Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Literatura -> Poezja śpiewana Idź do strony 1, 2, 3
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Re: Poezja śpiewana
PostWysłano: Wtorek, 14 Października 2003, 07:37 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Pozioma
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #272
Posty: 262


[ Osobista Galeria ]




Wujek Zed :
Pozioma, zrobiłabyś jakiego skana i podesłała, może się cosik w sklerotycznej mózgownicy przejaśni.


Skana nie podeślę, ze względów kiepskich możliwości technicznych, ale tu znajdziecie na temat tamtej "poezji śpiewanej" lol.gif wink.gif dużo: http://dada.terra.pl/. Artykuły i zdjęcia z koalangu też tu znaleźć można biggrin.gif
  
Re: <Pozioma> Poezja śpiewana
PostWysłano: Środa, 15 Października 2003, 08:38 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
martwy
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #315
Posty: 30


[ Osobista Galeria ]




Ach, jak pięknie ten wątek sie rozwija. Ciekawy jestem gdzie się zatrzyma ;o)
No i niech ktoś teraz powie, że nie "wszystko jest poezją" :o))
  
Re: <Pozioma> Poezja śpiewana
PostWysłano: Środa, 15 Października 2003, 10:56 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Pamiętam ten wiersz. Ale Kryterium mialo też znacznie, znacznie bardziej częstochowskie rymy. Przypomnę sobie, to podeślę. :/
  
Re: <Berger> Poezja śpiewana
PostWysłano: Środa, 15 Października 2003, 13:56 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Przypomniałem sobie. Oto fragment piosenki pod tytułem bodajże ,,Rastamani":
,,Rasta zmienić chcą ten świat
By nie było na nim zła
Walczą już od wielu lat
Aby brata kochał brat (...)"

Od razu przypomina mi się ,,walka o pokój" w komunistycznej propagandzie! lol.gif
  
Re: Poezja śpiewana
PostWysłano: Środa, 15 Października 2003, 17:07 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Pozioma
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #272
Posty: 262


[ Osobista Galeria ]




Berger :
Od razu przypomina mi się ,,walka o pokój" w komunistycznej propagandzie! lol.gif


Martwy pytał gdzie zatrzyma sie ten wątek. Hm, tego nie wiem, ale jeszcze trochę i Majakowskiego nie uda sie pominąć biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
  
Re: Poezja śpiewana
PostWysłano: Czwartek, 16 Października 2003, 11:50 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
martwy
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #315
Posty: 30


[ Osobista Galeria ]




Pozioma :
... ale jeszcze trochę i Majakowskiego nie uda sie pominąć biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


„Miłość jest życiem, jego największą wartością. To właśnie w niej rozkwitają wiersze, czyny i wszystko inne. Miłość jest sercem całości. Kiedy serce stanie, umiera wszystko inne, wszystko staje się zbędne, bezużyteczne”
Władimir Majakowski (1893-1930), rosyjski pisarz-poeta.

Czyż to nie piękne? ;o)
  
Re: Poezja śpiewana
PostWysłano: Czwartek, 16 Października 2003, 12:26 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
martwy
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #315
Posty: 30


[ Osobista Galeria ]




Berger :
... przypomina mi się ,,walka o pokój" w komunistycznej propagandzie! lol.gif


To chyba nie jest najlepszy wątek na ten wiersz, co poniżej, ale jestem ciekawy, kto zgadnie komu on spod póra wypadł...
(z góry przepraszam wrażliwych ;o)

Lenin
Że w bój poprowadził krzywdzonych,
że trwałość zwycięstwu nadał,
dla nadchodzących epok
stawiając mocny fundament -
grób, w którym leżał ten
nowego człowieczeństwa Adam,
wieńczony będzie kwiatami
z nieznanych dziś jeszcze planet
  
Re: <martwy> Poezja śpiewana
PostWysłano: Czwartek, 16 Października 2003, 12:48 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Pozioma
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #272
Posty: 262


[ Osobista Galeria ]




Niestety Wisława Szymborska. Z nią jest akurat odwrotnie jak z Broniewskim czy Majakowskim. Mało komu kojarzy się z tego typu utworami, a popełniła ich bardzo wiele sad.gif
Np. to:
Partia. Należeć do niej,
z nią działać, z nią marzyć,
z nią w planach nieulękłych,
z nią w trosce bezsennej -
wierz mi, to najpiękniejsze,
co się może zdarzyć,
w czasie naszej młodości
- gwiazdy dwuramiennej.


P.S. Wiedziałam że od punk rock'a już tylko krok dzieli nas do socrealizmu biggrin.gif wink.gif


Ostatnio zmieniony przez Pozioma dnia Czwartek, 16 Października 2003, 13:55, w całości zmieniany 1 raz
  
Re: Poezja śpiewana
PostWysłano: Czwartek, 16 Października 2003, 13:44 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
martwy
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #315
Posty: 30


[ Osobista Galeria ]




Pozioma :
Niestety Wisława Szymborska...
....P.S. Wiedziałam że od punk rock'a już tylko krok dzieli nas do socrealizmu biggrin.gif wink.gif


Brawo dla Ciebie eusa_clap.gif
Z punkiem i systemem jest jak z miłością i nienawiścią :o) :
gdy nie wystarcza juz miłości (ideologi), pojawia sie żal (żal), apatia (apatia - była taka kapela :o), złość i nienawiść (bunt i punkrock).
A potem to juz rewolucja, która jak wiosenny deszcz zmywa "zimowe" brudy i gaśnie w codzienności.
;o)
  
Re: Poezja śpiewana
PostWysłano: Czwartek, 16 Października 2003, 13:52 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Pozioma
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #272
Posty: 262


[ Osobista Galeria ]




martwy :
A potem to juz rewolucja, która jak wiosenny deszcz zmywa "zimowe" brudy i gaśnie w codzienności.
;o)


No rewolucja w tym kontekście, i w tym wątku, to już tylko bard Solidarności - Jacek Kaczmarski. Nie przepadam zą nim co prawda (szczerze mówiąc wolę zbuntowanego Majakowskiego), ale jeżeli ktoś ma ochotę wspomnieć to teraz najlepszy czas na Pana Jacka nastał. wink.gif

P.S. Jak nic powtórka z historii się z tego zaczyna klarować biggrin.gif
  
Re: <Pozioma> Poezja śpiewana
PostWysłano: Czwartek, 16 Października 2003, 14:26 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Ale akurat pan Jacek bardzo ładnie zaśpiewał nam o rewolucji. Pieśń ,,Mury" znają wszyscy jako hymn ,,Solidarności". Przypominała o niej do znudzenia ,,Wolna Europa". Większość moich rówieśników pamięta refren:
,,A mury runą, runą, runą
I pogrzebią stary świat".
Śpiewał to zbuntowany pieśniarz, któremu wtórowali rewolucjoniści, łomocząc butami.
Mało kto pamięta jednak zakończenie pieśni, opowiadające o czasach już po zwycięstwie rewolucji:
,,A mury rosły, rosły, rosły (...)".
Bez komentarza.
  
Re: <Berger> Poezja śpiewana
PostWysłano: Czwartek, 16 Października 2003, 21:05 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Wujek Zed
Stary pierdoła
 
Użytkownik #165
Posty: 1361


[ Osobista Galeria ]




Dla mnie jest to najlepszy przykład znakomitej pieśni, która przez nazbyt częste, naogół bardzo kiepskie odtwarzanie budzi wstręt.
Choć jest w niej moc i wartość.
A Pan Jacek popełnił wiele wartościowych pieśni, choć "poezją śpiewaną" w żadnej mierze bym ich nie nazwał.
Prędzej: "publicystyka historyczna w formie śpiewanej"
  
Re: <Wujek Zed> Poezja śpiewana
PostWysłano: Piątek, 17 Października 2003, 08:39 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Pozioma
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #272
Posty: 262


[ Osobista Galeria ]




No dobrze, to i ja dokleję jeden ze swych ulubionych fragmentów jego tekstów (fragment jedynie, bo cały tekst jest bardzo długi). Fakt faktem, nie przepadam za nim, ale popełnił pare tekstów, które - gdyby je wydać w postaci tomiku, a nie płyty (bo nie lubię go słuchać), stanowiłyby całkiem przyzwoity zbiorek poezji.
A oto rzeczony fragment:

Autoportret z psem
Mój pies nie lubi psów
A ja nie lubię ludzi
Woń zadów, jazgot stów
Obu nas szczerze nudzi

Czasami ktoś się zbliży
Upewnić się czym pachnę
I pies mój go poliże
I ja ogonem machnę.
A ów w słabiznę mi
Swój nos bezczelnie wtyka
I tylko po to, by
Z pogardą się odsikać.
Więc odchodzimy w dal
Nie dbając o ogładę
Brodząc połyskiem fal
Za swoim własnym śladem.
  
Re: <Pozioma> Poezja śpiewana
PostWysłano: Piątek, 17 Października 2003, 21:19 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Wujek Zed
Stary pierdoła
 
Użytkownik #165
Posty: 1361


[ Osobista Galeria ]




Fragment, który przytoczyłaś dowodzi zdolności autora do głębokich przemyśleń, z jednoczesną skłonnością do "rymów częstochowskich" wink.gif
  
Re: <Wujek Zed> Poezja śpiewana
PostWysłano: Poniedziałek, 20 Października 2003, 11:35 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Czyż publicystyka polityczna (do której się zresztą pan Jacek nie ogranicza) nie może być jednocześnie poezją?
Anyway. Wspominałem już kiedyś o ,,Trzech zapałkach" Preverta w wykonaniu TSA. Tymczasem teksty tej grupy pisał przede wszystkim krakowski poeta Jacek Rzehak (czasem do spółki z wokalistą Markiem Piekarczykiem). Dla mnie bardzo ważny był tekst utworu ,,Ty on ja":
,,Ty jesteś tu najważniejszy
Trudno uwierzyć w to
Dla Ciebie czuwają poeci
Byś mógł odzyskać głos
Są jeszcze ludzie prawdziwi
To oni Ciebie ocalą
Bez Ciebie nie warto śpiewać
Ty jesteś ważny i... on
Nie jesteś sam
W krzyczącym tłumie ludzi
Nie jesteś sam
Słyszę Twój głos
Nie jesteś sam
Jest wielu nas
Możemy się zrozumieć
Nie jesteś sam
Ty on i ja
On jest tak samo ważny
Czeka by dostrzec go
Jest gorzej od Ciebie ubrany
I czuć od niego pot
Ty się bez niego nie liczysz
Choć zgubił cel i moc
Bez niego nie warto śpiewać
On jest tu ważny i Ty
Nie jesteś sam... "
Cytowałem z pamięci. Jako ciekawostkę podam, że ,,Ty on ja" był jednym z utworów, rozpoczynających czwartkowy, poznański koncert TSA. W trakcie jego trwania urodził się Kuba, synek moich przyjaciół. Jemu więc dedykuję ten utwór.
  
Re: <Berger> Poezja śpiewana
PostWysłano: Poniedziałek, 20 Października 2003, 11:59 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
martwy
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #315
Posty: 30


[ Osobista Galeria ]




Za TSA nigdy specjalnie nie przepadałem (poza "51" ;o)
Nie ta stylistyka - wolałem punka. Ale Berger chyba w końcu mnie przekonał do sięgnięcia po tę "starą ;o) muzykę.
  
Re: <martwy> Poezja śpiewana
PostWysłano: Poniedziałek, 20 Października 2003, 12:14 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Kropla drąży skałę ;)
Jeżeli wolałeś punka, zacznij od ,,Manekin disco" z pierwszej płyty. Jest to rzecz o podkulturze disco, ale można ten tekst rozumieć też szerzej:
,,Dyskoteka manekinów w odpustowych strojach
Dyskoteka manekinów bez historii bez przyszłości
(...)
Manekiny bawią się
A u góry słychać śmiech".
  
Re: <Berger> Poezja śpiewana
PostWysłano: Czwartek, 15 Stycznia 2004, 17:18 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Żeby nie było, że ograniczam się do TSA. Dziś sięgnąłem do tekstu starej piosenki Perfectu pt. ,,Niewiele Ci mogę dać". Tekst uważam za dość nierówny, pomimo to... podziałał na mnie. Ma w sobie coś urokliwego. Zacytuję wybrane fragmenty:

,,Sto gorących słów
Gdy na dworze mróz
W niewyspaną noc
Jeden koc
(...)
Nie mogę Ci wiele dać
Bo sam niewiele mam
Nie mogę dać wiele Ci
Przykro mi...
(...)
Kilka niezłych płyt
Jeden kicz
Siedem chudych lat
Talię zgranych kart
Południowy kurz
Kurz i brud
(...)
Nadgryziony wdzięk
Pustej szklanki brzęk
Niespełniony sen
Itepe...
Podzielony świat
Myśli warte krat
Zaleczony lęk
Weź co chcesz..."
  
Re: <Berger> Poezja śpiewana
PostWysłano: Sobota, 17 Stycznia 2004, 16:36 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Tekściarz grupy Turbo - w przeciwieństwie do tekściarza Perfectu - nie był wierny jednemu zespołowi, lecz pisał dla wszystkich tych, którzy płacili. Może i był przez to mniej wiarygodny, ale co najmniej jeden utwór, moim zdaniem, wyszedł mu świetnie:

Szalony Ikar
Był blady jak niebo - bez cienia uśmiechu
Jak wicher do lotu się rwał
Zapragnął spróbować sam sobie na przekór
Więc stanął na szczycie wśród skał
Szum morza złowieszczy dobiegał z oddali
Jak gdyby miał skończyć się świat
On jednak nie widział ni burzy ni fali
Gdy skrzydła rozwijał na wiatr
(...)
Na oścież ramiona otworzył do lotu
Choć serce wypełniał mu strach
Lecz wiedział że musi że wreszcie jest gotów
Że wolność ryzyka ma smak
Wciąż wyżej i wyżej do słońca szybował
Aż zginął i spłonął jak ćma
Tak wielu Ikarów się rodzi od nowa
A lot ich szaleńczy wciąż trwa.
  
Re: Poezja śpiewana
PostWysłano: Czwartek, 18 Marca 2004, 12:16 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
EB
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #744
Posty: 138


[ Osobista Galeria ]




Skoro o poezji śpiewanej... nie wyobrażam sobie nie zacytować poniższego tekstu.. Tak to poezja... Najpiękniejsza, jaką znam... Autorem, poeta... niewątpliwie poeta...śpiewał swoje teksty i inni Jego poezję śpiewali...Ktoś wyjątkowy, ktoś, kogo już nie ma, kto bezwiednie pożegnał się ze światem słowami :

"W filmie Bergmana (...) śmierć gra z rycerzem w szachy o życie.
Nie liczę na taką łaskawość. Liczę się z tym, że założy mi szarfę na oczy
w najmniej oczekiwanym momencie"


Jestem ciekawa czy ktoś z Was rozpozna poniższy tekst...?

(...)są smaki
których nie zna nikt
zapachy nie do zmycia
tak jak tatuaże
taternik wchodzi na swój szczyt
a wnętrze twe niech będzie
szczytem moich marzeń

a kiedy nad ranem
słońce cię rozbiera dla mnie
sentymentalnie
i nad fortepianem
pochyleni święci brody swe
rozpuszczają
oglądam twą nagość
i nie wierzę sobie sam
tutaj niebo swe mam
tutaj niebo swe mam
tu mój raj
chodźmy spać


Miałam poważny dylemat, który z Jego tekstów zacytować... Wybrałam fragment mojego ulubionego utworu.
  
Poezja śpiewana
Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Literatura

Strona 2 z 3  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
zaręczyny w wellness Ciechocinek
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010