Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Literatura -> Matura ustna:-(
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Matura ustna:-(
PostWysłano: Poniedziałek, 24 Stycznia 2005, 19:39 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Gość (awaria serwera)
Gość
 


[ Osobista Galeria ]




Piszę prezentację maturalną nt. obłąkanie i szaleństwo w utworach wybranych epok. Jestem w etapie kompletowania bibliografii. Jeśli ktoś mógłby polecić mi coś to proszę pisać. Najbardziej mi zależy na twórczości tych prozaików i poetów których można zaliczyć w poczet klasyki i na dziełach, które prezentują w jakiś sposób unikalne (choć nie koniecznie) ujęcia obłędu. Interesuje mnie zarówno literatura przedmiotu jak i podmiotu godna polecenia. I proszę nie pisać że w zasadzie każdy pisarz i poeta był przecież szurnięty bo chociaż na pewno coś w tym jest, to przed komisją egzaminacyjną w dniu matury raczej tego nie powiem. Z góry dziękuję za każdą pomoc.
  
Re: <paranoise> Matura ustna:-(
PostWysłano: Poniedziałek, 24 Stycznia 2005, 21:43 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Chociażby "The End" Jima Morrisona. Obłęd niewątpliwie i niewątpliwie klasyka. Cóż, że rocka. ;)
A skoro "The End", to także grecki mit o Edypie i Jokaście.
  
Re: <paranoise> Matura ustna:-(
PostWysłano: Wtorek, 25 Stycznia 2005, 00:05 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
REVSON_PL
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #2469
Posty: 57


[ Osobista Galeria ]




Polecam "Galerników wrażliwości" z serii Transgresje pod red. Marii Janion.
Nie pamiętam dokładnie ale powinnaś też znaleść coś ciekawego w "Odmieńcach" z tej samej serii.
  
Re: <Gość (awaria serwera)> Matura ustna:-(
PostWysłano: Niedziela, 06 Lutego 2005, 22:33 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Wujek Zed
Stary pierdoła
 
Użytkownik #165
Posty: 1361


[ Osobista Galeria ]




"Likwidacja zakładu dla umysłowo chorych w Kobierzynie przez niemców"; Andrzej Bursa
  
Re: Matura ustna:-(
PostWysłano: Sobota, 19 Lutego 2005, 22:39 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
czarodziejka
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #1906
Posty: 5


[ Osobista Galeria ]




a co myślisz o:
- "weronika postanawia umrzeć" paulo coelho
- "zbrodnia i kara" dostojewskiego

jeśli jeszcze coś mi pzryjdzie do głowy to napiszę....
pozdrawiam
  
Re: Matura ustna:-(
PostWysłano: Środa, 02 Marca 2005, 23:50 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Olinka
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #3059
Posty: 1


[ Osobista Galeria ]




Hei.

Mamy podobne tematy. Mój brzmi dokładnie "Szaleństwo i obłąkanie jako motyw literacki i plastyczny"... doubt.gif eh. cóż za dziwny wybór...

w każdym razie nie napiszę nic innego jak to, co można znaleźć z słowniku motywów literackich:
- Zbrodnia i Kara, Idiota - Dostojewskiego
- Dziady III
- Makbet, Hamlet..
- Don Kichot
no i zapomniałam...
Mam kilka tytułów literatury "fachowej" o szaleństwie. Ale musze poszukać...
Postaram się jutro coś tu jeszcze dopisać.

A ktoś może wie, jak zachaczyć o obłąkanie i szaleństwo od strony sztuk plastycznych? Mi do głowy przychodzi jedynie Witkacy.. Help!

Cheers wink.gif
  
Re: <Olinka> Matura ustna:-(
PostWysłano: Czwartek, 03 Marca 2005, 11:45 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Moje propozycje:
Literatura - casus Mistrza z ,,Mistrza i Małgorzaty" Bułhakowa.
Sztuki plastyczne - piramida z martwych zwierząt Katarzyny Kozyry oraz rzeźby z ludzkich zwłok tego niemieckiego psychola, nazwiska nie pomnę.
  
Re: Matura ustna:-(
PostWysłano: Czwartek, 03 Marca 2005, 13:21 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
W.I.R-E
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #1693
Posty: 330


[ Osobista Galeria ]




'Blaszany Bębenek' G. Grass
'Ja, Klaudiusz' R. Graves
'Lot Nad Kukułczym Gniazdem' Ken Kesey
  
Re: <Gość (awaria serwera)> Matura ustna:-(
PostWysłano: Środa, 09 Marca 2005, 19:57 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
mysz
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #3202
Posty: 1


[ Osobista Galeria ]




mam podobny temat: inny świat ludzi obłąkanych i jego rola w literaturze. podaję mojego maila i bardzo proszę o jakeś wskazówki, bo za tydzień raczej muszę oddać konspekt eusa_wall.gif
moje propozycje to wariwci w romantyzmie np kordian, konrad...
polecam opracowanie Michaela Foucault.
  
Re: <mysz> Matura ustna:-(
PostWysłano: Czwartek, 10 Marca 2005, 08:10 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Ciekawy pomysł. Ja bym to ujął jednak ciut inaczej - ,,Gustaw i Kordian - wariaci, czy jednostki wybitne?". Bo w czas romantyzmu ich domniemane wariactwo wcale nie było takie oczywiste...
  
Re: Matura ustna:-(
PostWysłano: Czwartek, 10 Marca 2005, 08:23 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
W.I.R-E
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #1693
Posty: 330


[ Osobista Galeria ]




a to Polska właśnie - odnoszę dziwne wrażenie, że rośnie pokolenie ludzi niezdolnych do samodzielnego myślenia doubt.gif dlaczego ktoś, kto nie umie napisać konspektu prostej pracy przez ROK ma dostać maturę? czy naprawdę nie można tego zrobić samodzielnie? na takie tematy to się wypracowania pisze, a nie maturę ustną zdaje... confused.gif
  
Re: <Gość (awaria serwera)> Matura ustna:-(
PostWysłano: Czwartek, 10 Marca 2005, 15:45 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
siostrysyjamskie
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #1823
Posty: 42


[ Osobista Galeria ]




A języki jakieś posiadasz? Bo tu jest małe studium:

http://perso.wanadoo.fr/papiers.universitaires/lettres5.htm
  
Matura ustna:-(
Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Literatura

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
rozwód kraków dobry adwokatciechocinek hotel spa
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010