Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Inne -> Bohemia -> Czesi i Bóg
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Czesi i Bóg
PostWysłano: Wtorek, 24 Lipca 2007, 21:09 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Mówi się, że Czesi to najbardziej zateizowany naród w Europie. Być może, ale czy Bóg jest im obojętny? Niegdyś od iskry ze stosu, na którym spalono Jana Husa, żywym ogniem zapłonęła spora część Europy. Czy dziś pozostało coś z dawniejszego żaru? Oceńcie sami. Oto dyskusja po wypadku polskiego autokaru we Francji:

"Kde byl buh???????:
Autor: Ateista IP: 124.110.171.xxx Datum: 22.07.2007 23:12
A tak se ptam, kde byl buh???? Koho by mel vic chranit nez poutniky? Nebo ze by buh byl allah a schvalne je tam shodil? A nebo ze by, nedejBOZE snad ani nebyl? Proc neshodil me, psa nevericiho??? Neberte to jako provokaci, tech lidi JE mi samozrejme lito. Jen se ptam. Zamyslete se....

reagovatRe: Kde byl buh???????:
Autor: Exalted IP: 213.192.60.xxx Datum: 22.07.2007 23:14
Je to naopak. Prokazali takovou zboznost, ze je chtel mit co nejdriv u sebe !

reagovatRe: Kde byl buh???????:
Autor: Petr (téměř ateista) IP: 88.103.251.xxx Datum: 23.07.2007 06:57
Zamyslete se? Od vás to ale nebylo nějak hluboké zamyšlení. Tohle by napadlo i mého 10ti letého synovce. Úplně jsem čekal, že někdo napíše takovou pitomost. Myslíte, že se nad podobnou otázkou žádný teolog, kněz, mnich nikdy nezamýšlel? Nebo byli všichni hloupější než vy, že setrvali ve svém přesvědčení? Jistě, namítnete, že měli vymyté mozky. Nebo jste to vy, kdo má po letech komunismu a macdonaldismu, kdy je nejjistější postoj cynismus, konsum a lifestyle?

reagovatNo vzdyt to jsem prave udelal...:
Autor: Pepa IP: 202.215.53.xxx Datum: 23.07.2007 08:51
Zamyslel jsem se.

A znovu se ptam. PROC NECHAL BUH ZABIT TY KTERI HO MILOVALI?????? To NENI detska otazka. Ani hloupa. No a ze si ji pokladali teologove atd?? Kdo je to teolog. Clovek kteri veri necemu co NIKDY NEBYLO DOKAZANO ani naznakem. Tak nazory takovych lidi na svet pro me velkou cenu nemaji. Cetl jste nekdy Bibli??? Stary zakon. Vzdyt je to snuska naprostych silenosti..... Prave to ze zemreli dava spise za pravdu tomu ze zadny buh neni. Spise je to jakysi blud ke kteremu maji lide sklon.

reagovatRe: No vzdyt to jsem prave udelal...:
Autor: Bohuš Stejskal IP: 193.85.153.xxx Datum: 23.07.2007 08:57
Paní doktorko, věříte v Boha? Ne, nikdy jsem ho neviděla. Však Vašu p... jsem taky neviděl a věřím, že ju máte !

reagovatRe: Re: No vzdyt to jsem prave udelal...:
Autor: georg IP: 62.168.45.xxx Datum: 23.07.2007 10:09
Nejsi ty manžel hloupé Džamily? IQ na to máš. Vy dva se k sobě hodíte.

reagovatRe: No vzdyt to jsem prave udelal...:
Autor: Martin IP: 84.42.207.xxx Datum: 23.07.2007 08:59
Že je někdo poutník, nebo církevní papaláš, ještě neimplikuje, že miluje Boha. Z historie známe tisíce vyžírek, které předpisově "milovaly" Boha, ale ve skutečnosti jim šlo o něco úplně jiného.

A proč by je nenechal zabít ? Bůh není pojišťovna. Prostě když neumím přejet hory autobusem, tak se vysekám, na tom nic není k nepochopení.

reagovatRe: Kde byl buh???????:
Autor: Viita IP: 62.84.155.xxx Datum: 23.07.2007 07:44
Já teda teismus v lásce nemám, ale myslim si, že to byli lidi jako ostatní. Takže normální nehoda...

reagovatSvoboda:
Autor: Martin IP: 84.42.207.xxx Datum: 23.07.2007 08:55
Bůh dal lidem svobodu nasednout do autobusu se špatným řidičem a svobodně se tak vystavit riziku smrti. Pokud by Bůh každý autobus zachránil, byl by to špatný Bůh.

reagovatRe: Svoboda:
Autor: georg IP: 62.168.45.xxx Datum: 23.07.2007 10:12
A zatím je to dobrý bůh, protože ty své fanoušky nechal usmažit zaživa. Tvá logika mě omračuje. Co jsi měl z matematiky? Prošel jsi? Asi né. Asi jsi teolog.

reagovatTenhle "argument" se svobodou me vzdycky dostane.:
Autor: Pepa IP: 124.101.211.xxx Datum: 23.07.2007 11:10
Pane, neni ani jasne zda ma clovek svobodnou vuli. Jakapak svoboda. A vsemocny buh neni schopen ochrnit sve ovecky??? Dam vam otazku. Vybral byste si radsi svobodu a nebo pad do propasti s naslednym uhorenim???

reagovatRe: Kde byl buh??????? Ateistovi:
Autor: Jan Dolní IP: 83.208.132.xxx Datum: 23.07.2007 12:04
Nemohu si pomoci milý Ateisto, ale nezbývá mi než to jako provokaci brát přestože píšeš že to jako provokaci brát nemám. Pokud jsi skutečný ateista, tak přece nevěříš ani na toho Alláha a bereš každou nehodu která se stala věřícím jako souhru náhod a nám věřícím se pouze a jenom vysmíváš.

Pro věřící, kteří si kladete podobné otázky jako náš přítel Ateista, mohu Vám říct že jste nic nepochopili. Nepochopili jste smrt jako následek dědičného hříchu, nepochopili jse význam Ježíšova sebeobětování, nepochopili jste spasení ani naše učení o věčném životě, které ateisté ovšem považují za nesmysl.

Věřím, že všechny oběti tohoto tragického návratu z pouti se těší věčné blaženosti v Nebeském království, protože zemřely ve stavu blízkosti Spasiteli za kterým cestovaly takovou dálku. Tak si z toho vyberte každý co se komu hodí. Něco bylo pro věřící a něco jiného pro ateisty, takže moje odpověď není adresována pouze našemu příteli Ateistovi. Bývám svědkem toho, že podobné otázky v podobných situacích si kadou taky někteří věřící, kteří ač chodí do kostela stále nic nepochopili.

reagovatRe: Re: Kde byl buh??????? Ateistovi:
Autor: Ludwar IP: 85.92.55.xxx Datum: 23.07.2007 12:33
Tož to mě poser holý záda! Něco ti řeknu: "Bůh není!" Je to šok, že? Óvšem největší sranda je to, že ty tomu nevěříš a nikdy neuvěříš, de facto umřěš ve své lži a v totálním omylu... Ale to není zas tak tragické...Jsou horší věci na světě, třeba spadnout do rokle a uhořet za živa...

reagovatRe: Re: Kde byl buh??????? Ateistovi:
Autor: Míša IP: 213.175.50.xxx Datum: 24.07.2007 10:50
Je to smutné, každá nehoda, kde zahynou, zraní se lidé je bolestná, zvlášť pro pozůstalé. Člověka napadne, proč právě tito poutníci museli takto zahynout. Jistě špatný autobus, asi i nezodpovědný řidič, majitel firmy, který takový autobus na cestu poslal. Myslím si ale, že člověk ještě nemusí být špatným věřícím, křesťanem, když si klade otázky, na které nezná, zatím odpověď. Jednou, na věčnosti, se to možná dozvíme. Je to lidské, mít smutek za zemřelé, i za ty tragicky zemřelé. Kdybychom byli tak dokonalí věřící a žili jen pro věčnost, měli bychom se vlastně z každé smrti radovat, člověk má možnost přijít k Bohu. A chtít naordinovat Bohu, co má dělat, aby byl dobrým nebo špatným Bohem, viz další příspěvek, to už je síla."

http://www.lidovky.cz/diskuse.asp?iddiskuse=A070722_154442_ln_zahranic i_znk&vlakno=16874076#16874076
  
Re: <Berger> Czesi i Bóg
PostWysłano: Środa, 18 Czerwca 2008, 16:21 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Ciekawy wywiad w "Wyborczej":

Zrobiliśmy z Kościoła fabrykę
ks. Zbigniew Czendlik

W polskim Kościele katolickim ludzie świeccy są bierni, sami nawet nie potrafią się nakarmić. Nawet hostię przyjmują wprost do ust, co jest symbolem skrajnego infantylizmu religijnego .


Aleksandra Klich, Beata Żurek: Coraz więcej Polaków, szczególnie młodych, ma kłopot z odnalezieniem się w Kościele. Jak kryzys polskiego Kościoła wygląda z perspektywy Czech, gdzie ksiądz mieszka od 17 lat?

Ks. Zbigniew Czendlik: Nie jestem od tego, by kogokolwiek pouczać, ale skoro pytacie, odpowiem. Ja bym nie płakał nad kryzysem, ale potraktował tę sytuację jak wyzwanie. Komuś może otworzą się oczy, że pełne kościoły to nie jest norma, że trzeba się postarać, by ludzie chcieli do nich przyjść.
W Czechach wiedzą, że Kościół to aktywni świeccy, nie księża. W Polsce ta świadomość nie jest powszechna. Panuje raczej przekonanie, że Kościół to pociąg, w którym wszyscy grzecznie siedzą. W parafiach jest jak w fabryce. Przychodzi ksiądz i bez względu na to, co potrafi, dostaje obowiązki poprzednika: katecheza w szkole, nawet gdy nie ma zdolności pedagogicznych, prowadzenie chóru, nawet gdy nie cierpi śpiewać. Robota jak na taśmie. Efekt? Rutyna, a potem znudzenie.

A co Ksiądz by zrobił?

- Mniej sformalizowania, więcej spontaniczności. W Czechach każdy ksiądz szuka własnych sposobów docierania do ludzi. W swojej parafii jestem - mówiąc oczywiście metaforycznie - papieżem, biskupem, proboszczem. Robię to, co potrafię, lubię i co jest moim zdaniem powołaniem księdza - tworzę przestrzeń, w której ludzie mogą się realizować.
W Polsce problemem jest to, że ludzie przychodzą na gotowe. Są bierni, sami nawet nie potrafią się nakarmić. Hostię przyjmują wprost do ust, co jest symbolem skrajnego infantylizmu religijnego. Taki jest właśnie polski Kościół - czekamy, aż ktoś nas nakarmi. Sami nie jesteśmy w stanie tego zrobić.

(...)

Czy można za pomocą regulacji prawnych wprowadzać zasady katolickie? Wymuszać moralność sankcjami?

- Podoba mi się system czeski. Państwo się nie angażuje w życie Kościoła, Kościół się nie wtrąca w sprawy państwa. Fundamentem wiary jest nasze sumienie. Wprowadzanie wiary za pomocą przepisów budzi w ludziach opór, więc efekt jest odwrotny do zamierzonego. Może problem polega na tym, że to my, księża, nie umiemy formować sumień ludzi, więc chcemy, by prawo to zrobiło za nas? Jak rodzice, którzy nie potrafili wychować swoich dzieci, oczekują, by zrobiła to za nich szkoła. Ale to zdejmowanie z siebie odpowiedzialności.

Czy myślał Ksiądz o tym, jaki jest sens bycia dziś księdzem w liberalnej, pluralistycznej Europie?

- Ksiądz jest właśnie po to, żeby Europa była pluralistyczna. Czeski filozof Erasim Kohak, ewangelik, tak ładnie pisze, że chrześcijaństwo jest jak wiosenna łąka, na której rośnie tysiąc różnych kwiatów. Jak jest jeden kwiat, to jest nieciekawie, piękno pluralizmu polega właśnie na tym, że są i zieloni, i czarni, i niebiescy.
Inna sprawa, że im więcej liberalizmu, tym twardszy konserwatyzm. Po '89 roku w Czechach wielu katolików myślało, że nagle życie religijne ożyje. Gdy tak się nie stało, zrzucili winę na Sobór Watykański II. Teraz, gdy papież Benedykt pozwolił wrócić do mszy trydenckiej, to złapali wiatr w żagle. Mnie konserwatyści nie przeszkadzają, tylko żeby nie narzucali swojej wizji jako jedynej prawdy. Takie Radio Maryja to przykład tego, co się dzieje się, gdy ktoś poczuje, że jest posiadaczem prawdy. Ks. Rydzyka Bóg już pokarał: dał pieniądze i odebrał rozum.
Moim zdaniem w Kościele jesteśmy zbyt wielkopiątkowi. Stoimy pod krzyżem, patrzymy w dół, w ziemię, gdzieś umyka nam fakt, że Jezus zmartwychwstał i czas za nim ruszyć w świat, w stronę słońca. Że wiara to nie staw hodowlany, w którym pływają tłuste karpie, ale górski potok. My, księża, musimy być w ruchu, podróżować, poznawać nowych ludzi, nowe światy. Otwierać się na nie.

(...)

Niech Ksiądz poradzi polskim kolegom, co robić, by ratować Kościół z kryzysu...

- Znacie tę opowieść o orle, który wychował się wśród kur? On o sobie myślał jak o kurze, wielu ludzi też tak o sobie myśli. Ale w Bożych oczach jesteśmy orłami. Trzeba uwierzyć, że potrafimy wzlecieć. Oczywiście, im wyżej się wzbijemy, tym będziemy bardziej samotni. Ale w ostatecznym rozrachunku opłaci się porzucić stado.

http://wyborcza.pl/1,90705,5314392,Zrobilismy_z_Kosciola_fabryke.html? as=1&ias=3&startsz=x
  
Czesi i Bóg
Forum dyskusyjne -> Inne -> Bohemia

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Sala na wynajem sala szkoleniowa kraków Kraków
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010