Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Hardware -> Sieci komputerowe -> kabelek, stare ale jare
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
kabelek, stare ale jare
PostWysłano: Poniedziałek, 14 Kwietnia 2003, 23:17 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
hardtmuth
Pro uczestnik
<tt>Pro uczestnik</tt>
 
Użytkownik #2
Posty: 1301


[ Osobista Galeria ]




pamietam jak na forum d.pl napisalem ze widzialem kabele co sie zwie FTP, oczywscie nikt nie slyszal i powiedzieli ze to niemozliwe, tez tak uznalem ale ostatnio znalazlem cos ciekawego ....


STP (Shielded Twisted Pair) - skrętka ekranowana - klasyczne miedziane medium transportowe sieci komputerowej, wykonane z dwóch skręconych przewodów wraz z ekranem w postaci oplotu. Para ekranowana jest bardziej odporna na zakłócenia impulsowe oraz szkodliwe przesłuchy niż skrętka UTP.

FTP (Foiled Twisted Pair) - skrętka foliowana - skrętka miedziana ekranowana za pomocą folii wraz z przewodem uziemiającym i przeznaczona głównie do budowy sieci komputerowych (Ethernet, Token Ring) o długości nawet kilku kilometrów. Stosowana ostatnio również na krótszych dystansach w sieciach standardu Gigabit Ethernet (1 Gb/s) z wykorzystaniem wszystkich czterech par okablowa­nia miedzianego kat. 5.

UTP (Unshielded Twisted Pair) - skrętka nieekranowana - skrętka wykonana z dwóch przewodów, ze zmiennym splotem (zwykle 1 zwój na 6-10 cm), co chroni transmisję przed oddziaływaniem otoczenia. Skrętka nieekranowana UTP jest powszechnie stosowana w sieciach telefonicznych (jedna, dwie lub cztery pary) i w kablach komputerowych (cztery skrętki w kablu). Zwykle poszczególne skrętki w kablu mają odmienny skręt w celu minimalizacji przesłuchów zbliżnych NEXT i zdalnych FEXT. Ich przydatność do transmisji cyfrowych określają kategorie, a przydatność do aplikacji - klasy kabli miedzianych. Przy przesyłaniu sygnałów cyfrowych za pomocą skrętek UTP (cztery pary) uzyskuje się standardowa przepływności do 100 Mb/s (kat. 5), oraz 1 Gb/s w technologii Gigabit Ethernet.

Wiem przynudzilem.... i moglem wkleic tylko o FTP kabelku, ale tak to ladnie wyglada jak post ma wiecej niz 3 linijki :)
  
PostWysłano: Wtorek, 15 Kwietnia 2003, 01:16 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Tirinti
Pro uczestnik
<tt>Pro uczestnik</tt>
 
Użytkownik #28
Posty: 1295


[ Osobista Galeria ]




Może to sprzętowe wsparcie dla ftp?cool.gif
  
PostWysłano: Wtorek, 15 Kwietnia 2003, 01:57 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
adam
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #10
Posty: 197


[ Osobista Galeria ]




Tirinti :
Może to sprzętowe wsparcie dla ftp?cool.gif

:) FTP to 7 warstwa OSI a kabelki to pierwsza przecież :)
Chociaż kto wie skoro produkuje sie switche (2 OSI) ale z IP i VLAN i nawt mini serverem http to może w końcu zrobią kabelki ze wsparciem dla 7 warstwy. A za pomocą ftp bedziesz ściagał dane statystyczne z natężnia przsłuchów między kablami czy poziomu szumów...smile.gif Albo telnetował się na wtyczkę RJ-45 lol.gif
BTW FTP=ScTP (Screened Twisted Pair 120 ohm) wg. nomenklatury CISCO. Jeden ekran na obwodzie. STP ma oprócz tego oddzielny ekran dla każdej z par przewodów. No i impedancję wiekszą - 150ohm. UTP bez ekranów i 100 ohm. smile.gif
  
PostWysłano: Wtorek, 15 Kwietnia 2003, 03:54 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Tirinti
Pro uczestnik
<tt>Pro uczestnik</tt>
 
Użytkownik #28
Posty: 1295


[ Osobista Galeria ]




FTP to protokół wielowarstwowy. Dochodzi do 5. A w dobie miniaturyzacji to można by we wtyczkach takiego kabla odfiltrowywać nagłówki TCP i IP i tylko takie przepuszczać, które na 21 port idą. I by była akceleracja ftp w kablu.
  
PostWysłano: Wtorek, 15 Kwietnia 2003, 21:14 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
adam
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #10
Posty: 197


[ Osobista Galeria ]




Tirinti :
FTP to protokół wielowarstwowy. Dochodzi do 5.

Nie prawda. FTP dochodzi do 7 warstwyi mogę się o to założyć o dużą sumę :) W piątej to siedzą X-window albo SQL itp.
  
PostWysłano: Środa, 16 Kwietnia 2003, 17:05 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Tirinti
Pro uczestnik
<tt>Pro uczestnik</tt>
 
Użytkownik #28
Posty: 1295


[ Osobista Galeria ]




Jak napisałęm jest wielowarstwowy. Dochodzi do 5tej a zaczyna się od 7. W 4tej jest TCP, SPX czy inne transportowe. 4 implementuje sockety. FTP komunikuje się bezpośrednio z tymi gniazdami. Z drógiej strony sięga do warstwy 7 w której znajduje się jego interfejs.

Jak mają się X-Windows do OSI to ja nie wiem. SQL to z kolei co innego. To jest język dostepu do baz danych i jako taki nie ma nic do modelu OSI. Są różne managery baz danych, które przeważnie wspierają zapytania w SQL, te managery mogą implementować warstwy 5-7.
  
PostWysłano: Środa, 16 Kwietnia 2003, 23:29 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
hardtmuth
Pro uczestnik
<tt>Pro uczestnik</tt>
 
Użytkownik #2
Posty: 1301


[ Osobista Galeria ]




o tych wszystkich warstwach bylo na olimpiadzie, nic z tego nie wiedzialem a chyba tylko w jednym sie walnalem i dostalem 6/7 punktow za to zadanie :).
  
PostWysłano: Czwartek, 17 Kwietnia 2003, 02:07 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
adam
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #10
Posty: 197


[ Osobista Galeria ]




Jak napisałęm jest wielowarstwowy. Dochodzi do 5tej a zaczyna się od 7.
Nie prawda. A od kiedy co kolwiek może zaczynać się w 7 a konczyć w 5???
ZAWSZE liczy się od 0 anie od 7. Jezeli coś sięga do 5 warstwy oczywistym jest ze kozysta usług WSZYSTKICH warstw NIZSZYCH. Warstwa transportu nie podłaczy się do portu i nie stworzy wirtualnego połącznie jezeli warstwa sieci nie prześle pakietów pomiędzy adsresami ip hstów.
To jest język dostepu do baz danych i jako taki nie ma nic do modelu OSI.
To zależy czy Masz na myśli jezyk programowania baz danych(SQL PL/SQL itp) - jeżeli tak to nijak nie ma się to to do sieci i OSI. Jeżli zas chodzi zapytania jakie śle klient bazy danych np Oracle'a do servera bazy danych to odbywa się to w 5 warstwie (sesji) i niższych.
  
PostWysłano: Piątek, 18 Kwietnia 2003, 01:42 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Tirinti
Pro uczestnik
<tt>Pro uczestnik</tt>
 
Użytkownik #28
Posty: 1295


[ Osobista Galeria ]




Dobra dochodzi, sięgga czy jak to wyrazić. FTP to warstwy 7,6 i 5, lub jak kto woli 5,6 i 7.
Co do managerów baz danych to to zależy jak na to patrzeć. SQL Server ma własny interface więc teoretycznie jest i w warstwie 7, ale że komunikuje się bezpośrednio z socketami to jest i w 5. Jak sięużyje ODBC to wówczas manager jest tylko w warstwie 5, ODBC w 6 a aplikacja w 7. Wogóle warstwy OSI to bardzo ogólne pojęcie i nikt (no może poza jakimiś teoretycznymi rozwiązaniami akademickimi) nie tworzył protokołów z myślą o nim. Napewno ftp nie ma w warstwach 1-4, czy jak kto woli 4-1.

A jeszcze co do kierunku patrzenia. Z punktu widzenia kogoś od sieci patrzy się od strony 1 do góry. Ja jako programista patrzę od strony aplikacji jak głęboko będę musiał zejśc. To jak kopanie studni, jak głęboko trzeba wykopać, żeby dokopać się do wody. Zwykle im głębiej tym trudniej implementować protokoły, za to jak się je dobrze zaimplementuje to całość działa bardziej optymalnie.
  
PostWysłano: Piątek, 09 Maj 2003, 12:59 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
rude_boy
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #75
Posty: 435


[ Osobista Galeria ]




mam dwa kableki ethernetowe z connectix (twisted enhanced 5,4 pair). jeden to crossover, a drugi to patch. ktory uzyc do polaczenia dwoch komputerow (bez routera) - iMaca i laptopa IBM? x-over? zaden nie dziala, albo cos zlego w konfiguracji eusa_wall.gif
  
PostWysłano: Piątek, 09 Maj 2003, 13:40 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




na pewno x-over. Jeżeli nie działa to albo kabel walnięty albo błędna konfiguracja. Upewnij się że na obu kompach są prawidłowo skonfigurowane protokoły i sprawdź stan sieci poprzez np. ping.

I co oznacza że żaden kabel nie działa?
  
PostWysłano: Piątek, 09 Maj 2003, 14:17 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
rude_boy
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #75
Posty: 435


[ Osobista Galeria ]




ano oznacza, ze albo sie nie widza wogole, albo mac nie widzi winxp. w win czasem sie pokaze, ze siec jest polaczona, ale nie ma maca w otoczeniu sieciowym. w mac osx nic sie nie da skopac, bo mozna wybrac automatyke (DHCP z IP automatycznie przyznanym + dzielenie polaczenia z internetem), ale nie jestem pewien, co do winxp - chociaz i tam wszystko powinno sie odbyc automatycznie. moze to wina kart, ktora mam w laptopie, bo druciki w gniazdku rj45 sa pogiete sad.gif przepraszam, ale nie jestem pewien, co do polskich terminow, wiec pisze jak do dziecka..
jak sie zdenerwuje, to chyba zmienie ten usb modem na router! i nie bede musial kombinowac.
  
PostWysłano: Piątek, 09 Maj 2003, 17:19 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
adam
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #10
Posty: 197


[ Osobista Galeria ]




[ciach]


Ostatnio zmieniony przez adam dnia Piątek, 09 Maj 2003, 17:37, w całości zmieniany 2 razy
  
PostWysłano: Piątek, 09 Maj 2003, 17:20 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
adam
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #10
Posty: 197


[ Osobista Galeria ]




2 komputry bezpośrednio to kablem "krosowanym". Ale czy jest dobrze to od razu widac diody w kartach się zaświecą :). No chyba ze trafił Ci się taki specjalny "kabelek" jaki czasem dają moi znajomi asystenci wredniejszym studentom na kolokwium z "usuwania usterek sieci" :))).
Spróbuj wpisac adresy IP statyczne "z palca" i na Macu i XP. np 10.0.0.1 dal Maca i 10.0.0.2 dal XP i jako bramę domyślna w XP adres Maca czyli 10.0.0.1. Maska sieci w obu przypadkach taka sama (koniecznie) 255.0.0.0.
Po wpisaniu sprawdz pingiem czy się widzą.
  
PostWysłano: Piątek, 09 Maj 2003, 17:47 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
rude_boy
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #75
Posty: 435


[ Osobista Galeria ]




dam znac co i jak.
swiatelko mruga, albo i nie mruga, czyli to wina karty w laptopie. musze wstrzymac ruch w pokoju, aby swiatelko sie swiecilo smile.gif
  
PostWysłano: Piątek, 09 Maj 2003, 17:55 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
adam
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #10
Posty: 197


[ Osobista Galeria ]




Jak mruga (regularnie) to znczy ze są przesyłane dane czyli jaknajbardziej oki. Problem jest wtedy gdzy wcale nie świeci (wadliwe połączenie).
  
PostWysłano: Sobota, 10 Maj 2003, 17:11 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
rude_boy
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #75
Posty: 435


[ Osobista Galeria ]




pomrugalo i przestalo confused.gif szkoda, bo karta 3M byla ok i dzialala. niestety jest dosc wrazliwe urzadzonko, bo jak sie domyslasz, kabel jest wsuwany w takie plastikowe oczko, ktore nie zapewnia sztywnosci (jak w przypadku regularnego gniazdka ethernetowego w komputerze stacjonarnym, gdzie wtyczka trzyma sie sztywno. chodzi mi o to, ze latwo to zepsuc, jesli zahaczy sie o kabel... i to chyba sie stalo. sprobuje jeszcze polaczyc imaca z 6500, zeby sprawdzic, czy kabel nie jest uszkodzony.
  
kabelek, stare ale jare
Forum dyskusyjne -> Hardware -> Sieci komputerowe

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010