Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Wegetarianizm -> Przepisy szybkie i ciekawe :) Idź do strony 1, 2, 3, 4
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Przepisy szybkie i ciekawe :)
PostWysłano: Poniedziałek, 13 Października 2003, 16:06 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ulan
pcandsoft.pl vip
 
Użytkownik #256
Posty: 1291


[ Osobista Galeria ]




Zeby udowodnic, ze wegetarianizm wcale nie musi opierac sie na produktach soiopodobnych i soczewicy smile.gif Na dodatek nietrudnych do wykonania i zajmujacych niewiele czasu cool.gif


********
Frytki z tofu z grzybami
********

20 dag serka tofu, 35 dag pieczarek lub boczniaków, cebula, łyżka mąki pszennej (najlepiej z pełnego przemiału), po 2 łyżki sosu sojowego i soku z cytryny, biały pieprz mielony, pieprz cayenne, curry, 3 łyżki oliwy, po 2-3 łyżki gęstej kwaśnej śmietany i białego wytrawnego wina, gałka muszkatołowa, sól

Sposób przyrządzania
Tofu pokroić w cienkie paski, posypać solą i pieprzem i włożyć na 30 min do marynaty sporządzonej z sosu sojowego, soku z cytryny i przyprawy curry. Cebulę pokroić w kostkę, a grzyby w paski. Na połowie oliwy podsmażyć cebulę, dołożyć grzyby i, mieszając, chwilę razem dusić. Następnie oprószyć mąką, podlać winem i śmietaną, przyprawić solą, gałką muszkatołową, pieprzem białym i cayenne, dusić 8-10 min. Kawałki tofu osączyć z marynaty i obsmażyć na pozostałej oliwie. Podawać z grzybami. (100 g - 105 kcal).

Smacznego!!! biggrin.gif



Ostatnio zmieniony przez ulan dnia Piątek, 05 Grudnia 2003, 14:57, w całości zmieniany 1 raz
  
Re: <ulan> Przepisy szybkie i ciekawe :)
PostWysłano: Poniedziałek, 13 Października 2003, 16:19 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ulan
pcandsoft.pl vip
 
Użytkownik #256
Posty: 1291


[ Osobista Galeria ]




I jeszcze jeden, kurde wylazi ze mnie moje grzxybowe zboczenie lol.gif

********
Kotlety mielone z grzybow
********

Składniki:
40 dkg grzybów świeżych lub 8 dkg suszonych,
olej do smażenia,
6 dkg cebuli,
10 dkg bułki czerstwej,
1/8 l mleka,
1 jajko,
sól,pieprz,
1 łyżka siekanego koperku i pietruszki,
5 dkg tartej bułki

Wykonanie:
Świeże grzyby oczyścić z piasku i ziemi, opłukać pod bieżącą wodą. Następnie je poszatkować, udusić pod przykryciem z pokrajaną cebulą i olejem. O ile potrzeba, dolać 2-3 łyżki wody. Następnie odparować. Bułkę namoczyć w mleku, odcisnąć, grzyby i bułkę połączyć i przepuścić przez maszynkę. Dodać jajko, sól, pieprz, siekaną zieleninę i starannie wymieszać. O ile masa jest za rzadka, wsypać 2-3 łyżki tartej bułki. Kształtować w bułeczce nieduże wysokie kotleciki. Smażyć na silnym ogniu z dwóch stron na złoty kolor. Ułożyć na półmisku, podawać z sosem chrzanowym z ziemniakami, sosem grzybowym, z kapustą, z surówkami warzywnymi.
  
Re: <ulan> Przepisy szybkie i ciekawe :)
PostWysłano: Poniedziałek, 13 Października 2003, 16:28 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Akurat tofu jest jak najbardziej sojopodobne.
Wczoraj robiłem zupę cebulową własnego pomysłu:
Przesmażam na oleju pięć średnich cebul, posiekanych w plastry.
Gotuję w dużym garnku jedną paczkę mrożonej włoszczyzny.
Do warzyw dodaję coś, co chyba nazywa się ,,krupy babuni", takie niby-kluseczki z mąki. To już pomysł mojej dziewczyny.
Całość gotuję w sumie ok. 15 minut.
Dodaję zeszkloną cebulkę.
Przyprawiam wegetariańską kostką rosołową, szczyptą soli, oregano, ziołami prowansalskimi, przyprawą do pizzy.
Rozlewam do talerzy.
Zdobię małymi kawałkami grzanek.
  
Re: Przepisy szybkie i ciekawe :)
PostWysłano: Poniedziałek, 13 Października 2003, 16:34 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ulan
pcandsoft.pl vip
 
Użytkownik #256
Posty: 1291


[ Osobista Galeria ]




Berger :
Akurat tofu jest jak najbardziej sojopodobne.


Fakt, ale nie jest podstawa tego dania, o to mi w zamysle chodzilo cool.gif

Cytat:
Wczoraj robiłem zupę cebulową własnego pomysłu:
Przesmażam na oleju pięć średnich cebul, posiekanych w plastry.
Gotuję w dużym garnku jedną paczkę mrożonej włoszczyzny.
(...)
Całość gotuję w sumie ok. 15 minut.
Dodaję zeszkloną cebulkę.
Przyprawiam wegetariańską kostką rosołową, szczyptą soli, oregano, ziołami prowansalskimi, przyprawą do pizzy.
Rozlewam do talerzy.
Zdobię małymi kawałkami grzanek.


Brzmi bardzo interesujaco, mam nadzieje ze przy najblizszej okazji zaprezentujesz... biggrin.gif

Cytat:

Do warzyw dodaję coś, co chyba nazywa się ,,krupy babuni", takie niby-kluseczki z mąki. To już pomysł mojej dziewczyny.


Eee mi sie wydaje ze chodzi Tobie o zacierke. Swoja droga brawa dla Ewy za pomysl
  
Re: <ulan> Przepisy szybkie i ciekawe :)
PostWysłano: Poniedziałek, 13 Października 2003, 16:51 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Dokładnie, zacierki. Gratulacje przekażę. Na zupę zapraszam. Ale pospiesz się, bo do wieczora pewnie zjemy! ;)
  
Re: <ulan> Przepisy szybkie i ciekawe :)
PostWysłano: Wtorek, 14 Października 2003, 09:16 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
oozz
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #239
Posty: 219


[ Osobista Galeria ]




Może nie najszybsze, ale ciekawe. (modyfikuję mój przepis "wyrzucając" -myślę, ze bez szkody-mięso).
Składniki:
Pieczarki, papryki (najlepiej we wszystkich kolorach-czerwona, zielona, żółta), por, marchewka. Olej,sos sojowy, ryż. ostra papryka.

Zacznijmy od ryżu.
Lekko posmarowane naczynie olejem, lekko prażymy ryż. W garnku gotujemy wodę, dodając vegete. Do gotującej wody ryż. Gotujemy do zniknięcia wody. I garnek pod pierzynę lub koc (niech sobie poczeka).
(do ryżu możemy dodać pół cebuli trochę pietruszki).
Acha..dla nie wtajemniczonych wody dwa razy wiecej niż ryżu.
Krojenie warzyw.
Por na paseczki, marcheka na długie paski (ja "skrobię" obieraczką), parpykę w długie paski, pieczarki małe na pół, duże na 4.
Smażenie.
Rozgrzany olej (używam raczej oleju słonecznikowego, oliwy używam raczej do potraw z regionu śródziemnomorskiego) na patelni (lepiej wok).
I na to pieczarki.
Najważniejsze olej musi być bardzo gorący. Pieczarki kilka chwil smażymy (by nie puściły za bardzo wody) i na bok. Teraz na patelnie warzywa (ja wrzucam wszystkie na raz). Dodać trochę sosu sojowego. Warzywa także smażymy krótko, na silnym ogniu. Mają pozostać chrupiące.
Po chwili dodać pieczarki. Kilka minutek razem dusić. Dodać ostrą paprykę (jeżeli ktoś lubi).
A ponieważ zbliża się sezon propozycja dodatku: pomarańcze, a raczej resztki ;-). Wyciskamy sok z pomarańczy, a pozostałe po wyciśnieciu "farfocle" dodajemy do potrawy.
Podajemy z ryżem.
Całość zrobimy w 40 minut. Przy pokrojonych wcześniej warzywach i użyciu ryżu z torebki (profanacja) 10-15 minut.
SMACZNEGO.
  
Re: <oozz> Przepisy szybkie i ciekawe :)
PostWysłano: Wtorek, 14 Października 2003, 11:41 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ulan
pcandsoft.pl vip
 
Użytkownik #256
Posty: 1291


[ Osobista Galeria ]




Ja mysle ze mieso mozna spokojnie zastapic kostka sojowa
  
Re: <ulan> Przepisy szybkie i ciekawe :)
PostWysłano: Wtorek, 14 Października 2003, 12:30 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
oozz
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #239
Posty: 219


[ Osobista Galeria ]




Ta potrawa obroni się bez mięsa. Przyjedź do Wrocławia to Ci to udowodnię wink.gif . Albo następnym razem w krakowie.
  
Re: <oozz> Przepisy szybkie i ciekawe :)
PostWysłano: Wtorek, 14 Października 2003, 12:34 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ulan
pcandsoft.pl vip
 
Użytkownik #256
Posty: 1291


[ Osobista Galeria ]




Trzymam za slowo, a weekendowy wyjazd do Wrocka staje sie coraz jasniejsza perspektywa smile.gif
  
Re: <ulan> Przepisy szybkie i ciekawe :)
PostWysłano: Wtorek, 21 Października 2003, 17:25 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Wspomniałem wyżej o zupie cebulowej, a przeca w diecie wegetariańskiej zupy są generalnie bardzo proste. Trzeba tylko przyjąć oczywiste założenie, że w zupie kawał mięsa i gnat jest po prostu zbędny!

Zupa jarzynowa
Do wrzącej wody wrzucamy pokrojoną w plasterki włoszczyznę (dla ułatwienia może być mrożonka warzywna). Dodajemy trzy, średnie, pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotujemy do czasu aż warzywa staną się miękkie. Dolewamy odrobinę oliwy z oliwek i łyżkę rozbełtanej w zimnej wodzie mąki. Można dodac kilka łyżek kwaśnej śmietany. Solimy (zamiast soli może być wegeta) i dodajemy przypraw ziołowych do smaku. Jeżeli ktoś musi mieć surogat mięsa, może wcześniej dodać kostkę sojową.

Zupa ogórkowa
Jak wyżej, tyle że pod koniec gotowania dodajemy cztery, starte na tarce ogórki kiszone. Jeżeli zupa nie będzie dość kwaśna, można wcisnąć też sok z cytryny.

Zupa pomidorowa
Gotujemy tak jak jarzynową, tyle że bez ziemniaków. Zamiast nich dodajemy ugotowany osobno ryż (najszybciej w torebce) lub makaron (czas gotowania podany jest na opakowaniu; można znaleźć nawet taki makaron, który gotuje się 2 - 3 minuty). Pod koniec gotowania zupy dodajemy do niej 2/3 słoiczka przecieru pomidorowego.

Zupa grzybowa
Gotujemy tak jak jarzynową. Zamiast ziemniaków dodajemy makaron. Grzyby możemy dodać świeże (podgrzybki, borowiki) lub suszone. Świeże wcześniej płuczemy w wodzie i kroimy w paski. Uwaga na ewentualne robaki!
  
Re: <Berger> Przepisy szybkie i ciekawe :)
PostWysłano: Piątek, 24 Października 2003, 14:44 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




MOja dziewczyna zrobiła ostatnio krupnik. Był pyszny więc grzech byłoby o nim też nie napisać. Robimy go tak, jak zupę jarzynową, ale gotujemy z kaszą. Dla smaku warto dodać kilkanaście podgrzybków lub borowików. Przyprawić można dodatkowo papryką w proszku; wówczas zupa ma ładną barwę, prawie jak pomidorówka. :)
  
Re: <Berger> Przepisy szybkie i ciekawe :)
PostWysłano: Poniedziałek, 03 Listopada 2003, 16:14 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Bardzo prosty przepis na szybki obiad. Potrawa nazywa się ponoć ,,płatki z cukinii". Cukinię obieram ze skóry, kroję na plastry i smażę na oleju. Przyprawiam podług gustu.
  
Re: <Berger> Przepisy szybkie i ciekawe :)
PostWysłano: Poniedziałek, 03 Listopada 2003, 17:56 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ulan
pcandsoft.pl vip
 
Użytkownik #256
Posty: 1291


[ Osobista Galeria ]




Identycznie mozna zrobic baklazana. Trzeba tylko pamietac o soli, coby gorzki nie byl. No i do tego duuuzo cebuli smile.gif
  
Re: <ulan> Przepisy szybkie i ciekawe :)
PostWysłano: Wtorek, 04 Listopada 2003, 15:58 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Natomiast cukinię wczoraj ciut przesoliłem. Za to dobrym pomysłem było dodanie curry.
Cukinię w plastrach można równioeż smażyć w cieście naleśnikowym lub dusić jako leczo. Na rozgrzany olej wrzucamy najpierw posiekaną cebulę, następnie wydrążoną i pokrojoną paprykę, wreszcie pokrojoną w kawałki cukinię i na koniec pomidory. Solimy, dodajemy przypraw ziołowych. Podajemy z gotowanym na sypko ryżem.
  
Re: <Berger> Przepisy szybkie i ciekawe :)
PostWysłano: Wtorek, 04 Listopada 2003, 16:14 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ulan
pcandsoft.pl vip
 
Użytkownik #256
Posty: 1291


[ Osobista Galeria ]




Ja wole ze swiezym chlebkiem, albo bulka eusa_clap.gif
  
Re: <ulan> Przepisy szybkie i ciekawe :)
PostWysłano: Wtorek, 04 Listopada 2003, 16:18 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Co kto lubi. Węgrzy dają tu dużą swobodę wyboru. smile.gif
  
Re: <Berger> Przepisy szybkie i ciekawe :)
PostWysłano: Wtorek, 04 Listopada 2003, 16:21 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ulan
pcandsoft.pl vip
 
Użytkownik #256
Posty: 1291


[ Osobista Galeria ]




Ba ja znam inna wariacje na ten temat.
Cebula, papryka (najlepiej roznokolorowa), pomidor, ser zolty, przyprawy. Kolejnosc wrzucania na UWAGA patelnie nie do garnka zgodna z kolejnoscia wymieniania smile.gif .Do tego najlepiej sie nadaje wlasnie pieczywo, jakos z ryzem nie moge sobie tego wyobrazic cool.gif
  
Re: <ulan> Przepisy szybkie i ciekawe :)
PostWysłano: Środa, 12 Listopada 2003, 18:42 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Skoro już o daniach z papryką i cebulą mowa. Jak byłem na długi weekend w domu rodzinnym, Mama zaserwowała chilli. Robimy to tak:
Szklimy na oleju trzy średnie, posiekane cebule i trzy pokrojone ząbki czosnku. Moczymy przez 20 minut w zimnej wodzie opakowanie krajanki sojowej. Następnie w tej samej wodzie krajankę zagotowujemy. Odsączamy i wrzucamy na chwilę na olej. Dodajemy puszkę czerwonej fasoli (bez wody) oraz puszkę czerwonej fasoli cayenne (z wodą). Dusimy wszystko razem. Dodajemy dwie pokrojone papryki. Dusimy. Dodajemy 2/3 słoiczka przecieru pomidorowego. Solimy do smaku i dodajemy pół łyżeczki papryki chilli w proszku. Osobno gotujemy ryż (szklanka ryżu na dwie szklanki wody). Ryż wrzucamy na wrzącą wodę, gotujemy przez kilka minut, po czym odstawiamy na pół godz. w ciepłe miejsce. Ryż podajemy polany sosem chilli. Smacznego!
  
Re: <Berger> Przepisy szybkie i ciekawe :)
PostWysłano: Piątek, 16 Stycznia 2004, 15:35 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ulan
pcandsoft.pl vip
 
Użytkownik #256
Posty: 1291


[ Osobista Galeria ]




Wiele ciekawych przepisow znajduje sie na tej stronie. UWAGA STRONA PO ANGIELSKU
  
Re: Przepisy szybkie i ciekawe :)
PostWysłano: Poniedziałek, 30 Sierpnia 2004, 20:14 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
niezapominajka
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #1257
Posty: 1


[ Osobista Galeria ]




Czytam te Wasze przepisy i nie pozostaje mi nic innego jak zacząć gotować... eusa_clap.gif
  
Przepisy szybkie i ciekawe :)
Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Wegetarianizm

Strona 1 z 4  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010