Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Literatura -> WOJNA POLSKO RUSKA?. Idź do strony 1, 2
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
WOJNA POLSKO RUSKA?.
PostWysłano: Wtorek, 06 Kwietnia 2004, 23:21 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Wujek Zed
Stary pierdoła
 
Użytkownik #165
Posty: 1361


[ Osobista Galeria ]




...nie pod moją flagą...

Pierwej odniosę się do recenzji z okładki wyczytanych:
Cytat:
Jest to kawał lekko nadpsutego literackiego mięsa i zdaje się, że warto było żyć 40 lat, aby wreszcie coś tak interesującego przeczytać. <Marcin Swietlicki>
*
No cóż..., poza tym, że Pan Marcin utwierdził mnie w przekonaniu, iż jest jeno bufonem udającym literata, to poza tym, bardzo mi go szkoda, że nigdy "Tytusa", "Kajka i Kokosza", ili "Chłopców z placu broni" nie czytał.
Cytat:
...ta metrykalnie tak młodziutka dziewczyna ma w sobie tak niesłychaną dojrzałość pisarską i taki dar władania polszczyzną, dar rozpruwania, nicowania, rozbijania na miazgę
języka i tworzenia z tej miazgi języka swoistego, nieraz makabrycznego i karkołomnego, zawsze osobliwie poetyckiego, że możliwości dalszego rozwoju wydają się tu nie do zmierzenia.<Jerzy Pilch>
*
Tym razem straciłem szacunek do cenionego dotąd "człowieka pióra" makabryczne??... owszem, karkołomne??... zgoda, ale poetyckie??.... nawet przy określeniu "osobliwie"?
Cytat:
mniej Masłowskiej! (a wszystko będzie cacy) <Małgorzata Musierowicz>

ZA, OBYMA RENCAMI !!

A tak od siebie..., dawno tak solidnego kawałka grafomanii przed oczami nie miałem.

*cytaty z : Wydanie II, trochę poprawione przez Pana Wydawcę i Magdę Patyras; Lampa i Iskra Boża Warszawa 2003


Ostatnio zmieniony przez Wujek Zed dnia Środa, 07 Kwietnia 2004, 11:48, w całości zmieniany 1 raz
  
Re: <Wujek Zed> WOJNA POLSKO RUSKA?.
PostWysłano: Środa, 07 Kwietnia 2004, 11:21 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Mnie trudno orzec, czy ksiazka Maslowskiej arcydzielem jest, czy grafomania, bom po kilku stronach, jezykiem Silnego i jego myslami - niemyslami zmeczon, ksiazke na polke odlozylem. I lezy tam juz od wielu tygodni.
P.S. To znaczy obecnie w kartonie lezy, bom po przeprowadzce jest! biggrin.gif
  
Re: <Berger> WOJNA POLSKO RUSKA?.
PostWysłano: Środa, 07 Kwietnia 2004, 11:46 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Wujek Zed
Stary pierdoła
 
Użytkownik #165
Posty: 1361


[ Osobista Galeria ]




Twoja dezercja od lektury, bądź co bądź człowieka inteligentnego i "kulturalnie- oświeconego", chyba potwierdza moją opinie na temat tego "dzieła".
  
Re: <Wujek Zed> WOJNA POLSKO RUSKA?.
PostWysłano: Środa, 07 Kwietnia 2004, 12:30 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




LIZODUPIEC! wink.gif Ale mam szczere postanowienie zawziąć się w sobie i książkę dokończyć, by opinię sobie w pełni wyrobić.
  
Re: <Wujek Zed> WOJNA POLSKO RUSKA?.
PostWysłano: Środa, 07 Kwietnia 2004, 14:17 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Pozioma
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #272
Posty: 262


[ Osobista Galeria ]




Jest niewiele książek, przed którymi kapituluję. Ta była niestety (albo właśnie „stety”) jedną z nich. Udało mi się przebrnąć przez pierwszych 30 stron i poddałam się - w zasadzie bez walki. Podziwiam każdego, kto dobrnął do końca - bo to w końcu swego czasu był bestseller i wypadało tę książkę znać. Ja niestety znowu byłam nie na czasie. Moim skromnym zdaniem szkoda drzew na takie śmieci.
„Wojna...” jest najlepszym dowodem na to, że książka stała się w dzisiejszych czasach bardzo zwyczajnym towarem (jak jogurt, pasta do zębów, samochód czy płyn do dezynfekcji toalet). Bo np. taka "Wojna..." - gdyby nie recenzja Pilcha na okładce i lekko kolorowy image Masłowskiej, myślę, że niewiele osób sięgnęłoby po to "arcydzieło". Ale, ponieważ zrobiono dookoła trochę sztucznego blichtru, wręczono Pani Masłowskiej kilka prestiżowych nagród i okrzyknięto "powieść" manifestem współczesnej młodzieży z blokowisk (czytają ją podobno nawet dresiarze - oczywiście tylko Ci, którzy umieją składać literki), pozycja sprzedała się znakomicie i wszyscy, którzy mieli na niej zarobić zarobili z nawiązką. Podobnie jest np. z "Samotnością w sieci" czy "Dziennikiami Brigit Jones" - te książki tym różnią się od "Wojny..." że są dosyć sprawnie napisane, dlatego łyka się toto jak bułkę z masłem (czyli "no niby dobre, ale i tak g... z tego i tak g... z tego").
Jaki z tego wniosek??? Otóż moim zdaniem książka jest w dzisiejszych czasach bardzo często przedmiotem masowej konsumpcji. Większość dzisiejszych bestsellerów jest konsumowane jak serek homo, bo tak jak serek homo jest nam podawana na talerzu (nie zastanawiajmy się czy to jest dobre, bo to jest na pewno dobre wink.gif ). Żeby było zabawniej Masłowska zdaje sobie z tego doskonale sprawę. W jednym z wywiadów mówiła tak o swojej książce: „"Wojna..." jest dowodem na to, że dzisiaj rynek książki to sformułowanie dużo trafniejsze niż literatura. To jest dobra książka, ale ilu z 80 tys. ludzi, którzy ją kupili, przeczytało ją dlatego, że jest dobra, a nie dlatego, że jest modna i popularna? Popularność "Wojnę..." poniekąd zdewaluowała. Sama nigdy nie sięgam po popularne książki, bo skoro wszyscy je czytają i czują się na siłach o nich mówić, to znaczy, że są złe. Podejrzewam, że gdybym nie była mną, nigdy nie przeczytałabym "Wojny...". Weszłabym na jakieś forum internetowe i napisała, że to przereklamowane g..., dresiarze wcale tak nie mówią, a Dorota Masłowska to głupia dziwka, brzydka i sepleni. Sukces tej książki nie budzi wielu pozytywnych emocji.”
No cóż – nie twierdzę, że jest głupia, bo jak na swój młody wiek zdarza jej się składać mądre i co najważniejsze - własne zdania, nie twierdzę, że jest brzydka, bo coś w sobie ma a czy sepleni – tego nie wiem. Nigdy w życiu nie posunęłabym się do stwierdzenia, że jest dziwką, bo nic nie wiem na temat jej życia intymnego (i chyba mnie to nie interesuje). Miło mi natomiast, że Masłowska zdaje sobie sprawę, że sprzedała produkt, nigdy natomiast nie zgodzę się z tym, że jest to dobra literatura. Mogę się co najwyżej posunąć do stwierdzenia, że jest to niewątpliwe zjawisko literackie.
No i cóż – w sumie byłoby na tyle, i przeszłabym do porządku dziennego nad kolejnym przereklamowanym produktem, ale... Na początku tego roku odbyła się premiera „Wojny...” w Paryżu. Wiem, że Paryż jest miejscem szczególnym dla artystów wszelkiej maści i wyznania, wiem, że jest to miejsce, które jest szczególnie wrażliwe na literaturę i dlatego przeraża mnie popularność tej książki tam, a nie u nas. I wciąż łudzę się, że owa popularność jest pobożnym życzeniem naszych masmediów oraz speców od reklamy i niewiele ma wspólnego z rzeczywistością.
  
Re: <Berger> WOJNA POLSKO RUSKA?.
PostWysłano: Czwartek, 08 Kwietnia 2004, 14:26 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
EB
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #744
Posty: 138


[ Osobista Galeria ]




Jeżeli chodzi o Masłowską jedno jej trzeba przyznać. Uważam, że jak na swój wiek pisze nieźle. Podkreślam jak na swój wiek ! Dzienniki pisała w wieku 16-17 lat. Ja osobiście, to w tym wieku byłam tak pustym i próżnym dziewczątkiem, że aż wstyd się przyznać. Uczciwie mówię, że w życiu, mając tyle lat, tak bym nie napisała. W tym wieku to ja myślałam na pół jeszcze o zabawkach a na pół o ciuchach, chłopakach i innych takich rzeczach, Dopiero musiałam nieźle dostać od życia i to na gołą pupę, żeby zacząć się rozglądać dookoła, zauważać co się dzieje na świecie, w polityce i między ludźmi.
  
Re: WOJNA POLSKO RUSKA?.
PostWysłano: Czwartek, 08 Kwietnia 2004, 15:05 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




EB @ Czwartek, 08 Kwietnia 2004 14:26 @ :
chłopakach i innych takich rzeczach


Chłopaki nie są rzeczami, tej! tongue.gif wink.gif
  
Re: <Berger> WOJNA POLSKO RUSKA?.
PostWysłano: Czwartek, 08 Kwietnia 2004, 15:12 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
EB
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #744
Posty: 138


[ Osobista Galeria ]




proszę o wybaczenie wink.gif
  
Re: WOJNA POLSKO RUSKA?.
PostWysłano: Czwartek, 08 Kwietnia 2004, 15:31 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




EB @ Czwartek, 08 Kwietnia 2004 15:12 @ :
proszę o wybaczenie wink.gif


Wybaczam. cool.gif
  
Re: <Berger> WOJNA POLSKO RUSKA?.
PostWysłano: Czwartek, 08 Kwietnia 2004, 16:02 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Wujek Zed
Stary pierdoła
 
Użytkownik #165
Posty: 1361


[ Osobista Galeria ]




Ewa !! shock.gif , posyp głowę popiołem, włosienicę odziej i w dyrdy na kolanach i tyłem do Częstochowy zasuwaj... Berger Ci wybaczył !!
  
Re: <Wujek Zed> WOJNA POLSKO RUSKA?.
PostWysłano: Czwartek, 08 Kwietnia 2004, 16:23 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
EB
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #744
Posty: 138


[ Osobista Galeria ]




już lecę...! wink.gif
  
Re: <EB> WOJNA POLSKO RUSKA?.
PostWysłano: Czwartek, 08 Kwietnia 2004, 17:49 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Bele nie do Częstochowy! Ja w małej wiosce pod Poznaniem mieszkam! lol.gif
  
Re: WOJNA POLSKO RUSKA?.
PostWysłano: Piątek, 09 Kwietnia 2004, 21:10 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
pola
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #751
Posty: 33


[ Osobista Galeria ]




ja wiem, ze nie powinnam sie rozpisywac, bo krotsze posty latwiej czytac .. a wiec ja jednak mam swoje zdanie na temat "Wojny..", czytalam te ksiazke jakies 3 razy, oczywiscie, za potrzeba .. ;) pozniej pisalam prace na ten temat, glownie ksiazka jest interesujaca, ze wzgledu na jezyk, to jest jej podstawa, i lumpenumysl Silnego .. ale na stronie 120, czy moze jakos 118, jest taki dialog na krotkofalowkach.. tam nie da sie nie smiac, w ogole mozna smiac sie na kazdej stronie ksiazki, ale z drugiej strony przychodzi pytanie, czy moze taka mysl, ze tak ludzie mysla naprawde .. a ksiazka, taka wlasnie, lumpen, ale jednak odwazna.. :)
  
Re: <Berger> WOJNA POLSKO RUSKA?.
PostWysłano: Wtorek, 13 Kwietnia 2004, 12:01 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
EB
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #744
Posty: 138


[ Osobista Galeria ]




Będę tak szybko, jak tylko rzeczoną włosienicę do odziania nabędę, coby trzymać się szczegółowo zaleceń. wink.gif

Wiadomość wysłana po 50 sekundach:

Re: <pola> WOJNA POLSKO RUSKA?.

Pola, to co napiszę w tej chwili, z pewnością odbierzesz jako komplement, więc to napiszę : Twoja wypowiedź świadczy o jednym &#8211; o niewątpliwym wpływie Masłowskiej na Twój styl...!
wink.gif
  
Re: WOJNA POLSKO RUSKA?.
PostWysłano: Wtorek, 13 Kwietnia 2004, 13:28 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
pola
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #751
Posty: 33


[ Osobista Galeria ]




dziekuje w takim razie.. :] choc to nie tak naprawde .. po prostu chcialam, pojsc takim stylem, jakim pisze Dorota M., by to wszystko, ta cala moja wypowiedz byla jednak tym przepelniona, bo o jej ksiazce i o jej wybranym jezyku w niej pisalam .. wiec chcialam tak, moze nawet upodobnic, przypodobac, umalowac sie tak samo jak ksiazka .. ale to nie moj styl .. :] ale ksiazka mimo wszystko, naprawde 'wyjatkowa?' .. :)
  
Re: WOJNA POLSKO RUSKA?.
PostWysłano: Wtorek, 13 Kwietnia 2004, 13:50 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




EB @ Wtorek, 13 Kwietnia 2004 12:01 @ :
Będę tak szybko, jak tylko rzeczoną włosienicę do odziania nabędęwink.gif


W drodze wyjątku możesz być bez włosiennicy. biggrin.gif
Pola, ale ja właściwie nie zrozumialem jednego; podoba Ci się w końcu książka Masłowskiej, czy też przeczytałaś ją trzy razy jedynie z obowiązku???
  
Re: <pola> WOJNA POLSKO RUSKA?.
PostWysłano: Wtorek, 13 Kwietnia 2004, 14:09 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
EB
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #744
Posty: 138


[ Osobista Galeria ]




rzeczywiście wczułaś się w ten styl totalnie...!
wink.gif
  
Re: <Berger> WOJNA POLSKO RUSKA?.
PostWysłano: Wtorek, 13 Kwietnia 2004, 14:39 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
EB
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #744
Posty: 138


[ Osobista Galeria ]




Informuje, iż jestem na etapie szukania popiołu do posypania głowy w celu przybycia. Trenuje też „zasuwanie” na kolanach tyłem. Jeszcze słabo mi wychodzi...

Wracając do Masłowskiej mam jeszcze jedno pytanie : co sądzicie o Jej mini felietonach w Przekroju...?
Na różne (powiedzmy) tematy...? Podobno ostatnio zaprzestała ich pisania...?
  
Re: <EB> WOJNA POLSKO RUSKA?.
PostWysłano: Wtorek, 13 Kwietnia 2004, 15:01 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Może być przodem. cool.gif
Hm, ja zaprzestałem czytywania przekroju gdzieś w połowie lat 80. ... sad.gif
  
Re: WOJNA POLSKO RUSKA?.
PostWysłano: Środa, 14 Kwietnia 2004, 20:13 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
pola
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #751
Posty: 33


[ Osobista Galeria ]




czy ta ksiazka mi sie podoba ? ja ja bardzo cenie za to , ze jest inna, ze jest dziwna, i tak, podoba mi sie.. polubilam ja .. :] ja tez przekroju zaprzestalam czytac, jakos nikt w domu, nie chce nas zaopatrywac w te gazete..
a wlosiennica, gdybys byla Juradem, czy Zbyszkiem... to bez wlosiennicy .. ;]
  
WOJNA POLSKO RUSKA?.
Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Literatura

Strona 1 z 2  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Dobry stomatolog SzczecinKatalog4u to moderowany Katalog SEO stron internetowychzobacz darmowe forum za darmopokoje w ciechocinku
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010