Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Inne -> Obieżyświat -> Śmigło dla Tatr Idź do strony 1, 2
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Śmigło dla Tatr
PostWysłano: Poniedziałek, 15 Marca 2004, 13:15 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
J@ger
n00b vip
 
Użytkownik #15
Posty: 3818


[ Osobista Galeria ]




nie byłem pewnie gdzie to bedzi enajlepiej pasowac
ale wazne ze jest

List w sprawie zmiany zapisów w ustawie o ochronie przyrody
Szanowne Panie Posłanki i Panowie Posłowie
(Szanowni Panie i Panowie Senatorowie)

Jako turysta górski i obywatel, przejęty brakiem sprawnego systemu lotniczego ratownictwa w Tatrach, zwracam się do Państwa z prośbą i apelem o podjęcie działań na rzecz wprowadzenia poprawki do rządowego projektu ustawy o ochronie przyrody, który jest obecnie przed III czytaniem. Piszę to również w imieniu organizatorów powstającej obecnie społecznej inicjatywy na rzecz wsparcia TOPR i helikopterowego lotnictwa ratunkowego w Tatrach.



rzuccei na to okiem i podpiszcie sie pls
link

prosze admina o podwieszenie
  
Re: <J@ger> Śmigło dla Tatr
PostWysłano: Poniedziałek, 15 Marca 2004, 16:47 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Wujek Zed
Stary pierdoła
 
Użytkownik #165
Posty: 1361


[ Osobista Galeria ]




List podpisałem, bo wiem jak sprawa ważna, ale z drugiej strony wiem, że jest to tylko jedno oblicze sprawy ratownictwa górskiego w tym kraju.
Potrzeba szerszego spectrum i wielu więcej regulacji aby ratownictwo górskie było wydolne, oraz aby Ratownicy mieli mniej roboty, a to chyba w interesie turystów też leży wink.gif
  
Re: <Wujek Zed> Śmigło dla Tatr
PostWysłano: Poniedziałek, 15 Marca 2004, 18:00 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
J@ger
n00b vip
 
Użytkownik #15
Posty: 3818


[ Osobista Galeria ]




z trzeciej strony przydałoby sie zeby ratownik był równy ratownikowi
ale to u nas chyba niemozliwe
vide TOPR ma status stowarzyszenia wyższej uzytecznosci publicznej
A WOPR juz nie...
ciekawy kraj...

update
jak "podpisywałem" w południe to byłem 839
a teraz jest ponad 1240
całe szcescie ze przynajmniej odzew społeczny jest duży
  
Re: Śmigło dla Tatr
PostWysłano: Wtorek, 16 Marca 2004, 01:12 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Fastair
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #740
Posty: 45


[ Osobista Galeria ]




J@ger :
byłem 839
a teraz jest ponad 1240


eusa_clap.gif

Dzieki za link i mozliwosc 'dania glosu'
1770!!!!!!!!!!!


Ostatnio zmieniony przez Fastair dnia Wtorek, 16 Marca 2004, 02:11, w całości zmieniany 1 raz
  
Re: Śmigło dla Tatr
PostWysłano: Wtorek, 16 Marca 2004, 02:10 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Fastair
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #740
Posty: 45


[ Osobista Galeria ]




Wujek Zed :
jest to tylko jedno oblicze sprawy ratownictwa górskiego w tym kraju[oczko]


a drugie oblicze jest takie, ze jak zwykle chodzi o kase, a tak naprawdę hasło pomocy turystom jest ciut dalej.

Na przelomie lat 1990-1991 nastapilo odłączenie się grupy tatrzańskiej GOPR ze struktur tego stowarzyszenia i rejestracja nowego stowarzyszenia pod nazwą TOPR. Czyli de facto mamy w Polsce klasyczny dualizm: w górach pomoc niesie GOPR ale już nie w Tatrach. Ponieważ już widzę gromy, że się czepiam więc wyjaśniam. GOPR jest finansowany z budżetu państwowego ze środków przyznawanych przez urząd kultury fizycznej a TOPR przez MSWiA. I wszystko fajnie: cel i jedni i drudzy mają szczytny tylko z możliwościami finansowymi inaczej. Policzmy; w skład GOPR wchodzi 7 grup (Beskidzka, Bieszczadzka, Jurajska, Karkonoska, Krynicka, Podhalańska - nie operuje w Tatrach! oraz grupa Wałbrzysko-Kłodzka) i mamy TOPR. W związku z czym kwotę przyznawaną na dany rok trzeba podzielić na 7, a TOPR bierze swą działkę niezależnie. Jak to wygląda w liczbach?? Jak mi powiedział etatowy ratownik jednej z grup GOPR (w tej grupie jest dwóch ratowników etatowych) pula przeznaczona na ratownictwo górskie jest dzielona na dwie części: 50% poprzez MSWiA dostaje TOPR a drugie 50% przez UKFiT GOPR, które musi rozdysponować na swoich 7 grup!!
Cel akcji "śmigła dla Tatr" jak najbardziej popieram, bo doskonale sobie zdaję sprawę jak taki wiatrak może uratować życie, ale szlag mnie trafia kiedy czytam, że potrzebne są "systemowe rozwiązania finansowania ratownictwa w Tatrach" - dlaczego nie "w Polsce".
CZY TO JEDYNE GÓRY W TYM KRAJU????
  
Re: <Fastair> Śmigło dla Tatr
PostWysłano: Wtorek, 16 Marca 2004, 02:24 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
J@ger
n00b vip
 
Użytkownik #15
Posty: 3818


[ Osobista Galeria ]




już cie lubie
zapraszam na piwko jak bedziesz gdzies blisko
  
Re: <Fastair> Śmigło dla Tatr
PostWysłano: Wtorek, 16 Marca 2004, 09:25 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Wujek Zed
Stary pierdoła
 
Użytkownik #165
Posty: 1361


[ Osobista Galeria ]




Ze swoją zdolnością do konkretów wyraziłeś prawie wszystko co miałem na myśli...
Prawie, czyli pominąłeś od lat postulowany udział w dofinansowaniu ratownictwa z ubezpieczeń i niewydolność prawną instytucji państwowych w ściąganiu należności za nieuzasadnione, bądź zawinione przez "sprawce" wezwania.
  
Re: Śmigło dla Tatr
PostWysłano: Wtorek, 16 Marca 2004, 21:41 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Fastair
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #740
Posty: 45


[ Osobista Galeria ]




Wujek Zed :
od lat postulowany udział w dofinansowaniu ratownictwa z ubezpieczeń(...)należności za nieuzasadnione, bądź zawinione przez "sprawce" wezwania.


Fakt pominłęm, ale Błękitny Krzyż jest ochotniczy więc nie ma miejsca coś takiego jak nieuzasadnione wezwanie.

A co do puli z ubezpieczeń; jeśli jakaś firma zacznie takie oferować to nie po to zbiera kasę którą z założenia odda w niewielkiej ilości, aby szczodrze przekazać Błękitnym.

Poza tym i GOPR i TOPR to stowarzyszenia, a takowe z mocy ustawy mają zakaz prowadzenia działalności zarobkowej; czyli ile w roku nam wpłynie to tyle samo musimy wydać; każdy bilans otwarcia i zamknięcia roku musi wynosić ZERO.

Można by to rozwiązać na zasadzie ustanowienia wyjątków na szczeblu ustawowym ale trzeba by od razu oddać honor wodniakom, strażakom, poszukiwawczemu (ci z psami od zagrzebanych); a że człowiek krnąbrnym jest to już mamy co raz więcej możliwości do nadużyć.
  
Re: <Fastair> Śmigło dla Tatr
PostWysłano: Wtorek, 16 Marca 2004, 21:48 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Wujek Zed
Stary pierdoła
 
Użytkownik #165
Posty: 1361


[ Osobista Galeria ]




I tu jest właśnie miejsce dla prawnych regulacji. Jest wiele krajów na świecie, gdzie osoba "na własną prośbę" pakuje się w kabałe (a takich wypadków, jak wiesz jest najwięcej) płaci za akcję ratowniczą!!.
I o tego typu rozwiązania mi chodzi.
  
Re: Śmigło dla Tatr
PostWysłano: Wtorek, 16 Marca 2004, 22:32 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Fastair
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #740
Posty: 45


[ Osobista Galeria ]




Wujek Zed :
I tu jest właśnie miejsce dla prawnych regulacji.

Z tego co kojarzę, najlepiej jest to załatwione w Austrii; funkcjonuje ubezpieczenie na góry i można go nie mieć wybierając sie na narty czy pieszkom, ale jak cię zwożą (niezależnie czy śmigłowcem, czy akią) to dostajesz rachunek i albo płaci ubezpieczyciel albo... samś (a z austryjackim gadaniem trudno wygrać)
  
Re: <Fastair> Śmigło dla Tatr
PostWysłano: Wtorek, 16 Marca 2004, 22:43 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Wujek Zed
Stary pierdoła
 
Użytkownik #165
Posty: 1361


[ Osobista Galeria ]




Wolę to "austyjackie gadanie'" NIŻ NASZYCH RATOWNIKÓW BIDOWANIE!!
  
Re: <Wujek Zed> Śmigło dla Tatr
PostWysłano: Środa, 17 Marca 2004, 01:07 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Fastair
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #740
Posty: 45


[ Osobista Galeria ]




toprowcom nie jest tak źle;
(nie chodzi mi o ewentualne greatyfikacje) mówi się o nich (ogłoszenie 2. st lawinowego w Tatrach jest godne informacji o 19.30), jak ktoś mówi o pomocy ratownikom to ma głównie na myśli Tatry, i insze w ten deseń...
de facto wskazujące na pewien rodzaj braku świadomości - jakby nie patrząc i porzucając animozje to Ci chłopcy pełnią służbę ochotniczo, aby nasze dupy cało w dolinach posadzić gdy głowa nie kumata jest albo technika zawiedzie - że lawina spod turni czy zjazd w żlebie wymagają podobnego zaangażowania w ludziach i środkach jak sprowadzenie ludzi z zepsutego wyciągu krzesełkowego, czy szukanie tatusia błądzącego pod Babią.
  
Re: Śmigło dla Tatr
PostWysłano: Środa, 17 Marca 2004, 01:20 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Fastair
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #740
Posty: 45


[ Osobista Galeria ]




Fastair :
[..](w tej grupie jest dwóch ratowników etatowych)


przepraszam, obecnie na etacie jest 4 ratownikow etatowych; nieźle jak na "opiekowanie sie" ok. 1600 km szlaków górskich w obrebie tej grupy GOPR.
  
Re: Śmigło dla Tatr polskich, bo na Słowacji...
PostWysłano: Czwartek, 18 Marca 2004, 01:08 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Fastair
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #740
Posty: 45


[ Osobista Galeria ]




Karnet na akcje ratownicze

Tygodnik Podhalański podał, że na Słowacji wprowadzono specjalne karnety, obejmujące akcje ratownicze w górach i na stokach narciarskich.

Roczny karnet kosztuje 200 koron rocznie (ok. 20 zł). Jego posiadanie gwarantuje darmową pomoc w górach na terenie całej Słowacji, łącznie z transportem śmigłowcem.

Jak się dowiem czy jest to bilecik obowiązkowy czy też dobrowolny dam znać....
Niezły pomysł, co?? eusa_clap.gif
  
Re: <Fastair> Śmigło dla Tatr polskich, bo na Słowacji
PostWysłano: Czwartek, 18 Marca 2004, 07:25 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Wujek Zed
Stary pierdoła
 
Użytkownik #165
Posty: 1361


[ Osobista Galeria ]




Niestety, "południowcy" tradycyjnie dwa kroki przed nami.
  
Re: Śmigło dla Tatr polskich, bo na Słowacji
PostWysłano: Piątek, 19 Marca 2004, 09:59 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Fastair
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #740
Posty: 45


[ Osobista Galeria ]




Wujek Zed :
"południowcy"


To już trochę bardzo dalekie południe ale może ktoś coś wie, bo jak na razie nie udało mi się znaleźć potwierdzenia, podobno:

na Nowej Zelandii, która jest praktycznie jednym wielkim pasmem, nie ma czegoś takiego jak meldowanie wyjścia w wysokie partie, pomimo że pomiędzy osadami, czy też schronami górskimi są w najlepszym przypadku dwa dni wędrowania; a tamtejsza służba górska najczęściej wybiera się na poszukiwanie po to co mogło zostać.

Rzekomo jest to uzasadnione anglosaskim poczuciem prywatności "jesteś pełnoletni więc wiesz co robisz i na siebie przyjmujesz z pełną świadomością konsekwencje - ewentualne" (czyli nie zawracaj dupy i nie narażaj życia innych).

???????????????????????????????
  
Re: <Fastair> Śmigło dla Tatr polskich, bo na Słowacji
PostWysłano: Piątek, 19 Marca 2004, 10:03 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ulan
pcandsoft.pl vip
 
Użytkownik #256
Posty: 1291


[ Osobista Galeria ]




No dobra, ale czy jednak nie jest to sluszna zasada? Popatrz na bezmyslnosci niektorych naszych "turystow", nie mozemy wiecznie zyc w panstwie opiekunczym, czasem trzeba ponosic konsekwencje za swoja glupote.
  
Re: Śmigło dla Tatr polskich, bo na Słowacji
PostWysłano: Piątek, 19 Marca 2004, 19:25 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Fastair
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #740
Posty: 45


[ Osobista Galeria ]




ulan :
czy jednak nie jest to sluszna zasada?


Oki, w takim razie należy znać odpowiedź na pytanie czy jest tam coś takiego jak ochotnicza służba ratownicza w górach.

A u Błękitnych nie chodzi o idee państwa opiekuńczego (zapewniam Cię, że pomimo pewnego "życia" w komunie, idee socjalistów są im dalekie w tym co robią), zawsze się znajdzie "wariat": ja pierdziele, co za cymbał! ale nie mogę tak siedzieć przy herbatce.

"Dobrowolnie przyrzekam pod słowem honoru, że póki zdrów będę,(...) bez względu na porę roku, dnia i stan pogody - stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy ludziom jej potrzebującym (...) pamietając, że od mego postępowania zależy zdrowie i życie ludzkie (...)"
  
Re: <Fastair> Śmigło dla Tatr polskich, bo na Słowacji
PostWysłano: Piątek, 19 Marca 2004, 19:53 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ulan
pcandsoft.pl vip
 
Użytkownik #256
Posty: 1291


[ Osobista Galeria ]




Nie musisz cytowac, znam te slowa... Dreczy mnie jeno inny dylemat, czy jest sens narazac wlasne zycie....czy nie lepiej byloby sie kierowac zasada "jestes dorosly i wiesz co robisz"
  
Re: Śmigło dla Tatr polskich, bo na Słowacji
PostWysłano: Piątek, 19 Marca 2004, 21:03 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Fastair :
"Przyrzekam pod słowem honoru, że póki zdrów będę, bez względu na porę roku, dnia i stan pogody - stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy ludziom jej potrzebującym, pamietając, że od mego postępowania zależy zdrowie i życie ludzkie"


Przypomniała mi się taka sytuacyjka. Schodziliśmy z Babiej Góry w kierunku Jordanowa. Zmierzchało. Nasza mała wyprawa rozciągnęła się. Szedłem w czujce. Świeciłem lampką rowerową, żeby wyczaić oznakowanie szlaku. W końcu doszliśmy do schroniska. Mówię właścicielowi, że parę osób jeszcze dojdzie. A ten poderwał się:
- Zostali gdzieś w górach?! - chwycił latarkę i już gotów był biec.
- Spokojnie, w ciągu pół godziny dotrą - uspokoiłem go.
Doszli. Właściciel litościwie otworzył zamknięty już bufet, żebyśmy mogli kupić chleb. Spóźniony kolega zamówił dodatkowo piwo. Potem pod prysznicem kurwował, bo właściciel wyłączył prąd (ostrzegał wcześniej, że po 22.00 wyłącza)...
Taka wdzięczność turysty za chęć niesienia pomocy.
  
Śmigło dla Tatr
Forum dyskusyjne -> Inne -> Obieżyświat

Strona 1 z 2  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010