Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Hardware -> Chłodzenie -> WC rev 6 jeszcze bez WHQL :-)
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
WC rev 6 jeszcze bez WHQL :-)
PostWysłano: Poniedziałek, 09 Maj 2005, 01:23 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Dimek
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #714
Posty: 15


[ Osobista Galeria ]




Po przejściach z kilkoma poprzednimi wersjami swojego WC - wielokrotnych przeróbkach obudowy i rożnymi kombinacjami (KLIKEN MACHEN) zrezygnowałem z WC... Ale szybko doszedłem do wniosku, że użytkowanie komputera z chłodzeniem powietrznym to nie dla mnie (po tych kilku latach na WC się rozbestwiłem cool.gif ) i zachciałem odmiany, odczułem potrzebę posiadania czegoś nowego – tego, co zawsze chciałem mieć...
Zmieniłem więc niemal wszystko – z poprzednich części została tylko pompka (niezawodny Eheim 1048)... ale po kolei:

Nowe bloczki dla CPU (X2P), GPU (Abadon) i NB (Abadon)



Chłodnica Black Ice Extreme 2



Na niej zamontowałem 2 wiatraki Panaflo FBA 12G12M – właśnie przez nie ta rev WC nie uzyskała mojego certyfikatu WHQL – są jak na moje uszy zbyt głośne, choć startują już na 3V (!) – podłączone są do zasilacza zewnętrznego.
W obudowie całość – chłodnica i wiatraki prezentują się jak na zdjęciu poniżej.



Żeby zwiększyć nieco ilość wody w układzie sprawiłem sobie rezerwuar o pojemności 1,4 litra i okrasiłem go termometrem akwarystycznym do łatwego mierzenia temperatury wody biggrin.gif Być może poprawki, które będę wprowadzał dotyczyć będą również zamiany miejscami rezerwuaru z chłodnicą – ale jeszcze nie wiem dokładnie



Choć Eheim 1048 jest BARDZO cichą pompką (głośność niezmienna przez ponad 3 lata działania), to postanowiłem jeszcze ją nieco wytłumić i teraz faktycznie ciężko jest ustalić czy jest włączona czy nie cool.gif



Całość zamknięta jest w obudowie Coolermaster Stacker... IMHO to rewelacyjna obudowa – prostota „obsługi”, wygoda użytkowania i najwyższa jakość wykonania... Nie mam jeszcze zamontowanego Cross Flow Fana, ale na razie się wstrzymam – zobacze jakie rezultaty są bez niego, żeby móc później porównać.
Wnętrze po zmontowaniu wszystkiego prezentuje się tak:



Po włączeniu na przednim panelu 4 katod – wnętrze prezentuje się dość ciekawie



Po założeniu panelu bocznego z szybą mam wszystko pięknie zamknięte i nadal prezentuje się dość ciekawie – i cały czas mam wgląd do środka jakby co smile.gif



I po włączeniu oświetlenia



Całe „stanowisko pracy i zabawy” wygląda następująco (buda czeka na wymianę napędu DVD na czarny – na dniach będzie to zrobione). Na 5 zaślepce od dołu widać malutki „panel”, na którym zamontowałem potencjometry do regulacji kolejnych wentylatorów i włączniki katod.



Całość z tyłu prezentuje się jak na zdjęciu poniżej. Wentylator oryginalnie był w środku, ale przeniosłem go na zewnątrz, aby zwiększyć ilość miejsca w środku (zmieścić katodę). Widać też po lewej stronie świetny „wynalazek” Eheima – zawór, który pozwala rozłączyć układ niemal bez uronienia kropelki – bardzo praktyczna sprawa.



Pogląd na całość prezentuje się następująco (co prawda obudowę nieco wysunąłem, żeby pokazać jak fajnie zrobione są zaślepki napędów – drobna siatka metalowa + filtr gąbkowy).



Bloki jakie są – widać wcześniej, podobnie jak chłodnica. Wszędzie gdzie się dało zastosowane są złączki skręcane – zależało mi na tym, gdyż wszystkie poprzednie rev swojego WC miałem na „choinkach” i potrzebowałem czegoś łatwiejszego i zajmującego mniej miejsca :-)
Dylemat miałem co do węży – ostatecznie zastosowałem węże Cellfast 10/13 - są bardzo elastyczne i fajnie się układają... Zastanawiałem się nad Eheimami, ale ewentualnie w następnej rev ich użyję
W układzie jest niecałe 2 litry mieszanki wody demineralizowanej, alginu (anty glon) i petrygo.

Co do ciszy to przy wiatrakach na chłodnicy na 3 lub 4,5V jest idealnie – wyżej już zaczynają terkotać, pozostałe wiatraki - 2x120 (front nawiew, tył wyciąg), 1x80 (komin góra – wyciąg) śmigają na około 5V i są niesłyszalne nawet przy przyłożeniu do nich ucha a Tagan to świątynia ciszy – bardzo pasuje „głośnością” do tego, na czym mi zależało. Wywiewa co prawda dość ciepłe powietrze, ale jest przy tym bezgłośny – a na maksymalnej ciszy mi zależy... Myślę, że Cross Flow Fan nie zmieni tego stanu rzeczy eusa_naughty.gif

Zdaję sobie sprawę, że jest tu kilka niedociągnięć – co najmniej to, że:
>>> wiatraki na chłodnicy na >4,5V są jednak jak na moje uszy chyba zbyt głośne
>>> może sensowniej byłoby wywalić chłodnicę na górę budy (na zewnątrz) – zamienić miejscami z rezerwuarem albo pompką
>>> do zrobienia jest zaślepka na dole z tyłu – tam gdzie wychodzą węże na zewnątrz
>>> dałoby się nieco lepiej ułożyć węże, ale to zostawię sobie na kiedy indziej
Po wprowadzeniu tych poprawek myślę, że spokojnie będę mógł przyznać tej rev swojego WC upragniony certyfikat WHQL cool.gif

Ogólnie z rezultatów wizualnych jestem zadowolony, z rezultatów hałasu a raczej jego braku jestem BARDZO zadowolony (a po dobraniu odpowiednich wiatraków 2x120 będę wniebowzięty). Jeśli chodzi o możliwości OC, to chyba nie wyduszę z tej maszynki wiele więcej niż wcześniej – nie zależy mi też na tym i nie taki był cel tego WC... ... ale w końcu mam to, co chciałem biggrin.gif

Jeśli macie jakieś pytania, to piszcie – chętnie odpowiem

Pozdrawiam
Dimek
  
Re: <Dimek> WC rev 6 jeszcze bez WHQL :-)
PostWysłano: Poniedziałek, 09 Maj 2005, 08:55 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
J@ger
n00b vip
 
Użytkownik #15
Posty: 3818


[ Osobista Galeria ]




nie dosc ze zgrabne to i ciche
gratz

pytania mam 2
calkowity koszt (z budą)
i ile czasu zajelo ci zlozenie tego do kupy
tej rev.
  
Re: WC rev 6 jeszcze bez WHQL :-)
PostWysłano: Wtorek, 10 Maj 2005, 14:40 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Dimek
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #714
Posty: 15


[ Osobista Galeria ]




J@ger :
nie dosc ze zgrabne to i ciche
gratz

Dzieki - faktycznie jest to ciche - na tym mi najbardziej zalezalo...
J@ger :
pytania mam 2
calkowity koszt (z budą)

Nie liczylem, ale mozesz sam sprobowac to zrobic - wszystkie czesci sa dosc latwo dostepne wink.gif
J@ger :
i ile czasu zajelo ci zlozenie tego do kupy
tej rev.

Teraz poszedlem na latwizne - mialem juz dosyc ciecia metalu i krzesania iskier... Zlaczki skrecane i obudowa pozwalaja na szybkie zlozenie tego w calosc, aczkolwiek staralem sie wszystko jak najlepiej dopasowac i zajelo mi to popoludnie wraz z wieczorem...

Cos widze, ze fotki padly - postaram sie to naprawic jak najszybciej...
  
Re: WC rev 6 jeszcze bez WHQL :-)
PostWysłano: Sobota, 21 Maj 2005, 02:31 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Dimek
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #714
Posty: 15


[ Osobista Galeria ]




Po kilkunastu dniach użytkowania WC rev 6.0 dostrzegłem kilka braków, kilka mi wytknięto i kilka mi przeszkadzało…, a że dysponowałem odrobiną wolnego czasu, postanowiłem to poprawić.

Otóż chłodnica dostała „shroud” zrobiony z węży gumowych, które dodatkowo wytłumiają drgania chłodnicy, które pojawiają się przy wiatrakach ustawionych na maximum (ale wieją bestie nieziemsko). Powietrze teraz jeszcze skuteczniej (i ciszej) przepychane jest w dół przez chłodnicę.



Pompka również została poddana pod lupę i przymocowana solidnie w pozycji, która idealnie pasującej do układu węży w obudowie. Teraz nie można wyczuć nawet żadnych jej drgań, bo dźwięków to ona żadnych z siebie od początku nie wydawała – teraz jest wręcz idealnie.



Pojawił się brakujący Cross Flow Fan... Wspominano coś o jego głośności – według mnie na 5V jest OK, do 7V jest akceptowalny „hałas”, wyżej jest on już zauważalny. Ale oczywiście podpięty jest do regulatora, więc jest pod pełną kontrolą i używany tylko w razie potrzeby.



Ujednolicone zostały również napędy, które wraz ze srebrnym panelem regulującym dość ciekawie się komponują.



Zrobiłem też porządek z kablami... Choć na upartego można by jeszcze poprawić minimalnie, ale jak dla mnie jest wystarczająco dobrze. Na poprzednich zdjęciach też nieco widać porządku z kabelkami.





Oprócz powyżej wymienionych poprawek zmieniły się:
- nieco inny układ węży wywołany zmianą króćca na chłodnicy (z kątowego na prosty), co pomogło nieco skrócić i lepiej ułożyć węże w obudowie
- zmienione taśmy HDD, gdyż zrezygnowałem z używania przejściówki Serillel

Nie zmienił się natomiast (nieco krytykowany) układ rezerwuaru i chłodnicy. Nie zmienił się, bo po dotychczasowym okresie użytkowania rev 6.0 doszedłem do następujących wniosków:
- w dnie obudowy jest gotowy otwór, który należy wykorzystać! Teraz ze „shroudem” chłodnica jeszcze lepiej (i ciszej) się sprawuje. Będąc na zewnątrz obudowy z pewnością zasysałaby więcej kurzu i szybciej traciła na wydajności - na pewno byłaby też bardziej słyszalna i byłoby niebezpieczeństwo, że coś może wpaść w wirujące wiatraki i narobić kłopotów
- rezerwuar będąc w tym miejscu, w którym jest pozwala na niemal automatyczne odpowietrzanie układu. Dzięki temu, że dochodzące do niego węże są stosunkowo długie (plus dodatkowo zaworek Eheim) pozwala na niemal dowolne manewrowanie nim w razie potrzeby
- cały czas mam podgląd temperatury wody
- bardzo łatwo dolewać/odlewać wodę, gdy zbiornik jest w tym położeniu
- nie istnieje niebezpieczeństwo przypadkowego wylania wody związanego z tym, że zbiornik jest poniżej poziomu najwyższego punktu wody w układzie.

W kwestii oświetlenia nic się nie zmieniło, więc nie prezentuję dodatkowo zdjęć z oświetleniem. Całość w środku prezentuje się następująco



Choć średnio widać to na zdjęciu, to zostały zmienione jeszcze klawiatura (Ultar Flat-X) i myszka (MX518). Teraz całość stanowiska zabawy i pracy wygląda jak poniżej



Do poprawy została mi tylko tylna ścianka na dole obudowy, która będzie maskować i chronić przed kurzem. Zrobię to chyba z plexy, bo na razie wygląda to tak…



Pomimo tego małego mankamentu jestem zadowolony z poprawek i po wprowadzeniu tej jednej jeszcze będzie można z czystym sumieniem podbić stempel pod certyfikatem DWCQC (thnx Chaos ;-) ) dla rev 6.1… Nie przewiduje jakichś większych zmian, czy poprawek… choć wiadomo, że takie postanowienia ciężko dotrzymać ;-)
  
WC rev 6 jeszcze bez WHQL :-)
Forum dyskusyjne -> Hardware -> Chłodzenie

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010