisujesz sobie przed pierwszym obrazem:

image = /boot/bzImage
root = /dev/hdxx
label = Nowe jajeczko 2.4.23
initrd = /boot/initrd

zapisujesz
piszesz: lilo
ażeby przeinstalować boot-loadera
reboot i chwila prawdy
(wersja pod X) - nie pamiętam (rzadko X używam, a jak już to WindowMakera), ale zakładam że jeszcze bardziej prościej i w centrum sterowania ;)


mile widziane uwagi, jeśli się gdzieś walnąłem, ale pisałem ten tekst ok 2 w nocy, a teraz go tylko wkleiłem
  
Re: <Bzdury> Jak zacząć przygodę z Linuksem? Co trzeb
PostWysłano: Niedziela, 14 Grudnia 2003, 22:08 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




no cóż ... "młodemu Pingwinowi" pomoże ale ... można się trochę zdenerwować wink.gif jak będzie miał 20 kompilacje pod rząd ... bo szczególnie przy kompilacji modułów wywali błąd niż z tego ni z owego ... miałem tak ze kompilowałem dwa razy pod rząd z TYMI SAMYMI ustawianiami configa i raz błąd a drugim razem oki ;)

broń Boże nie straszę ale musicie uzbroić się w cierpliwość i ... testować ... ja reinstalowałem Linuxa z 5 razy zanim nauczyłem się kompilować i instalować jajo wink.gif .. zawsze robię na końcu make install ... co oczywiście może spotkać się z dezaprobatą "ortodoksów" wink.gif ale wygodniej choć niestety niebezpieczniej ... system może juz nie wstać ... np. Kernel pannic !!!!!! wink.gif
  
Re: <e X t 7 3> Jak zacząć przygodę z Linuksem? Co trz
PostWysłano: Niedziela, 14 Grudnia 2003, 23:34 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




Cytat:
system może juz nie wstać ... np. Kernel pannic !!!!!!

dlatego opisałem bezpieczniejszą wersję ;)
  
Re: Jak zacząć przygodę z Linuksem? Co trzeb
PostWysłano: Poniedziałek, 15 Grudnia 2003, 10:15 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




Bzdury :
... (rzadko X używam, a jak już to WindowMakera), ...


no nie .. no NIE dopiero teraz to zauważyłem wink.gif ... Kolego Bzdury Ja tu promuje Linuxa na biurko a Ty ze ... X`y rzadko używasz tongue.gif

w tym względzie proszę Wszystkich aby Kolegi nie słuchali bo X`y sa bardzo fajne stabilne i szybkie ... np. z KDE 3.1.3 ... a tylko "Stara Gwardia" czasem marudzi i pisze "Konsola albo śmierć !" wink.gif
  
Re: <e X t 7 3> Jak zacząć przygodę z Linuksem? Co trz
PostWysłano: Poniedziałek, 15 Grudnia 2003, 21:57 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




poprawiłem się i już KDE mam na biurku ;)

Poza tym nie pisałem że X-y są fe :) tylko dla moich zastosowań konsola wystarcza wink.gif


Teraz już nie można mi nic zarzucić tongue.gif
  
Re: Jak zacząć przygodę z Linuksem? Co trzeba wiedzieć?
PostWysłano: Poniedziałek, 15 Grudnia 2003, 23:35 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
cf4ni4k
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #283
Posty: 76


[ Osobista Galeria ]




Wiecie może skąd można ściągnąć polską wersję Mandrake 9.2?

Nigdzie go nie znalazłem, więc jedynym wyjściem zassać go z neta confused.gif
  
Re: Jak zacząć przygodę z Linuksem? Co trzeba wiedzieć?
PostWysłano: Wtorek, 16 Grudnia 2003, 02:41 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
EZ_lo
Stały uczestnik
<tt>Stały uczestnik</tt>
 
Użytkownik #91
Posty: 600


[ Osobista Galeria ]




sciagnac czyli sciagnac? wejdz na filemirrors com i zapodaj w wyszukiwaniu mandrake92. jezyk wybiera sie podczas instalacji. a jesli miales na mysli kupic - to zdaje sie w ktoryms z ostatnich numerow pcwk byly plyty.
  
Re: <cf4ni4k> Jak zacząć przygodę z Linuksem? Co trzeb
PostWysłano: Wtorek, 16 Grudnia 2003, 10:17 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




oraz numer specjalny Linux + zatytułowany wink.gif

LiNUX+ Extra! Mandrake 9.2 wink.gif



dobra wiem ze może to być potraktowane jak reklama ... ale nią nie jest ot tam to można zdobyć w sposób bezbolesny ... no prawie wyjąwszy z Waszej kieszeni 37 zł wink.gif
  
Re: <Bzdury> Jak zacząć przygodę z Linuksem? Co trz
PostWysłano: Wtorek, 16 Grudnia 2003, 10:22 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




Szanowny Kolega złożył samokrytykę eusa_clap.gif ... Partia Wam wybacza ! cool.gif ... no to starym zwyczajem ... po "misiu" biggrin.gif i kielichu drunken_smilie.gif
  
Re: Jak zacząć przygodę z Linuksem? Co trzeba wiedzieć?
PostWysłano: Wtorek, 16 Grudnia 2003, 15:20 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
cf4ni4k
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #283
Posty: 76


[ Osobista Galeria ]




Okej wyszukało:

Mandrake92-cd1-inst.i586.iso 693MB - wybrałem to, ale były też do wyboru cd2 i cd3 - je też trzeba ściągnąć shock.gif
  
Re: <cf4ni4k> Jak zacząć przygodę z Linuksem? Co trzeb
PostWysłano: Wtorek, 16 Grudnia 2003, 16:48 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




tak cool.gif a zobacz ta dystrybucja z pismem prze zemnie cytowanym ma 7 płyt wink.gif
  
Re: Jak zacząć przygodę z Linuksem? Co trzeba wiedzieć?
PostWysłano: Wtorek, 16 Grudnia 2003, 22:16 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
czukie
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #530
Posty: 1


[ Osobista Galeria ]




Powiem jedno.... Jak chcesz wiedzieć dużo o linuxie to czytaj dużo na internecie (niezastąpione i nieograniczone źródło smile.gif ). Ja nie miałem red hata, ani suse, ani nic z tych instaluj ala windows linuxach, miałem Slackware 8.0 i musiałem sie nauczyć i to szybko. Jak sie naumiałem instalować tego pingwina przrzuciłem sie na debiana (wypas). Więc moja prosta riposta: instalujta linuxa podobnego do linuxa a nie do windowsa to sie naumiesz dużo
  
Jak zacząć przygodę z Linuksem? Co trzeba wiedzieć?
Forum dyskusyjne -> Software -> Linux

Strona 1 z 2  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
przeprowadzki warszawa
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010