Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Hardware -> Sieci komputerowe -> Jak rozwiązać problem przydzielanai IP w sieci LAN
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Jak rozwiązać problem przydzielanai IP w sieci LAN
PostWysłano: Piątek, 14 Maj 2004, 12:45 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Mick
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #944
Posty: 15


[ Osobista Galeria ]




Hej,
Za jakiś czas mam zamiar przejść na inne łącze w naszej sieci i zrezygnuję z routera na rzecz serwera (Linux). Nie wiem jak lepiej rozwiazać przydzielanie IP userom. Dac stale IP kazdemu wg mojego uznania czy dynamicznie pprzez DHCP. Chcialbym miec duza kontrole nad tym jakie kto ma IP aby nie bylo tak ze uzytkownik wpisuje sobie IP jakie chce lub specjalnie zmeinia na inne jakie mu kazalem dac. Chodzi mi o to aby ulatwic sobie zycie ale nie utrudniac innym. Dobrze by bylo zrobic tak: Przydzielac IP dynamicznie po MAC karty ale tak ze dany MAC zawsze ma swoje IP. Jak ktos sobie recznie ustawi IP i nie zgadza sie on z maska przypisana na serwerze powinien byc odrzucowny w jakis sposob bo mialem juz tak ze stawilo sobie 2 delikwentow te same IP a potem placza ze zaden nie ma neta ani dostepu do sieci.

Jakiej puli adresow IP uzywac w sieci na 10 osob (+serwer)? 192.168.x.x? A moze jakas inna mniejsza.
  
Re: <Mick> Jak rozwiązać problem przydzielanai IP w si
PostWysłano: Piątek, 14 Maj 2004, 14:31 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




najlepiej i najwygodniej zrobić statyczne przydzielanie adresów IP przez DHCP. Zabezpieczeniem będzie stworzenie tablicy MAC kart sieciowych (uniemożliwi to pajęczarzom dostęp do serwera). Spokojnie możesz użyć adresów z puli 192.168.x.x
  
Re: <Bzdury> Jak rozwiązać problem przydzielanai IP w
PostWysłano: Niedziela, 16 Maj 2004, 13:39 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
J@ger
n00b vip
 
Użytkownik #15
Posty: 3818


[ Osobista Galeria ]




a bylem pewien ze zaproponujesz 10.0.xx.xx
tak jak ostatnio
cos sie pozmieniało ?


Ostatnio zmieniony przez J@ger dnia Niedziela, 16 Maj 2004, 18:19, w całości zmieniany 1 raz
  
Re: Jak rozwiązać problem przydzielanai IP w sieci LAN
PostWysłano: Niedziela, 16 Maj 2004, 14:29 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Mick
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #944
Posty: 15


[ Osobista Galeria ]




No właśnie dlaczego nie 10.10.x.x Co to za roznica jakie sie da?
  
Re: Jak rozwiązać problem przydzielanai IP w sieci LAN
PostWysłano: Niedziela, 16 Maj 2004, 14:50 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Fobos
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #947
Posty: 38


[ Osobista Galeria ]




Zrobilbym tak jak napisal Bzdury a co do puli adresow to nie ma znaczenia rownie dobrze mozesz dac 10.17.12.1 - 10.17.12.10 ...
  
Re: <J@ger> Jak rozwiązać problem przydzielanai IP w
PostWysłano: Niedziela, 16 Maj 2004, 16:57 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




nic się nie zmieniło, poza tym dla tak małej sieci to nie ma znaczenia (chyba że połącznie jest bez maskarady z routowaniem wewnętrznych adresów na zewnątrz, wtedy konieczne jest stosowanie adresów klasy C. Jednak jeżeli nie to co by sobie nie wpisał, będzie dobrze ;) )
  
Re: Jak rozwiązać problem przydzielanai IP w sieci LAN
PostWysłano: Poniedziałek, 17 Maj 2004, 12:24 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Mick
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #944
Posty: 15


[ Osobista Galeria ]




OK dzieki za odpowiedzi.

Nie rozpoczynam nowego tematu a mam kolejne pytanie. Będę najprawdopodobniej przechodził na DSL 512 i mam niby 4 IP w tym 1 użytkowy. Nie rozumiem po co te pozostałe 3.
  
Re: <Mick> Jak rozwiązać problem przydzielanai IP w si
PostWysłano: Poniedziałek, 17 Maj 2004, 14:08 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




to bardzo proste:
1 adres - adres sieci
2 adres - adres modemu
3 adres - adres użytkowy (z takim się pokazujesz w necie)
4 adres - broadcast
  
Re: Jak rozwiązać problem przydzielanai IP w sieci LAN
PostWysłano: Poniedziałek, 17 Maj 2004, 15:39 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Mick
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #944
Posty: 15


[ Osobista Galeria ]




Fajnie a teraz po co mi az tak to wszystko podzielone. Sory za glupie pytania ale dotychczas mam SDI i jakos jendo IP mam i wstarcza. Jakie korzysci ja mam posiadajac te 3 pozostale adresy.
  
Jak rozwiązać problem przydzielanai IP w sieci LAN
Forum dyskusyjne -> Hardware -> Sieci komputerowe

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
noclegi w ciechocinku
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010