Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Religia i filozofia -> Dusza - krytyka dualizmu Idź do strony 1, 2
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Dusza - krytyka dualizmu
PostWysłano: Sobota, 08 Stycznia 2005, 13:59 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
rafcio75
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #2450
Posty: 7


[ Osobista Galeria ]




Jeśli chodzi o duszę to od razu powiem że jest pojęciem, które nie pasuje do współczesnego, inteligentnego wizerunku świata i należy go wyeliminować, z tegoż powodu, że nie ma sprzęgu z rzeczywistością. Ja osobiście przez duszę rozumiem umysł, który charakteryzuje się takimi cechami jak samoświadomość, czyli zdolność do myślenia, czucia, kochania, pożądania, zazdrości, nienawiści itp. Człowiek nie może posiadać duszy, bo dusza jest rozumiana przez idealistów jako coś co może istnieć w oderwaniu od ciała i podlegać zgodnie z teorią religijną zbawieniu. Zadaję pytanie, jak świadomość (dusza) może istnieć bez ciała? Ciało na przykład w śmierci klinicznej może być podtrzymywane do życia przez respirator, ale jeśli umiera ciało to wraz z nim wygasa świadomość, świadomość nie może istnieć samoistnie, a to dlatego że organizm człowieka jest konstrukcją monistyczną czyli ciało jest ściśle związane z układem nerwowym, który w wyniku rozwoju czyli poprzez relacje międzyludzkie, stopniowo powiększał objętość puszki mózgowej co da się zauważyć na przykład w formach pośrednich pomiędzy małpą a człowiekiem, gdzie wielkie skupienie neuronów (komórek nerwowych) tworzące zewnętrzną warstwę półkul mózgowych wytworzyło świadomość. Zatem dla idealistów dusza jest niematerialnym i nieśmiertelnym pierwiastkiem ożywiającym ciało i opuszczającym je w chwili śmierci, co jest jednym wielkim nieporozumieniem !!!
  
Re: Dusza - krytyka dualizmu
PostWysłano: Sobota, 08 Stycznia 2005, 14:59 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Feniks
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #2291
Posty: 86


[ Osobista Galeria ]




Wspólcześnie obowiązujace koncepcje kogitywne twierdzą iż świadomość jest to zbiór elementów (dla większości modalności zmysłowych człowieka jest ich 7+/-2) znajdujących się w danej chwili w STM czyli pamięci krótkotrwałej. Oznacza to między innymi że swidomość (wyłączając samoswiadomość) nie jest jedynie ludzkim przymiotem jej rozwój łączy się bowiem raczej z ewolucją układu limbicznego (ewolucyjnie starszego tylko od tzw mózgu gadziego czyli prążkowia) niż neocortex.
Świadmomość jako funkcja układu nerwowego nie jest w stanie żyć bez ciała.

Oczywiście trudno postulować iż da się porównać ludzką świadomość ze świadomością np ryjówki. Założyć mozna iż świadomość człowieka jest szersza o większej przerzutności że człowiek mam wiekszą przepustowość kanałów zbierających informacje.
Co jednak nie zmiania faktu, iż wedle tej teorii ryjówka równiez posiada świadomość.
Większość koncepcji mówi natomiast że dusza jako taka jest natomiast przypisana wyłacznie człowiekowi- zwierzęta jej nie posiadają.
Idąc zatem tą drogą mozna zdecydować się na trzy wyjścia: uznając słuszność obu założeń należałoby rozdzielić pojęcie duszy i świadomości człowiekowi przypisując tak duszę jak świadomość zwierzętom zaś tylko świadomość, uznać tozsamość pojęć dusza i świadomość przyznając te przymioty tak zarówno zwierzęciu jak człowiekowi, odrzucić współczesna koncepcję świadomości.
  
Re: <Feniks> Dusza - krytyka dualizmu
PostWysłano: Sobota, 08 Stycznia 2005, 15:03 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Mam wielką nadzieję, że zwierzęta również posiadają duszę. Natomiast ryjówka świadomość posiada z pewnością. Bo cwana cholera jest! biggrin.gif
  
Re: Dusza - krytyka dualizmu
PostWysłano: Piątek, 01 Kwietnia 2005, 17:36 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
dominikdano
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #3411
Posty: 32


[ Osobista Galeria ]




To szczególne, że tak łatwo, ledwo co zacząwszy o duszy już pisze się o świadomości, procesach mózgowych itp. sprawach.
Łatwo też stwierdzić, że dusza nie istnieje i przytoczyć na to dowolną ilość argumentów.
Trudniej wykazać, że nie istnieje również ciało, a wraz z nim móżg. Nie istnieje też świadomość, nie istnieje konkretnie nic.
A przecież taka właśnie jest prawda.

Mam pytanie:
Bardzo proszę o podanie przynajmniej jednej rzeczy, albo zjawiska, czy bytu, wręcz czegokolwiek co ISTNIEJE bezdyskusyjnie, czyli tak, że można tego dowieść i nie może być co do tego faktu najmniejszej nawet wątpliwości.
  
Re: Dusza - krytyka dualizmu
PostWysłano: Sobota, 02 Kwietnia 2005, 14:55 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Feniks
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #2291
Posty: 86


[ Osobista Galeria ]




Kto widzi przez Twoje oczy kto słyszy przez Twoje uszy?
Pytasz o dowód- dowody podlegają prawom logiki- jedynym zdaniem którego nie da się podważyć jest tautologia- ta zaś nie może być dowodem nie niesie w sobie wartości logicznej.
Prób dowodzenia natomiast było wiele-sprytna manipulacja zmiennymi i mamy św Anzelma,św Augustyna, Pascala, Kartezjusza i wielu innych
  
Re: Dusza - krytyka dualizmu
PostWysłano: Sobota, 02 Kwietnia 2005, 18:03 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
dominikdano
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #3411
Posty: 32


[ Osobista Galeria ]




Feniks :
Kto widzi przez Twoje oczy kto słyszy przez Twoje uszy?


Nie wiem. Kimkolwiek jest - nie istnieje.
  
Re: Dusza - krytyka dualizmu
PostWysłano: Poniedziałek, 04 Kwietnia 2005, 10:53 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Feniks
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #2291
Posty: 86


[ Osobista Galeria ]




"Któregoś popołudnia ojciec Nicanor przyniósł pod kasztan szachownicę i pudełko z pionkami, by zaprosić Josego Arcadia Buendię na partię warcabów. Ten jednak odmówił, gdyż jak stwierdził, nigdy nie mógł pojąć sensu walki pomiędzy przeciwnikami, którzy nie zgadzają się co do zasad."
G.G. Marquez, Sto lat samotności

Pozdrawiam
  
Re: Dusza - krytyka dualizmu
PostWysłano: Poniedziałek, 04 Kwietnia 2005, 20:05 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
dominikdano
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #3411
Posty: 32


[ Osobista Galeria ]




Feniks :
... Ten jednak odmówił, gdyż jak stwierdził, nigdy nie mógł pojąć sensu walki pomiędzy przeciwnikami, którzy nie zgadzają się co do zasad."


Robisz zwykły unik. Nie mnóż zbędnych bytów.

Nie zamierzam z nikim walczyć, a wszelkie zasady z natury rzeczy są jakąś konwencją.

Pytanie jest proste i liczę na proste odpowiedzi:
Czy coś prawdziwie istnieje?
Jesłi ktoś jest w stanie to coś wskazać i podać sposób zweryfikowania tego, o nic więcej nie proszę.

Moja wcześniejsza odpowiedź jest prawdziwa, ponieważ całkowicie utożsamiam się z własnym odczuciem: nietrwałości czegokolwiek i własnej jedności z tym faktem. To jest dla mnie rzeczywiste.
  
Re: Dusza - krytyka dualizmu
PostWysłano: Poniedziałek, 04 Kwietnia 2005, 20:53 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Feniks
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #2291
Posty: 86


[ Osobista Galeria ]




Składam broń. Nie zamierzam dyskutować- walczyć o pojęcia
Co ma do tego mnozenie bytów- brzytwa Ockhama?
  
Re: Dusza - krytyka dualizmu
PostWysłano: Wtorek, 05 Kwietnia 2005, 11:22 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
dominikdano
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #3411
Posty: 32


[ Osobista Galeria ]




Feniks :
Składam broń. Nie zamierzam dyskutować- walczyć o pojęcia


Istnienie i nieistnienie to bez wątpienia pojęcia, ale jedno z nich jest fałszywe, czyli opisuje (oddaje, sugeruje) nieprawdę. W moim rozumieniu istnienie jest złudzeniem fałszującym prawdę o nieistnieniu, nietrwałości czegokolwiek.
Fakt zachodzenia zjawisk nie może być podstawą do uznania czegoś za istniejące. Jednak w naszej kulturze utrwalił sie ten szkodliwy pogląd, czy to za sprawą religii, czy też filozofii, albo metafizyki (podobno "wiedzy" o istnieniu bytu (?)).

PS.
Skąd u Ciebie ta wojowniczość?

Pozdrawiam
  
Re: Dusza - krytyka dualizmu
PostWysłano: Wtorek, 05 Kwietnia 2005, 19:04 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Feniks
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #2291
Posty: 86


[ Osobista Galeria ]




To o czym piszesz nie jest tez wystarczającą podstawą do uznania zjawisk za nieistniejące.
Szczerze mówiąc wolę unikać kategorii tak istnienia jak nieistnienia- wolę myśleć o zjawiskach bytach rzeczach uwikłanych w cykl istnienia i nieistnienia cykl przedwieczny tak wrosnięty w naturę rzeczy iż nie da się odróżnić jednego stadium od drugiego- nie da się rozpoznać aktualnego stanu ani powiedzieć o nim nic pewnego.

Moja wojowniczość zaś- cóż myślę że utrwaliła się we mnie za sprawą religii filozofii, albo metafizyki smile.gif

PS
Stwierdzenie iż metafizyka jest nauką o istnieniu bytu jest conajmniej ryzykowne. Nauką o bycie jest ontologia. Co prawda często jest ona traktowana jako dziedzina metafizyki ale zainteresowania tej ostatniej są o wiele wiele szersze.
  
Re: Dusza - krytyka dualizmu
PostWysłano: Wtorek, 05 Kwietnia 2005, 21:59 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
dominikdano
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #3411
Posty: 32


[ Osobista Galeria ]




Feniks :
To o czym piszesz nie jest tez wystarczającą podstawą do uznania zjawisk za nieistniejące.

Zjawiska i rzeczy mogą zaistnieć, jednak trwale, "wieczyście" nie istnieją. O tym piszę. W tym sensie oczywiście nie są nieistniejące, bo ciągle zachodzą.
To jest zgodne z Twoją dalszą wypowiedzią dotyczącą cykliczności istnienia itd.

Cytat:
Stwierdzenie iż metafizyka jest nauką o istnieniu bytu jest conajmniej ryzykowne.

"Metafizyka" Krąpca ma chyba podtytuł "Zarys teorii bytu" i jego w całości dotyczy. Ontologia jest tym o czym piszesz.

Jak odpowiedziałabyś na pytanie:
"Kto patrzy Twoimi oczami, kto słyszy Twoimi uszami?"

Pozdrawiam
  
Re: Dusza - krytyka dualizmu
PostWysłano: Środa, 06 Kwietnia 2005, 18:06 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Feniks
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #2291
Posty: 86


[ Osobista Galeria ]




dominikdano :

"Metafizyka" Krąpca ma chyba podtytuł "Zarys teorii bytu" i jego w całości dotyczy.


Tak. Nie zapominaj tylko że Krąpiec był dominikaninem, ortodoksyjnym katolikiem. W tytule swojego dzieła dał chyba wyraz tęsknocie za "starymi dobrymi czasami" kiedy to metafizyka była "służebnicą teologii"- wtedy zajmowała się głównie zagadnieniami związanymi z istnieniem Boga i Jego naturą.
Dziś zainteresowania metafizyki są znacznie szersze, trudniej jest ją utożsamić z ontologią mimo iż zajmuje się człowiekiem jego naturą i egzystencją. Nie traktuje ona bowiem człowieka jedynie jako umysł i poznanie ale jako podmiot działania uwikłany w świat i historię ludzką.

To co widzi moimi oczami, to co słyszy moimi uszami- cóż- nie wierzę w transcendentalizm. To co widzi i słyszy przeze mnie jest absolutnie immamentne- jest zarówno mną jak i kazdym bytem który jestem sobie w stanie wyobrazić (na i paroma których wyobrazić sobie nie umiem), jest organem zmysłów jak i bodźcem jest częścią strumienia "świadomości", Istnieniem samym w sobie, Bergsonowskim Trwaniem.
Do powyższego stwierdzenia łatwo można się "doczepic" nie jest one spójne w sensie logicznym ani nawet filozoficznym.
Ale nie jest to credo- raczej próba- upraszczająca skracajaca- odpowiedzi na jedno z pytań które stworzyło filozofię.
(Życzę miłego popołudnia)
  
Re: <Feniks> Dusza - krytyka dualizmu
PostWysłano: Środa, 06 Kwietnia 2005, 22:08 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
dominikdano
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #3411
Posty: 32


[ Osobista Galeria ]




Feniks
Życzę Ci dobrej nocy
  
Re: Dusza - krytyka dualizmu
PostWysłano: Poniedziałek, 11 Kwietnia 2005, 12:11 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
pao
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #3502
Posty: 94


[ Osobista Galeria ]




ja też krytykuje dualizm ale z innego względu...
dusza jest, jest energią i mozna ja zobaczyć... wszystko co nas otacza jest energią. aure udowodniono, dusze też... ja nie musze mieć dowodów bo widze co się dzieje. widze aurę, widze inne byty, widze świat energii i to zarówno ten czysto niematerialny jak i ten materialny...
wszystko jest energią i ja nie mam wątpliwości. co dalej nie wiem, bo moja świadomość ma jeszcze troche przed sobą ale wiem jedno: to że czegoś nie widzimy, nie znaczy że tego nie ma.
a co do dualizmu to moja krytyka wynika z zupełnie innego założenia... wszystko w śwecie jest całością więc juz patrząc na to dualizm jest niewykonalny... tak jak Tai Ji jest w ciągłym nierozerwalnym ruchu tak człowiek, miasto świat wszechświat wciąż wiruje tworząc jedną całość.
  
Re: Dusza - krytyka dualizmu
PostWysłano: Wtorek, 12 Kwietnia 2005, 21:14 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
dominikdano
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #3411
Posty: 32


[ Osobista Galeria ]




pao :
... wszystko w śwecie jest całością więc juz patrząc na to dualizm jest niewykonalny... tak jak Tai Ji jest w ciągłym nierozerwalnym ruchu tak człowiek, miasto świat wszechświat wciąż wiruje tworząc jedną całość.


A gdzie Ty jesteś?
  
Re: Dusza - krytyka dualizmu
PostWysłano: Wtorek, 12 Kwietnia 2005, 21:29 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
pao
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #3502
Posty: 94


[ Osobista Galeria ]




myślę, że gdzie jest mało istotne...skoro wszystko płynie i porusza się to owo gdzie równiez jest płynne. jak dla mnie to ważniejsze jest jak ;)
  
Re: Dusza - krytyka dualizmu
PostWysłano: Wtorek, 12 Kwietnia 2005, 21:39 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
dominikdano
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #3411
Posty: 32


[ Osobista Galeria ]




pao :
myślę, że gdzie jest mało istotne...skoro wszystko płynie i porusza się to owo gdzie równiez jest płynne. jak dla mnie to ważniejsze jest jak ;)


Skoro jak jest bardziej istotne od gdzie, to jak jesteś?
  
Re: Dusza - krytyka dualizmu
PostWysłano: Środa, 13 Kwietnia 2005, 11:59 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
pao
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #3502
Posty: 94


[ Osobista Galeria ]




jak?
harmonijnie :) a przynajmniej tak sie staram :)
  
Re: <pao> Dusza - krytyka dualizmu
PostWysłano: Środa, 13 Kwietnia 2005, 22:13 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
dominikdano
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #3411
Posty: 32


[ Osobista Galeria ]




Piszesz, że myślisz...itd.
Więc, kto mysli?
  
Dusza - krytyka dualizmu
Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Religia i filozofia

Strona 1 z 2  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
przeprowadzki warszawa
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010