Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Smakosze -> Kulinarna zagadka
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Kulinarna zagadka
PostWysłano: Wtorek, 14 Października 2003, 20:57 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Obserwabla
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #26
Posty: 198


[ Osobista Galeria ]




Przepadam za makaronem, w każdej postaci i kształcie... I tu mam pytanie - zastanawialiście się kiedyś dlaczego makarony o różnych kształtach smakują inaczej? Może istnieje jakaś naukowa teoria na ten temat? Jak by nie było, to jak skończę z Małyszem przerzucę się na makaron;-)

Moje ulubione dania makaronowe to oczywiście klasyczne spaghetti z sosem bolońskim i wszelkiego rodzaju sałatki makaronowe, z tym, że najlepiej lubię te, które zawierają dużo czosnku. [mniam]
  
Re: <Obserwabla> Kulinarna zagadka
PostWysłano: Środa, 15 Października 2003, 13:40 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Kowal
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #275
Posty: 527


[ Osobista Galeria ]




ja też uwielbiam makaron;
jak lubisz czosnek (ja mógłbym chyba lody czosnkowe jeść:)) to dam Ci przepis na makaron z czosnkiem, który dał mi wujo - rodowity Włoch z Turynu: (nazywa się z włoska chyba aglio olio e pepperoncini, ale mogłem coś sknocić, bo nie znam włoskiego):
na oliwie z oliwek (extra vergine) podgrzewa sie kilka ząbków czosnku (sztuke na głowę)pociętych w talarki, razem z papryczką peperoncini (taka mała, ostra, wysuszona - jak ktoś lubi b. ostre może ja przepołowić), czosnek ma być miękki, ale nie złoty - żeby się gorzki nie zrobił
to miesza się z ugotowanym al dente makaronem i posypuje grana padano - bardzo proste, ale smakuje wybornie; można zrobić w wersji z szynką lub chudym bekonem pokrojonym w kostkę i podsmażonym na oliwie
  
Re: <Kowal> Kulinarna zagadka
PostWysłano: Środa, 15 Października 2003, 13:51 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




A co to jest to ,,padano" do posypywania???
  
Re: <Berger> Kulinarna zagadka
PostWysłano: Środa, 15 Października 2003, 13:53 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Kowal
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #275
Posty: 527


[ Osobista Galeria ]




grana padano - inaczej parmezan
  
Re: <Kowal> Kulinarna zagadka
PostWysłano: Środa, 15 Października 2003, 13:59 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




A to trzeba było tak od razu! smile.gif
Bo ja włoski to też znam słabo... wink.gif
  
Re: <Berger> Kulinarna zagadka
PostWysłano: Środa, 15 Października 2003, 14:25 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Kowal
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #275
Posty: 527


[ Osobista Galeria ]




"grana" to jest ogólna nazwa twardych serów, "padano" to być może od regionu rzeki Pad, gdzie wytwarza się ten ser
inna nazwa, z tego co pamiętam to "grana parmigiano reggiano" i to "parmigiano" to chyba od Parmy pochodzi - tam zaczęto ok. XIIIw produkować parmezan ;)
  
Re: <Obserwabla> Kulinarna zagadka
PostWysłano: Czwartek, 16 Października 2003, 09:24 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Pozioma
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #272
Posty: 262


[ Osobista Galeria ]




Ulubionym daniem makaronowym mojej rodziny tego lata był makaron z kalafiorem. Przepis ściągnęłam z gazety ale nie pamiętam już jakiej - tam było dużo makaronowych szybkich potraw:-)
Robi się to tak:
Makaron zagotować w lekko osolonej wodzie, ma być al dente.
Kalafior wrzucić na wrzątek z odrobiną kwasku cytrynowego - nie rozgotować.
(w oryginalnym przepisie kazali makaron gotować razem z kalafiorem, ale ja nie miałam do tego przekonania, więc zawsze gotowałam to oddzielnie)
Rozgrzać na patelni sporo masła, wrzycić makaron i delikatnie podsmażyć. Ddorzucić wcześniej ugotowany i podzieliny na różyczki kalafior i podgrzać to wszystko jeszcze chwilkę smile.gif . Dało się to zrobić nawet na turystycznej kuchence pod namiotem. biggrin.gif
Rewelacyjne z sałatą lodową lub dowolną sałatką z pomidorów. Smacznego!!!
  
Re: Kulinarna zagadka
PostWysłano: Poniedziałek, 20 Października 2003, 00:50 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
EZ_lo
Stały uczestnik
<tt>Stały uczestnik</tt>
 
Użytkownik #91
Posty: 600


[ Osobista Galeria ]




Kowal - az mi sie blogi usmiech pojawil na twarzy biggrin.gif

i przypomnial kumpel - wloch.
od niego tez wiem, ze jedyne sery nadajace sie do pasty (makaronu) to grana padano i parmigiano reggiano.
w jego tez wykonaniu mialem okazje jesc ta czosnkowa wersje pasty, uproszczona jeszcze bardziej - bo bez papryczek. pycha


a wracajac do pytania postawionego na poczatku topiku - mysle, ze poza ksztaltem makarony roznia sie skladem, czasem gotowania i gruboscia. i to wplywa na ich wlasny smak, oraz na to, jak chlona sos = rozne odczucia smakowe przy konsumpcji.
i chetnie dopisuje sie do klubu milosnikow makaronu
  
Re: <EZ_lo> Kulinarna zagadka
PostWysłano: Poniedziałek, 20 Października 2003, 10:54 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Do klubu to i ja się zapiszę. Przez osiemnaście lat, gdy byłem na garnuszku rodziców, codziennie musiałem jeść brambory. Brambory w całości, brambory smażone w plasterkach, brambory w postaci pueree... Dość! Od kiedy jestem na własnym garnuszku jem głównie makarony i ryż. biggrin.gif
  
Re: <Berger> Kulinarna zagadka
PostWysłano: Poniedziałek, 20 Października 2003, 11:49 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Kowal
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #275
Posty: 527


[ Osobista Galeria ]




Berger - pyry jadłeś, a nie brambory lol.gif wink.gif
  
Re: <Kowal> Kulinarna zagadka
PostWysłano: Poniedziałek, 20 Października 2003, 12:02 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Pyry nie, bom w Koszalinie mieszkał. lol.gif
Taka zagadka lingwistyczna to była. wink.gif
Dla nieznających języka czeskiego i gwary wielkopolskiej: chodziło o ziemniaki (kartofle, grule). smile.gif
  
Re: <Berger> Kulinarna zagadka
PostWysłano: Poniedziałek, 20 Października 2003, 14:47 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Kowal
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #275
Posty: 527


[ Osobista Galeria ]




z tymi pyrami to się obecnym Twoim adresem zasugerowałem
co do bramborów - mieszkam niedaleko czeskiej granicy, więc rozumiem
  
Re: Kulinarna zagadka
PostWysłano: Poniedziałek, 20 Października 2003, 22:22 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
EZ_lo
Stały uczestnik
<tt>Stały uczestnik</tt>
 
Użytkownik #91
Posty: 600


[ Osobista Galeria ]




ja tam gruli nie unikam biggrin.gif
co wiecej - bardzo lubie. w przeroznych postaciach - od kremow, przez pieczone az po fryteczki. aczkolwiek rozumiem, ze moga sie przejesc. takie uczucie zywilem do makaronu po polrocznym zywieniu opartym glownie na nim biggrin.gif duzo czasu jednak nie uplynelo i mi przeszlo ...
  
Re: <Pozioma> Kulinarna zagadka
PostWysłano: Poniedziałek, 20 Października 2003, 22:25 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Noemi_best
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #4
Posty: 134


[ Osobista Galeria ]




hmmm.... o tym jeszcze nieslyszalam,
ale brzmi smakowicie wiec pewnie kiedys wyprobuje biggrin.gif
  
Re: <EZ_lo> Kulinarna zagadka
PostWysłano: Wtorek, 21 Października 2003, 08:30 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
oozz
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #239
Posty: 219


[ Osobista Galeria ]




Nie wiem czy ktoś z Was, szanowni forumowicze, oglądał Makłowicza w kopalni soli. Makłowicz gotował ziemniaki w soli (we Wrocławiu to chyba tylko ziemniaki są wink.gif ). Otóż całe, wymyte ziemniaki zasypał 1/2 kg soli kamiennej, koniecznie gruboziarnistej. Dodał trochę wody, przykrył liśćmi kapusty (może być ściereczka), przycisnął kawałem soli (można rzec kamieniem). Twierdził, że skórka ziemniaka nie pozwala by sól dostała sie do środka i ziemniaki nei wyjdą przesolone. Do tego zrobił dwa sosy. Ziemniaki otarł rękami ze skórki.........i już. Przyznam się, ze jeszce nie próbowałe, ale pokusa wielka. Jak tylko sprawie sobie dużą ilość soli kamiennej-wupróbuję.
  
Re: <oozz> Kulinarna zagadka
PostWysłano: Wtorek, 21 Października 2003, 08:51 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Pozioma
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #272
Posty: 262


[ Osobista Galeria ]




Oglądałam!!! I powiem szczerze, że zastanawia mnie jedynie, czy aby na pewno garnek to wytrzyma, bo czasami tak pieknie to tylko w telewizji się gotuje, a w domy garnek po takim gotowaniu bez wody nadaje się już tylko na kapelusz dla bałwana. sad.gif
  
Re: <Pozioma> Kulinarna zagadka
PostWysłano: Wtorek, 21 Października 2003, 17:13 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Noemi_best
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #4
Posty: 134


[ Osobista Galeria ]




wlasnie zrobilam sobie to danie i chce powiedziedc tylko jedno:
TO BYLO PYCHA!!!!! biggrin.gif
  
Kulinarna zagadka
Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Smakosze

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
zephyr
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010