Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Obraz i dźwięk -> Kino, Radio i Telewizja -> Old Boy
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Old Boy
PostWysłano: Poniedziałek, 08 Listopada 2004, 21:23 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Film rzucił mnie o glebę. Nie dlatego, że taki dobry. Ani nie dlatego, że zły. Ciężki po prostu. Zaraz po seansie miałem niezły misz-masz w głowie. "Old Boy" jest reklamowany jako koreański Tarantino. A gdzie tam! Z Tarantino ma wspólny tylko motyw zemsty. Bo już sceny walk są naszkicowane schematycznie. I symbolicznie jakby. I ci walczący jacys tacy potwornie zmęczeni.
Ale to najmniej ważne. Istotniejsze, że po tym filmie uwierzyłem, że Europejczyk, czy Amerykanin Azjaty z Dalekiego Wschodu nie zrozumie. Że dla dalekowschodniego Azjaty dużo ważniejszy jest motyw odkupienia. Że to, co bohatera filmu amerykańskiego, czy europejskiego skłoniłoby do natychmiastowego działania, azjatyckiego bohatera zmusza do samoupokorzenia, do samookaleczenia.
Koreański obraz najbardziej kojarzy mi się więc nie z Tarantino, ale z filmami japończyka Takeshi Kitano. A jeśli już miałbym szukać jakichś powiązań z kultura Zachodu, wskazałbym na raczej na tragedię antyczną, na Franza Kafkę, na "Cube" może... confused.gif
  
Old Boy
Forum dyskusyjne -> Obraz i dźwięk -> Kino, Radio i Telewizja

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010