Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Inne -> Prawo -> Skarga Pauliańska
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Skarga Pauliańska
PostWysłano: Wtorek, 30 Maj 2006, 23:59 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
chlebek
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #6322
Posty: 1


[ Osobista Galeria ]




Witam
Sytuacja wygląda tak:
Nie otrzymałem pieniążki za wystawione faktury (podałem moje go dłużnika do sądu).
Odbiorca moich faktur splajtował i jest niewypłacalny, samochód
który miał sprzedał osobie trzeciej (ale dalej widzę że nim jeździ a samochód ma inne tablice), żeby komornik mu go nie zabrał.
Czy mogę wnieść skargę pauliańską, aby sąd uchylił umowę kupna-sprzedaży i aby komornik mógł odzyskać choć część pieniędzy?

Od czasu tej sprzedaży minęło 4 lata czy to nie będzie za poźno, bo słyszałem że po upływie jakiegoś czasu skarga ta jest "przedawniona"?
  
Re: <chlebek> Skarga Pauliańska
PostWysłano: Poniedziałek, 05 Czerwca 2006, 01:33 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
wujek_staszek
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #6336
Posty: 1


[ Osobista Galeria ]




Zasadniczo uprawnienie z art. 527 KC, czyli skarga pauliańska wygasa z upływem 5 lat od dokonania przez dłużnika czynności z pokrzywdzeniem wierzycieli (w tym wypadku - 5 lat od dokonania sprzedaży samochodu).

Skuteczność twojego roszczenia, o uznanie tej sprzedaży za bezskuteczną wobec ciebie (tak abyś mógł z niej zaspokoić swoje roszczenia) będzie jednak zależała od tego czy w chwili dokonywania przez dłużnika sprzedaży samochodu byłyb spełnione inne przesłanki tego artykułu (takie jak np. to czy dłużnik już wtedy stał się niewypłacalny/powiększył stopień swojej niewypłacalności, czy już wtedy istniała wierzytelność, której dochodzisz, tak aby móc stwierdzić, że działał ze świadomością pokrzywdzenia, czy osoba trzecia - kontrahent dłużnika wiedziała lub z łatwością mogła się dowiedzieć o fakcie pokrzywdzenia ciebie jako wierzyciela).

Jeżeli tak nie było, można ewentualnie próbować udowodnić mu dokonanie tej czynności z zamiarem pokrzywdzenia przyszłych wierzycieli (art. 530 KC) - jednak dowód trudniejszy, bo musisz wykazać też, że osoba trzecia o zamiarze takim wiedziała.

Taka jest moja koncepcja, tak ja to widzę :>
  
Skarga Pauliańska
Forum dyskusyjne -> Inne -> Prawo

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
noclegi ciechocinek
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010