Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Religia i filozofia -> DZIWACTWO JAKO NORMALNOŚĆ Idź do strony 1, 2
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
DZIWACTWO JAKO NORMALNOŚĆ
PostWysłano: Środa, 23 Lutego 2005, 16:14 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ANANKE
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #2911
Posty: 28


[ Osobista Galeria ]




Dlaczego jeśli ktoś jest inny to od razy jest dziwakiem? Bo widzi więcej? Bo czuje intensywniej? Bo wie to czego nawet nie chce?
Bo to boli bo nie zawsze to tylko fantazmat? A walka ze światem to nie łatwa sprawa.
  
Re: DZIWACTWO JAKO NORMALNOŚĆ
PostWysłano: Środa, 23 Lutego 2005, 17:16 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Nikt
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #2899
Posty: 20


[ Osobista Galeria ]




Bo jest istnieje nie pasuje do obrazu ani wzoru!!
  
Re: DZIWACTWO JAKO NORMALNOŚĆ
PostWysłano: Środa, 23 Lutego 2005, 17:44 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Feniks
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #2291
Posty: 86


[ Osobista Galeria ]




Czyżbys uważała siebie za "dziwaczkę"?
  
Re: DZIWACTWO JAKO NORMALNOŚĆ
PostWysłano: Środa, 23 Lutego 2005, 22:43 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Nikt
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #2899
Posty: 20


[ Osobista Galeria ]




Nie praczke!!Każdy z nas jest dziwakiem i zawsze gdzieś nie pasuje!Tak jak ja wsród Was tu na tym forum!!
  
Re: DZIWACTWO JAKO NORMALNOŚĆ
PostWysłano: Środa, 23 Lutego 2005, 23:13 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Feniks
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #2291
Posty: 86


[ Osobista Galeria ]




Co to znaczy "dziwak"?
Jeśli jedynym kryterium jest niedopasowanie to ja użyłabym określenia "osobowość dyssocjalna". To dość poważne zaburzenie podlega ono leczeniu i terapii.

Jeśli zaś problem jest mniej jednoznaczny- czego jednak trudno domyślić się z Waszych wypowiedzi- cóż albo przyznamy że pojęcie że pojecie "normy" w ogóle nie powinno istnieć- bo tak jak napisałeś każdy gdzieś nie pasuje (więc w czym problem i o czym właściwie rozmawiamy???) albo należałoby się zastanowić co powoduje iż jedni ludzie są przystosowani lepiej (normalni) a inni mniej (dziwacy).

Problem w tym że "dziwactwo" stało się ostatnio modne- jako forma autoreklamy- to bardzo "trendy" przyznać się na forum publicznym że coś jest ze mną nie tak że jakoś nie pasuję do środowiska, moja osobowość jest tak głęboka że nikt nie jest w stanie jej docenić.
Patrzcie zatem- oto ja -jednostka wybitna acz nierozumiana i niedoceniana chodzę tu bez naleznego mi nimbu sławy marnuję się przez waszą ignorancję i cierpię za miliony.

Miałam szczęscie poznać kilka naprawdę wybitnych nietuzinkowych jednostek. Większość z tych ludzi faktycznie możnaby określić przymiotnikiem "nieprzystosowany". Tyle że określenie to zawsze produkowane było przez zewnętrzne otoczenie porażone zafascynowane światem przezyć wewnętrznych tego człowieka nigdy zaś przez niego samego.

(autocenzura)
  
Re: DZIWACTWO JAKO NORMALNOŚĆ
PostWysłano: Czwartek, 24 Lutego 2005, 08:26 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Wujek Zed
Stary pierdoła
 
Użytkownik #165
Posty: 1361


[ Osobista Galeria ]




Feniks :

Miałam szczęscie poznać kilka naprawdę wybitnych nietuzinkowych jednostek.

Mam dziwne wrażenie, że w tym wypadku to nie zachodzi. Przynajmniej narazie.
  
Re: DZIWACTWO JAKO NORMALNOŚĆ
PostWysłano: Czwartek, 24 Lutego 2005, 12:56 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Feniks
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #2291
Posty: 86


[ Osobista Galeria ]




Dlaczego?
  
Re: DZIWACTWO JAKO NORMALNOŚĆ
PostWysłano: Czwartek, 24 Lutego 2005, 18:27 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Nikt
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #2899
Posty: 20


[ Osobista Galeria ]




Pwoedz mi dlaczego uznajesz słowo dziwak za coś prostego.Poza tym to społeczeństwo tworzy dziwaków z potrzeby jak bardzo znanej od wieków nie wiem,ale z potrzeby męczenia dręczenie słabszych i mniejszości.To jest sens dziwactwa dla świata!!
  
Re: DZIWACTWO JAKO NORMALNOŚĆ
PostWysłano: Czwartek, 24 Lutego 2005, 18:52 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Asael
Gość
 


[ Osobista Galeria ]




Nikt
Cytat:
Pwoedz mi dlaczego uznajesz słowo dziwak za coś prostego.Poza tym to społeczeństwo tworzy dziwaków z potrzeby jak bardzo znanej od wieków nie wiem,ale z potrzeby męczenia dręczenie słabszych i mniejszości.To jest sens dziwactwa dla świata!!


Słabszych?? czy aby na pewno tzw. tutaj "dziwacy" muszą znosić cierpienie które przersata wszelkie mozliwości tych "normalnych". Gdyby om przyszło przeżyć chociażby jeden taki dzień to już na samym jego początku błagaliby aby to od nich zabrać. A "dziwacy" cóż nie dość że musza to wszystko znosić na codzień to każdy z nich szuka sposobu na godne i szczęsliwe życie pośród świata który się sprzysiągł aby ich ranić. Żyć całe życie w zgodzie z własnym sumieniem, z własnymi przekonaniami i nigdy się ich nie zprzec - czyż to nie świadczy o ich sile?? iść tam gdzie się chce a nie tam gdzie jest lżej!!!!
  
Re: DZIWACTWO JAKO NORMALNOŚĆ
PostWysłano: Czwartek, 24 Lutego 2005, 22:15 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Feniks
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #2291
Posty: 86


[ Osobista Galeria ]




Asael :

A "dziwacy" cóż nie dość że musza to wszystko znosić na codzień to każdy z nich szuka sposobu na godne i szczęsliwe życie pośród świata który się sprzysiągł aby ich ranić. Żyć całe życie w zgodzie z własnym sumieniem, z własnymi przekonaniami i nigdy się ich nie zprzec - czyż to nie świadczy o ich sile?? iść tam gdzie się chce a nie tam gdzie jest lżej!!!!


Tak dotyczy to zwłaszcza psychopatów- seryjnych morderców.
Co by o nich nie powiedzieć- ogromna większość pasowałaby jak ulał do wzorca "dziwaka".
Wielu z nich twierdziło (np. Ramirez) że to świat ich skrzywdził- oni jedynie uprzątają, porządkują rzeczywistość (usuwając "ludzkie śmieci") nie czynią nikomu krzywdy.

Nikt, ja w ogóle nie uznaję terminu "dziwak" w oderwaniu od kontekstu. Okreslanie kogoś tym pojeciem zdaje się być wynikiem bezsilnosci i braku wyobraźni nazywającego. "Dziwak"- czyli dziwny. Nasuwa się pytania- dlaczego dziwny, dla kogo dziwny.
Dziwny bo nie jest idealnie w środku krzywej Gaussa?
Więc ja też jestem "dziwaczką" bo mój wzrost przekracza średni przypisany przez "normy" kobietom.
Dziwny bedzie też człowiek o IQ 180. Absolutnie nie miesci się w normie. Kolejny "dziwak"?

Chyba nie ma na świecie człowieka który we wszystkich mierzalnych psychometrycznie wymiarach miał średnie wyniki.
Nie ma wzorca normalności.
Jedynym kryterium wydaje mi się być kryterium przystosowania. Na jednym krańcu kontinuum jest człowiek który bywa szczęśliwy funkcjonuje optymalnie jest w nim radość życia na drugim człowiek dla którego pojęcia te są całkiem obce- ktory cierpi.
  
Re: DZIWACTWO JAKO NORMALNOŚĆ
PostWysłano: Piątek, 25 Lutego 2005, 03:31 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Asael
Gość
 


[ Osobista Galeria ]




Odnośnie przystosowania jestem ciekaw jak Ty to rozumiesz. Przystosować się aby żyć szczęsliwie bardzo ciekawe w szczególności kiedy całe środowisko które Cię otacza wytyka cie palcami, wyszydza, robi z ciebie pośmiewisko. A psychopatę to ty sam dopowiedziałeś i najwyraźniej nie zrozumiałeś do końca w jakim kontekście użyte zostało tutaj słowo "dziwak".
  
Re: DZIWACTWO JAKO NORMALNOŚĆ
PostWysłano: Piątek, 25 Lutego 2005, 16:36 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ANANKE
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #2911
Posty: 28


[ Osobista Galeria ]




Ciekawa jest wasza interpretacja mioch słów. Asael, dziwactwo wg mnie to wytwór tych którym nie pasowali inni bo nie stosowali się do schematów. Należy zacząć od stwierdzenia, że słowo "normalny" to miazmat- nic nie znaczy. Racjonalniejsze byłoby użycie "znormalizowany", czyli żyjący według utartych schematów taki, którego satysfakcjonuje ogólnie pojęte życie. a mnie nie. Chcę żyć zgodnie ze sobą. Nie chcę uczestniczyć w tym destruowaniu świata. Spójrzcie choćby na to forum - nie znacie się, abazując na znikomych ogólnikowych informacjach oceniacie. Właśnie to jest plaga, choroba ,która się wrzera właśnie to niszczy świat. Nie ma wiary w ludzi. Brak zaufania jakiejkolwiekmpróby porozumienia. A jeśli chodzi o dziwactwo- nikt - spytaj siebie czy naprawdę interesuje Cię odpowiedź na postawione przez Ciebie pytanie czy zależy Ci na udowodnieniu że i tak nikt Cię nie zrozumie, bo wątpię żeby interesowało Cię com ja o tym myślę, a jest tego sporo.

Nie chodzi o dziwactwo dla szpanu. Mnie to śmieszy-przecież tu chdzi o życie w zgodzie ze sobą, o nie uleganie komrercjalizacji. ja za swoje same niekonwencjonalne wypowiedzi zostałam okrzyknięta filozofem ,a tak naprawdę nkit nie wie co mam w środku, nikt nie zadał sobie trudu,żeby sprawdzić. a dlaczego? Bo myślę innymi kategoriami, bo nie jestem wylewna?
  
Re: DZIWACTWO JAKO NORMALNOŚĆ
PostWysłano: Piątek, 25 Lutego 2005, 16:45 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ANANKE
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #2911
Posty: 28


[ Osobista Galeria ]




Jeśli już zaakceptować słowo dziwny to należy podkeślić, że dziwactwo dla dziwaków nie jest piętnem samym w sobie. Jest się takim jakim jest. To świat chce na siłe dostosować, do tego stopnia, że to przypomina resocjalizacjęęźnia po 40 latach odsiatki. To obojętność nieczułość świata sprawia że człowiek umiera.
  
Re: DZIWACTWO JAKO NORMALNOŚĆ
PostWysłano: Piątek, 25 Lutego 2005, 17:01 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Feniks
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #2291
Posty: 86


[ Osobista Galeria ]




Asael, po pierwsze jestem kobietą.
Po drugie- kontinuum które w bardzo pobiezny sposób opisuje moją wizję człowieka przystosowanego i nieprzystosowanego przedstawiłam w poprzednim poście.

W sytuacji gdy całe otoczenie "wytyka Cię palcami wyszydza i robi z Ciebie pośmiewisko" wydaje mi się ze nalezy zadac sobie podstawowe pytanie- czy mi to przeszkadza czy też nie (wierz mi są ludzie ktorzy niezbyt mocno przejmują sie opinią otoczenia społeczniego). Jesli zas doszłabym do wniosku że przeszkadza mi to w osiągnięciu szczęścia zapewnie zastanowiłabym się czy feler przez który jestem wyśmiewana i wyszydzana tkwi we mnie czy w otoczeniu.
Jesli we mnie -cóż zapewnie podjełabym wysiłek i starała się popracowac nad sobą aby go usunąć.
Jeśli zaś w otoczeniu- być może to najwyzszy czas aby zmienić towarzystwo.

Psychopatia- (powtarzam za Antonim Kępińskim) termin pochodzi z greki i oznacza cierpienie duszy. Każdy z nas jest psychiopatą bo nie ma człowieka który by nigdy nie cierpiał.

Ananke, wydaje mi się że świat nie chce na siłe dostosowac jednostek do siebie. Gdyby tak było większość społeczeństwa żyłaby w raju (lub w piekle zalezy od punktu widzenia).
Uważam że świat ma głęboko gdzieś losy i poglądy jednej osoby. Jesli jej myśli zbytnio "odstają" od średniej świat ogranicza się do przypiecia osobie tej etykietki "dziwaka" "oryginała" i pozwala jej hodowac własne "dziwactwo".
Większość ludzi twierdzi że jednostki "dziwaczne" (rzecz jasna o ile nie są niebezpieczne) są im obojętne neutralne.
Problem w tym że obojętność nie istnieje w praktyce, traktując kogoś neutralnie uprzedmiotowiamy go, traktujemy jak rzecz która niepotrzebnie staneła na naszej drodze i którą chcemy szybko minąć. Ostracyzm.
Trudno nazwac to pozytywnymi emocjami.
Ale trudno tez powiedzieć że są to uczucia ktore prowadzą do fanatyzmu, zmieniania osoby za wszelką cenę, uszczęśliwiania "dziwaka" na siłę.
  
Re: DZIWACTWO JAKO NORMALNOŚĆ
PostWysłano: Piątek, 25 Lutego 2005, 17:43 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ANANKE
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #2911
Posty: 28


[ Osobista Galeria ]




Feniks- masz rację.


Ale obojętność zabija.Jednak nie każdy potrzebuje miłości świata. Nie szukam potwierdzenia słuszności w świecie.Wiem że się duszę, ale to inna bajka.
  
Re: DZIWACTWO JAKO NORMALNOŚĆ
PostWysłano: Piątek, 25 Lutego 2005, 17:51 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Feniks
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #2291
Posty: 86


[ Osobista Galeria ]




A zyłas kiedyś w świecie wrażliwym na krzywdę bliźniego otwartym, w swiecie bez obojętności?
Ja nie.
Obojętność to nasze "środowisko naturalne"- i tak naprawdę nie wiadomo jak żyłoby się nam w świecie pozbawionym tego czynnika.
Obawiam się że mógłby to być świat nieznośny, świat nieustannej kontroli i świat całkowicie pozbawiony tolerancji dla inności.

Chyba wolę pozostać przy tym co znane i oswojone.
  
Re: DZIWACTWO JAKO NORMALNOŚĆ
PostWysłano: Piątek, 25 Lutego 2005, 18:08 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ANANKE
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #2911
Posty: 28


[ Osobista Galeria ]




ALE CZYM BYŁBY ŚWIAT BEZ DĄŻENIA DO IDEAŁÓW ??????
NIE MYLMY TOLERANCJI Z OBOJĘTNOŚCIĄ. PRZECIEŻ NIE CIERPIAŁOBY TYLE OSÓB GDYBY NIE OBOJĘTNOŚĆ. INGERENCJA TEŻ MA SWOJE GRANICE.
SENS TKWI W CZYNIENIU ŚWIATA LEPSZYM. KAŻDEGO DNIA DLA KAŻDEJ JEDNOSTKI. I W TYM ABY PRZY OKAZJI NIE ZNISZCZYĆ SIEBIE.
  
Re: DZIWACTWO JAKO NORMALNOŚĆ
PostWysłano: Piątek, 25 Lutego 2005, 21:56 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




ANANKE :
SENS TKWI W CZYNIENIU ŚWIATA LEPSZYM.


A najlepiej zacząć od siebie. wink.gif
  
Re: DZIWACTWO JAKO NORMALNOŚĆ
PostWysłano: Piątek, 25 Lutego 2005, 22:38 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Feniks
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #2291
Posty: 86


[ Osobista Galeria ]




ANANKE :
ALE CZYM BYŁBY ŚWIAT BEZ DĄŻENIA DO IDEAŁÓW ??????


Jak sadze dokładnie tym czym jest teraz. Swiat nigdy nie miał ideałów. Prezentują je jednostki- w wiekszości "dziwacy".

ANANKE :
NIE MYLMY TOLERANCJI Z OBOJĘTNOŚCIĄ. PRZECIEŻ NIE CIERPIAŁOBY TYLE OSÓB GDYBY NIE OBOJĘTNOŚĆ. .


Tolerancja a obojętność to dwa pojęcia ktore trudno chyba ze sobą pomylić.
Rzeczywistość w której ludzie nie byliby obojętni na cierpienie innych mozliwa byłaby tylko wtedy gdyby każdy człowiek dysponował niewyobrazalnymi wprost zasobami empatii. Wtedy gdy ból innego byłby jego bólem.
Ludzie tymczasem mają skłonnośc do unikania cierpienia- wszystkie emocje, miłość, tworczość, pragnienia wszystko to co tworzy nasze człowieczeństwo musiałoby być sankcjonowane gdyż ból z nich wynikający przeżywany przez jednostkę dotykałby cała populację. Paraliżowałby życie społeczne gospodarcze stałby sie wrogiem a nie motywacją.
Piękna antyutopia.

ANANKE :
INGERENCJA TEŻ MA SWOJE GRANICE..


Zapewnie tak. Pytanie- gdzie one przebiegają?
  
Re: DZIWACTWO JAKO NORMALNOŚĆ
PostWysłano: Sobota, 26 Lutego 2005, 00:06 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Asael
Gość
 


[ Osobista Galeria ]




I ANANKE dziękuję za emaila
Co do tej kwestii muszę się zgodzić nie mozna siebie zmienić na pewno nie ze względu na różnice między jednostką a otoczeniem.

II ANANKE
Przede wszystkim powstrzymałbym się od stwierdzeń typu
Cytat:
Spójrzcie choćby na to forum - nie znacie się, abazując na znikomych ogólnikowych informacjach oceniacie.

rozumiem gdybyś wysunęła to swtierdzenie znając wszystkich forumowiczów, a czy znasz Sama to najlepiej wiesz

III ANANKE
Każdy musi obrać jakąs drogę w życiu większość kieruje się właśnie tymi schematamii ale tak jak zauważyłaś najwazniejsze jest aby żyć w zgodzie ze sobą. Tylko niekiedy cięzko jest to wszystko pogodzić. Zwłaszcz że czasami nie wszystko od nas zależy, ale należy pamiętać żę trzeba postępować zgodnie z własnym sumieniem uważam również że nawet wówczas kiedy wiemy że konsekwencje podjetego działa zwrócą się przeciwko nam - ale lepiej będzie w takim wypadku niżbyśmy się sami przeciwko sobie mieli zwracać.
Życie to nie ani matemtyka ani fizyka - w nim nie da się wyprowadzić modelu doskonałego, a taki właśnie próbuje zostać stworzony poprzez dopasowywanie. Każdy człowiek ma własny rozum własne serce i własną duszę i choćby nie wiem jak nie jest w stanie zmienić się w drugiego człowieka nawet jeżliby chciał a co dopiero kiedy jest do tego zmuszany.
IV FENIKS
Przepraszam Cię najmocniej za pomyłkę.
A co jeżeli takie wyszydzanie trwa od najmłodszych lat, od okresu kiedy to jeszcze młody człowiek jest najbardziej wrażliwy, keidy jest jeszcze nieuformowaną masą plastyczną - wtedy to stanowisko otoczenia ma bardzo wielki wpływ na przyszłe życie. Młode dziecko nie jest w stanie poddać tego co słyszy wewnetrznej analizie i odnaleźć prawdę ewentualnie fałsz - wszystko co dzieje się wokół niego ma później kolosalne odbicie w jego psychice.
Mój feler znajduje się w otoczeniu ale to mi leży. Ich zdnie mnie nic nie obchodzi dla mnie naprawdę liczy się to co myślą o mnie moi przyjaciele.
  
DZIWACTWO JAKO NORMALNOŚĆ
Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Religia i filozofia

Strona 1 z 2  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010