Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Software -> Linux -> Re-instalka Manrake'a Idź do strony 1, 2
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Re-instalka Manrake'a
PostWysłano: Środa, 31 Marca 2004, 17:00 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
indeger
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #646
Posty: 95


[ Osobista Galeria ]




Po dłuższych perypetiach z moim Linuksem (a konkretnie problemami z supermount; kilka topicow nizej) postanowilem ze zainstaluje Mandarynke od nowa. Podejrzewam ze wowczas powinno byc juz ok'a (jesli sie myle i to nie pomoze to prosze mnie poprawic) w zwiazku z czym mam pytanie: co zrobic aby w miejsce starej Mandarynki wgrac nowa (upgrade). Nie moge robic formatu gdyz mam na dysku wazne informacje [windows]. Dziekuje za rady.
  
Re: <indeger> Re-instalka Manrake'a
PostWysłano: Środa, 31 Marca 2004, 17:20 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




formatuj tylko partycję z Mandrake (bo na pewno przy poprzedniej instalacji została taka utworzona)
  
Re: Re-instalka Manrake'a
PostWysłano: Czwartek, 01 Kwietnia 2004, 14:51 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
indeger
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #646
Posty: 95


[ Osobista Galeria ]




W jaki sposob sprawdzic na ktorej partycji zostal zainstalowany Mandrake? Na prawde nie pamietam sad.gif
  
Re: <indeger> Re-instalka Manrake'a
PostWysłano: Środa, 07 Kwietnia 2004, 13:44 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




df /
  
Re: Re-instalka Manrake'a
PostWysłano: Czwartek, 08 Kwietnia 2004, 19:34 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
indeger
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #646
Posty: 95


[ Osobista Galeria ]




Bzdury @ Środa, 07 Kwietnia 2004 13:44 @ :
df /

tzn ?
  
Re: <indeger> Re-instalka Manrake'a
PostWysłano: Piątek, 09 Kwietnia 2004, 10:51 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




napisz to w konsoli :)
  
Re: Re-instalka Manrake'a
PostWysłano: Sobota, 10 Kwietnia 2004, 22:49 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
indeger
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #646
Posty: 95


[ Osobista Galeria ]




Otrzymałem następujący komunikat w odpowiedzi na powyższe zapytanie:
Cytat:
System plików rozm. użyte dost. %uż zamont. na /dev/ide/host0/bus0/target0/lun0/part6
5,8G 1,1G 4,5G 19%/

W jaki sposób mogę sformatować "tą" (tą tzn partycję /dev/ide/host0/bus0/target0/lun0/part6?) i z poziomu Windowsa czy Linuksa. Prosiłbym o konkretną instrukcję żebym czasem Wina nie odinstalował lol.gif
  
Re: <indeger> Re-instalka Manrake'a
PostWysłano: Poniedziałek, 12 Kwietnia 2004, 10:09 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




przy instalacji wybierz, żeby Ci sformatował i zainstalował się na /dev/hda6
  
Re: Re-instalka Manrake'a
PostWysłano: Poniedziałek, 12 Kwietnia 2004, 12:24 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
indeger
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #646
Posty: 95


[ Osobista Galeria ]




Jest problem .

Zrobiłem tak jak jak mówiłeś . Wybrałem opcję " Wykorzystaj istniejące partycję " i sformatowałem hda6 na której po chwili rozpocząłem instalację systemu . Wszystko oki , wybrałem sobie dodatkowe pakiety do zainstalowania ( gry itd ) po czym rozpoczęłem proces instalacji ... włożyłem 1 cd , potem 2 cd... a później o dziwo zapytali mnie o jakiś krążek zatytułowany " International CD " . Nie mam go i nie miałem więc zgodnie z tym co tam było napisane ( " jeśli nie posiadasz płyty wciśnij anuluj a te pakiety nie zostaną zainstalowane " ) . Klikłem anuluj i sobie dalej skonfigurowałem system . Oka.... wreszcie koniec instalacji . Odpalam Linuksa a tu pupa ... wszystko bylo "OK" dopoki nie pojawilo sie:

" inicjalizowanie interfejsu eth0 "

linuks zawisl i nie chce ruszyc , cos jest nie tak ;/
Cos nie tak jest , dodam takze ze podczas instalacji system nie prosil mnie o CD 3 ?

Jak to teraz naprawic ?
Probowalem przed chwilą od nowa sformatować hd6 i jeszcze raz instalnąć ale mam teraz problemy z partycjami shock.gif Znowu wybieram " Wykorzystaj istniejące partycję " i pokazuja mi sie znowu te same opcje , z tym ze pola te sa puste i nie wiem co teraz poczynic . Kiedy klikam na ustawienie partycji automatycznie no to wyskakuje komunikat , ze nie ma miejsca confused.gif Pliska , help . Kaszana sie zrobila , ze nie wiem . Nawet Linuksa nie moge uruchomic .
  
Re: Re-instalka Manrake'a
PostWysłano: Poniedziałek, 12 Kwietnia 2004, 14:30 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
indeger
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #646
Posty: 95


[ Osobista Galeria ]




Jednak nie jest tak zle . Myslalem , ze na etapie inicjalizowania interfejsu eth0 system sie wiesza ale po dluzszej przerwie ( po okolu 90 sekundach ) czekania system poszedl dalej . W sumie ladowanie systemu z zegarkiem w reku trwa 4 minuty ! Katastrofa w porownaniu z XP ktory laduje mi sie po 20-25 sekundach . Cos jest nie tak , gdyz wczesniejszy linux ladowal mi sie zdecydowanie szybciej . Malo tego : po zaladowaniu system nadal chodzi wolno , gdy uruchomilem jakas gierke ( arkan czy cos takiego ) gra sie tak slimaczyla jak za czasow komputerow z prockiem 30 MhZ . System odpowiada po 2-3 sekundach , cos do nie pomyslenia . Jakby tego bylo malo pomieszaly sie jezyki - podczas instalacji wybralem POLSKI a mam angielski ;/ Niby partycja ze starym linuksem zostala sformatowana , a na pulpicie i tak znajduje sie stary katalog ze sterownikami do modemu .

Pocieszajacym jest natomiast fakt , ze wreszcie dziala supermount . Powiedzcie co teraz zrobic ...
  
Re: <indeger> Re-instalka Manrake'a
PostWysłano: Poniedziałek, 12 Kwietnia 2004, 16:44 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
gROszeCK1
Stały uczestnik vip
Stały uczestnik
 
Użytkownik #297
Posty: 1047


[ Osobista Galeria ]




A czy probowales po CD2, gdy Cie prosil o " International CD " wlozyc CD3 ?



Co do zawartosci pulpitu, to jest on uzalezniony od partycji /home a nie glownej /, wiec jesli masz takiego samego usera, jak poprzednio, wiele ustawien bedziesz miec tamtych. Moze byc to tez powod slimaczenia sie systemu (jakeis niezgodne ustawienia - pogmeraj, albo wywal katalog .kde jesli korzystasz z KDE, inne srodowiska analogicznie ;P ).
Przed instalacja dobrze jest katalogu domowego usunac gdzies (z uprzednim backup'em) wszystkie katalogi ukryte (zaczynajace sie od kropki), w ktorych przechowywane sa Twoje personalne ustawienia i je potem wdrazac sukcesywnie, w zaleznosci od potrzeby (np. maile i cache Mozilli, ustawienia Kadu itp.)
  
Re: Re-instalka Manrake'a
PostWysłano: Poniedziałek, 12 Kwietnia 2004, 17:39 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
indeger
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #646
Posty: 95


[ Osobista Galeria ]




Rzeczywiscie uzywam ta sama nazwe uzytkownika . Moge miec problemy z wywaleniem katalogu KDE - pulpit jest jakis powiekszony , nie miesci mi sie na ekranie monitora ( nie wiem czy to jest kwestia dziwacznej rozdzielczosci , ale musze jezdzic mycha wte i wefte ) . Poza tym probowalem wejsc na rota ale po zalogowaniu nic nie widze ( oprocz czerwonego pulpitu ) . Kompletnie nic nie reaguje ( a chcialem wyedytowac plik lilo.conf zeby lilo ladowal mi Windowsa ) . Naprawde kicha ma maksa .
A odnosnie tego cd " International CD " to niestety nie probowalem wlozyc trojki i wlasnie zaluje . Powiedzcie co zrobic z tymi partycjami ( moze trzeba jeszcze raz sformatowac to hda6 , tylko jak skoro przy rozdzielaniu miejsca wywala mi teraz err0ra . Moze jakis opis jak to zrobic przy TRYBIE ZAAWANSOWANYM ... ;/

Niestety terazniejszy Linuks nie nadaje sie do pracy , z jego poziomu teraz nic nie zrobie . Po prostu konieczna jest ponowna instalacja ... chce wszystko od nowa instalnac . Jak najszybciej tego dokonac , prosze o rady ...

PS: Nie ma jakiegos progsa na Windows , ktory w calosci by mi wyczyscil WSZYSTKIE partycje zwiazane z Linuksem zeby nie pozostalo po nim ani sladu ?
  
Re: <indeger> Re-instalka Manrake'a
PostWysłano: Poniedziałek, 12 Kwietnia 2004, 17:43 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




Człowieku ale marudzisz ... poczytaj troszkę zanim zaczniesz zadawać proste i łatwe do rozwiązania pytania ... chodzi wolno bo nie ma zainstalowanych sterowników do grafiki ... nie wiem co masz Radka czy Gforc`a ale tak czy siak musisz zainstalować sterowniki ... jak to radeon nie ominie Cię kompilacja Kernela ... ale w sumie jak to Kernel 2.4.xx to jest to dość prosta procedura ... poczytaj wątki na forum oraz www.linux.pl i www.linuxnews.pl
  
Re: Re-instalka Manrake'a
PostWysłano: Poniedziałek, 12 Kwietnia 2004, 17:49 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
indeger
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #646
Posty: 95


[ Osobista Galeria ]




e X t 7 3 pomijam juz kwestie sterownikow do mojego Radeona ! Jakos poprzednio wcale ich nie instalowalem a chodzilo stabilnie ... teraz po prostu WSZYSTKO sie slimaczy . Nawet podczas wlaczania Linuksa system wydaje dzwiek jak krowa ( przedluuuuuuuuuuzajacy sie ) , nic nie dam rady zrobic ! Co z tego ze zaloguje sie na rota , skoro nawet system na nic nie reaguje ( pusty, czerwony ekran bez paska ) a niestety na zwyklym userze ( jako tako po zabawie potrafie otworzyc plik w tym slimaku ) nie moge edytowac plikow . Zreszta edycja pliku lilo.conf nie jest sprawa najwazniejsza ... teraz chce wszystko od nowa instalnąć .

Czy 4 minuty ladowania sie systemu na Pentium IV 2,4 GhZ to nie mala przesada ? Nie mow , ze to kwestia sterownikow bo to nie prawda !
  
Re: <indeger> Re-instalka Manrake'a
PostWysłano: Wtorek, 13 Kwietnia 2004, 00:39 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




po 1. program który to usunie zwie się Partition Magic
po 2. czytaj /var/log/messages i /var/log/localmessages
po 3. napisz co wywala Ci df -a
po 4. oprócz X-ów masz jeszcze niezbędną w takich sytuacjach konsolę
po 5. na 3 płycie pewnie są wszystkie locale i pliki spolszczające do KDE (i18n) dlatego Ci nie zmieniło języka, a jeżeli nie to w centrum sterowania w ustawieniach indywidualnych można to sobie ustawić

jeszcze tam gdzieś pisałeś o edycję lilo.conf
Otóż samo wyedytowanie pliku nic Ci nie da, bo żeby to odniosło skutek musisz odpalić po zmianie /sbin/lilo
  
Re: <indeger> Re-instalka Manrake'a
PostWysłano: Wtorek, 13 Kwietnia 2004, 08:29 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




Mandrake celowo "usuwa" wszystkie udogodnienia z KDE roota ... ale przecież możesz sobie to wszystko włączyć ? ... ale najlepiej to przy starcie instalacji włącz zaawansowane dzielenie partycji i usuń /dev/hda6 ... potem postaw tam partycje / i włącz riserfs zaręczam ze mi system włącza się na Athlonie 2535 MHz z 512 MB ramu w ok 1 min ... i nie mów ze winda robi to szybciej (u mnie ok. 20 sek.) ... może "wizualnie" tak ale zobacz po pojawieniu się Explorer ładuje jeszcze sterowniki do sieci i inne elementy systemu tak, że to tylko wybieg M$ ... Linux robi to PRZDE pojawieniem się pulpitu .. stad rozniecę w prędkości jak pojawia się pulpit i pisze ze KDE jest uruchomione to znaczy ze WSZYSTKO się załadowało wink.gif
  
Re: Re-instalka Manrake'a
PostWysłano: Wtorek, 13 Kwietnia 2004, 14:15 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
indeger
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #646
Posty: 95


[ Osobista Galeria ]




@Bzdury:
No więc ściągłem z internetu wersję DEMO programu Partition Magic (wersja demonstracyjna, ver 7.0). Mam nadzieję, że zawiera funkcje niezbędne do usunięcia tych linuxowych partycji. Sprawdziłem także co wywala df /:
Cytat:
System plików rozm. użyte. dost. $uż. zamont. na
/dev/ide/host0/bus0/target0/lun0/port6
5,8G 1,5G 4,1G 27% /

Czekam na kolejne wskazówki.

PS: Może się przydać także info, że w tym Partition Magic na ekranie głównym na dysku D mam trzy partycje linuxowe (dwie o typie Linux Ext2 i jedną o typie Linux Swap). Chciałem je przed chwilą usunąć funkcją "Delete" ale się rozmyśliłem, gdyż nie wiem czy to będzie rozsądne rozwiązanie. Po prostu nie chcę znowu coś skaszanić więc czekam na wasze wskazówki wink.gif
  
Re: <indeger> Re-instalka Manrake'a
PostWysłano: Wtorek, 13 Kwietnia 2004, 15:15 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
gROszeCK1
Stały uczestnik vip
Stały uczestnik
 
Użytkownik #297
Posty: 1047


[ Osobista Galeria ]




Z moich obseracji Mandrake jest tak zbudowany, ze praktycznie nie ma potrzeby pelnego logowania sie jako root.
Poznaj komende su a w graficznych programach konfiguracyjnych i tak Cie spyta o haslo roota w odpowiednich miejscach.
  
Re: <indeger> Re-instalka Manrake'a
PostWysłano: Środa, 14 Kwietnia 2004, 09:43 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




zakładam więc, że hda6 to /, hda7 to /home a swap to wiadomo. Jeżeli zależy Ci na swoich ustawieniach to nie wywalaj /home. W przeciwnym wypadku wywal hda6 i hda7 (swap może spokojnie zostać) i nie będziesz miał postinstalacyjnych problemów.
  
Re: Re-instalka Manrake'a
PostWysłano: Środa, 14 Kwietnia 2004, 09:45 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




gROszeCK1 @ Wtorek, 13 Kwietnia 2004 15:15 @ :
Z moich obseracji Mandrake jest tak zbudowany, ze praktycznie nie ma potrzeby pelnego logowania sie jako root.
Poznaj komende su a w graficznych programach konfiguracyjnych i tak Cie spyta o haslo roota w odpowiednich miejscach.


Wszystkie Linuksy tak mają, to nie tylko Mandrake i rzeczywiście o wiele lepiej używać su, niż logować się na roota (jednak moje zboczenie zawodowe spowodowało, iż częściej się na root'a loguję niż na swoje konto :( )
  
Re-instalka Manrake'a
Forum dyskusyjne -> Software -> Linux

Strona 1 z 2  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
noclegi w ciechocinku
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010