Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Software -> Windows -> Niewłaściwa pojemność HDD instalatorze XP
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Niewłaściwa pojemność HDD instalatorze XP
PostWysłano: Poniedziałek, 31 Maj 2004, 11:35 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
seba650
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #1018
Posty: 4


[ Osobista Galeria ]




Hej.
Kupiłem HDD 160 GB (WD) i mam problem przy stawianiu XP pro. W instalatorze przy tworzeniu partycji pokazuje ok. 131000MB zamiast 160000MB (oczywiście gdy robię partycje, ginie gdzieś te 30GB). W biosie dysk jest widziany normalnie (160GB).

Z czego to wynika? Czy dysk jest wadliwy czy może windows ma jakieś ograniczenie i czy jest na to patch?

Pozdrawiam
  
Re: Niewłaściwa pojemność HDD instalatorze XP
PostWysłano: Poniedziałek, 31 Maj 2004, 16:51 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
fireblade3
WaterCooling.com.pl
 
Użytkownik #754
Posty: 61


[ Osobista Galeria ]




Grrr
Ludzie czy to tak trudno zrozumiec - 1kb ma 1024bajty, 1mb ma 1024kb a jeden gb ma 1024Mb i przez to przy wyliczneiach wychodzi tak jak wychodzi!!!

Co prawda te wylicznenia i tak nijak sie maja do wartosci podawanych przez producentow a tych rzeczywistych :)

I to jest normalne:
np moja 40 gb jest pokazywana jako 37,27GB
A moja 80gb jako 74,53GB

Pocieszeniem dla mnie jest ot ze jeden jest od drugiego mniej wiecej 2 razy wiekszy wiec przelicznik kazdy producent ma w miare ten sam :)

Dla twojej 160 pewnie podalo w kb a ty to zaokragliles po prostu !! Z dykiem pszystko jest w poazdku!!
  
Re: <fireblade3> Niewłaściwa pojemność HDD instalatorze XP
PostWysłano: Poniedziałek, 31 Maj 2004, 21:41 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Tirinti
Pro uczestnik
<tt>Pro uczestnik</tt>
 
Użytkownik #28
Posty: 1295


[ Osobista Galeria ]




Nie wiem jak to jest z 160GB WD, ale powinien mieć koło 150 rzeczywistych MB. 130 to trochę za mało. Może płyta jest z ATA100 (lub mniej) i nie obsługuje więcej miejsca. ATA100 obsługuje max coś koło 130GB.
  
Re: <Tirinti> Niewłaściwa pojemność HDD instalatorze XP
PostWysłano: Poniedziałek, 31 Maj 2004, 22:25 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
EDDY
Admin
 
Użytkownik #1
Posty: 1451


[ Osobista Galeria ]




Niemal pewne jest, że kolega seba650 chce stworzyć jedną partycję FAT32, ale niestety limit to własnie 127 GB (131000 MB). Chociaż to dziwne, że Windows XP przy instalacji pozwala na zrobienie partycji FAT32 większej od 32 GB, bo normalnie nie da rady.
  
Re: Niewłaściwa pojemność HDD instalatorze XP
PostWysłano: Środa, 02 Czerwca 2004, 12:37 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
seba650
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #1018
Posty: 4


[ Osobista Galeria ]




>>> fireblade3
również GRRRRR
własnie własnie troszkę niepotrzebnie się uniosłeś... że tak się przelicza i część odchodzi na klastry (których wielkość też można ustawić) to dobrze wiem bo miałem to nawykładach i nieczego nie zaoktrąglam. Zniknęło nie ~10GB (co by przy 160GB byłoby zrozumiałe) a 30GB. Płyta jest w miarę nowa, obsługuje i widzi w biosie normalnie (160GB) o czym pisałem. propnuję najpierw uważnie czytać a potem przemyśleć problem niż pisać co popadnie. W każdym razie dzięki za chęć niesienia pomocy ;)
  
Re: Niewłaściwa pojemność HDD instalatorze XP
PostWysłano: Środa, 02 Czerwca 2004, 13:16 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
fireblade3
WaterCooling.com.pl
 
Użytkownik #754
Posty: 61


[ Osobista Galeria ]




Rada nr1
Sprawdz dysk u kogos...

Apropo uniesienia to to nie bylo usniesienie tylko tak se po prostu wykrzyknalem :)
  
Re: Niewłaściwa pojemność HDD instalatorze XP
PostWysłano: Środa, 02 Czerwca 2004, 13:18 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
NAZIR
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #589
Posty: 115


[ Osobista Galeria ]




seba650, dziś wieczorem będę walczył z tym samym problemem. Połaszczyłem się na Maxtora 160GB bo był tylko 50zł droższy od 120GB - aż grzech nie dołożyć smile.gif . Mam mobo na KT266, więc najpierw czeka mnie flash BIOSa - mam nadzieję że po tym płyta zobaczy cały dysk i będziemy w równej sytuacji. Poknujemy wtedy razem biggrin.gif


UPDATE: Flash się powiódł, BIOS widzi prawidłowo 160GB, Winda już tylko 131069MB confused.gif . Czas na wielkie poszukiwania...
  
Re: <NAZIR> Niewłaściwa pojemność HDD instalatorze XP
PostWysłano: Środa, 02 Czerwca 2004, 21:22 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
EDDY
Admin
 
Użytkownik #1
Posty: 1451


[ Osobista Galeria ]




Odsyłam do postu wyżej.
Jakiego typu robicie tę partycję?
  
Re: Niewłaściwa pojemność HDD instalatorze XP
PostWysłano: Czwartek, 03 Czerwca 2004, 18:31 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
NAZIR
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #589
Posty: 115


[ Osobista Galeria ]




Eddy, chodzi o to, że Windows w ogóle widzi dysk jako 137GB, również gdy podłączy się taki dysk jako drugi. A skoro już pytasz, to ja używam tylko NTFS.
Aby Winda widziała cały dysk konieczne jest ściągnięcie odpowiedniego softu ze strony producenta dysku. UWAGA! Uprzenio konieczne jest zainstalowanie SP1 w przypadku XP Pro lub SP3 w przypadku W2k.
Problem pojawia się, gdy to właśnie na tym dysku zamierzamy postawić system. Jest jednak na to rozwiązanie. Podczas instalacji Windowsa zakładamy tylko partycję systemową, resztę dysku zostawiamy surową. Po postawieniu systemu instalujemy odpowiedniego ServicePacka oraz wcześniej wspomniamy soft, dzięki czemu widać cały dysk. Dopiero potem za pomocą np. Partition Managera ćwiarujemy i formatujemy sobie resztę dysku podług własnych upodobań biggrin.gif
  
Re: Niewłaściwa pojemność HDD instalatorze XP
PostWysłano: Niedziela, 06 Czerwca 2004, 01:00 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
spinacz_nyc
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #1053
Posty: 4


[ Osobista Galeria ]




seba650 @ Poniedziałek, 31 Maj 2004 11:35 @ :
Hej.
Kupiłem HDD 160 GB (WD) i mam problem przy stawianiu XP pro. W instalatorze przy tworzeniu partycji pokazuje ok. 131000MB zamiast 160000MB (oczywiście gdy robię partycje, ginie gdzieś te 30GB). W biosie dysk jest widziany normalnie (160GB).

Z czego to wynika? Czy dysk jest wadliwy czy może windows ma jakieś ograniczenie i czy jest na to patch?

Pozdrawiam


w windzie bedzie juz widzial calosc jezeli masz xp to w manadzerze urzadzen sformatuj reszte jezeli tam tez nie ma reszty to service pack 1 jezeli tez nie to zassij soft z cd ktory przyszedl z hd jezeli dalej masz problemy to je masz eusa_wall.gif
  
Re: Niewłaściwa pojemność HDD instalatorze XP
PostWysłano: Poniedziałek, 07 Czerwca 2004, 00:14 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
seba650
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #1018
Posty: 4


[ Osobista Galeria ]




hej

Problem rozwiązał instalator XP z servicepackiem, który normalnie wszystko zobaczył (całą fizyczną pojemność dysku umożliwiając założenie partycji dających w sumie tę wielkość-wczesniej mogłem zrobić partycje korzystając jedynie z 131000MB dostępnego miejsca).


>>>Nazir, jeśli jeszcze Ci się nie udało to polecam XP Pro z SP1

dzięki wszystkim za posty:]]]
pozdro
  
Re: Niewłaściwa pojemność HDD instalatorze XP
PostWysłano: Poniedziałek, 12 Lipca 2004, 02:52 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
po_pompke_elzo
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #477
Posty: 49


[ Osobista Galeria ]




EDDY :
Niemal pewne jest, że kolega seba650 chce stworzyć jedną partycję FAT32, ale niestety limit to własnie 127 GB (131000 MB).


Dlaczego mówisz, że partycja FAT32 nie może przekroczyć 127 GB? FAT32
powinien obsługiwać do 2, a być może nawet do 4 TB. Skąd wziąłeś to 127 GB?
  
Re: <po_pompke_elzo> Niewłaściwa pojemność HDD instalatorze XP
PostWysłano: Poniedziałek, 12 Lipca 2004, 11:49 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
EDDY
Admin
 
Użytkownik #1
Posty: 1451


[ Osobista Galeria ]




http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;184006

Teoretyczny limit FAT32, to 8 TB z klastrem 32 kB (NTFS teoretycznie może mieć partycję 256 TB z klastrem 64 kB).
FAT32 rezerwuje 4 z 32 bit, tak więc teoretyczne ograniczenie wynosi 2 TB (dokładnie 2^41).
  
Re: Niewłaściwa pojemność HDD instalatorze XP
PostWysłano: Poniedziałek, 12 Lipca 2004, 22:40 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
po_pompke_elzo
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #477
Posty: 49


[ Osobista Galeria ]




No czyli granica jest liczona w TB, a 127 G nie ma nic do zakładania partycji.
  
Re: <po_pompke_elzo> Niewłaściwa pojemność HDD instalatorze XP
PostWysłano: Wtorek, 13 Lipca 2004, 01:52 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
EDDY
Admin
 
Użytkownik #1
Posty: 1451


[ Osobista Galeria ]




Z racji budowy systemu FAT32 przydział na dane to 2^27, co w końcu daje 127.53 GB fizycznego miejsca.

PS. Może ja coś źle mówię? Jak tak, to niech mnie ktoś poprawi:)
  
Re: Niewłaściwa pojemność HDD instalatorze XP
PostWysłano: Wtorek, 13 Lipca 2004, 22:38 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
po_pompke_elzo
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #477
Posty: 49


[ Osobista Galeria ]




Przecież na stronie, którą podajesz, pisze że limit to 8 TB. (Wcześniej
Microsoft zawsze trąbił, że 2 TB.)
  
Re: Niewłaściwa pojemność HDD instalatorze XP
PostWysłano: Piątek, 06 Sierpnia 2004, 19:03 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
sinner
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #1382
Posty: 1


[ Osobista Galeria ]




Dla tych co jeszcze nie zakumali o co chodzi:
Ściągnij sobie ten programik reg_48bit_lba.exe i dyski powyżej 137GB będą poprawnie widziane przez windowsy 2000 i XP
Sam tez miałem ten problem i już go wyleczyłem. Programik ten modyfikuje rejestr systemowy i po restarcie kompas jest już OK eusa_clap.gif
Reszty dokonał Partition Magic wink.gif
  
Re: <sinner> Niewłaściwa pojemność HDD instalatorze XP
PostWysłano: Wtorek, 07 Grudnia 2004, 19:47 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
po_pompke_elzo
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #477
Posty: 49


[ Osobista Galeria ]




A powodem problemu jest to, że 128 GB to granica ATA. Powyżej potrzebne jest
48-bitowe LBA. Byłem przekonany, że Windows 2000, a już napewno XP, obsługuje
takowe. Jak widać, systemy Microsoftu jak zwykle są na czasie ...
Kto nie ma tego uaktualnienia niech spróbuje zakładać partycję przez DOS.
Powinno pomóc.
  
Niewłaściwa pojemność HDD instalatorze XP
Forum dyskusyjne -> Software -> Windows

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010