Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Joga -> Dlaczego hatha joga dziala na psychike ?
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Dlaczego hatha joga dziala na psychike ?
PostWysłano: Czwartek, 29 Kwietnia 2004, 04:03 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Storge
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #884
Posty: 213


[ Osobista Galeria ]




Dlaczego hatha joga dziala na psychike ? [chodzi mi juz o same asany - nawet bez pranajamy].

W koncu taki taniec, aerobik, gimnastyka czy Pilates chyba nie odzialywuja w ten sposob co asany hatha jogi ?

Gdzie jest klucz do tej zagadki ? Czy w wytrzymywaniu ilus minut w danej pozycji ?

Tai chi nie jest statyczne jak hatha joga a tez oddzialywa na psychike ? [ale moze jest to jakis "specjalny" ruch, moze chodzi tu o energie zwana "prana" lub "chi"].
  
Re: <Storge> Dlaczego hatha joga dziala na psychike ?
PostWysłano: Środa, 05 Maj 2004, 09:26 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
modest
Pro uczestnik
<tt>Pro uczestnik</tt>
 
Użytkownik #227
Posty: 1284


[ Osobista Galeria ]




[color=#00ffff][/color]
Ogladanie tewizji otępia. Chłopak z zapadnieta klatka piersiowa nie usmiecha sie za czesto ,nie postawi sie łobuzom z ulicy.
Krytka szefa psuje humor na pare dni, długie przebywanie na słońcu moze przyprawic o mąlpi humor i udar słoneczny.
Senne dzieci marudzą. Niektórzy sa bystrzy z rana , wieczorem nie. Znajoma w ciaży napiła sie kawy i telepalo nią z pół dnia. Dotkniecie kochajacej osoby może uszczęśliwic dotykanego.Siedzenie w medytacji daje wglądy. Walka kung-fu w szkole podstawowej na treningu ze Zbychem pozwoliła odreagowac stresy .Jedzenie chemicznego jedzenia zatruwa organizm. O jakie oddziaływanie pytasz? o jakie skutki psychiczne?
  
Re: Dlaczego hatha joga dziala na psychike ?
PostWysłano: Środa, 05 Maj 2004, 09:34 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Storge
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #884
Posty: 213


[ Osobista Galeria ]




O takie skutki psychiczne:

[z http://www.ahj.pl/sz.php ]

Inny powód, z którego nie kontynuuje się praktyki, jest taki, że hatha-joga zaczyna głęboko zmieniać człowieka.

Tak, somatyczne efekty są bardzo wyraźne, ale po kilku miesiącach zaczyna się odczuwać głębsze zmiany oczyszczające, wnikające bardziej w nasze emocje, psychikę. Są one pozytywne, ale niejednokrotnie powodują potrzebę zmiany czegoś w swoich nawykach lub otoczeniu i niektórzy ludzie nie są w stanie tego zrobić, boją się tych zmian. Tkwią w pewnych związkach czy sytuacjach i jest im źle, ale jest to coś znanego, do czego się przyzwyczaili. Ćwicząc jogę, uzyskują wgląd w siebie i siłę do zmian, ale nagle pojawia się lęk przed tymi zmianami. Przerwanie praktyki jest wtedy automatyczne.

[z http://www.szkolajogi.pl/prysznic_dla_ciala_i_ducha.htm ]

Zdarza się, że przy mostkach, wygięciach w tył, gdy ciało się otwiera, niektórzy zaczynają płakać. Muszą wyjść na chwilę na zewnątrz - dodaje Michał Różankowski.

[z http://www.szkolajogi.pl/index1.htm ]

Studiowałam na Uniwersytecie Jagiellońskim. Byłam na drugim roku, gdy ktoś ze znajomych zaprosił mnie na zajęcia jogi. Z trudem opanowałam lenistwo i powlokłam się na salę. Potem pojawiłam się tam jeszcze dwa razy i ... już nie mogłam przestać. Nie przyciągały mnie mordercze dla mnie ćwiczenia, lecz to, co działo się później. Szybko odkryłam, że ta trochę znerwicowana, rozbita dziewczyna, jaką byłam do tej pory, po każdych zajęciach zamienia się w pełną wewnętrznego spokoju, radosną i pewną siebie kobietę. I wtedy uzmysłowiłam sobie, że ten opracowany przed tysiącami lat skomplikowany system ćwiczeń rozciągających, oddechowych i relaksacyjnych służy czemuś więcej niż tylko rozwojowi mięśni.

[z http://www.hathajoga.pl/artykuly/teletydz.htm ]

Na przykład pozycje stojące rozciągają i wzmacniają nogi. Oznacza to, że na poziomie fizycznym lepiej chodzimy, a na poziomie psychicznym „umiemy stanąć pewniej na nogach”, czyli zaczynamy sobie lepiej radzić w życiu.

Rozciągniecie barków powoduje, że przestajemy się garbić, zaczynamy lepiej oddychać. W takiej pozycji odnajdujemy siły, aby zrzucić z barków „ciężar życia”.

Robiąc wygięcia do tyłu otwieramy klatkę piersiową, a tym samym otwieramy się na innych ludzi i na miłość.

Ćwicząc pozycje odwrócone takie jak świeca, czy stanie na głowie dotleniamy nasz mózg, który zaczyna lepiej pracować. Uczymy się na wiele rzeczy spojrzeć z drugiej strony, w innym niż dotychczas świetle. Nabieramy do nich dystansu. Jeśli nauczymy się wygodnego stania na głowie, osiągamy dużą lekkość ciała i umysłu. Świat odwraca się do góry nogami.
  
Re: <Storge> Dlaczego hatha joga dziala na psychike ?
PostWysłano: Czwartek, 06 Maj 2004, 16:49 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
modest
Pro uczestnik
<tt>Pro uczestnik</tt>
 
Użytkownik #227
Posty: 1284


[ Osobista Galeria ]




Dziękuje za linki . Lektura była pyszna. Szczególnie artykuły Eichelbergera na stronie Beaty Jamińskiej.Modest
  
Re: <modest> Dlaczego hatha joga dziala na psychike ?
PostWysłano: Czwartek, 06 Maj 2004, 17:20 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
modest
Pro uczestnik
<tt>Pro uczestnik</tt>
 
Użytkownik #227
Posty: 1284


[ Osobista Galeria ]




cytat
[z http://www.ahj.pl/sz.php ]

Inny powód, z którego nie kontynuuje się praktyki, jest taki, że hatha-joga zaczyna głęboko zmieniać człowieka.

Tak, somatyczne efekty są bardzo wyraźne, ale po kilku miesiącach zaczyna się odczuwać głębsze zmiany oczyszczające, wnikające bardziej w nasze emocje, psychikę. Są one pozytywne, ale niejednokrotnie powodują potrzebę zmiany czegoś w swoich nawykach lub otoczeniu i niektórzy ludzie nie są w stanie tego zrobić, boją się tych zmian. Tkwią w pewnych związkach czy sytuacjach i jest im źle, ale jest to coś znanego, do czego się przyzwyczaili. Ćwicząc jogę, uzyskują wgląd w siebie i siłę do zmian, ale nagle pojawia się lęk przed tymi zmianami. Przerwanie praktyki jest wtedy automatyczne.

znam jeszcze inne powody zaniechania zmian w sobie:brak uczących doświadczeń zmieniajacycyh przystoswawcze postawy i jednocześnie chore. Brak wspierajacego zaangazowanego człowieka któremu mozna zaufać w trakcie przemiany. Jeszcze pare by sie znalazło.

Byłem "jogowo" z ludźmi którzy przez lata dzieki jodze dokonali powaznych postepów w rozwoju emocjonalnym.Zgodnie z tradycja nasze relacje były strome nie poziome. Nie wiedziałem za wiele co sie z wojtkiem czy kasia dzieje w życiu. Właściwie sam ulegałem imperatywowi trenowania i cieszyłem sie widząc jak człowiek dojrzewa.I tyle. Na dzisiaj
moja rycerska natura każe mi słuzyć królowi, śłuzyc imperatywowi.
to mnie lokuje w przejrzystych wyzynach emocjonalnych Himalajaów
Nie chcę schodzić w dół do ludzi. bratać sie, wchodzićn w demokratyczne relacje, tworzyć poziome partnerskie pomocne związki. Terapeutyczne. Ja rycerz albo samuraj albo autorytarny osobnik jestem mocny jak skała. Nie ma niańczenia.Babrania sie w trzewiach.
  
Dlaczego hatha joga dziala na psychike ?
Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Joga

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010