Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Obraz i dźwięk -> Püdelsi, Homo Twist, Maleńczuk -> Niedorzeczność w tekstach
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Niedorzeczność w tekstach
PostWysłano: Sobota, 18 Sierpnia 2012, 12:34 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Leeo
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #7733
Posty: 1


[ Osobista Galeria ]




Witam, czy ktoś pomoże mi w uzyskaniu informacji na temat jednej piosenki. Mianowicie chodzi mi o OSTATNIA NOCKA i sformuowania takie jak:
"Nie mogę leżeć a nie mogę spać" lub "wierzę jej, czy nie wierzę".
Jeśli chodzi o pierwsze sformuowanie to nie mam bladego pojęcia o co chodzi. Możliwym jest " Leżę a nie mogę spać" lub "Zamykam oczy a nie mogę spać" ale nie takie coś...jedno przeczy drugiemu...może Maleńczuk chciał napisać " Nie mogę leżeć ani nie mogę spać" tylko że mu nie było po drodze z rytmem i wcisnął A zamiast ANI. Jesli chodzi o wierze jej czy nie wierze nie wiem kogo autor ma na myśli. W żadnej zwrotce nie opisuje bardziej osoby, której nie wierzy, nawet na końcu nie staje się to oczywiste, dlatego cały ten niby refren WIERZE JEJ CZY NIE WIERZE móglby byc zastąpiony tekstem chociażby: MIELĘ KLEJ, CZY NIE MIELĘ...czy ktoś mi jest w stanie odpowiedzieć dlaczego człowiek, który uznaje swoją osobę za celebrytę, artystę i bierze za to grubą kasę pisze piosenki w takim stylu i na dodatek Wy dajecie się na to nabrać i podspiewujecie sobie takie bzdety pod nosem jednocześnie nakręcając całą tę błazenadę?.
  
Re: <Leeo> Niedorzeczność w tekstach
PostWysłano: Wtorek, 04 Września 2012, 13:36 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Ula.B
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #6767
Posty: 242


[ Osobista Galeria ]




cyt. "Wy dajecie się na to nabrać i podspiewujecie sobie takie bzdety pod nosem jednocześnie nakręcając całą tę błazenadę?."

A kto nam zabroni ?!
  
Re: Niedorzeczność w tekstach
PostWysłano: Niedziela, 06 Stycznia 2013, 15:40 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
cainees
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #7767
Posty: 1


[ Osobista Galeria ]




...
  
Re: <cainees> Niedorzeczność w tekstach
PostWysłano: Poniedziałek, 07 Stycznia 2013, 14:43 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
AniaLogi86
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #7768
Posty: 3


[ Osobista Galeria ]




Spokojnie. Nie wszystkie piosenki muszą opowiadać jakieś piękne historię i przekazywać mega dużo refleksji. Muzyka ma sprawiać radość i jeśli komuś ja sprawią, np. śpiewając tą piosenkę) to niech ją śpiewa a Tobie to nie powinno przeszkadzać.
  
Re: Niedorzeczność w tekstach
PostWysłano: Środa, 07 Maj 2014, 19:36 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
bosy
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #7829
Posty: 1


[ Osobista Galeria ]




nie mogę leżeć a nie mogę spać - to rzeczywiście jest bez sensu. tzn ja to rozumiem tak, że leży na niewygodnej pryczy a nie może zasnąć - myśli o różnych rzeczach i jest niewygodnie a jeśli by zasnął to za chwilę by wyszedł. innymi słowy - nie może zasnąć. wierzę czy nie wierzę - nie wie i się zastanawia, to nie jest bez sensu. wychodzi i nie wie, z czym spotka się na wolności.
  
Re: Niedorzeczność w tekstach
PostWysłano: Sobota, 10 Maj 2014, 00:39 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
zawodowy45
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #7830
Posty: 1


[ Osobista Galeria ]




Piosenka ma być albo pod nóżkę, albo taka której tekst da się łatwo przyswoić. Dziś brak arcydzieł muzycznych, tylko takie dno jak między innymi hit maleńczuka...
  
Re: Niedorzeczność w tekstach
PostWysłano: Czwartek, 26 Marca 2015, 18:35 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Marios
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #6859
Posty: 6


[ Osobista Galeria ]




Drogi Leeo

"Nie mogę leżeć a nie mogę spać" - w iście radiowy hit Pan Maleńczuk wplótł nieco stylizacji na język staropolski i jednostki jak widzę nie zrozumiały i obwiniają autora o błędy. Jeśli nie masz chłopie świadomości tego, jak zmieniał się język polski na przestrzeni wieków, to nie zabieraj się nawet za słuchanie, a co gorsze za próby wyszukiwania błędów, których w tekstach Maleńczuka nie ma. Staropolski spójnik 'a' to dzisiejszy spójnik 'i'.
Wzorem pisania w stylizacji staropolskiej jest np. Artur Oppman. Jeśli czytałeś drogi Leeo jego najbardziej rozpoznawalny zbiór opowiadań, czyli "Legendy Warszawskie" (a powinieneś to zrobić już w podstawówce) to jest tam cała masa tekstu stylizowana na język XVI-XVIII wiecznej Polski. Natomiast niemalże kompletną definicją tego, czym jest język staropolski, są poematy obyczajowe Oppmana, stylizowane właśnie na język staropolski. Są to opowieści o życiu XVI-wiecznych mieszczan. Polecam "Kronikę mieszczańską Imć Panów Barwinków... Peregrynacja" i "Kronikę mieszczańską o Malchrze Gąsce".

"Wierzę jej, czy nie wierzę" - no tutaj to tylko słuchałeś piosenki i niestety nie słyszałeś tekstu. Bohater tekstu układa się na pryczy do ostatniego snu w więziennej celi. Słowa refrenu odnoszą się do tytułowej ostatniej nocy w więzieniu. Podmiot liryczny nie jest do końca przekonany, że za parę godzin wyjdzie na wolność. Podświadomie nie chce uwierzyć, że noc która mija, jest rzeczywiście jego ostatnią za murami więzienia. Nie jest w stanie zaufać nocy, że ta będzie jego ostatnią w niewoli. Ani przez moment nie chodzi o osobę. Trzecia zwrotka pokazuje jasno - "nie ma znaczenia wychodzę z więzienia" - nocne myśli bohatera już nic nie znaczą, ponieważ opuścił więzienie.


Następnym razem, drogi Leeo, przysiądź trochę fałdów zadając sobie odrobinkę trudu, by wyjaśnić to, czego nie jesteś pewien. Teksty Maleńczuka to wiesze, poezja. On jest muzykiem, śpiewakiem, tekściarzem, ale przede wszystkim poetą. Śląskiego Wawrzynu Literackiego nie dostaje się za piękne oczy.
  
Niedorzeczność w tekstach
Forum dyskusyjne -> Obraz i dźwięk -> Püdelsi, Homo Twist, Maleńczuk

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010