Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Religia i filozofia -> Rzeczpospolita wielu wyznań Idź do strony 1, 2, 3
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Rzeczpospolita wielu wyznań
PostWysłano: Wtorek, 20 Lipca 2004, 12:26 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]
W powszechnej świadomości Polska uchodzi za kraj religijnie monolityczny. Umacnia to przekonanie powszechnie obowiązujący, nawet wśród ateistów, kult papieża. Tymczasem tak naprawdę kraj nasz jest wielowyznaniowy. Stosunek do mniejszości jest różny. Część jest niechętna, ale przeważa obojętność i ignorancja. Tymczasem wśród wyznań mniejszościowych są tak liczne, jak prawosławni, których jest, wedle różnych szacunków, od pół miliona do 800 tys. Prawosławni mieszkają głównie na wschodzie kraju. Są świadkowie Jehowy, których jest 120-130 tys. Są luteranie, czyli ewangelicy augsburscy. Tych jest ok. 100 tys., a mieszkają głównie na południu Polski. Są jednak i denominacje wprawdzie nieliczne, ale prężne. Do tych należą Adwentyści Dnia Siódmego:

Pomagają niezależnie od wyznania
Afryka jest tutaj
Punkt z odzieżą dla potrzebujących w Poznaniu, zimowiska w Złocieńcu i pomoc dla domu dziecka w Kórniku. Zajmuje się tym Chrześcijańska Służba Charytatywna.

ChSCh to organizacja Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce, współpracująca ściśle ze swoją światową odpowiedniczką o nazwie ADRA. Ta partnerska organizacja Unii Europejskiej działa w 190 krajach.
- Ta współpraca dużo daje - podkreśla pan Przemysław z ChSCh. - Gdy np. w Polsce była powódź, ADRA przekazała nam dla poszkodowanych 240 tys. marek. Gdy w Afganistanie powstał szpital ADRY, Polska Akcja Humanitarna szukała z nimi kontaktu właśnie przez nas.
Nie oznacza to, że polscy adwentyści zdają się tylko na swoich zachodnich współbraci. Na poznańskich Jeżycach, przy ul. Dąbrowskiego 28, prowadzą np. sklep z odzieżą. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie kieruje tam osoby ubogie, które otrzymują odzież za darmo. W Kórniku adwentyści wspomagają dom dziecka, a w Bielsku - Białej - dom starców.
Zupa dla głodnych
- Niewiele byśmy zrobili bez pomocy działających firm - zaznacza wolontariusz. - Na przykład sieć domów towarowych przekazuje nam żywność, której termin przydatności do spożycia niedługo się skończy. Inna firma użycza nam samochody, żeby tę żywność przewieźć.
W podziękowaniu za pomoc przy odbudowie zniszczonych przez powódź szkół, władze Opola przekazały adwentystom lokal na świetlicę na młodzieży. W Gdańsku z kolei miasto przekazało za symboliczną opłatą lokal na świetlicę dla dzieci. Na warszawskim Dworcu Centralnym wolontariusze ChSCh wydają głodnym zupę i kanapki.
- W Wiśle, Grzybowie koło Kołobrzegu i w Złocieńcu mamy ośrodki, do których zapraszamy na zimowiska dzieci z obszarów ekologicznego zagrożenia - kontynuuje nasz rozmówca. - Z kolei w Wiśle i Zwardoniu organizujemy wczasy zdrowotne, gdzie leczymy dietą surówkową.
W wielu miastach, również w Poznaniu, adwentyści organizują kursy ,,Rzucam palenie”, uznane przez WHO za jedne ze skuteczniejszych. Z palenia rezygnuje 80 proc. kursantów.
- Kiedyś marzyłem o tym, żeby być misjonarzem w Afryce - podsumowuje pan Przemysław. - Potem jednak dotarło do mnie, że Afryka jest tutaj, obok nas.
  
Re: <Berger> Rzeczpospolita wielu wyznań
PostWysłano: Poniedziałek, 26 Lipca 2004, 17:36 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]
Świadkowie Jehowy to najbardziej kontrowersyjne w naszym kraju wyznanie mniejszościowe. Przyczyną niechęci jest, jak sądzę, dość agresywny marketing i związana z nim stosunkowo duża liczba wiernych. Ale i radykalne poglądy w niektórych sprawach.

Z miłości do Jehowy
Chcę spotkać syna
Pani Krystyna zdecydowała się na chrzest po tragicznej śmierci swojego ośmioletniego synka. 23 - letni Narcyz po spotkaniu ze świadkami Jehowy zerwał z rockandrollowym stylem życia.

Zgromadzenie Okręgowe Świadków Jehowy pod hasłem ,,Chodź z Bogiem” trwało w ubiegły weekend, na poznańskim stadionie ,,Olimpii”. Wzięło w nim udział blisko 9 tys. wyznawców. Ponad 150 z nich przyjęło chrzest, zanurzając się w basenie. Najstarsza ochrzczona miała 76 lat, najmłodszy - zaledwie 10.
Każdy wybiera drogę
- To wyjątkowy przypadek, by tak młody człowiek wziął udział w chrzcie - przyznaje pan Zdzisław, jeden z rzeczników prasowych zgromadzenia. - Regułą jest, że na chrzest decyduje się osoba dorosła, która w dojrzały sposób tak ważną decyzję podejmuje. W tym przypadku jednak chłopak pochodził z rodziny świadków Jehowy. Nie było więc zagrożenia, że z powodu chrztu dojdzie do konfliktu w rodzinie. Wypytaliśmy też dokładnie młodego człowieka, kto go przekonał do chrztu. Oświadczył nam, że samodzielnie sprawę przemyślał.
- Tacy młodzi, ale już dojrzali ludzie najpiękniej potem bronią swoich przekonań, na przykład w szpitalach, gdy nie zgadzają się na transfuzję krwi - dodaje pan Janusz. - Potrafią zyskać szacunek lekarzy, gdy świadomie odmawiają krwi, choćby nawet w ten sposób skazywali się na śmierć.
Nowoochrzczony Damian z Trzcianki ma już 18 lat.
- Zdecydowałem się na ten krok, bo kocham Jehowę i chciałem się Jemu oddać - mówi Damian. - Wychowałem się w rodzinie świadków, ale z chrztem poczekałem do pełnoletności. Chciałem być pewien, że wiem, co czynię. Nie żałuję. Czuję satysfakcję i radość, że oddaję się prawdziwemu Bogu. Nie oznacza to, że mam jakiekolwiek uprzedzenia wobec inaczej wierzących - zastrzega. - Każdy ma wolną wolę i sam wybiera drogę, którą chce iść. My tylko mówimy innym o Dobrej Nowinie.
21-letnia Roksana była bezwyznaniowa. Jednak świadkowie Jehowy od dawna odwiedzali jej matkę. Roksana już w wieku ośmiu lat wraz z mamą zaczęła studiować ich pisma.
- Potem miałam przerwę; byłam za granicą - wyjaśnia. - Po powrocie do kraju zaczęła m uczęszczać na spotkania świadków. W końcu zdecydowałam się na chrzest.
Roksana ma dość ciemną skórę, brązowe oczy i czarne włosy.
Romowie są twardzi
- Jest narodowości romskiej - wyjaśnia pan Stanisław, rzecznik prasowy zgromadzenia. - Romowie, którzy zostają świadkami Jehowy, z reguły mają ciężko - przyznaje. - Przecież całkowicie wypadają ze swoich rodzinnych, klanowych układów. Dlatego Romów u nas niewiele. Kilka osób na poznańskim Łazarzu, kilka w Szczecinie, czy Gorzowie. Za to są to naprawdę twardzi ludzie. Inaczej by nie wytrwali.
Narcyz z Gniezna jest Polakiem. Był wychowany jako katolik. Przez jakiś czas był nawet ministrantem. Przede wszystkim jednak czuł się rockandrollowcem.
- Miałem długie włosy, jeździłem na przystanki Woodstock - mówi. - Nie brałem narkotyków, ale piłem piwo. Alkohol jest oczywiście dla ludzi, ale chrześcijanin nie powinien się upijać. Teraz nadal słucham niektórych kawałków rockowych, ale włosy ściąłem. Świadkowi Jehowy nie wypada mieć długich włosów. Wszystko wolno, ale nie wszystko jest właściwe. A długie włosy kojarzą się jednak z subkulturą.
Po chrzcie Narcyz czuje dumę i radość.
- Cieszę się, ze symbolicznie oddałem się Bogu - podkreśla.
Gniezno cieszy się opinią miasta bardzo katolickiego. Nie ma tam ,,mody” na religijne eksperymenty. Jednak Narcyz podkreśla, że w rodzinnym mieście spotyka sięna ogół z pozytywnymi reakcjami otoczenia.
- Nikt mnie jakoś nie próbował upokarzać z tego powodu, że nie jestem katolikiem - podkreśla. - Chociaż zawsze znajdą się jednostki nietolerancyjne - dodaje po chwili.
Najbardziej dramatyczne przeżycia miała pani Krystyna z małej miejscowości pod Gorzowem. Dwa lata temu jej ośmioletni synek Marcin utopił się w bajorku.
Jest nadzieja
- Nie mogłam sobie z tym poradzić - mówi pani Krystyna. - Chciałam przestać żyć. Miesiąc po śmierci synka pojechałam do Gorzowa, załatwić sprawy pogrzebowe w ZUS-ie. Szłam przygnębiona ulicą, gdy przed łaźnią miejską podeszły do mnie dwie kobiety i zaczeły opowiadać o Królestwie Bożym. Mówię im, że wiem, że są dobrymi ludźmi, ale nie mam teraz siły rozmawiać, bo zginęło mi dziecko. Wtedy mi powiedziały, że przecież jest nadzieja, że jeszcze ujrzę swojego syna. Zastan awiałam się tylko, czy przetrwam Armagedon, ale obie panie mnie zapewniły, że na pewno wytrwa.
Pani Krystyna miała świadków Jehowy w swojej rodzinie. Po powrocie z Gorzowa zgłosiła się do nich wraz z dwudziestoletnią córką.
- Niestety, mąż nie zaakceptował naszego wyboru - wzdycha. - Ale wierzę, że i on w końcu pozna prawdę.
Małgorzata, córka pani Krystyny, ochrzciła się jednocześnie ze swoją matką. Była wychowana jako katoliczka. Jednak jeszcze w liceum przestała chodzić na lekcje religii i zaczęła czytać publikacje świadków:
- Kiedy zginął mój brat, od razu wiedziałam, że trzeba się zgłosić do świadków Jehowy - podkreśla. - Teraz wiem, że jest to jedyna prawdziwa religia, która daje nadzieję na życie wieczne.
  
Re: <Berger> Rzeczpospolita wielu wyznań
PostWysłano: Piątek, 30 Lipca 2004, 17:05 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]
Kolejna ciekawa grupa wyznaniowa to mormoni, czyli Kościół Jezusa Chrystusa Świętych Dni Ostatnich. Pierwszym skojarzeniem przeciętnego człowieka, który słyszy o mormonach, jest wielożenstwo. Tymczasem mormoni od dawna już nie mają kilku żon. Legenda jednak pozostała...
Wyznanie to wywodzi się ze stanu Utah w USA. W Ameryce właśnie założycielowi Kościoła objawił się anioł Moroni i przeklazał mu swoje prawdy. Księga Moroni jest dla mormona niemal równie ważna jak Biblia. Ze stanu Utah i innych stanów USA młodzi misjonarze wyruszają na podbój Europy. Młody człowiek nigdy nie wie, do jakiego państwa pojedzie. Dec yduje o tym jego zwierzchnik. Młody misjonarz nie zna też języka, którego uczy się dopiero na specjalnym kursie. Można ich spotkać na ulicach Poznania, Kowna, czy Narvy. Zawsze w garniturach, z przypięta do piersi plakietką z nazwiskiem. W Polsce mormoni prowadzili nieodpłatne lekcje angielskiego jeszcze w czasach PRL-u. Podobnie jak adwentyści prowadzą też kursy antynikotynowe. Na początku lekcji zawsze odmawiają modlitwę, jednak nie nawracają na siłę. Kto chce, może zostać po lekcji, by dowiedzieć się czegoś o ich prawdach wiary.
  
Re: <Berger> Rzeczpospolita wielu wyznań
PostWysłano: Piątek, 30 Lipca 2004, 17:20 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Marek D.
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #21
Posty: 806


[ Osobista Galeria ]
Rozumiem Krzychu, że zmierzasz do jakiegoś meritum?
  
Re: <Marek D.> Rzeczpospolita wielu wyznań
PostWysłano: Piątek, 30 Lipca 2004, 17:25 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]
Szerzę wiedzę.
  
Re: <Berger> Rzeczpospolita wielu wyznań
PostWysłano: Piątek, 30 Lipca 2004, 17:38 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Marek D.
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #21
Posty: 806


[ Osobista Galeria ]
Tylko? Szkoda myślałem, że się o coś pospieramy...
  
Re: <Marek D.> Rzeczpospolita wielu wyznań
PostWysłano: Piątek, 30 Lipca 2004, 17:40 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]
Jak chcesz, to możesz się pospierać z tezą, przedstawioną w pierwszym poście. Że wiedza Polaków na temat religii mniejszościowych jest nikła, a ich stosunek do nich oscyluje pomiędzy niechęcią a obojętnością. lol.gif
  
Re: <Berger> Rzeczpospolita wielu wyznań
PostWysłano: Piątek, 30 Lipca 2004, 17:48 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Marek D.
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #21
Posty: 806


[ Osobista Galeria ]
Krzychu! Ale wiedza Polaków jest skromna jezeli chodzi o religię w tym kraju wiodącą, a co dopiero jeżeli chodzi o mniejszości religijne.
  
Re: Rzeczpospolita wielu wyznań
PostWysłano: Sobota, 31 Lipca 2004, 14:19 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
little_wild_girl
Nałogowy uczestnik vip
<tt>Nałogowy uczestnik</tt>
 
Użytkownik #187
Posty: 2741


[ Osobista Galeria ]
Berger :
Jak chcesz, to możesz się pospierać z tezą, przedstawioną w pierwszym poście. Że wiedza Polaków na temat religii mniejszościowych jest nikła, a ich stosunek do nich oscyluje pomiędzy niechęcią a obojętnością. lol.gif


Marek D :
Krzychu! Ale wiedza Polaków jest skromna jezeli chodzi o religię w tym kraju wiodącą, a co dopiero jeżeli chodzi o mniejszości religijne.


Domyślam się, że oboje zmierzacie do meritum pt. ,,Berger i Marek D. nie są Polakami". lol.gif lol.gif lol.gif
  
Re: <Marek D.> Rzeczpospolita wielu wyznań
PostWysłano: Poniedziałek, 02 Sierpnia 2004, 15:48 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]
No to się, Marku, nie pokłócimy, bo z tym się akurat zgadzam! lol.gif
  
Re: <Berger> Rzeczpospolita wielu wyznań
PostWysłano: Poniedziałek, 02 Sierpnia 2004, 16:40 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Marek D.
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #21
Posty: 806


[ Osobista Galeria ]
No to noś kaganek oświaty dalej! wink.gif
A nuż trafi się ktoś, z kim będzie można ostro podyskucić. lol.gif
  
Re: <Marek D.> Rzeczpospolita wielu wyznań
PostWysłano: Poniedziałek, 02 Sierpnia 2004, 18:37 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Wujek Zed
Stary pierdoła
 
Użytkownik #165
Posty: 1361


[ Osobista Galeria ]
Jeśli wam to Chłopacy sprawi radochę, to mogę się z wami nie zgodzić dla zasady wink.gif
  
Re: <Wujek Zed> Rzeczpospolita wielu wyznań
PostWysłano: Poniedziałek, 02 Sierpnia 2004, 19:03 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Marek D.
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #21
Posty: 806


[ Osobista Galeria ]
No tak! Zedzisko jak zwykle chce bronić przegranej sprawy! Mozna by rzec: NORMA! lol.gif
  
Re: <Marek D.> Rzeczpospolita wielu wyznań
PostWysłano: Poniedziałek, 02 Sierpnia 2004, 19:24 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Wujek Zed
Stary pierdoła
 
Użytkownik #165
Posty: 1361


[ Osobista Galeria ]
Wszystko, żeby wam sprawić przyjemność Bracia w Spamie biggrin.gif
  
Re: <Wujek Zed> Rzeczpospolita wielu wyznań
PostWysłano: Wtorek, 03 Sierpnia 2004, 07:58 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Marek D.
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #21
Posty: 806


[ Osobista Galeria ]
W jakim SPAMIE!!!
Prawda jest taka, że po prostu niektóre nasze wypowiedzi są merytoryczne inaczej!
lol.gif
  
Re: Rzeczpospolita wielu wyznań
PostWysłano: Wtorek, 03 Sierpnia 2004, 11:58 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
little_wild_girl
Nałogowy uczestnik vip
<tt>Nałogowy uczestnik</tt>
 
Użytkownik #187
Posty: 2741


[ Osobista Galeria ]
Marek, Berger ... solidarność Nabiału? confused.gif
  
Re: <little_wild_girl> Rzeczpospolita wielu wyznań
PostWysłano: Wtorek, 03 Sierpnia 2004, 13:38 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]
Jeżeli Ci chodzi o to, że obaj mamy jeszcze mleko pod nosem, to się trochę pomyliłaś! lol.gif
  
Re: <Berger> Rzeczpospolita wielu wyznań
PostWysłano: Wtorek, 03 Sierpnia 2004, 13:45 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
little_wild_girl
Nałogowy uczestnik vip
<tt>Nałogowy uczestnik</tt>
 
Użytkownik #187
Posty: 2741


[ Osobista Galeria ]
Po prostu słowo ,,jajka" w tym kontekście brzmi mało elegancko z klawiatury młodej panny. biggrin.gif
  
Re: <little_wild_girl> Rzeczpospolita wielu wyznań
PostWysłano: Wtorek, 03 Sierpnia 2004, 17:48 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Wujek Zed
Stary pierdoła
 
Użytkownik #165
Posty: 1361


[ Osobista Galeria ]
Zawsze możesz się posiłkować jakże sympatycznym i całkowicie ekwiwalentnym określeniem "jądra" wink.gif

BTW, chyba mamy szcęście, że nikt tego nie moderuje biggrin.gif
Dopóki Admin nie pokuma lol.gif
  
Re: <little_wild_girl> Rzeczpospolita wielu wyznań
PostWysłano: Wtorek, 03 Sierpnia 2004, 18:41 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Pozioma
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #272
Posty: 262


[ Osobista Galeria ]
solidarność nabiału=solidarność jąder=synteza jądrowa=ogromna energia

Dzika, ja nie wiem czy ja dobrze wnioskuję, ale jak dobrze, to to jest bardzo niebezpieczne. IMHO musimy temu zapobiec cool.gif

P.S. Tu faktycznie nie ma moderatora, a Admin chyba znowu na wakacjach lol.gif lol.gif lol.gif
  
Rzeczpospolita wielu wyznań
Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Religia i filozofia

Strona 1 z 3  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
wodomierze wrocław cenawywrotka Piłahurtownia opakowan PiłaSklep dla każdego numizmatyka - monety, odznaczenia, medale, skup banknotów Łódź akcesoria numizmatyczne, abonament numizmatyczny, sklep numizmatyczny WarszawaDarmowa wycena i skup monet Warszawa oraz banknotów, orderów, medali, odznaczeń wojskowych
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010