Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Obraz i dźwięk -> U2 - The Joshua -> Wywiad z Bono :)
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Wywiad z Bono :)
PostWysłano: Środa, 24 Grudnia 2003, 11:34 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
trini
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #13
Posty: 218


[ Osobista Galeria ]




Za http://u2world.ln.pl

Afryka, Mandela, wyobraźnia i złość są głównymi tematami w wywiadzie, którego Bono udzielił francuskiej gazecie Paris Match przy okazji koncertu '46664 - long walk to freedom', który odbył się w listopadzie. Obszerne fragmenty tego wywiadu możecie przeczytać poniżej smile.gif

Bono dla Paris Match

Wokalista U2 był wraz z innymi gwiazdami w Cape Town, RPA występując z okazji światowego dnia AIDS na koncercie '46664' zorganizowanym przez Nelsona Mandelę.

Paris Match: Podczas koncertu obserwowałem cię z lotu ptaka. Tysiące ludzi, którzy oklaskiwali cię, wykrzykiwali twoje imię odkąd tylko pojawiłeś się na scenie, czy to ciągle wywiera na ciebie wrażenie?

Bono: Jeśli potrzebujesz 35 tysięcy ludzi codziennie mówiących ci, że cię kochają, aby poczuć się normalnie to masz ogromny problem. Wielcy artyści są najbardziej zakłopotanymi i wrażliwymi ludźmi na świecie. Mamy to już w naszym DNA. Jednocześnie jestem czujny jak gad. W tej chwili rozmawiam z tobą, lecz czuję najdrobniejsze wibracje w tym pokoju. Zawsze jestem świadomy tego, co dzieje się dookoła mnie, jestem przygotowany nawet na to, że najmniej oczekiwane zło i niebezpieczeństwo nagle wpadnie przez drzwi.

Paris Match: Nazywasz to wrażliwością, ja bym to nazwał paranoją.

Bono: OK, jestem paranoikiem. Zawsze jestem w pogotowiu, przygotowany na nieoczekiwane uderzenie lub też, kto wie, może na pocałunek. (śmieje się)

Paris Match: Wczoraj, gdy Nelson Mandela wygłosił swoją mowę na dziedzińcu więzienia Robben Island, gdzie był trzymany przez 27 lat, byłeś jedynym z artystów, który miał łzy w oczach.

Bono: Nigdy nie wstydziłem się ukazywać moich uczuć. Bardzo łatwo się wzruszam. Przeżyłem ogromnie emocjonalne chwile znajdując się na tym dziedzińcu. Ten człowiek mnie fascynuje. Pomimo jego humoru i dostojnej postawy, którą zawsze prezentuje, wiem, że nawet na sekundę nie potrafi zapomnieć o tym, że zabrano mu 27 lat życia. Mandela, tak jak Kofi Annan jest jednym z tych, którzy mają w sobie pewien urok, lecz osobą, która wywarła na mnie największy wrażenie był arcybiskup Desmond Tutu. W jego krwi płynie Gospel, a jego śmiech jest najlepszym wyznacznikiem wolności.

Paris Match: Jesteś osobą o niebywałej dziecinności, poświęcającą się dla każdego, zawsze dostępną i chętną. Jak na największą gwiazdę rocka, wydajesz mi się nienormalnie normalnym!

Bono: Ustawicznie walczę z moim egoizmem. Artyści to z założenia ludzie egoistyczni, a ja nie jestem wyjątkiem od tej reguły. W naszym zawodzie dostajesz obsesji na punkcie własnego wizerunku. Sława jest śmieszna, ale wiem, że to pozytywna rzecz. Cieszę się, gdy mogę użyć własnej dla dobrych celów. Powiedzmy, że przeniosłem pozytywne myśli do zarządzania wściekłością wewnątrz mnie.

Paris Match: Czy to wściekłość sprawia, że robisz właśnie to co robisz?

Bono: Mam w sobie bardzo wiele złości. Kiedy byłem młody, ta wściekłość bardzo szybko przeradzała się w przemoc i agresję. Teraz nadal czasami mi się to zdarza - tracę kontrolę - i mogę dodać, że kosztuje mnie to bardzo wiele. Mam też ogromną ilość tolerancji, ale nie próbuj przekraczać pewnych granic (wybucha śmiechem)

Paris Match: Jesteś także najlepszym adwokatem Afryki i mogłeś poprzestać na dawaniu pieniędzy, podpisywaniu petycji, dlaczego zaangażowałeś się w tą bitwę na taką skalę?

Bono: Nie mogę znieść niesprawiedliwości. Na świecie jest krytyczna sytuacja. Jest absolutnie niedopuszczalnym fakt, że w Europie i Ameryce mamy lekarstwa, których produkcja niemalże nic nie kosztuje, a tam są setki tysięcy dzieci i rodziców, którzy umierają każdego dnia tylko dlatego, że nie dzielimy się tymi lekami. To dużo mówi o ludzkiej naturze. To ohydne. Historia ukarze nas za to srogo, nasze dzieci też, ale najbardziej Bóg. Mamy obecnie nowy holokaust i nawet nie drgniemy. Cały kontynent jest w płomieniach, a my stoimy na brzegu drogi, jak idioci trzymając w ręku szklankę wody, by ugasić płomień. Amerykański kongresman, który był w Oświęcimiu, powiedział mi, że w koszmarach, które miał po zwiedzeniu tego miejsca, to co zobaczył, to nie czas, który spędził w obozie, lecz twarze ludzi patrzących na to, jak Żydzi bez najmniejszego szemrania odchodzili, nie próbując nawet dowiedzieć się dokąd zmierzali. Ja i ty, my wiemy dokąd zmierzają dziś te dzieci - do nikąd. One po prostu umierają. Zamierzam zabrać moje córki Jordan (14) i Eve (12) do Afryki w najbliższym czasie. Moi synowie, którzy mają 4 i 2 lata ciągle są jeszcze za młodzi. Chcę łagodnie ukształtować ich umysły, aby byli świadomi dzisiejszego świata. Obecnie natomiast, chcę pokazać moim córkom, w jaki sposób szatan najlepiej wykonuje swoją pracę. Mój przyjaciel Bob Geldof mówi, że AIDS to problem medyczny, lecz ludzie umierają z powodów politycznych.

Paris Match: Czy pamiętasz ten moment, w którym ogarnęło cię uczucie 'muszę coś zrobić', co było impulsem, który spowodował, że zająłeś się tymi sprawami?

Bono: W 1984r. (sic) U2 wzięli udział w przedsięwzięciu Live Aid, które pozwoliło zebrać 200 milionów dolarów dla głodujących ludzi w Etiopii. Myślałem, że to pojedynczy, ekstremalny przypadek, dopóki nie uświadomili mi, że państwa Trzeciego Świata co miesiąc właśnie o taką kwotę pogłębiają swój dług u bogatych krajów. Byłem oszołomiony. Po Live Aid spędziłem miesiąc wraz z żoną pracując w obozie dla uchodźców w Etiopii. Wtedy zobaczyłem pierwszy raz na własne oczy takie zniszczenia spowodowane głodem i obiecałem sobie, że pewnego dnia znajdę sposób, aby coś z tym zrobić. Nie jestem hipisem, za którego wielu ludzi mnie uważa. Pochodzę z ulicy, kiedy wpadnę na jakiś pomysł, nie pozwolę mu uciec z mojej głowy, dopóki on się nie zrealizuje.

Paris Match: Nie masz żadnych wątpliwości w tym co robisz?

Bono: O tak! Powątpiewam w siebie prawie cały czas, ale nie mam wątpliwości jeśli chodzi o to co chcę zrobić. Mieliśmy po 15 lat, gdy założyliśmy nasz zespół, gdzieś pośrodku nicości. Gdybym wtedy powiedział "pewnego dnia będziemy tak wielcy jak The Beatles i The Who" każdy by mnie wyśmiał. Moja wyobraźnia nie posiada ograniczeń. Gdy wymyśliłem, że nie możemy zacząć trzeciego tysiąclecia bez anulowania długów krajom Trzeciego Świata, nie mogłem nawet zobaczyć co też mogłoby w tym być trudnego.

Paris Match: Cechuje cię szaleństwo czy też beztroska, a może jedno i drugie. Gdy spotykają się te dwie rzeczy, dochodzisz do wniosku, że nic nie jest niemożliwe.

Bono: Dokładnie! Lecz w tym samym momencie jestem prawdziwym pragmatykiem. Na szczęście widzę mniej przeszkód niż większość ludzi. Musi to być spowodowane moją krótkowzrocznością. Jeśli myślałbym o przeszkodach, które czekają na mnie w przyszłości, paraliżowałoby mnie to. To co mnie ratuje to moja nieświadomość. Dawno temu na pewnej wystawie przypadkowo zrobiono mi zdjęcie. Gdy je później zobaczyłem byłem zaszokowany moim wyrazem twarzy: byłem otwarty na wszystko i bezkreśnie ufający.

Paris Match: Co powiedziałbyś dzisiaj temu chłopcu na zdjęciu?

Bono: Powiedziałbym, że ma rację. Odrzucam każdą nieufność. W nieświadomości jest coś bardzo energicznego. W pewnym momencie mojego życia, tak jak każdy, chciałem się jej pozbyć i próbowałem zdobyć każde możliwe doświadczenie. Zabrało mi wiele czasu dojście do wniosku, że właśnie w nieświadomości leży źródło moich sił.

Paris Match: Od przywódców państw do sławnych ekonomistów, jesteś przyjacielem najważniejszych ludzi świata. Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się coś takiego, że stałeś twarzą w twarz z jednym z nich i pomyślałeś sobie "co do cholery ja tu robię? nie powinienem się tym zajmować"?

Bono: Nie spotykam tych ludzi we własnym imieniu. Reprezentuję tych, którzy nie mogą się odezwać. Codziennie kładę się do łóżka z raportami Banku Światowego. Wierz mi, znam się na tym co robię. Żaden prezydent, rancuski czy amerykański nigdy mnie nie onieśmielał. Tak na prawdę, to oni powinni być onieśmieleni rozmawiając ze mną (śmieje się, po chwili stając się poważnym) Są to ludzie sprawujący władzę, którzy pewnego dnia będą musieli się z niej rozliczyć. Czasami, gdy spotykają mnie po raz pierwszy w ich oczach można wyczytać: "kim jest ten dziwak? skąd on się tu wziął?" Bycie takim egzotycznym zwierzęciem daje ci przewagę. Dają ci możliwość działania, dopóki tego nie pożałują. Najważniejsze jest, aby zawsze patrzeć im prosto w oczy.

Paris Match: Nie mówisz w imieniu Irlandczyków czy Afrykańczyków, lecz w imieniu całej ludzkości. Czy nigdy nie zastanawiałeś się nad tym, że dla wielu polityków ich przetrwanie na scenie politycznej jest znacznie ważniejsze niż przetrwanie ludzkości?

Bono: Oczywiście, że to zauważyłem. Cały czas to widzę. To dlatego politycy wkładają tyle pasji w swoje pomysły. Lecz to mnie nie zniechęca.

Paris Match: Artyści są obecnie bardziej żywiołowi niż prezydenci. Czy zostaną oni w przyszłości politykami?

Bono: Sztuka i polityka idą 'łeb w łeb' w Irladnii - kraju ukształtowanym przez poetów, szaleńców i alkoholików. Jestem wolnym człowiekiem i chcę takim pozostać, ponieważ chcę zawsze móc powiedzieć to co chcę.

Paris Match: Do tej pory zostało już powiedziane i napisane wszystko o AIDS. Jak udaje ci się wciąż znajdować adekwatne słowa.

Bono: Najlepiej powiedzieć tak: "co się stanie, jeśli nie zaczniesz pomagać tym ludziom? jakbyś ty z tym żył? co się stanie, gdy jedna trzecia świata zacznie tobą pogardzać? Szansa na wynalezienie leku na AIDS może okazać się bardzo pożyteczna politycznie. Możemy w ten sposób sprawić, że ludzie zmienią zdanie o politykach. Pomyśl o tym."
  
Re: Wywiad z Bono :)
PostWysłano: Czwartek, 25 Grudnia 2003, 00:27 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Krzysiek
Pro uczestnik vip
<tt>Pro uczestnik</tt>
 
Użytkownik #103
Posty: 1531


[ Osobista Galeria ]




Bono z takimi rozumowaniami przewyższa wielokrotnie tępych prezydentów...

eusa_clap.gif
  
Re: Wywiad z Bono :)
PostWysłano: Poniedziałek, 29 Grudnia 2003, 19:00 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
little_wild_girl
Nałogowy uczestnik vip
<tt>Nałogowy uczestnik</tt>
 
Użytkownik #187
Posty: 2741


[ Osobista Galeria ]




Cytat:
Wielcy artyści są najbardziej zakłopotanymi i wrażliwymi ludźmi na świecie. Mamy to już w naszym DNA.

No proszę, Bono uważa się za „wielkiego artystę”. lol.gif Skrooooooomny. biggrin.gif
Whatever you say, doctor. wink.gif
Cytat:
Zawsze jestem w pogotowiu, przygotowany na nieoczekiwane uderzenie lub też, kto wie, może na pocałunek. (śmieje się)

No ta, ale macho. cool.gif wink.gif
Cytat:
Nie spotykam tych ludzi we własnym imieniu. Reprezentuję tych, którzy nie mogą się odezwać.

Cytat:
co się stanie, gdy jedna trzecia świata zacznie tobą pogardzać?

Ten to ma teksty. Chylę czoło. smile.gif

P.S. Chciałam to napisać, gdy po raz pierwszy odwiedziłam Twoje forum na deplach, trini, ale tak jakoś wyszło, że napiszę to teraz. smile.gif
Masz duży zapał do szukania (i, co najważniejsze, znajdowania wink.gif ) ciekawostek o U2, to cieszy fanów baaaaardzo. biggrin.gif Te Twoje wywiadziki i niusiki to prawdziwe perełki. Powinnaś pomyśleć nad stworzeniem swojej własnej stronki o Jutu. Byłaby popularna, zachęcam. biggrin.gif cool.gif
  
Re: <little_wild_girl> Wywiad z Bono :)
PostWysłano: Wtorek, 30 Grudnia 2003, 12:15 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
trini
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #13
Posty: 218


[ Osobista Galeria ]




Te wywiadziki i njusiki to w baaaardzo duuuużej mierze zasługa szperaczy z listy U2@PL :) oraz już istniejących stronek U2 :)

Mnie wystarczy forum - myślę, że nie zrobiłabym o U2 nic lepszego, ponad to, co już istnieje (brawa dla naszych łebmajstrów). Ale dzięki za miłe słowa :)
  
Re: Wywiad z Bono :)
PostWysłano: Środa, 25 Sierpnia 2004, 14:22 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ALICE
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #1458
Posty: 917


[ Osobista Galeria ]




BRAWO BONO!!! eusa_clap.gif JESTEŚ CUDOWNY!!! CHYLĘ CZOŁO!!! wink.gif
  
Wywiad z Bono :)
Forum dyskusyjne -> Obraz i dźwięk -> U2 - The Joshua

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Najlepsze implanty Szczecinhotel wellness w Ciechocinku
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010