Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Joga -> Niezwykłe zdolności lamów
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Niezwykłe zdolności lamów
PostWysłano: Środa, 12 Stycznia 2005, 13:57 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
EDDY
Admin
 
Użytkownik #1
Posty: 1451


[ Osobista Galeria ]




Zjawiska niewyjaśnione - Karl P. N. Shuker :
Krążą pogłoski o niezwykłych umiejętnościach fizycznych i nadludzkiej, tajemnej sile umysłu tybetańskich mnichów, zdolnych do działań, których nauka Zachodu nie potrafi wyjaśnić. Najdziwniejszym zjawiskiem jest tumo - zdolność do nagłego i znacznego podniesienia temperatury ciała. Mnich, który posiadł tę sprawność może przetrwać w odludnej górskiej jaskini całą zimę, siedząc na śniegu w cienkiej szacie lub nago.

Tumo to skutek wytrwałego uprawiania jogi i ostateczny sprawdzian poziomu opanowania ezoterycznej wiedzy. Chcąc dowieść swoich umiejętności, uczeń musi przesiedzieć nago przez cała noc na zamarzniętej tafli górskiego jeziora. Musi także osuszyć swoim ciepłem szatę, którą najpierw zanurza w lodowatej wodzie, po czym owija wokół ciała. Ilekroć szata staje się sucha, mistrzowie zanurzają ją ponownie w wodzie i znów owijają w nią ucznia. Rytuał powtarza się przez cała noc, od zmierzchu do świtu.

W 1981 r. doktor Herbert Benson z harwardzkiej akademii medycznej zbadał tybetańskich mnichów buddyjskich, przymocowując do ich ciał czujniki temperatury, żeby stwierdzić, czy tumo polega na rzeczywistym wzroście ciepłoty ciała. Zauważył, że niektórzy mnisi potrafili podnieść temperaturę palców dłoni i stóp aż o 8°C. W innych częściach ciała Benson zanotował mniejszy wzrost temperatury. Wywnioskował, więc, że tumo polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych skóry, a zatem wywołaniu odwrotnej reakcji organizmu na zimno, polegającej na kurczeniu się naczyń.

Równie zdumiewająca jest umiejętność zwana lung-gom,, która polega na sprawnym biegu po śniegu, ze zdumiewającą prędkością, w stanie najwyższej koncentracji. Wydaje się wówczas, że waga ciała mnicha znacznie się zmniejsza. Przybysze z Zachodu widzieli podobno lamów, którzy pokonywali 19 km w 20 minut w nadzwyczajnym tempie. W książce With Mystic and Magicians in Tibet, która spędziła w Tybecie 14 lat, opisała swoje spotkanie z biegaczem lung-gom. Kiedy chciała go sfotografować i namówić na rozmowę, jej tybetański towarzysz gorąco się sprzeciwił. Ostrzegł ją, że gwałtowne przerwanie stanu koncentracji biegacza może spowodować jego natychmiastową śmierć.

Niewiarygodne, ale czy prawdziwe? Może któraś z uprawiających jogę osób mi powie, czy takie rzeczy faktycznie występują? Może znacie inne niewiarygodne dokonania za pomocą jogi?
  
Re: <EDDY> Niezwykłe zdolności lamów
PostWysłano: Środa, 12 Stycznia 2005, 23:10 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Storge
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #884
Posty: 213


[ Osobista Galeria ]




1. A propos tummo:

http://www.news.harvard.edu/gazette/2002/04.18/09-tummo.html

2. Tummo nalezy do tzw 6 jog Naropy wystepujacych w buddyzmie tybetanskim m.in w szkole karma kagyu do ktorej naleze
[ http://www.buddyzm.pl ].

Wykonuje je sie dopiero po ukonczeniu nyndro [praktyk wstepnych: 100 tys poklonow, 100 tys Dordze Sempa, 100 tys ofiarowan mandali i 100 tys mantr guru jogi]. Tummo wymaga oczywiscie inicjacji od lamy, ktory ma zwiazek z linia przekazu oraz praktyki na odosobnieniu.

Z tego co sie orientuje w Polsce raczej nikt [byc moze ktos o kim nie wiem] nie praktykuje tummo. Aby to uczynic nalezaloby pojechac do Nepalu albo byc moze do Francji czy USA.

3. <<Niewiarygodne, ale czy prawdziwe? Może któraś z uprawiających jogę osób mi powie, czy takie rzeczy faktycznie występują?

Nie wiem. Bedac buddysta jestem jednoczesnie agnostykiem i sceptykiem. Zatem z mojej strony nie ma jakiegos entuzjastycznego "tak" tylko "nie wiem". Nalezaloby to doglebnie zbadac.

<<Może znacie inne niewiarygodne dokonania za pomocą jogi?

W literaturze roi sie od tzw cudow, cudenkow etc lecz jaka one maja wartosc ? Czy ma sens fascynacja niesamowitosciami ?

W koncu buddyzm [mysle, ze hinduska joga tez] ma na celu redukcje cierpienia [wlasnego i innych] a nie tropienie sladow sensacji.
  
Re: <Storge> Niezwykłe zdolności lamów
PostWysłano: Środa, 19 Stycznia 2005, 19:03 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
modest
Pro uczestnik
<tt>Pro uczestnik</tt>
 
Użytkownik #227
Posty: 1284


[ Osobista Galeria ]




Czuje sie przyjemnie połechtany domyślanym Twoim założeniem ze na tym forum (a wiec i ja) przyblizymy Ci te nadzwyczajne umiejetności.
Myslisz .ze ja tez?

śmigam jak persching miedzy szczytami Tatr?

nie powiem nie ,chciałbym.

A ty byś chciał?
  
Niezwykłe zdolności lamów
Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Joga

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010