Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Hardware -> Chłodzenie -> Pompa do układu z 4 blokami. Jaka?
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Pompa do układu z 4 blokami. Jaka?
PostWysłano: Poniedziałek, 16 Maj 2005, 14:56 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
HawkEye
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #2337
Posty: 8


[ Osobista Galeria ]




Witam
Mam zamiar zbudować układ w oparciu o 4 bloki: X2P+2xAbadon GPU+Abadon NB oraz chłodnicę bie2 (plus ewentualnie jeszcze bie, gdyby okazało się że bie2 nie daje rady), ale nie wiem jaką wybrać pompę. Jaka musi być wydajność takiej pompy do chłodzenia konfigu z podpisu + jeszcze jeden GF6800GT. Musi być bardzo cicha, niezatapialna i zmieścić do mojego Chieftec'a biggrin.gif . Myślałem o Eheim 1250, ale słyszałem że do najcichszych nie należy lub jakaś pompa obiegowa CWU, tylko nie wiem czy taką pompę można spokojnie zamontować koło HDD.
Najbardziej pasowała by mi ta:http://mcs.pc.pl/produkt835.html na 12V, ale obawiam się że 500 l/h to trochę za mało.

Pozdro
HawkEye
  
Re: Pompa do układu z 4 blokami. Jaka?
PostWysłano: Wtorek, 17 Maj 2005, 09:32 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Loki
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #889
Posty: 21


[ Osobista Galeria ]




Witam
Też mam ten dylemat jeśli chodzi o tą pompke tzn wydajnośc wg mnie powinna spokojnie wystarczyc ale co z głośnością ?Zrobili test na jet.pc ale o głośności jakoś milczą co mnie denerwuje troszke i dlatego wstrzymuje sie z zakupem tej pompki.jest jeszcze jedna alternatyw ale u konkurencji Laing DDC-Pumpe 12V http://www.pc-hardware24.com/ ale ta cena troszke stopuje
Pozdr
  
Re: <HawkEye> Pompa do układu z 4 blokami. Jaka?
PostWysłano: Wtorek, 17 Maj 2005, 09:36 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Awgan
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #1045
Posty: 13


[ Osobista Galeria ]




Pompki, temat szeroki nie raz poruszany.
Wspominałeś, że chciałbyś użyć pompy od CO, takie rozwiązanie ma jedną wadę mianowicie pompy te mają za zadanie pchać wodę na dużą wysokość więc ciśnienie w układzie będzie wysokie i istnieje możliwość rozszczelnienia, po za tym pompy od CO są naprawdę spore

Do układów z 3 - 4 blokami poszukaj pompki o wydajności około 1200 l/h np: Eheim 1250 albo na allegro u tej kobiety Hudor L30 lub L35 (L35 trudno dostać w Polsce).
Cytat:
Myślałem o Eheim 1250, ale słyszałem że do najcichszych nie należy...

Prawda jest taka że każda pompka ma swoje wibracje i położona bezpośrednio na blasze obudowy będzie raczej głośna, dodatkowo trzeba pompkę zmontować w zanurzeniu - dokładnie odpowietrzyć (nawet niewielkie iliści powietrza sprawiają że pompka staje się głośna). Sam mam Hydora L30 i sprawuje się bardzo dobrze.

Pompki na 12V są małe i zgrabne ale moim zdaniem nie poradzą sobie z 3 Abadonami + X2P, po prostu zamęczysz pompkę bardzo szybko.
Dochodzi jeszcze chłodnica, jeżeli bierzesz pod uwagę możliwość zastosowania BIE2 + BIE to z oszczędności od razu zaopatrzyłbym się na Twoim miejscu w BIE3 (co 439 zł to nie 578zł).

Sądząc z Twojego opisu i planów posiadasz mobo z SLI a Grafy to FX6800GT w takim przypadku powinieneś pamięrać o schłodzeniu pamięci na grafikach radiator firmowy jest dość spory i obejmuje pamięci. Sądząc z rozstawu złącz PCI-Express powinien się zmieścić między nimi Abadon GPU tylkoe nie będziesz już mógł korzystać z żadnego z PCI-Express x1.
  
Re: <Awgan> Pompa do układu z 4 blokami. Jaka?
PostWysłano: Wtorek, 17 Maj 2005, 10:06 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
HawkEye
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #2337
Posty: 8


[ Osobista Galeria ]




Witam
dzieki za odpowiedź, też tak myślałem że ta na 12V sobie nie poradzi sad.gif, co do chłodnicy to mam już bie, która miała być w innym zestawie, ale z 4 blokami na 99% sobie nie poradzi dlatego myślę o dokupieniu bie2. Patrzyłem na allegro ale ta kobieta ma tylko L25. Jak u Ciebie pracuje ten L30: jako zatapialna czy nie i jak ją wyciszyłeś. Z pompą mniej więcej już wiem, ale pojawił się następny problem jak to połączyć, w szereg blok za blokiem (ale obawiam się za wysokiej temperatury w 4 bloku) czy może jakoś równolegle po dwa bloki?

Pozdro
HawkEye

PS
A może zainwestować w L40 o przepływie 2800 l/h?
  
Re: Pompa do układu z 4 blokami. Jaka?
PostWysłano: Wtorek, 17 Maj 2005, 10:47 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Loki
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #889
Posty: 21


[ Osobista Galeria ]




Hmm ciekaw z tego co wiem przepływ nie jest az tak istotny jak cisnienie na pompce czyli wysokośc podnoszenia słupa wody oczywiście jesli układ jest zamknięty opory podnoszenia nie sa istaotne a ważne jest ciśnienie podawane na pompce a te na 12v nie mają sobie równych jeśli chodzi o cisnienie .Suche dane producentów nic nie dają co z tego że pompka na 1200l/h? jeśli opory na blokach i chłodnicy zjadą przepływ do 400-350l/h?A taka pompka na 12v prtzez to że ma spore ciśnienie praktycznie utrzymuje swoje dane fabryczne i jej wydajnośc spada bardzo mało zresztą to jest twój wybór proponuje co bys poszperał na stronkach zagranicznych jest tam troszke testów np pompka którą ci podałem Laing DDC-Pumpe 12V podnosi wode na prawie 4 METRY!! która pompka na 230v to potrafi? :)
Pozdr
  
Re: <Loki> Pompa do układu z 4 blokami. Jaka?
PostWysłano: Wtorek, 17 Maj 2005, 19:59 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
HawkEye
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #2337
Posty: 8


[ Osobista Galeria ]




Dzięki Loki, masz rację że najważniejsze jest to jakie ciśnienie wytworzy pompa w układzie i jej sprawność. Z doświadczenia wiem że pompy akwarystyczne za dużej sprawności nie mają ( akwarystyka to moje drugie hobby biggrin.gif ), jak filtr jest zanieczyszczony to potrafi spaś przepływ do 1/4 zakładanej przez producenta, dlatego też wiedząc że przy 4 blokach i prawdopodobnie dwóch chłodnicach będą duże opory szukałem pompy z dużym przepływem i dużą wyskością podnoszenia co w przypadku pomp akwarystycznych nie idzie w parze sad.gif. Pompa o której piszesz jest bardzo interesująca i nie sądziłem że może podnieść wodę tak wysoko, no i byłem przekonany że nie można jej dostać w Polsce, a że czyłem Twój wcześnieszy post w robocie niebardzo mając czas nie zwróciłem uwagi na link który podałeś cool.gif . Wracając do Coolteka to żeczywiście ktoś powinien podać jaka jest ona głośna bo cena jest interesująca.

Pozdro

HawkEye
  
Re: Pompa do układu z 4 blokami. Jaka?
PostWysłano: Środa, 18 Maj 2005, 11:58 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Loki
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #889
Posty: 21


[ Osobista Galeria ]




Tia ale widze że sie chyba nie doczekam nic o tej głośności wszyscy milczą smile.gif a mi jakos nie chce sie byc krolikiem doswiadczalnym juz mam pare pompek w szafce wiec ehh jeszcze troszke poczekam sobie może ktos sie zlituje biggrin.gif
Pozdr
  
Re: Pompa do układu z 4 blokami. Jaka?
PostWysłano: Środa, 18 Maj 2005, 18:46 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Awgan
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #1045
Posty: 13


[ Osobista Galeria ]




Hydorek, którego posiadam działa na 3 blokach: 2xAbadon + X2P, układ zamknięty, chłodnica od Lublina I (miedziana) o parametrach mniej więcej jaki BIE2. Wyciszenie w postaci gąbki, takiej jak do mycia maczyń pod pompką. Układ zmontowany w obudowie a chłodnica na zewnątrz.

Jak na początku, zanim zmontowałem układ co trwało dobre 9 m-cy, testowałem pompkę w łazience to podnosiła mi wodę na dobre 170 cm przy wężu 12/10 więc wydajność jej jest niezła, zaś woda w zbiorniku wyrównawczym układu wiruje zdrowo.
Cytat:
Z doświadczenia wiem że pompy akwarystyczne za dużej sprawności nie mają ( akwarystyka to moje drugie hobby ), jak filtr jest zanieczyszczony to potrafi spaś przepływ do 1/4 zakładanej przez producenta

W przpadku cieczy łatwiej jest pchać niż ssać, jak próbowałem zatkać palcem wylot węża z pompki to miałem niezły prysznic a jak zatykałem dolot to wszystko stawało dęba.

Jeżeli chodzi o układ w Twoim przypadku to poleciłbym kolejność :
X2P ----> Abadon NB ----> trójnik ---->> równolegle 2x Abadon GPU ----> zbiornik ----> pomka ----> chłodnica

Hydor L30 ma jedną wadę grzeje się (27W) a L40 ma 55W więc w takim przypadku przydałby się wentyl do chłodzenia pompki crazy.gif. Dlatego najlepszym wyborem jest L35 (jeżeli chodzi o Hydora)

Jeżeli chodzi o kobitke a w rezultacie faceta z Allegro to jest on przedstawicielem (pracownikiem) sklepu z Łodzi, w którym to sklepie w lipcu 2004 kupowałem pompkę. nie ma problemu żebyś do niego napisał maila, ja zamówiłem w sklepie telefonicznie i dostałem w 2 dni.

Rok temu kiedy zaczynałem zabawę z WC szukałem dobrej i niedrogiej pompki i wybór padł właśnie na Hydora L30 po przeszukaniu nastu forów, stron polskich i zagranicznych i czytaniu masy artykułów. W owym czasie pompek na 12V było mało w Polsce a do tego drogie jak diabli. Prawda jest taka technika idzie do przodu i może za rok albo trochę więcej na rynku pojawią się pompy "gąsienicowe" (takie jak napęd w Czerwonym Październiku wink.gif) niesłyszalne całkowicie.

Nie będę Ciebie do niczego namawiał moja wiedza jest ograniczona - nie testowałem osobiście żadnej pompy na 12V a to co piszę wyczytałem na forach i w artykułach. Przy pompkach na 12V pozostaje pytanie o wydajność zasilacza (nowe mają dwie linie 12V z czego jedna idzie do MOBO)[/quote]
  
Re: <Awgan> Pompa do układu z 4 blokami. Jaka?
PostWysłano: Czwartek, 19 Maj 2005, 09:39 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
HawkEye
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #2337
Posty: 8


[ Osobista Galeria ]




Witam
@Loki też nie chce być królikiem doświadczalnym biggrin.gif , mógłby ktoś coś napisać o głośności tej pompy.

@Awgan dzięki. Z połączeniem układu myślałem podobnie jak Ty (GPU równolegle) z tym że NB chciałem dać na końcu, ale teraz dochodzę do wniosku że Twoje rozwiązanie jest chyba lepsze.

Pozdro
HawkEye
  
Re: Pompa do układu z 4 blokami. Jaka?
PostWysłano: Czwartek, 19 Maj 2005, 10:09 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Loki
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #889
Posty: 21


[ Osobista Galeria ]




Hmm powiem tak qcze zastanawiam sie nad tym wszystkim i chyba jednak przetestuje tą pompke qcze raz ko0zie smierc tongue.gif .Chopaki robie to dla dobra całej społeczności biggrin.gif chłodzącej inaczej swoje pecety lol.gif .Qcze moja dotychczasowa pomka jest bezgłośna wyciszyłem wirnik stoi na specjalnych podstawkach silikonowych pochłaniających drgania i jak dla mnie jest wystarczająca ale denerwują mnie te kable dodatkowe zasilanie zrobiłem też przekaznik podłączony do płyty pod wentyl że pompka włącza sie razem z PC ehh ide zamawiać :D
Pozdr
  
Re: Pompa do układu z 4 blokami. Jaka?
PostWysłano: Czwartek, 19 Maj 2005, 17:53 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
HawkEye
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #2337
Posty: 8


[ Osobista Galeria ]




Loki :
Hmm powiem tak qcze zastanawiam sie nad tym wszystkim i chyba jednak przetestuje tą pompke qcze raz ko0zie smierc tongue.gif .Chopaki robie to dla dobra całej społeczności biggrin.gif chłodzącej inaczej swoje pecety lol.gif .
Pozdr


Zdaj relację z głośności jak ją dostaniesz smile.gif
  
Re: Pompa do układu z 4 blokami. Jaka?
PostWysłano: Czwartek, 19 Maj 2005, 22:49 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Loki
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #889
Posty: 21


[ Osobista Galeria ]




Ehh naturalnie nie omieszkam mam nadzieje że do soboty dojdzie doubt.gif to bede miał troszke czasu może nagram odgłosy z moich pompek biggrin.gif dla porównania hmm zobaczymy
Pozdr
  
Re: <HawkEye> Pompa do układu z 4 blokami. Jaka?
PostWysłano: Niedziela, 22 Maj 2005, 19:58 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Wawelski
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #867
Posty: 93


[ Osobista Galeria ]




Pompy od WC są praktycznie bezgłośne - moja dopiero na trzecim biegu wytwarza szum (i jest to właśnie szum - raczej wody, a nie jakieś wibracje czy buczenie).
Co do ciśnienia - przy układzie zamkniętym zależy od 2 czynników:
1. Ciśnienie statyczne uzależnione od wysokości układu (na samej górze praktycznie zerowe).
2. Od oporu - jakby nie było oporów, to zależałoby tylko od p. 1. Pośrednio dopiero ma tu znaczenie siła z jaką pompuje wodę pompa - bo od niej zależy szybkość przepływu która z kolei wpływa na opory. Również od pompy zależy jakie ciśnienie potrafi wytworzyć przy zatkaniu układu. Tylko, że pompa z jednej strony wodę zasysa i dopiero z drugiej tłoczy. Więc gdyby przewody nie były elastyczne, to w przypadku zatkania też wzrost ciśnienia za pompą nie byłby taki duży (bo pompa nie miałaby skąd zassać wody, żeby ją wepchnąć zwiększając ciśnienie - to tak, jakbyś starał się napić przez zapchaną słomkę).

Pompy do wody użytkowej zazwyczaj są wykonane z materiałów niekorodujących - ale za to są znacznie droższe od CO i mają mniejszą wydajność. IMO najlepiej do rozbudowanego WC kupić trzybiegową pompę od CO - tylko dobrze byłoby ją rozebrać i pomalować, żeby nie rdzewiała (mi dosyć szybko woda zbrązowiała).
  
Re: Pompa do układu z 4 blokami. Jaka?
PostWysłano: Poniedziałek, 23 Maj 2005, 10:33 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Loki
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #889
Posty: 21


[ Osobista Galeria ]




hmm dobrze piszesz oprócz punktu 1 w układzie zamkniętym nie liczy sie wysokość wsnoszenia
  
Pompa do układu z 4 blokami. Jaka?
Forum dyskusyjne -> Hardware -> Chłodzenie

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
zaręczyny w wellness Ciechocinek
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010