Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Hardware -> Chłodzenie -> Wc Rev. 3.0 By Andyn (kompletne A64) (56k Warning)
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Wc Rev. 3.0 By Andyn (kompletne A64) (56k Warning)
PostWysłano: Poniedziałek, 20 Czerwca 2005, 12:27 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
AndyN
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #393
Posty: 25


[ Osobista Galeria ]




Moje dwie poprzednie wersje WC były prezentowane i komentowane w tych wątkach:


(AthlonXP): http://forum.tweak.pl/index.php?showtopic=57770&hl=

(A64) http://forum.tweak.pl/index.php?showtopic=125563&hl=



A oto poniżej owoc mojego tygodniowego urlopu :)


Kilka zdjęć zamontowanych bloczków (i radiatorków):








Kilka zdjęć "na szybko" rev. 3 mojego WC:

Na górze obudowy (słabo) widać zamontowane uchwyty ułatwiające przenoszenie:



BIX2 zamontowana w prowadnicach/koszyku (?) na zewnątrz obudowy:




Zdecydowałem się na umieszczenie chłodnicy na zewnątrz. Rozmiary BIX2 dały taką możliwość. Chłodzą ją dwa wentylatorki qoltec 120 mm-zasysają powietrze i przepuszczają je przez chłodnicę.


Ogólne zdjęcie poszczególnych komponentów WC:


Bloczki połączone szeregowo: pompka->CPU->GPU->chipset->chłodnica->rezerwuar na pompce. Zrezygnowałem z rezerwuaru z poprzednich wersji WC i łączenia równoległego bloczków. Dlatego Uriel ma zaślepiony środkowy otwór. Żeby pozbyć się tych niezbyt estetycznych kolanek i zacisków (patrz WC na AthlonXP) a jednocześnie wyeliminować to cholerne prężenie się węży (patrz WC na A64) zdecydowałem się na lutowanie rurek miedzianych (big thx for my dad :) )


WC w powiększeniu:





Rurki miedziane o średnicy 10/12 mm. Na tych zdjęciach słabo to widać ale bezpośrednie połaczenie rurki miedzianej z poszczególnymi bloczkami jest robione przy zastosowaniu zacisków i gumowych węży. Zewnętrzna średnica kolanek to 12 mm tak jak i króćców choinkowych więc pasuje to idealnie. Pompka z bloczkiem i chłodnicą połączona jest gumowym wężem gdyż w tym przypadku prężenie węży nie jest duże a takie rozwiązanie daje możliwość wyjęcia pompki poza obudowę bez spuszczania wody i odłączania węży.


Zbliżenie na rezerwuar:


Kupiony w x4pro.pl: http://mcs.pc.pl/produkt859.html?PHPSESSID...3a0c64facea245c
W porównaniu z moim poprzednim rezerwuarem jego zaletą (co może być też wadą) są jego niewielkie wymiary i w pewnym sensie zintegrowanie z pompką. Po odkręceniu zółtego wieczka woda nie wylewa się z rezerwuaru - nie pozwala na to ciśnienie atmosferyczne. Zastosowanie rezerwuaru w układzie daje możliwość jego samoodpowietrzania. Pompka zamontowana na silentblock'ach.


Wentylatory zasysające powietrze:


Górny (papst-cichy ale niezbyt wydajny) dodatkowo chłodzi dyski z macierzy. Dużo to daje, wcześniej bez przewiewu ich temperatura dochodziła do 50 st. C (mierzone panelem) teraz oscyluje wokół 30 st. C. Dolny (arctic) daje (a właściwie będzie dawał, nie podłączony - nie wziąłem przedłużacza kabelków na te wywczasy - jutro montaż) nawiew na grafikę (szczególnie ważne przy graku wiatraczka na grafice) Na montaż (jutro) czeka trzeci wentylator (arctic), który będzie zamontowany w koszyczku poniżej drugiego - też nawiew na grafikę.


Wentylatory wyciągające powietrze z obudowy:


Dwa arctiki. Wyciągają powietrze, bo raczej na wentylator w zasilaczu za bardzo liczyć nie można .... ;)


Wszystkie arctiki, tak wciągające jak i wyciągające powietrze, mają zmostkowane/dezaktywowane termistory aby móc bez problemu ich prędkość obrotową kontrolować poprzez panel zamontowany w obudowie.


Temperatury (odczyt z MBM w połączeniu z ATITool)

Na razie idle (włączone cool&quiet), wszystko na defaultowych taktowaniach, wentylatory na maksa, temperatura otoczenia ok. 24 st. C, obudowa zamknięta:

CPU - 33 st. C
Case - 31 st. C
X800XL GPU - 30 st. C
X800XL MB - 38 st. C

Dopiero wróciłem do swojego domu od moich rodziców, nie miałem czasu na testy. Niech WC przetestuje się na defaulcie na razie ....

Plany na przyszłość:
* montaż trzeciego wentylka zasysającego - jutro ;)
* wymiana Uriela (-> na sprzedaż) na inny, wydajniejszy blok, najprawdopodobniej powerx.
* kupno wskaźnika przepływu cieczy - gdy w końcu Mate upora się z problemami z montażem elektroniki w swoim wskaźniku: http://mcs.pc.pl/produkt769.html?PHPSESSID...be769df13e638ea


Jeśli chcecie zdjęcia z innymi ujęciami - piszcie, zrobię i zamieszczę je

------------------------------------

Podłączyłem wentylatorki nawiewające na grafikę. Przy max obrotów wszystkich w obudowie, temperatury wyglądają następująco (ustawienia kompa takie same jak gdy ostatnio podawałem temperatury):

CPU - 31 st. C
Case - 29 st. C
X800XL GPU - 30 st. C
X800XL MB - 35 st. C

Zobaczę jak zmienią się temperatury gdy zmienię bloczek na PowerX

------------------------------------

Oto co wycisnąłem z pamięci:

Wszystkie wiatraki na full, proc na 9x200

Z GPU jest problem. W okolicach 456-458 (robiłem kilka prób) Ati Tray Tools wykrywa artefakty ale nie jest w stanie zakończyć testu, monitor gaśnie, muszę twardo resetować kompa. Myślę że granica jest mniej więcej tutaj:


W przypadku obu testów widać max temperatur grafiki


Zacząłem testować proca. W biosie 1,5v + 9,9%, CPU-Z pokazuje 1,55V (nie najlepszy ten proc :? )
  
Re: <AndyN> Wc Rev. 3.0 By Andyn (kompletne A64) (56k Warning)
PostWysłano: Poniedziałek, 20 Czerwca 2005, 15:02 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
J@ger
n00b vip
 
Użytkownik #15
Posty: 3818


[ Osobista Galeria ]




chlopie gdzies ty byl jak cie nie bylo z nami ?

coz moge powiedziec czasunek i zazdrosc
piekna robota
ale czy to nie za glosne lekko ?
  
Re: <J@ger> Wc Rev. 3.0 By Andyn (kompletne A64) (56k Warning)
PostWysłano: Poniedziałek, 20 Czerwca 2005, 15:48 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
AndyN
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #393
Posty: 25


[ Osobista Galeria ]




Witam

Byłem na tweaku ;)

Jesli chłodzi o głośność to zależy od ustawień wentylatorów. Jak serfuję w necie i przy włączonym cool&quiet, wentylki są puszczone na minimum. Wtedy jest całkiem cicho -> a to ważne, mam kompa w pokoju, w którym śpię (można przy nim spać teraz). Czasem zostawiam na noc gdy coś się sciąga. Gdy było standardowe chłodzenie to spanie w tym "towarzystwie" było wyzwaniem ;)

A gdy gram w jakąś gierkę 3D -> wtedy wszystko na maxa i jazda ... Wtedy dźwięki z gry wszystko zagłuszają cool.gif
  
Re: <AndyN> Wc Rev. 3.0 By Andyn (kompletne A64) (56k Warning)
PostWysłano: Poniedziałek, 20 Czerwca 2005, 16:29 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
J@ger
n00b vip
 
Użytkownik #15
Posty: 3818


[ Osobista Galeria ]




i tu sie pojawia problem mojego niedoszlego wc
licze ud = 100 % obciazenia 24/24 7/7
i u mnie non stop wyly by wentyle
tyle ze moze bylo by chlodniej
  
Re: <J@ger> Wc Rev. 3.0 By Andyn (kompletne A64) (56k Warning)
PostWysłano: Poniedziałek, 20 Czerwca 2005, 19:26 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
AndyN
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #393
Posty: 25


[ Osobista Galeria ]




Włączę Seti i po godzinie sprawdzę temperatury. Nie będę przestawiał wentyli z minimalnego dmuchania.

Sam jestem ciekaw co zobaczę

------------------------------

EDIT: Zrobiłem pomiary


MBM nie radzi sobie z odczytem V procesora

Moim zdaniem temperatury są do zaakceptowania. A jest cicho
  
Wc Rev. 3.0 By Andyn (kompletne A64) (56k Warning)
Forum dyskusyjne -> Hardware -> Chłodzenie

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
rozwód kraków dobry adwokatciechocinek hotel spa
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010