Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Hardware -> Sieci komputerowe -> Prosba o mala porade Wlan
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Prosba o mala porade Wlan
PostWysłano: Poniedziałek, 29 Listopada 2004, 00:58 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
manieq
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #2154
Posty: 1


[ Osobista Galeria ]




Potrzebuje polaczyc dwa kompy oddalone od siebie jakies 1 km..
najwyrzej moge na to przeznaczyc 350zl moze ktos poradzic mi na jakim sprzecie mam to zrobic aby bylo tak tanio..?

mam dwa servery na linuxie czy moga one posluzyc jako AP ?:)
jeden z tych serverow bedzie udostepnial neta dla drugiego a ten drugi dalej kabelkami..

nie wiem czy ktos wogole zrozumie co napisalem;P ale prosze o jakas porade jak mam to zrobic... a dokladniej na jakim mam to zrobic sprzecie i czy wogole da sie cos takiego zrobic.. z gory dzieki
  
Re: Prosba o mala porade Wlan
PostWysłano: Poniedziałek, 29 Listopada 2004, 19:53 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Awgan
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #1045
Posty: 13


[ Osobista Galeria ]




Przede wszystkim musisz sprawdzić czy jest bezpośrednia widoczność między punktami, które chcesz połączyć (nie powinny być żadnych budynków a drzew nie powinno być za wiele; jeżeli jest to blokowisko to masz przechlapane, chyba że te dwa bloki widzą się z dachów).

są następujące rozwiązania:

1) Najlepszą konfiguracją są dwa AP ustawione: pierwszy jako AP a drugi jako klient (mozliwość rozbudowy sieci o kolejnych klientów WiFi) ewentualnie oba jako BRIDGE. Zaletą tego rozwiązania jest to, że ciągniesz zwykłe kable sieciowe do AP a nie kabel do anteny, który tłumi sygnał. Dodatkową zaletą takiego układu jest podłączanie do AP switcha i nie masz konieczności stosowania dodatkowego serwera linuxowego (jeżeli miał byś go montować to oszczędzasz na sprzęcie.

2) Mozna zastosować 2 karty sieciowe ale nie bardzo wiem jak to się ustawia wszystko pod linuxem; wiem, że jest jakiś soft umożliwiający zrobienie z linuxa z kartą sieciową AP (poszukaj na forach linuxowych albo na sourceforge.net). Jeżeli chcesz zastosować karty sieciowe WiFi to powinieneś się upewnić, czy są do nich stery pod linuxa (do DLink'a zwą się "MadWiFi" i są na sourceforge'u) reszta kart chodzi w większości na prismie i są do nich stery. Nie polecam kart na USB miałem z nimi problemy.

3) Połączenie 1. i 2. czyli karta sieciowa + AP (układ klient serwer)

Przy takiej odległości będziesz potrzebował anten o wzmocnieniu koło 10 - 14dBi lub mocniejsze i AP lub kartę z odkręcaną antenką, żeby można było podłączyć antenę zewnętrzną. Kolejna sprawa to przewody do anten im dłuższy przewód tym ma większe tłumienie i może się okazać, że zysk w mocy sygnału, który daje antena jest niwelowany przez długość przewodu. Ma to szczególnie miejsce w przypadku podłączania anten do kart sieciowych (raczej nie wystawisz kompa na dach). AP można bez większych problemów zamknąć w skrzynce wyłożonej pianką lub styropianem i nawet zima im niegroźna.
Kolejną rzeczą jest przepustowość sieci, jeżeli łącze masz załóżmy 2Mbit/s i nie masz żadnych plików na serwerze podpiętyn do netu to wystarczy standard 802.11b (11 Mbit/s) jeżeli masz lepsze łacze, lub chcesz przesyłać jakieś większe pliki to lepiej zainwestować w 802.11g (lub nawet g+) (54/108 Mbit/s).
Jeżeli chciałbyś rozszerzać sieć o większą ilość klientów WiFi to potrzebował będziesz anten dookólnych a najlepiesz szczelinowych. Gdzieś w sieci znalazłem projekty wykonania takich anten we własnym zakresie, nie jest to zbyt skomplikowane a koszt takiej anteny to koło 15 - 20 zł (problem jest tylko z dostrojeniem jej :( ).

350 zł to trochę mało ... patrzyłem ceny kart (od 100 zł) AP (od 200 zł) i anten (od 100 zł z kablem) i ni jak mi nie wychodzi 350 zł. Same anteny + dwie karty to przynajmniej 400 zł. Możesz również poszukać anten na allegro - są tańsze ale nie wiem jak z ich jakością.

Jeżeli chodzi o sprzęt znaczy marki to cenię sobie Planeta (stosunkowo tani i pierwszy w Polsce WiFi) i Linksysa lepszy jakościowo ale droższy. Z DLinkiem miałem masę problemów, może nowsze produkty są lepsze. Poszukaj na Allegro - widzę kilka AP Linksysa za całkiem sensowną cenę (do niektórych jest nawet karta sieciowa usb w komplecie) np: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=35658576 lub sam AP http://www.allegro.pl/show_item.php?item=36013316 (to nie są moje aukcje po prostu koleś ma całkiem niezłe ceny.

http://www.siecibezprzewodowe.a.pl/ na tej strnie znajdziesz trochę informacji na temat WiFi (jest to chyba pierwsza w polsce strona o tym, jak jeszcze WiFi kosztowało majątek).

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji wal śmiało.
  
Prosba o mala porade Wlan
Forum dyskusyjne -> Hardware -> Sieci komputerowe

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010