Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Joga -> Co to jest joga?
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Co to jest joga?
PostWysłano: Poniedziałek, 08 Września 2003, 11:18 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bibi
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #197
Posty: 46


[ Osobista Galeria ]




Jak odpowiedzielibyście na to pytanie komuś, kto nie miał z joga styczności, a kojarzy mu się ona ewentualnie z fakirami na gwoździach albo z sektami... - ???

Wielokrotnie zadaje się mi to pytanie i zawsze odpowiadam inaczej.
Ale generalnie (dla mnie) joga jest systemem. Nie religią, sektą czy hinduską gimnastyką. Systemem pozwalającym człowiekowi dbać o siebie: o ciało, umysł i ducha. Jest narzędziem, którym możemy zdziałac wiele dobrego dla siebie (a potem i dla innych).
  
Re: <Bibi> Co to jest joga?
PostWysłano: Poniedziałek, 08 Września 2003, 22:06 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
kobieta
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #231
Posty: 14


[ Osobista Galeria ]




joga jest (dla mnie) rodzajem podróży. Jest wnikaniem w głab siebie. Mówie o hatha-jodze, praktyce, którą znam. W tej chwili słowo to ma wiele znaczeń i nie wiadomo, które z nich sa właściwe. Nie umiałabym wyjasnić osobie nie-praktykującej co to własciwie jest. Joga jest własną prawdą.
  
Re: <Bibi> Co to jest joga?
PostWysłano: Poniedziałek, 29 Września 2003, 21:38 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
marekyeah
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #262
Posty: 147


[ Osobista Galeria ]




Mój ksiądz mówi że joga to droga do szatana...wariat lol.gif
  
Re: <marekyeah> Co to jest joga?
PostWysłano: Środa, 01 Października 2003, 22:06 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
kobieta
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #231
Posty: 14


[ Osobista Galeria ]




to jest zdumiewające. Nieraz już spotałam się z takimi opiniami ludzi nie majacych pojęcia o czym mówią. czy ksiądz jakoś to uzasadnia? A jakie jest Twoje zdanie? shock.gif
  
Re: Co to jest joga?
PostWysłano: Niedziela, 11 Lipca 2004, 20:08 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Gotama
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #1229
Posty: 2


[ Osobista Galeria ]




Hello! biggrin.gif
Wg mnie na takie pytanie mozna odpowiedziec w ten sposób tlumaczac z sanskrytu co własciwie oznacza samo słowo joga, czy hatha. joga czyli jednoczenie - własciwie wszystkich elementów zycia jak umysł, ciało, wewnatrzną energie z zewnetrzną. Hatha Joga oznacza dosłownie Zjednoczenie z Siłą albo Pojednanie z Mocą. Albo tez joga mocy, która wypływa ze zjednoczenia energii ksiezyca 'Ha' i słońca 'Tha'. Joge pojmuje rowniez jako droge albo bardziej właściwie pojazd, sposób na pokonanie drogi, sciezki duchowej ku swiatlu. tak pokrotce :-)
  
Re: <Gotama> Co to jest joga?
PostWysłano: Poniedziałek, 19 Lipca 2004, 13:21 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
modest
Pro uczestnik
<tt>Pro uczestnik</tt>
 
Użytkownik #227
Posty: 1284


[ Osobista Galeria ]




Wczoraj czytałem "Psychologię kundalini jogi" Junga.
Poczułem sie nieco bezradny wobec problemów zrozumienia tej hinduskiej koncepcji. Pociesza mnie że paru gości z naszego kontynentu w latach 30 stych ,XX wieku, zajęło się przyswajaniem tego hinduskiego myslenia , doświadczenia.
Wygląda na to,że muszę zawiesić wiele własnych przekonań, zakwestionować wiele wyobrażen, oczyścić umysł ,zeby kreować w sobie doświadczenie tantryczne. A i tak mój krąg kulturowy, religia mojego społeczeństwa, podstawowe właściwości świadomości człowieka Zachodu będą mi kłodami pod nogami.
Przez lata miałem moc i pewność trenowania hatha-jogi, przez utożsamianie sie z moimi nauczycielami (Niemcy Polacy Włosi Irańczycy Amerykanie)
Teraz jedyne wyjście to ugruntowanie sie , upewnienie, odnalezienie w metodach poszukiwania, poznawania.
Ogrom koniecznej tolerancji dla niepwności odbiera mi dech i zmusza do pozycji kucznej
  
Re: Co to jest joga?
PostWysłano: Piątek, 30 Lipca 2004, 17:34 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Gotama : Niedziela, 11 Lipca 2004 20:08 :
Hatha Joga oznacza dosłownie Zjednoczenie z Siłą albo Pojednanie z Mocą.


Czyli macie odpowiedź na pytanie, dlaczego ksiądz Marekyeaha nazywa jogę drogą do szatana. Chrześcijaństwo jest religią monoteistyczną, a Jahwe ,,jest Bogiem zazdrosnym", który mówi: ,,Nie masz innych bogów oprócz mnie". W świetle prawd tej wiary nie można się więc jednoczyć z inną Siłą, czy jednać z inną Mocą.
  
Re: <modest> Co to jest joga?
PostWysłano: Sobota, 31 Lipca 2004, 20:00 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
modest
Pro uczestnik
<tt>Pro uczestnik</tt>
 
Użytkownik #227
Posty: 1284


[ Osobista Galeria ]




definicje intelektualne w ksiązkach Zachodu to jedno. To czego chcę czego szukam, co by mnie uszczęśliwiło( jednak) to drugie. Jak to nazywam to trzecie.
Czego szukasz?
  
Re: Co to jest joga?
PostWysłano: Środa, 04 Sierpnia 2004, 02:32 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Rawik
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #937
Posty: 14


[ Osobista Galeria ]




Ja tam uważam, ze joga to bzdura i należy twardo stąpać po ziemi.

Rawik
  
Re: <Rawik> Co to jest joga?
PostWysłano: Środa, 04 Sierpnia 2004, 12:05 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




No, to się pewnie zaraz zacznie dziać! wink.gif
  
Re: <Bibi> Co to jest joga?
PostWysłano: Wtorek, 24 Sierpnia 2004, 22:46 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
vegetix
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #1483
Posty: 2


[ Osobista Galeria ]




Pamietam że w "Swietle Jogi" było coś takiego :

Joga daje błogośc i dobrobyt


Ale teraz to sie chyba nazywa 'sex i kasa' bo wszyscy na to lecą ;)
  
Re: <vegetix> Co to jest joga?
PostWysłano: Środa, 25 Sierpnia 2004, 00:44 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
modest
Pro uczestnik
<tt>Pro uczestnik</tt>
 
Użytkownik #227
Posty: 1284


[ Osobista Galeria ]




nie widzę tu sprzeczności
  
Re: Co to jest joga?
PostWysłano: Wtorek, 31 Sierpnia 2004, 22:52 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Holy Joe
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #1353
Posty: 95


[ Osobista Galeria ]




Wiecie co ja nadal nie wiem co to jest joga... eusa_eh.gif
Czy może mi ktos powiedzieć jak wyglądają tego lekcje?
  
Re: Co to jest joga?
PostWysłano: Sobota, 09 Kwietnia 2005, 23:41 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
fred
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #222
Posty: 48


[ Osobista Galeria ]




Holy Joe :
Wiecie co ja nadal nie wiem co to jest joga... eusa_eh.gif
Czy może mi ktos powiedzieć jak wyglądają tego lekcje?

Hatha joga, o której tu najwięcej się mówi, to specyficzny rodzaj "gimnastyki", w ktorej przeważają pozycje statyczne i ćwiczenia izometryczne, gdzie dlugość mięśnia nie zmienia się, tylko zmienia się jego napięcie. eusa_liar.gif
Ruch w jodze jest plynny, zsynchornizowany z oddechem, uwzględniający czynniki anatomiczne i fizjologiczne. tongue.gif
Trudność w praktykowaniu jogi dla początkujących polega glownie na tym, ze zadajemy naszemu cialu nietypowy rodzaj wysilku.
Wiekszosc zycia spędzamy w pozycji siedzącej, pochylonej do przodu, a w jodze robimy wygięcia do tylu itd. crazy.gif
Nie ma tez w jodze rywalizacji sportowej, ale to jest poniekąd cecha sportu rekreacyjnego w ogóle, wiec odnosi sie nie tylko do jogi.
Lekcje jogowe mają swoją logikę, konczą się na ogół relaxem.
Na pytanie jak to wygląda, dość trudno będzie odpowiedziec, bo trudno opowiedziec jak wyglada kolor zielony :) wink.gif
najlepiej pojść i sprobowac :)
  
Co to jest joga?
Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Joga

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Sala na wynajem sala szkoleniowa kraków Kraków
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010