Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Inne -> Bohemia -> Czesi o nas Idź do strony 1, 2, 3
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Czesi o nas
PostWysłano: Poniedziałek, 16 Lipca 2007, 01:41 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Na początek wrzucam autostopowe przygody sympatycznej Atyski. :)

"Touto cestou jsem si splnila další ze svých snů - vidět ještě jednou Polsko (I když po tom výletu mám nový sen - vidět Polsko znova:), tak snad příště). V Polsku jsem poprvé v životě stopovala, cestou z Poznaně domů (když nás ve vlaku okradli), a tak bylo jen stylové, že jsme se rozhodly jet stopem. Ypsilon ve slově "rozhodly" proto, že jsme nakonec byly čtyři ženské.
Původně teda měli jet ještě další dva: jeden kluk - sestry kolega z práce, s kterým jsme se domluvili na poslední schůzce, že my nakoupíme hromadně jídlo, stan že bereme a vařič a on že pouze přijede v pátek v pět na místo srazu, kde ho budeme tři holky čekat a stopovat tak z Prahy po dvojicích do Brna. V Brně se měly připojit další dvě. Nakonec nám milý gentleman napsal sms ve čtyři v den odjezdu, že se omlouvá, ale že nejede. Nechal nás tedy tři holky s nákupem, stanem navíc a hlavně bez peněz, s kterými jsme počítali (za jeho díl jídla) na dálnici. No, stopujte ve třech, to je blbost!! Zvlášť s krosnama!! No, to bych ale nebyla já, abych se nepřitočila k nějakému studentíkovi, který tam taky postával, dosti zmokle (lilo), a nenabídla mu, že budeme stopovat dva a dva. No, a hle - za chvíli zastavila dodávka a nakonec nás vzala úplně všechny čtyři najedou!! Výlet začal dobře. Řidiči byli mladí kluci a nabídli nám pivo...
Další věc se povedla, že v Brně se připojila jen jedna. Takže jsme nakonec byly čtyři - já, Marcela, Martina a Lenka.
Co se nepovedlo, je, že déšť neustal, ba naopak, a tak jsme v Brně v devět večer sháněly po kamarádech nocleh. Protože jet ještě hodinu někam za Brno a stavět stan se nám opravdu nechtělo. Spali jsme nakonec u kamaráda kamarádčiny kamarádky, kterého já předtím viděla jednou v životě:) Byl z nás asi trochu v šoku, ale nakonec nás ještě všechny odvezl ráno svojí Škoda 105 (4lidi+4 krosny+řidič!!) až do Prostějova.
Nudnější část vynechám - prostě jsme dostopovaly odděleně já+Lenka a Martina+Marcela do Českého Těšína. V Těšíně jsme se měly sejít, jenže my stály s Lenkou na hraničním přechodu pro auta, kam nás dovezli jedni Poláci a M+M byly na pěším. Že nás (tedy Lenku a mě) nikdo přes hranice nepřeveze a pěšky tady nepustí, nám došlo až asi v devět večer...
Pěší přechod (na druhém konci města, samozřejmě) jsme byly někdy skoro o půlnoci. S M+M jsme byly domluvené, že se teda sejdeme až v Krakově a přemýšlely jsme, co o půlnoci kousek za hraničním přechodem v Polském Těšíně, docela velkém městě.
Když tu náhle...
Kousek od hraničního přechodu pro pěší jsme spatřily světla auta. Lenka jen tak spíš ze zvyku mávla rukou a auto zastavilo. Z auta se vyklonil týpek v černých slunečních brýlích a zeptal se dosti nesrozumitelnou polštinou, jestli s ním opravdu! chceme jet. Nevím, kam se nám v tu chvíli ztratil rozum, ale kývly jsme a plné strachu nasedly. Já dopředu se slzným plynem při ruce. Chlapík se nám snažil celou cestu něco vykládat, ale moc jsme mu nerozuměly, jen to, že nás hodí co nejdál, i když naším směrem vlastně ani nejede. Po celém autě měl rozházené načaté krabičky cigaret a kouřil jednu za druhou. Jakmile zjistil, že já jsem taky kuřák, nabízel mi k ochutnání. Ještěže Poláci nevyrábějí těch značek tolik, už takhle mě slušně bolela hlava. Asi po hodině a půl jízdy zastavil na benzince, že si musí něco zařídit a nechal nás sedět v autě s klíčky v zapalování! To nás paradoxně docela uklidnilo, řekla jsem Lence, že když věří on nám, zkusíme i my jemu.
A vyplatilo se: zavezl nás do vesnice kousínek od Wadowic a tím pádem už i kousek od Krakova, popřál šťastnou cestu dál a odjel opačným směrem. Při loučení sundal na chvíli své černé brýle. A v tu chvíli jsem pochopila jeho slovo "baník", které několikrát během cesty řekl! Kolem očí měl černé kruhy mouru a místo bělma už měl taky černo. Prostě správný horník:))
Protože bylo už kolem druhé ráno, našly jsme s Lenkou loučku za vesnicí a okamžitě jsme zalehly. Ráno nás probudila rosa a mlha a taky trochu zima. Sbalily jsme a přes zastávku na kafe a hygienu benzínce (ááá, měli tam i sprchu) pokračovaly dál. Vzal nás pohledný ustrojený gentleman, bankovní úředník a zavezl nás do Wadowic, kde v bance na náměstí pracoval. Wadowice jsou malé, celkem ničím výrazné město. Na náměstí je barokní kostel. Ale hlavně je tam rodný dům Karola Wojtyly, tedy papeže Jana Pavla II. A všude samé svíčky, květiny, pamětní desky (tady chodil do školy, tady marodil, tady jeho otec to a ono... ;) a na radnici obrovský nápis na plátně: "Wadowicki samorzad zawsze wierny Janowi Pawlowi II." Nám se z Wadowic nejvíc líbilo na kraji města u řeky Sávy, kde byl sice zákaz koupání kvůli nějakým hodnotám čehosi v řece, ale my se tam na kamenech převlékly do letního, protože se udělalo horko, umyly si nohy a chvíli poseděly. Pak jsme si na tržnici koupily meloun a vydali se stopem do Krakova.
V Krakově jsme se opět setkali s Marcelou a Martinou. Je to opravdu nádherné město. Nevím, zda popisovat dřív náměstí se Sukiennicí nebo hrad Wavel, asi bych to ani nezvládla. Co mě mile překvapilo, že v Krakově není moc kýčů, pouličních prodejců čehokoli a jiných nevkusů. Na náměstí potkáte několik osob se svou produkcí - dva malí kluci tam hráli nádherně na housle, čtyři postavy převlečené a nalíčené jako bájné bytosti tam bez hnutí stály ve čtyřech rozích kašny a pak chlápek postříkaný nějakou bronzovou barvou tak, že vypadal jako z kovu. Marcela si z něj chtěla vystřelit a sáhla mu na tkaničku u bot, že mu ji rozváže. Chlápek se strašně rozčilil, chytil ji za ruku a začal hrozně nadávat. Raději jsme utekly, ale smály jsme se ještě dlouho. V podhradí jsme potkaly dva pravé goraly s dudy a harmonikami, byli nadšeni, když zjistili, odkud jsme, že Čechy znají a mají rádi. Vyfotili se s námi.
Původně jsme plánovali v Krakově strávit noc a zjistit tak pověstný noční život tohoto města. Jenže se nám nechtělo vláčet po městě s krosnami a když jsme došly na nádraží, zjistily jsme, že úschovna má otevřeno jen do devíti nebo desíti večer a do druhého dne že by to bylo neúnosně drahé. Proto jsme na nádraží rovnou zakoupily lístky do Wieliczky, našeho dalšího cíle, a slíbily si, že Krakov ještě určitě někdy navštívíme.
Ve Wieliczce jsme zašly ochutnat polské pivo a pak jsme hledaly nocleh. Objevily jsme opuštěnou (teda vlastně ne až zas tak moc opuštěnou, jak jsme zjistily ráno) zahradu nahoře nad městem a před usnutím jsme pozorovaly rozsvícené město nad námi a zář Krakova v dáli. Ráno nás přišel přivítat pes a pokoušely se na nás přes plot proklovat slepice. Naštěstí neúspěšně. Pozemek nad námi byl plně obydlen a rozhodně byli jeho majitelé velmi pobaveni nad naším neochotným ospalým vstáváním už v půl desáté ráno
Ve městě Wieliczka je jedna z památek UNESCO - solné doly ze 14. století. Štoly vytesané hluboko pod zemí dosahují několika desítek kilometrů a přístupná je pouze malinká část. I tak prohlídka trvá přes dvě a půl hodiny. Vstupné je pěkně drahé, ale stojí to za to. Kromě chodeb jsou do soli vytesané celé místnosti a sály. Např. v sále Warszawa se i dnes konají koncerty, mše a sportovní utkání. Je 100metrů pod zemí a přes deset metrů vysoká. Po celém obvodu jsou ze soli vytesané reliéfy ze života Krista. V jednom rohu stojí v životní velikosti socha Karola Wojtyly (z doby, kdy ještě byl "pouze" kardinálem), samozřejmě ze soli. Kromě samotných štol je dole i muzeum těžby a různé atrakce nejen pro děti (jako bývají v Čechách např. v jeskyních) - světelné efekty, hudba, dokonce v jedné štole jsou permoníci zpívající písničku:)
Ve Wieliczce jsme se ještě naobědvaly v zámeckém parku - klasičtí paštikáři - rozhodily jsme na karimatku konzervy, sýry, chleba apod. , místní lidé tohle asi ještě neviděli
Z Wieliczky jsme nasedly na vlak do poslední destinace tohoto výletu - do Osvětimi. Už cestou nám nějak začal tuhnout smích na rtech, tak jsme si zpívaly lidové písničky, pak Nohavicu, různé folkové a country a nakonec i sprostonárodní... ale moc to nezabíralo. Jo, když jedou čtyři baby v cizině samy na takové místo a ještě se navzájem hecují, je hned o stísněnou atmosféru postaráno. Ta nás pronásledovala i po vystoupení z vlaku v Osvětimi. Nádraží v tomto městě není rozhodně v centru, ocitnete se na průmyslovém předměstí, plném betonových zdí, polorozpadlých bytovek a plotů s ostnatými dráty. Musely jsme najít něco lidštějšího, a tak jsme se vydaly směrem, kde jsme tušily centrum. To je maličké, ale milé - nad řekou je na jedné straně zámeček, na druhé náměstí s kostelem. Když jsme tam byly my, konaly se zrovna nějaké slavnosti a na náměstí bylo plno stánků s pivem a občerstvením. Taky jsme si daly:)
Posilněny jsme se vydaly hledat nocleh. U řeky to nešlo pro množství komárů, takže nás nohy zanesly zase do onoho předměstí. Prošly a obešly jsme ho snad desetkrát a nikde se nám nezdálo dost milo a bezpečno. Po městě se pohybovaly divné osoby a psi. Vyděšené jsme podle vysoké osvětlené věže došly k velké spíš opevněné než oplocené faře se zvonky asi na šest kněží. Bylo půl druhé v noci. Zazvonily jsme, ale nic. Zvonily jsme ještě několikrát, až se v mluvítku ozval hlas a za chvíli i přišel pater v županu. Chudák, probudily ho čtyři bláznivé holky s krosnama, aby mu řekly, že se bojí a jestli nemůžou přespat. To razantně odmítl. Chápu, byly tam samí chlapi:) Zkoušely jsme ho ukecat, že bychom přespaly aspoň na chodbě, v knihovně, na farní zahradě, prostě kdekoli, ale ne. Nakonec řekl, ať chvíli počkáme, došel se převléknout a pro klíčky od auta a odvezl nás za město do nějaké křesťanské ubytovny. Když se dozvonil a domluvil s majitelem (zřejmě pro nás ochotně ještě smlouval slevu), přišli oba k nám a cenu nám sdělili. Nebyla vysoká, ale nic by nám nezbylo. Řekli jsme, že na to nemáme a kněz se nabídl, že nám to zaplatí. Už nevím kdo, ale jedna z nás velmi rázně a rozhodně odmítla, že to nejde. Mně by to ani tak nevadilo, nechala bych se pozvat, řekla bych si o jeho jméno a poslala bych mu pak z Prahy nějaký dárek. Nebo tak něco. Kněz už se ale naštval, sedl do auta a odjel. My se pokusily ukecat toho majitele ubytovny, jestli by nebylo možno přespat u nich na zahradě, že hned ráno vypadnem. To bohužel taky nešlo, tak jsme odešly. Z ubytovny jsme se ploužily zase zpět tou průmyslovou čtvrtí. Už nás ale trochu přešel strach, spíš jsme se naší situaci skoro smály. Potkaly jsme pekárnu a zkusily je poprosit tam, jestli bychom nemohly přespat na zahradě, ale hnali nás s koštětem v ruce:)
Nakonec jsme zapadly uprostřed téhle čtvrti za roh školy na trávník asi 3x4metry, ale nebyly jsme vidět ze silnice. Usnuly jsme jak do vody hozené. Ráno jsem se probudily, vedle nás za drátěným plotem autobusové nádraží, v budově školy sídlilo několik firem s celoročním provozem, před školou provoz na hlavní silnici….
A hlavně, ten nocleh jsme hledaly tak dlouho proto, že jsme pořádně žádná nevěděla, kde je vlastně ten slavný koncentrační tábor a jeho blízkost nás děsila. Nechtěly jsme spát někde poblíž. Autobusové nádraží, vedle kterého jsme se probudily, stojí hned vedle hlavního vstupu do tábora Osvětim...
Dojmy z návštěvy tohoto místa jsou tak silné a intimní, že je nelze popsat. Snad jen to, že místo je velmi citlivě a pietně upravené a udržované, velmi pěkně jsou udělané i turistické nezbytnosti - prodej pohledů a knih, parkování, občerstvení, toalety... Počet zahraničních i domácích turistů značně umenšuje tísnivý pocit z místa samotného. Navíc je Osvětim poměrně malá, byla zbudovaná ze stávajících kasáren polské armády. Původně to byl opravdu "jen" koncentrační tábor, ne vyhlazovací, až ke konci války přibyly i tři pece. Tři kilometry od Auschwitzu I. (Osvětimí) je Auschwitz II. - Birkenau (Březinka), ta už je postavená na zelené louce (resp. na mokřadech) a je nesrovnatelně větší. V Osvětimi bylo přes třicet baráků a v Březince přes tři sta (pojala najednou více než 100 000 vězňů). Celý tábor lze přehlédnout jen ze vstupní strážní věže. I když byla většina domů vyhozena do vzduchu prchajícími Němci, přesto je to velmi silný zážitek. Umocněn je tím, že jakkoliv velké množství turistů se díky velikosti tábora rozptýlí a člověk je tu vlastně sám.
Cestou z tohoto místa jsme byly všechny podivně zamlklé, celkem asi není divu. Opět jsme stopovaly po dvou a sešly jsme se společně v polském Ciezsyně. Je to taky moc pěkné město, ač se nám to při prvním průjezdu tak nejevilo:) Naposledy jsme si daly polské pivo na náměstí, nakoupily suvenýry a hurá zpět do vlasti. Když jsme přecházely hranice, pršelo velmi silně už asi tři hodiny. Blížil se večer a šance, že bychom šly někam za město stavět stan, byla poměrně malá. Rozhodly jsme se poslední noc přežít ve stavu bdělém. Zašly jsme na večeři a potom někam jinam na kávu a potom jsme objevily příjemnou prázdnou nonstop hernu, kde byla strašně milá chápavá servírka - dovolila nám hodit si krosny dozadu do kumbálu, usušit mokré oblečení a složit hlavy na stůl. Nad ránem jsme se rozloučily, ještě chvíli zkoušely stopovat a pak jsme to vzdaly a na nádraží koupily jízdenky a cestou do Prahy jsme utratily poslední haléře v jídelním voze.
Závěr:
Polsko je krásná země, přátelská a naší kultuře velmi podobná. Náš výlet byl krátký a měl své stinné stránky, ale přesto se nám moc líbil. Utvrdil naše přátelství - ono když s někým projdete Osvětimí, tak to už se dobře poznáte a to něco znamená.
Chtěli bychom ještě v této sestavě do Polska znovu - na sever."

http://www.fazole.cz/platek/art.asp?id=10430
  
Re: <Berger> Czesi o nas
PostWysłano: Wtorek, 17 Lipca 2007, 21:19 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




A poniżej fragment dyskusji z forum czeskich motocyklistów:

"blesk3 napsal:
Ten, kdo si myslí,že se v Polsku není na co koukat a má zažiou aversi na Poláky, tak moc zkušený cestovatel není. Byl jsem v Polsku na dovolený v r.2005,v Dzivnovku. Je to nad Štětínem až u Baltu .Bylo tam fakt krásně. A hlavně:za jeden zlotý, dáte pánové 7,50 Kč!! Už to není jako dřív. Ale jejich ceny jsou zase uměrně nižší, takže v pohodě. Polsko vřele doporučuju. Najdi si v Praze Polskou informační kancelář, kde ti dají zdarma veškeré prospekty o Polsku a i nějaké mapy. Sídlí na Malém náměstí, hned za Staromákem.

Jj- souhlas, byli jsme v Polsku 1999 na 10dnů podél Baltu. Byla to jedna z nej...... dovolených. Hodně ale taky záleží s kým to člověk absolvuje. Letos si to chceme zopakovat 1.-8.7 ..........- no uvidíme.

07.06.2007 16:16 #22 Kam v Polsku poradte
Korkie
Uživatel
Město: Hradec Králové
Motorka: VFR 800i Re: Kam v Polsku poradte
Ten termín na začátek července je pevnej nebo se ještě může změnit? Taky zvažujem cestu do Polska, možná bychom se mohli domluvit, ale v tuto dobu nemůžem...

07.06.2007 17:06 #23 Kam v Polsku poradte
Konzuela Bananahemos
Uživatel
Motorka: krasne charismaticka
Web Re: Kam v Polsku poradte
Z Polska pochazim, nyni tam i studuji, ale musim rict, ze Polsko skoro neznam.. byl jsem mnohokrat u more (ruzne - Kołobrzeg, Świnoujście, Ustka, nejcasteji ale Jastarnia na helskym poloostrove), obcas jsem v Krakove, jednou jsem byl ve Warszawie, jinak pres Polsko jen projizdim.. nekdo tu rikal o Malborku - tam jsem byl take a byl jsem z toho unesen .. v Osvetimi jsem byl take (ale uz davno) - no, asi je dobre tam byt aspon jednou v zivote..
Kdybych chtel cestovat po Polsku, tak by mne zajimaly asi Mazury nebo vsechny ty pojezierza - znam to jen z fotek, je tam ale krasne.. a myslim, ze vsechny ty narodni parky taky stoji za to..

07.06.2007 17:20 #24 Kam v Polsku poradte
Meli
Uživatel
Město: Wageningen
Motorka: Cestovní enduro
Web Re: Kam v Polsku poradte
Co jsem jel ja tak me trochu stvalo ze jedes podle mapy kousek podel jezera nebo more ale nevidis nic protoze je to rovina a ve vyhledu zaclani prouzek lesa...

08.06.2007 10:52 #25 Kam v Polsku poradte
tobig
Uživatel
Město: Ostrava
Motorka: TDM900 Re: Kam v Polsku poradte
Korkie napsal:
Ten termín na začátek července je pevnej nebo se ještě může změnit? Taky zvažujem cestu do Polska, možná bychom se mohli domluvit, ale v tuto dobu nemůžem...
Takže změna: ukecal jsem brášku, a jedeme v prvním týdnu v červenci Alpy - na "pasblink" dvě motorky - TéDéeMko a CéBéeFko - nu což, Polsko musí počkat, snad koncem léta

08.06.2007 10:57 #26 Kam v Polsku poradte
tobig
Uživatel
Město: Ostrava
Motorka: TDM900 Re: Kam v Polsku poradte
Meli napsal:
co jsem jel ja tak me trochu stvalo ze jedes podle mapy kousek podel jezera nebo more ale nevidis nic protoze je to rovina a ve vyhledu zaclani prouzek lesa...
Jj - přece jen je PL placka, trošku to snad vynahradilo moře (divoké) a pláže (liduprázdné a písek všude kde se podíváš) lidé (asi jsem měl štěstí - velice upřímní a srdeční) a ceny - nižžší než u nás. Prostě jsem byl KING a né jak v HR socka

08.06.2007 19:45 #27 Kam v Polsku poradte
blesk3
Uživatel
Město: Praha východ
Motorka: suzuki gs 500 e Re: Kam v Polsku poradte
Souhlasím,pláže jsou tam s minimem lidí.A argument zhejčkanejch,že je voda studená, je taky mimo mísu.V červenci 22 C, to je jako u nás v rybnících. A motorkář to vydrží. Co se lidí týče,naprostí pohodáři.Jinak si myslím, že v Polsku je tolik krásných míst,že se to ani za jeden život nedá vše projet
P.S. Nepocházím z Polska,narodil jsem se v Praze(to jen pro rýpali).

08.06.2007 23:19 #28 Kam v Polsku poradte
Pit 74
Uživatel
Město: HK
Motorka: XT 600 Re: Kam v Polsku poradte
Do Polska se chcem letos podívat na Jawách. Tak jsem zvědav kam až doprdíme.

09.06.2007 20:52 #29 Kam v Polsku poradte
blesk3
Uživatel
Město: Praha východ
Motorka: suzuki gs 500 e Re: Kam v Polsku poradte
Věřím,že doprdíte až k moři.Nechce to jet turch.V klidu a dát jim oddech.Jinak jse četl pár knížek,jak cestovatelé přejeli v 50.letech na stadionech sinajskou poušť.Jiný zase na pionýrech projeli půl světa.Předpokládám,že jedete na třindách,ale stejně to chce v pohodě.

10.06.2007 11:11 #30 Kam v Polsku poradte
No06
Uživatel
Město: jak kdy Re: Kam v Polsku poradte
Ja sem byl loni v polsku. Musim doporucit trojmesti (Gdyna, Gdansk a Sopoty - nebo tak nejak se to pise:) Mne se to teda jako suchozemci moc libilo. Zvlaste pak downtown Gdansku je superni. Nadherne historicke namesti predelene "rekou" po ktere se plavi lode. Poloostrov Hel jet taky paradni. Dost sem se tesil na hrad Malbork, ale z toho sem byl spis zklamany. Nemci ho za valky skoro zbombardovali takze je vsechno takove "umele". No a z mazurskych jezer sem taky moc nadseny nebyl. Paradni nocni zivot ale pres den spis nuda. Koupat se nikde moc neda pac tam vsude jezdi lode... samy rakos... to se mi nelibilo... ale tak my sme taky po dvou dnech rqadsi odjeli.Nekde to je mozna pekne.

26.06.2007 12:51 #31 Kam v Polsku poradte
Selver
Uživatel
Re: Kam v Polsku poradte
Vyrážíme do polska 5-8.6. Z liberecka pres nemecko nekam k baltu ke Kolobrzegu. 2 lidi - 1 motorka tak kdyby se chtel někdo přidat...

26.06.2007 14:46 #32 Kam v Polsku poradte
tobig
Uživatel
Město: Ostrava
Motorka: TDM900 Re: Kam v Polsku poradte
Selver napsal:
Vyrážíme do polska 5-8.6. Z liberecka pres nemecko nekam k baltu ke Kolobrzegu. 2 lidi - 1 motorka tak kdyby se chtel někdo přidat...
tak jestli jsi to psal dneska, tak letos to už asi nestihnete lol - dělám si srandu, jasně že v červenci ...........

26.06.2007 15:00 #33 Kam v Polsku poradte
Meli
Uživatel
Město: Wageningen
Motorka: Cestovní enduro
Web Re: Kam v Polsku poradte
Po mazuri!!!! jedna znejkrasejsich casti PL -ne li vubec nejkrasnejsi... "

http://forum.motorkari.cz/viewtopic.php?id=13555&p=2


Ostatnio zmieniony przez Berger dnia Czwartek, 19 Lipca 2007, 22:53, w całości zmieniany 1 raz
  
Re: <Berger> Czesi o nas
PostWysłano: Środa, 18 Lipca 2007, 20:56 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Dla odmiany złośliwie i dowcipnie:

"Polsko
A Polska to przypadkiem ma piwo "Tyskie" uznane za najlepsze na świecie? A przypadkiem Polska jest 2. na świecie w siatkówce? A przypadkiem to Czesi uznawani są za strachliwych pierdolców?"
- neznámý polský vlastenec
Polsko je divná země. Leží v mlžných rovinách plných komárů na sever od Česka. Na severu má moře studený jako cecek čarodějnice, na východě přechází v pralesy plný zubrů a dalších podivných zvířat, na západě sousedí s Německem, zemí stejně temnou jako její historie.
V Polsku není skoro nic, co by stálo za řeč. Polská města jsou chaotická a skládají se hlavně z bleších trhů. Pivo se tam vaří mizerný a Poláci ho čepujou metodou tzv. bryndání a pijou ho s malinovou šťávou. Polská kuchyně je bez barvy, bez chuti a bez zápachu, nezná knedlíky ani pečený vepřový.
Obyvatelstvo
Polsko obývají téměř výhradně Poláci. Jsou šíleně pobožný. Na hlavách nosí hranatý čepice. Protože jejich pivo nestojí za nic, pijí hlavně polskou vodku, která smrdí po terpentýnu. Polský holky jsou buď šeredný jak noc (99%), nebo krásný jako letní ráno (0,5%). Ty první jsou nepoužitelný i s ručníkem přes hubu, ty druhý jsou pro normální lidi s výjimkou francouzskejch šlechticů, naprosto nedostupný. Polský chlapi jsou strašně líný.
Jazyk
V Polsku se mluví komickým šišlavým jazykem, ve kterým převládají různý varianty hlásky "š". Polština jich má 17 druhů a jejich přesnou výslovnost neznaj ani sami Poláci. Člověk mluvící polsky působí na svoje okolí jako vlezlej teplouš. Poláci pohrdli jak háčkem tak čárkou a proto je psaná polština vinou spřežek zcela nečitelná. Gramotná je tedy pouze ta část obyvatelstva, která trpí jistým druhem lehké mozkové dysfunkce umožňující odfiltrovat polovinu souhlásek přímo z obrazu na sítnici. Polština má 7 pádů, i když se zdá že jich je 13 (obojí je prvočíslo).
Poláci nenávidí písmeno L a proto ho škrtají kdekoli na něj přijdou.
Ukázka jazyka: Mój poduszkowiec jest pełen węgorzy. Mé vznášedlo je plné úhořů."

http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Polsko
  
Re: <Berger> Czesi o nas
PostWysłano: Piątek, 20 Lipca 2007, 02:24 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Blog rozpolitykowanego młodzieńca:

"(...)Když jsem slyšel, že Polsko chce více hlasů na shromáždění EU a argumentovuje to tím, že kdyby nebylo bývalo německé agrese za druhé světové války, mohlo by dnes Polsko mít přes 60 miliónů obyvatel, byl jsem naprosto tímto výrokem fascinován. Dvaašedesát let po válce. Já mám jiný příklad, kdyby papež Jan Pavel II. ( pochopitelně Polák řídící se prastarými církevními dogmaty ) povolil používání prezervativů, nemuselo tolik lidí každý den umírat na AIDS. Kdož jsi bez viny, první hoď kamenem. Ale na tuto logiku církve už jsem si dávno zvykl, ale že se k ní bude plně hlásit nějaký stát, to je prapodivné.
Co se týká druhé světové války, tak Evropa měla dostatečné časové rozmezí se Německu postavit hned na začátku a ukončit vše dřív, než to vůbec začalo. Několik kancléřů se navíc za válku omluvilo, tak nevím, proč se neustále vymlouvat na jedno násilí.
Závěrečným souhrnem: Mám rád Poláky, ale přestávám mít rád Polsko."

http://srbic.blogy.novinky.cz/0706/upadek-w-polske
  
Re: <Berger> Czesi o nas
PostWysłano: Piątek, 20 Lipca 2007, 20:57 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Zobaczcie do jakiej poważnej, historycznej dyskusji czesko-polskiej doprowadził wywiad Lidovych Novin z zacietrzewionym politologiem niemieckim na temat naszych stosunków z sąsiadami zza Odry:

"Poláci:
Autor: Damen IP: 89.103.122.xxx Datum: 09.07.2007 19:19
Nemám k nim vztah. Protože na Těšínsku i jinde, v důsledku Mnichovských dohod Čeští obyvateléi vytrpěli od poláků velke příkoří - na Štědrý den museli opustit své domovy . Kdo neodešel udělali mu bajonetem křížek na čele. Na druhé straně, když je Hitler napadl nikdy nepomysleli (na rozdíl od Čechů) na to vzdát se, nevzdali se naopak vyjelii proti tantům na koních a se šavlemi..

reagovatRe: Poláci:
Autor: jan IP: 83.12.217.xxx Datum: 09.07.2007 19:39
My take nemame k vam vztah, protoze jste v letech 1919 - 1921 provedli na Tesinsku etnickou cistku, vyhnali jste necivilizovanym zpusobem par tisic Polaku. K Tesinsku jste prisli pomoci zakerne agrese v lednu 1919 a pak pomoci Benesovych diplomatickych svindlu. Tezko, abychom si vazili kapitulanty, kteri by vsechny naokolo jen poucovali, ale kdyz treba branit svou vlast, tak se vzdy tak nejak vytrati.


reagovatRe: Re: Poláci:
Autor: Damen IP: 89.103.122.xxx Datum: 09.07.2007 20:04
1. Etnickou čistku a vyhnání tisíců polských obyvatel z Těšínska v r. 1919 - 1921 nemohu posoudit.

2. Pokud jde o hodnocení tehdejšího čs. pres. Beneše jako kapitulanta, tak s Vámi plně souhlasím. Samozřejmě ČR se tehdy měla bránit a to za každou cenu. Tak, jak to udělala hrstka moravanů, ktará bojovala do posledního muže u letohrádku Hvězda v bitvě na Bílé hoře v roce 1620.

reagovatRe: Re: Re: Poláci:
Autor: jan IP: 83.12.217.xxx Datum: 09.07.2007 20:45
Bylo by lepsi a moudrejsi, kdybyste si prostudoval dejiny sporu o Tesinsko od zacatku, od roku 1918, a to ne jen z ceskych zdroju. Nevim jak jste na to prisel, ze Polaci delali Cechum bajonetem krizek na cele - priste napiste rovnou, ze kazdy Polak ke snidani sezral jedno ceske dite s horcici a cibulkou, az tehdy se stanete opravdu verohodny. Cim min kdo vi, tim vice se mu zda, ze pojedl vsechnu moudrost tohoto sveta - samozrejme muze to byt jenom Cech ...

reagovatRe: Re: Re: Poláci:
Autor: C.M.L. z čech IP: 213.155.227.xxx Datum: 10.07.2007 10:08
Sakra, nemel o věcech o kterých víš prd. Ztrapňuješ sebe i nás.

PS: Můžete rovnou psát, kdo je Čech a kdo Polák?

reagovatRe: Re: Re: Re: Poláci:
Autor: jan IP: 83.12.217.xxx Datum: 10.07.2007 11:05
Muzem, ale nechcem, to je Evropska unie. Fakta jsou stejna pro kazdeho.

reagovatRe: Re: Poláci:
Autor: slon75 IP: 85.71.116.xxx Datum: 09.07.2007 21:20
O celé události si můžete přečíst v článku: Sedmidenní válka s Polskem (1919). Podotýkám, že valka.cz je jedním z nejdůvěryhodnějších zdrojů historických informací na českém internetu.

"Benešovými diplomatickými švindly", což bylo v podstatě jen neústupné trvání na předchozích dohodách, jsme získali jedno jediné pohraniční údolí (jmenuje se myslím Javořina), zato jsme si rozhněvali Poláky na 20 let.

reagovatRe: Re: Re: Poláci:
Autor: jan IP: 83.12.217.xxx Datum: 09.07.2007 21:48
Ten "jeden z nejduveryhodnejsich zdroju" se ani slovickem nezminuje o tom, jak cs. legionari zavrazdili 20 polskych zajatcu ve Stonave, to je jen priklad, tech vrazd bylo vice. Mlci take o tom, jak cs. urady vyhanely Polaky ze sporneho uzemi. Zajimave je, ze na jedne strane tvrdite, ze jste byli v pravu a jednali jste korektne (jako vzdy Cesi, holubici povaha ), a na druhe strane v 90.-tych letech XX. stol. cesky velvyslanec ve Varsave verejne prohlasil, ze ceskoslovenska agrese na Tesinsku v roce 1919 byla chybou. Tak jak to na konec bylo? Meli jste na Tesinsko pravo, byla to chyba, nebo povazujete za pravdu oboji? Nejak hladce obracite kabaty ...

reagovatRe: Re: Re: Re: Poláci:
Autor: slon75 IP: 81.31.26.xxx Datum: 10.07.2007 00:18
Co prohlásil velvyslanec je jeho názor, faktem je, že podle poválečných dohod i historicky jde o české území, které Poláci vojensky obsadili a Češi si to nenechali líbit a vynutili si dodržení mezinárodních dohod silou. Toť vše.

Jako Poláci nemusíte plivat na všechny kolem sebe, myslím, že za dobu, co žijeme vedle sebe, jsme sousedé, se kterými jste měli nejméně problémů (tím netvrdím, že nikdy žádné nebyly). To je pro mě podstatné.

reagovatRe: Re: Re: Re: Re: Poláci:
Autor: jan IP: 83.12.217.xxx Datum: 10.07.2007 00:39
Na spornem uzemi Tesinska zilo cca. 70% Polaku, 20% Nemcu, 5% Cechu plus jine narodnosti. Cesi nemohli vynutit dodrzeni mezinarodnich dohod silou, protoze takove dohody neexistovaly. Tot vse. Opakuji, Tesinsko jste ukoristili po 1. sv. valce pomoci agrese a diplomatickych svindlu, a po 2. sv. valce vam ho dal Stalin - jako svemu spojenci, ktery mu uz od predvalecnych dob oteviral vrata do Stredni Evropy. My jako Polaci vime, ze nemusime plivat na vsechny kolem sebe, a take neplivame, precti si laskave prispevky Cechu, vetsina z nich je plna nejake tezce zduvodnitelne nenavisti k Polsku, coz je ostatne charakteristicke i pro ceske media jak dnes, tak obecne od 1918 roku - asi si chcete ziskat vdecnost Nemcu, ostatne pod jejich protektoratem je vase prirozene misto.

reagovatRe: Re: Re: Re: Re: Re: Poláci:
Autor: slon75 IP: 81.31.26.xxx Datum: 10.07.2007 00:56
Tak to nám přeješ opravdu hezké věci

A co se týká paktů se Stalinem, tak nám nemáte co vyčítat - viz ten "trik" s polsko-německou hranicí podél Nisy. Stalin použil kdekoho, aby se dostal víc na západ.

A nemusíme se vůbec hádat o Těšínsko, protože celé Slezsko bylo 400 let součástí Českého království a to, že nám ho prohráli Rakušáci ve válce s Pruskem, není žádná polská zásluha

Ta území se posouvala sem a tam celý středověk a celá knížectví, jejichž hranice stejně nebyla úplně pevně daná, přecházela z jednoho království do druhého.

reagovatRe: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poláci:
Autor: Muki IP: 71.134.51.xxx Datum: 10.07.2007 08:18
No nejvice se nastvali Polaci, kdyz pri valce s ruskem, kdy mlady polsky stat, nemel celkem zadnou armadu a zbrane a bojovalo se o Varsavu, tak ceskoslovensko odmitlo dovolit prujezd dodavek zbrani, ktere zoufale potreboveli a i dobrovolniku, kteri chteli polakum pomoci. Takze kdyz se to bude rozpitvavat, nikam se nedojde a budeme si jen urazene vycitat. Zajimave je, ze pri utoku na Warsawu, se ukazali velitele, Stalin a Budonyj jako uplne neschopni a marsal Tuchacevskij je tvrde kritisoval v hlaseni nejvyssimu sovetu. Stalin mu to nikdy nezapomel a tak kdyz se dostal k moci, ze vsech tehdejsich velitelu rude armady prezil prakticky jen Budonyj, ktereho povysil na marsala.

reagovatRe: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poláci:
Autor: jan IP: 83.12.217.xxx Datum: 10.07.2007 09:36
Jaky trik s hranici na Nise? Po 2. sv. valce o hranicich Polska rozhodovaly SSSR, USA a Vlk. Britanie, pokud mate nejake naroky, obratte se na ne. Ceskoslovensko chtelo uz pred valkou, aby Soveti meli hranice co nejdal na zapad, na ukor Polska, tez proto Masaryk a Benes podporovali bolseviky behem valky s nami v letech 1919 - 1920.

Tesinske Slezsko nebylo soucasti Ceskeho kralovstvi, bylo to pouze leno.

reagovatRe: Re: Re: Re: Re: Re: Poláci:
Autor: Ludwar IP: 85.92.55.xxx Datum: 10.07.2007 14:22
nemáš pravdu, lžeš a tvé ázory jsou úplně totálně vedle!!!!!!!!!! těšínsko bylo po celou dllouhou dobu do první světové války české!!!!!!!!!! i kdyby tam žilo 100% poláků (to je mi úplně fuk!) tak to bylo prostě naše území a basta. žádné agrese se nekonala, protože jsme si jen přijeli pro naše území....

reagovatRe: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poláci:
Autor: jan IP: 83.12.217.xxx Datum: 10.07.2007 15:39
Ne, Tesinsko nikdy nebylo a neni ceske, je to Slezsko.

reagovatRe: Re: Re: Re: Poláci:
Autor: Ludwar IP: 85.92.55.xxx Datum: 10.07.2007 14:20
Válka byla správná a zebrali jste nám tešínsko od těšína po bílsko. to vám nikdy neodpustím. s tankama jsme ty vaše koníčky hnali skoro až po krakov... nakonec to dopadlo jak to dopadlo

reagovatRe: Re: Re: Re: Re: Poláci:
Autor: jan IP: 83.12.217.xxx Datum: 10.07.2007 15:41
V roce 1919 ceskoslovenska armada nepouzila na Tesinsku ani jeden tank. To znamena, ze nemas pravdu, lzes a tvoje nazory jsou uplne vedle.

reagovatRe: Re: Re: Re: Re: Poláci:
Autor: jan IP: 83.12.217.xxx Datum: 10.07.2007 15:42
O tvoje odpusteni nestojime.

reagovatRe: Re: Re: Poláci:
Autor: jan IP: 83.12.217.xxx Datum: 09.07.2007 21:55
"Benesovy diplomaticke svindly" se nevztahuji pouze na Javorinu, nebylo to zadne trvani na predchozich dohodach, protoze takove neexistovaly. Ty Benesovy svindly to bylo oklamani Francie v roce 1919, zakulisni machinace ve Spa v roce 1920, kdyz byli bolsevici u Varsavy, a blokovani dodavek zbrani pro Polsko, ktere se Benes prave ve Spa v cervenci 1920 zavazal propustit, a smlouvu nedodrzel.

reagovatRe: Re: Re: Re: Poláci:
Autor: bobin IP: 85.70.197.xxx Datum: 10.07.2007 08:06
Co se tyka Tesinska, musite si uvedomit, ze Evropa se delila jiz pred Versailleskou smlouvou nebot "na mirove konferenci bude statum prirknuto pouze to, co jiz budou miti v moci", o sporna uzemi se v letech 1918-1919 regulerne bojovalo. Tesinsko patrilo Rakousku-Uhersku a obyvatelstvo tu bylo smisene. Navic bohate na uhli. Ze toto uzemi je sporne (tedy ne a priori polske) vedel uz Masaryk v USA kdy se stykal s polskym exilem a mluvil o tom s jeho predstaviteli (Paderwski, Dmowski). Existoval i plan ho nechat Polsku vymenou za Ratiborsko. Toto se nerealizovalo take proto, ze na oblast Horniho slezka si delalo narok i Nemecko, tedy nebyl to pouze cesko-polsky problem. Tesinsko bylo zabrano nejprve vojensky Polskem 5.listopadu 1918, v dobe kdy Cs. legie jeste bojovaly jinde, takze nemely protivnika. Na to uzemi probihala obrovska polska propaganda. Nicmene, navrativsi se legie vytlacily polaky zpet zacatkem roku 1919, byla tam vyslana mezinarodni komise a urovnala situaci stim, ze o osudu uzemi bude provedeno referendum v roce 1920. Referendum se nakonec nekonalo i kvuli tomu, ze Polaci meli vetsi problemy jinde - hlavne s Rudou armadou na vychodni hranici a pozdeji u Varsavy. Nakonec se Tesinsko rozdelilo, Tesin pripadl Polsku a jeho predmesti (dnes Cesky Tesin) Ceskoslovensku. Uhelne loziska pripadly z vetsi casti Ceskoslovensku. Polsko toto reseni akceptovalo, coz lze dolozit i z tehdejsiho denniho tisku.

reagovatRe: Re: Re: Re: Re: Poláci:
Autor: jan IP: 83.12.217.xxx Datum: 10.07.2007 09:23
Na podzim 1918 se dohodly mistni narodni vybory, cesky v Ostrave a Polsky v Cieszynie, o rozdeleni Tesinska podle etnickeho slozeni obyvatelstva. Polska armada tam nic nezabirala nasilim.

reagovatRe: Re: Re: Re: Poláci:
Autor: bobin IP: 85.70.197.xxx Datum: 10.07.2007 08:13
Dale je nutno si uvedomit, ze pres Tesinsko probihala jedina zeleznice vedouci do Kosic, coz bylo pro Ceskoslovensko strategicky zivotne dulezite. Bylo treba zasobovat vojska na Slovensku, kde v roce 1919 musely hajit jizni slovensko-madarskou hranici. Tam neslo couvnout a Masaryk i kdyz pred koncem valky byl ochotny o Tesinsku jednat, nyni se do Benesova vyjednavani nepletl.

reagovatRe: Re: Re: Re: Re: Poláci:
Autor: jan IP: 83.12.217.xxx Datum: 10.07.2007 09:30
Existovala take draha z Brna do Bratislavy. Jizni hranice Slovenska nema nic spolecneho s hranici slovenskeho etnikum, to konci dal na sever. Cesi a Slovaci chteli zabrat Madarsku co nejvice urodnych uzemi nad Dunajem. Tam jeste dodnes jsou vesnice, ve kterych mistni hovori pouze madarsky.

reagovatRe: Re: Re: Re: Re: Re: Poláci:
Autor: Bobin IP: 195.113.23.xxx Datum: 10.07.2007 09:53
Ja tady nehodnotim slovenske naroky v byvalych Uhrach. Jenom rikam, ze ta zeleznice pres Tesinsko byla strategicky zivotne dulezita. Dolni zeleznice, ktera vedla do Kosic byla tehdy predmetem sporu a nedalo se po ni zasobovat vojsko. Co se tyka zaboru polskou armadou Tesinska, bylo nenasilne nebot na druhe strane jeste nebyla armada. Polaci se potom stahli take spise v symbolickych sarvatkach. Jenom bych chtel pripomenout, ze narodnostni hledisko neni pri vytycovani hranic nedulezitejsi faktor, byt je dulezity. Musi se vzit v uvahu :

1. Obranyschopnost statu - pokud by byly hranice v r 1918 vytyceny narodnostne, tj. v hranicich druhe republiky, ten stat by netrval ani dva roky. Ze stejneho duvodu ma Israel Golany. Cim mensi stat, tim je toto dulezitejsi.

2. Potencial sporneho uzeni a jeho zacleneni do ekonomicke a politicke struktury nove vznikajici zeme. Strategicka infrastruktura.

3. Historicky vyvoj uzemi v minulosti. Tj. kam historicky patri. Napr. Sudety nebyly nemecke, proc by meli i pres nemeckou majoritu k Nemecku patrit?

4. Narodnostni hledisko.

reagovatRe: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poláci:
Autor: jan IP: 83.12.217.xxx Datum: 10.07.2007 10:13
No jiste, to jsou vase motivace. Bylo chybou polske strany, ze duverovala Cechum a nezajistila Tesinsko vojensky - no, ale tehdy jsme potrebovali take vojsko na vychode, trvaly boje s Ukrainci a zacinala bolsevicka valka.

reagovatRe: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poláci:
Autor: bobin IP: 195.113.23.xxx Datum: 10.07.2007 10:29
To neni otazka duvery a neduvery. To byla otazka zivotaschopnosti naseho statu v Evrope, ktera byla narodnostne velmi smichana. Take to nebyly "nase motivace". Tak to obecne chodi. Anglie, Francie atd. se takto v historii chovaly. Je to proste pragmatismus zajistujici jakous takous zivotni perspektivu noveho statu. Co se tyka duvery, Ceskoslovensko bylo a je jiste duveryhodnejsi spojenec v porovnani Ruskem nebo Nemeckem. Skoda, ze tyto uzemni spory vedly k zahorklosti kreta zabranila rozumne spolupraci mezi valkami. Je zajimave, ze Ceskoslovensko melo mezi valkami skvele vztahy s Rakouskem, kteremu jsme vlastne "ustrihli" nejvic. Rakousko bylo realisticke, a hodne z toho, co jsem psal chapalo - i kdyz rakouskych Nemcu bylo dole na Morave vice nez Polaku v ceskem Tesinsku.

reagovatRe: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poláci:
Autor: jan IP: 83.12.217.xxx Datum: 10.07.2007 11:20
Je to otazka duvery, protoze ceska strana souhlasila, ze o Tesinsku se bude jednat, a pak tam poslala vojsko. Rusko a Nemecko nebyly v letech 1918 - 1938 spojenci Polska, byli to nepratele, kteri se nikdy nesmirili s existenci polskeho statu a od 1922 - Rapallo - pripravovali dalsi svetovou valku. Mimochodem, dnesni polsko - nemecke spory v Unii take prameni z toho, ze Polsko nechce uznat nemeckou hegemonii, mame k tomu svoje duvody. Mezivalecne Polsko chtelo spojenectvi s Ceskoslovenskem, CSR to odmitalo, Masaryk a Benes byli ochotni spise podporit Nemecko a Rusko proti Polsku. Tesinsko bylo pouze zdrojem nepratelstvi a neduvery, jeho ziskani nebylo hlavnim cilem polske politiky. Hlavni pricina "nepratelske neutrality" byla neochota cs. politiku a od 1935 vase spojenectvi se SSSR - kazde cs. - sov. sblizeni prirozene ohrozovalo bezpecnost Polska. Na strankach ceskeho ministerstva obrany je napsano, ze nikdy nevyslysenym pranim ceskoslovenske armady bylo spojenectvi s Polskem."

http://www.lidovky.cz/diskuse.asp?iddiskuse=A070709_134725_ln_zahranic i_hlm&vlakno=16695443#16695443

Link jest długaśny, więc może nie zadziałać. W razie czego ctrl c ctrl v. biggrin.gif
  
Re: <Berger> Czesi o nas
PostWysłano: Sobota, 21 Lipca 2007, 00:22 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Niby zwykła wyliczanka z nudnego forum dyskusyjnego, ale częstotliwość niechęci zmusza do zastanowienia:

"Který národ máte nejraději a který nesnášíte?
nemám rád germány...
v pohodě jsou slováci a anglosaské země... a myslim že aj na těch Japoncích něco bude, už jenom proto že sou u vás dost oblíbení...
_________________
Lidské koleno je zranitelné... Muhehééé

decried
Návštěvník
Zaslal: pá 1. 12. 2006, 14:58 Předmět:
Nesympaticki su mi Americania, mam rad Norov a Svedov.
_________________
Moderátor diskusného fóra Živě.sk

Dandy
Návštěvník
Zaslal: pá 1. 12. 2006, 19:08 Předmět:
Podle národů bych to nedělil, ale asi nejmíň sympatičtí jsou mi Němci.
_________________
Čeho se na nás dopustí druzí, s tím už se nějak vyrovnáme. Horší je to s tím, čeho jsme se na sobě dopustili sami.
Francois de la Rochefoucauld

earwey
Návštěvník
Zaslal: pá 1. 12. 2006, 21:17 Předmět: ..
Nemam rad nemcov..
_________________
Spišská Nová Ves, 48° 56´ 43.64" N, 20° 34´ 23.35" E

qwertyus
Čtenář
Zaslal: čt 7. 12. 2006, 1:50 Předmět:
nesnasim eskymaky

Adam Bernau
Návštěvník
Zaslal: čt 7. 12. 2006, 12:48 Předmět:
jo? A co se ti na nich nelibi?
_________________
Michal P
Moderátor
Zaslal: čt 7. 12. 2006, 14:30 Předmět:
asi mu vadí že mu cpou eskymačku do postele
myšleno v nadsázce
Naposledy upravil Michal P dne čt 7. 12. 2006, 14:50, celkově upraveno 1 krát

ally
VIP uživatelka
Zaslal: čt 7. 12. 2006, 14:31 Předmět:
Tak já před nimi naopak smekám, tak jak oni žijí bych asi nepřežila.
_________________
Když se vydáš na cestu pomsty, musíš vykopat dva hroby. Konfucius

standys
Návštěvník
Zaslal: po 11. 12. 2006, 15:12 Předmět:
nemám rád konzumní americký život, islámský fanatismus, ruská auta a české slinice
mám rád český humor,německá a japonská auta,polský jazyk, holandské smýšlení, rumunskou přírodu a evropskou unii všeobecně

thoosah
Návštěvník
Zaslal: po 11. 12. 2006, 17:06 Předmět:
Mam rad: Rakusaky, Araby (ty bez bomb), Nory, Finy, Svedy, Islandany, Slovaky, Rusy, Ukrajince (u tech dvou hlavne skromnost a sdilnost) Japonce.
Nemam rad: Cechy (hlavne cechismus), Nemce, Amiky, Polaky."

http://pauza.zive.cz/viewtopic.php?t=3119&postdays=0&postorder =asc&start=45
  
Re: <Berger> Czesi o nas
PostWysłano: Niedziela, 22 Lipca 2007, 09:51 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Z bloga czeskiego dziennikarza:

"Poláci, Češi, Židé a gayové
Autor: Martin Novák

Poláky a Polsko mám rád, rád tam jezdím. Ale jednoho Poláka tedy rozhodně nemusím
Ač nejsem gay.
Vicepremiéra a ministra školství Romana Giertycha. Tenhle fanatik, který reprezentuje populistickou Ligu polských rodin, se zřejmě rozhodl svoji zemi v Evropě co nejvíce ztrapnit.
Chce vykázat homosexuály ze škol a tvrdí, že je třeba ve školách zakázat homosexuální propagandu.
Jeho nenávistná rétorika připomíná zavilé antisemity, kteří kdysi varovali před židovským nebezpečím. Návrh na to, aby homosexuálové nosili na svém oblečení něco na způsob žluté hvězdy, zatím nenavrhl. Zatím.
Na sobotní varšavský průvod gayů a lesbiček zareagoval tak, že se v neděli postavil do čela jakéhosi antiprůvodu.
"Jsem tu, abych se postavil odporným pederastům, kteří přijeli z různých zemí a snaží se nám vnutit svou propagandu," prohlásil.
Jeho souvěrci nesli na demonstraci transparenty s nápisy "Člověk ano, homosexuál ne", "Eurosodoma stop" či "Demokracie bez úchylů".
Když tohle vidím a slyším, jsem rád, že žiji v České republice, kde se podobně smýšlející jedinci vyskytují přece jen v menším počtu.
V diskusích kolem zákona o registrovaném partnerství se sice v novinách objevovaly hlášky typu homosexuály tolerovat, ale neprivilegovat nebo že naše západní civilizace stojí na tradici soužití muže a ženy jako na skále, ale podle průzkumů většina Čechů předsudky v tomto směru netrpí (vynahrazuje si je jinde).
Nepochopil jsem, v čem registrované partnerství homosexuály privileguje před heterosexuály, v čem tento zákon heterosexuálům ubližuje a stejně tak nevím o žádné civilizaci, která by nestála na soužití muže a ženy.
Ale zpět k Polsku. Často na naše ministry nadáváme, nelíbí se nám, co říkají, atd., atp. Ale představte si, že by u nás byla ministrem ! ano ministrem !, ne pouze politikem, řadovým poslancem nebo vůdcem nevýrazné strany - kreatura jako je pan Giertych ?
Otřesné, že?"

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/martin-novak.php?itemid=763

Zwróćcie uwagę na komentarze pod tekstem. Stety czy niestety, ale jasno z nich wynika, że nie tylko Polacy bywają nietolerancyjni wobec mniejszości, ale również nasi ponoć "bardziej cywilizowani" bracia z południa. : >
  
Re: <Berger> Czesi o nas
PostWysłano: Poniedziałek, 23 Lipca 2007, 04:11 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Znajomi byli zdziwieni, że za miedzą wiedzą o naszych problemach z Bliźniakami i ich przystawkami. Ano, wiedzą dobrze:

"Polsko, to je státeček:
Autor: JUDr. Marek Kalina IP: 213.175.34.xxx Datum: 03.07.2007 14:04
Opravdu už mám poslední dobou averzi na politickou reprezantaci Poláků. Jsou to kdoví na co nabubřelí neoblíbení primitivové, ve vládě sedí takové persony jako Lepper nebo Giertych, z toho je skutečně na zvracení. 2 naduté brambory zas nápadně připomínají Paroubka. Ještě to jejich papeženství dohnané ad absurdum, skutečně kombinace na zvracení... Vzdělaných inteligentních Poláků mi líto je, ti většinou volili liberální stranu. Sebeobranu volili výhradně burani z venkova, podobně jako Ligu poslých rodin, což je kleriko-fašizující strana s radikálně katolickými postoji, PiS má od obojího trochu...

reagovatRe: Polsko, to je státeček:
Autor: Jindra IP: 62.240.182.xxx Datum: 03.07.2007 14:37
Nekecej ty de/bile. Poláci jsou naši spojenci.

reagovatRe: Re: Polsko, to je státeček:
Autor: JUDr. Marek Kalina IP: 213.175.34.xxx Datum: 03.07.2007 14:39
To bychom to opravdu chytli. Našim spojencem jsou hlavně USA, Poláci pouze v několika partikulárních věcech, jinak tedy rozhodně není o co stát...

reagovatRe: Re: Re: Polsko, to je státeček:
Autor: Jindra IP: 62.240.182.xxx Datum: 03.07.2007 14:53
Dyť jsi blbej jak kýbl kytu.

reagovatRe: Re: Re: Re: Polsko, to je státeček:
Autor: V.Novák IP: 193.179.225.xxx Datum: 03.07.2007 15:29
Zato ty ses projevil přímo jako vzor yntelygence.
Zřejmě se máš za tvrdýho chlapa - ale mám pro tebe špatnou zprávu - jenom natvrdlej!

reagovatRe: Re: Re: Re: Re: Polsko, to je státeček:
Autor: Jindra IP: 62.240.182.xxx Datum: 03.07.2007 16:33
Díky tupče.

reagovatRe: Polsko, to je státeček: Autor: jurek z Polska IP: 83.29.199.xxx Datum: 03.07.2007 14:41
Kocham Czechy i Czechów.
Ale nistety muszę stwierdzic ze Czech: JUDr. Marek Kalina jest pojebany!

reagovatRe: Re: Polsko, to je státeček:
Autor: Zbyszek IP: 217.153.131.xxx Datum: 03.07.2007 14:52
Nie pojebany, ale, najprawdopodobniej, opłacany z ruskiej ambasady...

reagovatRe: Re: Polsko, to je státeček:
Autor: Jindra IP: 62.240.182.xxx Datum: 03.07.2007 14:54
Mám rád Poláky, je to hrdinnej národ. Od nich by se mohli zbabělí Češi učit. Ne muj strejda co bojoval protu nacistum a komunistum.

reagovatRe: Re: Polsko, to je státeček:
Autor: ege IP: 82.202.6.xxx Datum: 03.07.2007 15:59
Možná pojebany, ale má podobný pocit, jako většina Čechů, kteří sledují současné Polsko.
Bydlím u polských hranic, a když to tam sleduji přes polskou televizi, jsem št´astný, že žiju na české straně hranice, i když proti Polákům nic nemám, dokonce mám po dědovi polské příjmení.
Taky nezávidím, jako Kalina, Polákům Giertychy, Leppery, nekončící adorizaci papeže a neustálé řešení minulosti, když máte dost ekonomických a společenských problémů.
Možná by jste se měli více zajímat o svou budoucnost, než se neustále hrabat ve své minulosti, třeba by jste už dnes byli dál.

reagovatRe: Polsko, to je státeček:
Autor: pozorovatel IP: 87.197.177.xxx Datum: 03.07.2007 15:19
Uvědomte si, že podobný názor jako vy mají tzv.staré země na ČR. Nejzřetelněji je to vidět na postoji Rakouska, ale podobné názory mají i další země. Takže pokud nebude v hlasování umožněno, aby nové země nebyly hladce přehlasovány Německem a Francií popř. spolu s Rakouskem tak mám obavy o osud těchto zemí- než taká ústava EU tak radši žádná.Lehké je se vytahovat horší je uvažovat.

reagovatRe: Re: Polsko, to je státeček:
Autor: Jindra IP: 62.240.182.xxx Datum: 03.07.2007 15:22
To jsou naši nepřátelé.

reagovatRe: Re: Polsko, to je státeček:
Autor: jelimaní hlava IP: 194.213.203.xxx Datum: 03.07.2007 15:40
To je k polemice. Např. Rakousko nemá právo se na nás povyšovat, protože asi tak, řekněme 300 let se s námi vezlo a my dotovali jejich bídné hospodářství. To, že jsme tu měli komanče je jejich štěstí, jinak by se na nás dívali někde skrčení ze zadu. A potenciál tu pořád v nás je. Do 20 let je rozdíl smazaný a pak zase budou čuet na naše záda.

reagovatRe: Re: Re: Polsko, to je státeček:
Autor: humr IP: 88.101.83.xxx Datum: 04.07.2007 02:25
Obávám se, že nikdy na naše záda nečučeli. Naopak.

reagovatRe: Polsko, to je státeček:
Autor: Petar IP: 213.151.81.xxx Datum: 03.07.2007 16:36
Vážený JUDr. Marku Kalino, nevím jestli je to pseudonym nebo máte opravdu potřebu psát si titul i do netové diskuse. Obvyklý obsah a chytrácký tón Vašich příspěvků napovídá spíš druhé variantě. Tak i v tomto Vašem posledním počinu mícháte pojmy s dojmy. Dvojčatům, Lepperowi a Giertychowi u nás samozřejmě netleská asi nikdo a spíš se jim každý vysmívá, nešťastná konstelace po jedňěch volbách ale ještě nedává právo k tomu odepsat stát. Od vlády Greby a Paroubka nás dělil jeden hlas."

http://www.lidovky.cz/diskuse.asp?iddiskuse=A070703_111654_ln_eu_glu&a mp;vlakno=16625888
  
Re: <Berger> Czesi o nas
PostWysłano: Środa, 25 Lipca 2007, 01:10 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Dla odmiany z forum słowackiego. Prawdziwy kociokwik słowacko-czesko-polskich uprzedzeń...

"Epigenetik info |05.07.2007, 00:03 |
Cesi uz pomalu na to prisliReagovať | Rozbaliť príspevokZbaliť príspevok | Oznám správcovi
Ale neni to kvuli kurzu, ale spis kvuli tomu ze pomer cena/sluzby se obratil ve prospech Alp.
A to je tragedie pro Slovensko. Kdyz prestanou jezdit Cesi a Polaci, kteri tvori vetsinu navstevniku Tater, tak Tatry skonci jako Rumunske Karpaty......coz je jiste skoda.
Ale je videt ze nekterym to nedochazi.....

beer2beer info |05.07.2007, 08:32 |
sluzby v tatrachReagovať | Rozbaliť príspevokZbaliť príspevok | Oznám správcovi odjakziva stali za prd takze nejak to tym Cechom dlho trva, kym na to dosli. Ale ten kurz sere, ze jo.

Epigenetik info |05.07.2007, 09:25 |
jinak jeste neco pro hejslovakyReagovať | Rozbaliť príspevokZbaliť príspevok | Oznám správcovi
(url)http://sweb.cz/zemces/cislo107.htm
Cituji (rok2006):
"zl: ČEŠI VÍTĚZÍ V TATRÁCH
Opakované sčítání návštěvníků slovenských Vysokých Tater v létě roku 2006 potvrdilo, že nejvíce jich přijíždí z České republiky (40 %). Na druhé místo postoupili Poláci (30 %), zatímco na domácí Slováky zbylo možná překvapivě až třetí místo. &#8230;"
Tedy dalsi z mytu o pomeru umrti Cechu/poctu turistu zde pada......ale nektere veci zakomplexovanym bratrum Slovakum proste nevysvetlis. Je to o to trapnejsi ze i napriklad reporteri v TV nadsene vykladaji jak v Tatrach umiraji pouze Cesi aniz si zjisti skutecnost.......v pomeru k poctu navstevniku maji umrtnost stejnou jako Polaci/Slovaci..."

http://ekon.diskusie.sme.sk/viewdiscussion.php?spoj=clanok-3380424
  
Re: Czesi o nas
PostWysłano: Wtorek, 04 Września 2007, 09:48 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Berger :
Znajomi byli zdziwieni, że za miedzą wiedzą o naszych problemach z Bliźniakami i ich przystawkami.


Jak się okazuje, zdziwiony jest też Bogdan Borusewicz:


"Borusewicz: opinia Havla zaszkodziła wizerunkowi Polski

Zdaniem Borusewicza, który był gościem "Sygnałów Dnia" w Programie I Polskiego Radia, stwierdzenia Havla sugerujące, że nasz kraj jest niedemokratyczny "poszły w świat" i zaszkodziły wizerunkowi Polski na arenie międzynarodowej. Havel nie zna polskich realiów, mimo, że Polska jest mu bardzo bliska i leży po sąsiedzku.


Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz uważa, że sugestie byłego prezydenta Czech Vaclava Havla, jakoby w Polsce demokracja była zagrożona są nietrafione. Havel powiedział, że w Polsce potrzebne są wolne wybory z udziałem obserwatorów międzynarowodych.

(...)

Gość "Sygnałów Dnia" skrytykował premiera za - jak to określił - tworzenie rządu z "ludźmi niegodnymi". Jego zdaniem, rozwój wydarzeń pokazuje, że premier nie miał strategii rządzenia. Dowodem na to - zdaniem marszałka Senatu - jest konieczność przeprowadzenia wcześniejszych wyborów. (...)"

http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1342&wid=9174523&rf bawp=1188891674.153
  
Re: <Berger> Czesi o nas
PostWysłano: Wtorek, 11 Września 2007, 21:41 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Nie mogę się powstrzymać, żeby nie wrzucić opinii mojego współdyskutanta, zamerykanizowanego Czecha, nielubiącego Czechów:

"Polaci kradnouci v Berline jako zanedbatelna mensina je asi pravdou. Polaci vic vexlujou, nez aby kradli, ale v podstate jsou poctivi. V cesku se kradlo od jakziva. I ja jezdim do Ceske republiky, Slovensaka a Polska velice casto. To ze te neokradli cesi casteji a vice je jen tim ze jsi Polak ,pro cecha to neni cizinec ale soused pratelske vstahy jsou tam od nepamneti. Vyrustal jsem v Ostrave dodavam na vysvetlenou."

Pomimo wszystko miło. smile.gif
  
Re: Czesi o nas
PostWysłano: Wtorek, 18 Września 2007, 16:21 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Berger :
Havel powiedział, że w Polsce potrzebne są wolne wybory z udziałem obserwatorów międzynarowodych.


A tak skomentowano wypowiedź Havla na czeskim forum. Ciary przechodzą...

"Havlovy " nápady" mne fakt zaskočily, vlastně nemile překvapily. Ale vzpomínám si, když na adresu tehdejší Jugoslávie, před jejím rozpadem, vyslal varování... "Doufám, že Vaše problémy si vyřešíte nenásilně" ( nebo tak nějak) jsme všichni čuměli, co měl na mysli, když jsme žádné nebezpečí nepociťovali. Tehdy vypadal jako marťan. A hle, ani za půl roku vypukla válka..."
  
Re: <Berger> Czesi o nas
PostWysłano: Sobota, 01 Grudnia 2007, 16:24 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Za Wirtualną Polską:

"Ambasador Czech u prezydenta: polski język jest sexy
W Kancelarii Prezydenta odbył się uroczysty lunch, na który zostali zaproszeni akredytowani w Polsce ambasadorowie, posługujący się językiem polskim. Polski język jest sexy i trendy - powiedział ambasador nadzwyczajny Republiki Czeskiej, Bedrich Kopecky, odbierając z rąk prezydenta Krzyż Komandorski.
Prezydent Lech Kaczyński podziękował ambasadorom mówiącym po polsku za trud włożony w naukę naszego języka.
Ambasador Czech Bedrich Kopecky powiedział, że mimo iż sąsiadów się nie wybiera, to dla jego kraju dużym szczęściem jest graniczyć z Polską.
Ambasador dodał, że Polska jest wyjątkowo ważnym krajem w Unii Europejskiej i na świecie, o czym mają świadczyć m.in. organizowane wspólnie z Ukrainą Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.
Prezydent Lech Kaczyński powiedział, że zmiana koalicji rządzącej to naturalna konsekwencja demokracji. Jak przekonywał, Polska zachowuje ciągłość sytemu władzy i międzynarodowego usytuowania. Jesteśmy w NATO i Unii Europejskiej i nic nie jest w stanie tego zmienić - dodał prezydent. (ap)"

http://wiadomosci.wp.pl/kat,,statp,UG9sZWNhbXk%3D,wid,9447374,wiadomos c.html

Jeden z internautów zasugerował w komentarzu, że ambasadorowi chodziło o polskie słowo "szukać". ;)
  
Re: <Berger> Czesi o nas
PostWysłano: Niedziela, 13 Stycznia 2008, 18:57 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Polák si zašel do nevěstince a potkal tam manželku
Ne vše, co se třpytí, musí být ze zlata. Přesvědčili se o tom polští manželé, kteří navenek po čtrnáct let působili jako dokonalý pár. Jenže pak se potkali v nevěstinci. On tam přišel za zcela zřejmými službami, které tam ona už nemálo měsíců poskytovala.


„Byl jsem v němém úžasu. Myslel jsem, že sním,“ stěžoval si muž z Varšavy deníku Super Express.
Manželku načapal v erotickém prádle v podniku nevalné pověsti. To, že ji chtěl podvést s prostitutkou, nevnímal jako problém. Rozhodně mu však vadilo, že ona si přivydělávala sexem s jinými muži.
„Požádal jsem ihned o rozvod,“ dodal zhrzený manžel. Nikdy by ho nenapadlo, že je manželka něčeho podobného vůbec schopná. Tvrdila mu totiž, že peníze získává poctivě jako prodavačka v obchodním domě.

http://www.novinky.cz/clanek/130493-polak-si-zasel-do-nevestince-a-pot kal-tam-manzelku.html
  
Re: <Berger> Czesi o nas
PostWysłano: Środa, 16 Stycznia 2008, 00:20 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Jožin z bažin se stal hitem v Polsku
Poláci objevili nestárnoucí píseň Ivana Mládka Jožin z bažin. Klip starý 30 let se rázem stal hitem. Vznikla již disko verze, mládež napodobuje taneční kreace Iva Pešáka. "Józek z bagien", jak se polsky skladba nazývá, poráží v hitparádách písničky současných tvůrců. Mládek tak stanul po boku jiných českých zpěváků, jako je Helena Vondráčková, kteří slaví v Polsku úspěch.

Písnička se dostala do povědomí Poláků před několika dny díky internetu. Klip opatřený polskými titulky se objevil už i ve veřejnoprávní televizi TVP a Jožina hrají také některá rádia. V posvátečním období, kdy lidé pomalu začali porušovat novoroční předsevzetí a mučí se dietami, song baví a pomáhá rozveselit mysl zahloubanou v zimní depresi.
Jožin z bažin udělal zkrátka v Polsku díru do světa, soudí hudební recenzenti. "Není zcela jasné, zda diváky očaroval styl Ivana Mládka nebo tanec vousatého Ivo Pešáka, který s vážnou tváří pomáhá zpěvákovi v refrénech. A možná jde o magii českého jazyka, jenž vždy vyvolává úsměv na tvářích rodáků," napsal server interia.pl.
Zcela jistě ale zaujala historie Jožina, který žije v bahnech na Moravě (pravděpodobně v okolí Vizovic) a živí se hlavně Pražáky, trápí místní obyvatele a předseda nabízí za jeho zničení dceru a půl JZD. Objevují se ale také hlasy, že Jožin z bažin je vážnou sociologickou sondou. Lidé na chatu píší o tom, že Pražáci asi se slzami v očích objevují netoleranci, s níž se vůči obyvatelům metropole setkávají v různých regionech Česka.
Jiní soudí, že dílo je příspěvkem do diskuse o ekologii. Jožin by prý mohl být protestem proti nadmíře civilizace (a tedy i obyvatel Prahy) v místech nedotknutých rukou člověka.
Jožin z bažin prezidentem
V každém případě Poláci již poněkolikáté pohlédli s podivem na svého nenápadného jižního souseda a vydechli závistí, shodují se polští komentátoři. Na zdech některých polských měst se prý již objevily nesmělé nápisy "Jožin z bažin prezidentem".
Sám Mládek televizi TVN řekl, že klip, který se objevil v Polsku, nezná. Písničku prý napsal na zakázku. "A vyplatilo se to, hrajeme ji dodnes," uvedl. Případ Jožina z bažin ukazuje mimo jiné sílu internetu, díky němuž se může stát každý hvězdou, a to třeba i proti své vůli.

http://www.novinky.cz/clanek/130814-jozin-z-bazin-se-stal-hitem-v-pols ku.html
  
Re: <Berger> Czesi o nas
PostWysłano: Wtorek, 18 Marca 2008, 21:51 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Z Centrum.cz:

Kaczyňští torpédují eurosmlouvu. Škodí prý Polsku
Varšava - Václav Klaus bývá často označován za kritika č. 1 Evropské unie. Ve stínu nejnovější akce polského prezidenta Lecha Kaczyńského je ale hlas z Prahy spíš nesmělou námitkou.


Prezident Kaczyński se totiž rozhodl vzít lisabonskou dohodu, tedy dokument, který nahradil zkrachovalou euroústavu, frontálním útokem.
Aktivně podporuje snahy Práva a spravedlnosti (PiS) v čele se svým dvojčetem Jaroslawem, který coby tehdejší předseda vlády lisabonskou dohodu podepsal. Jenže expremiér nyní obrátil a tvrdí, že smlouva dostatečně nechrání polské zájmy.
PiS vadí především nadřazenost unijní legislativy nad polskými zákony. Jenže to je jeden z klíčových pilířů EU, bez nichž by sedmadvacítka těžko fungovala.
Konzervativní spojenci PiS se také obávají, že schválení dokumentu by otevřelo stavidla liberálním praktikám, proti nimž bojují: registraci osob stejného pohlaví nebo potratům.
Klíčová debata o ratifikaci dokumentu začala v Sejmu dnes ráno. Vzrušená disputace plná ostrých útoků ale pravděpodobně výsledek do konce týdne nepřinese. Občanská platforma premiéra Donalda Tuska totiž potřebuje ke schválení dvoutřetinovou většinu, a tedy i 14 hlasů opozice.
A právě tu vydatně podpořil prezident, jehož poselství v úterý odvysílala polská televize.
"Nemohu souhlasit s dobrovolnou a nespravedlivou degradací postavení naší země v Evropské unii," prohlásil Kaczyński s tím, že navrhne nové znění ratifikačního zákona tak, aby uhájil polskou pozici.
Svůj emotivní šot přitom podmaloval hudbou ze seriálu Polské cesty, ideologického dílka, které vznikalo ve stejné době jako československý major Zeman.
A kritici si všimli ještě jednoho detailu: zatímco Kaczyński řečnil o národních zájmech, polská vlajka za ním visela obráceně.

http://aktualne.centrum.cz/eurorubrika/clanek.phtml?id=600050#forum
  
Re: <Berger> Czesi o nas
PostWysłano: Sobota, 26 Kwietnia 2008, 09:22 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Češi mají stále nejraději Slováky, nejhůř dopadli Kosované

Češi mají již tradičně nejlepší vztah ke Slovákům, velmi dobré jsou také vztahy k sousedům ČR a západoevropským státům. Ke světovým velmocem zachovávají odstup. Nejkritičtější přístup mají ke Kosovu. Uvedl to STEM.

Nadmíru příznivý vztah mají respondenti (88 procent) již tradičně ke Slovensku, ten se od roku 2005 pohybuje nepřetržitě na 80 procenty.
Na druhém a třetím místě skončily Francie a Nizozemsko (obě 83 procent), dále pak Švédsko (82 procent) a Dánsko (77 procent). Většina obyvatel vidí pozitivně také sousedy Česka: Rakousko (74 procent), Polsko (66 procent), Německo (60 procent) a Maďarsko (58 procent).
"K celosvětovým velmocím si lidé udržují vztah dosti chladný. Hodnocení Ruska se mírně zlepšilo (32 procent), tento trend trvá již nejméně pět let, vztahy se Spojenými státy (45 procent) se naproti tomu v posledních pěti letech v podstatě nemění," uvedl průzkum. Prohloubilo se podle průzkumu negativní hodnocení Číny (19 procent), což může být reakce na události v Tibetu a olympijské hry v Pekingu.
Nejhorší je Kosovo
Nejhůře občané hodnotí vztah ke Kosovu (19 procent). "Tento stát, uznaný dosud jen některými zeměmi, byl zařazen do průzkumu poprvé a lidé jej chápou jako ohnisko neklidu, nestability, hrozbu konfliktu," upozornil průzkum.

Anketa

Jaký je váš vztah ke Slovensku? (ohodnoťte na školní stupnici)
1 - 66.8%
2 - 11.8%
3 - 7.5%
4 - 3.3%
5 - 10.6%
Celkem hlasovalo 17046 čtenářů.

Vývoj hodnocení zemí sousedících s ČR (Hodnocení pomocí školní stupnice, výsledek je dán tím, kolik lidí ze sta dalo zemi známku 1 nebo 2.)
země duben 2006 duben 2007 duben 2008
Slovensko 89 83 88
Rakousko 72 66 74
Polsko 65 62 66
Německo 57 57 60
zdroj: STEM

http://www.novinky.cz/clanek/138576-cesi-maji-stale-nejradeji-slovaky- nejhur-dopadli-kosovane.html
  
Re: <Berger> Czesi o nas
PostWysłano: Niedziela, 27 Kwietnia 2008, 19:07 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
asienka
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #6968
Posty: 5


[ Osobista Galeria ]




Dodam tylko, ze ocenia sie nastepujaco: 1 - najlepiej, 5 - najgorzej!:)
  
Re: <asienka> Czesi o nas
PostWysłano: Niedziela, 27 Kwietnia 2008, 22:32 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




No, ale tego już nie wyjaśniałem, bo wynika z kontekstu.
  
Re: <Berger> Czesi o nas
PostWysłano: Poniedziałek, 26 Maj 2008, 10:24 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Za Aktuálně.cz:

Ministerstvo vnitra tají, která území předá Polákům

Liberec - Stát v tichosti připravuje změnu státní hranice mezi Českem a Polskem.


Ministerstvo vnitra však zatím nechce zveřejnit místa, která vytipovalo pro kompenzaci padesát let starého dluhu vůči Varšavě. Jen neurčitě vzkazuje: „Jsou jich desítky."
„V první etapě jsme vytipovali zhruba 140 hektarů. V tuto chvíli probíhají jednání s obcemi v pohraničí, následně budeme jednat s hejtmany," uvedl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. "Teprve až budou jednání uzavřena, bude možné sdělit podrobnosti."
Vláda totiž loni v září zaúkolovala ministerstvo vnitra, aby našlo vhodné lokality, které by bylo možné Polsku předat. Vnitro si objemné sousto rozdělilo na dvě etapy a začalo jednat s obcemi a kraji v česko-polském pohraničí.
Ve hře je pět krajů
Jasno v územích, která by se od Česka měla odpojit jako první, by podle ministerstva mělo být koncem června.
Změna státní hranice se bude zřejmě týkat všech krajů, které s Polskem sousedí. To jsou kraje Liberecký, Královehradecký, Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský.
Skutečnost, že změna hranice nebude jednoduchá a může v krajích narazit na odpor, potvrdil ve středu hejtman Libereckého kraje Petr Skokan z ODS.
Ten jako první vystoupil proti výběru území v jeho kraji. Tvrdí totiž, že připojením vytipované lokality k Polsku by došlo k poškození obyvatel příhraničních Kunratic.
Čtěte více: Území na hranici Polákům nedáme, prohlásil hejtman
Za současnou hraniční čárou se zde totiž rozprostírá hnědouhelný povrchový důl s elektrárnou. Postavil se tak za místní obyvatele, kteří se bojí, že s posunutím hranice by se k jejich domům přiblížili i těžaři.
Od domů v Kunraticích jsou v současnosti haldy hlušiny vzdálené necelé dva kilometry.
„Nikdo nám není schopný zaručit, že se na území, které by připadlo Polsku, nebude navážet další hlušina z dolu," sdělil stěžejní protiargument odpůrců starosta Kunratic František Vrátný. Nyní na kontroverzních 43 hektarech roste les.
Ambasáda se nevyjadřuje
Reakci polské strany se zatím nepodařilo redakci Aktuálně.cz získat. Polské velvyslanectví v Praze totiž nemá kompetenci jakékoli informace sdělovat s odkazem, že odpovědět může jen polské ministerstvo zahraničí.
Letitý dluh České republiky vůči Polsku má kořeny již v době vzniku samostatného Československého státu. Po zániku Rakouska - Uherska si totiž oba státy nárokovaly území Těšínska.
Původní spor utichl až v roce 1958. Oba sousedé se totiž dohodli na vzájemných směnách tak, aby nedošlo ke ztrátám ani na jedné straně. Hranice se narovnala a zkrátila o 80 kilometrů, přičemž došlo k převodu 85 větších i menších lokalit.
Polsko ale poté zjistilo, že díky tomu ztratilo 369 hektarů ze svého území. Ty chce od Československa, potažmo Česka zpět.

Fakta o změně hranice
1918 - po zániku Rakouska-Uherska si území Těšínská nárokuje Československo i Polsko
1920 - po ozbrojeném střetnutí se území dělí mezi oba státy
1938 - Polsko obsadilo východní část českého Těšínska
1945 - Spor o hranice na Těšínsku, ale i Oravě a Spiši, se opět rozhořel. Po zásahu Stalina Polsko souhlasilo, že hranici se velké změny vyhnou. Prosadilo ale, že se narovnají a zkrátí
1958 - dochází k 85 směnám a hranice je kratší o 80 kilometrů. Polsko ale zjistilo, že přišlo o 369 hektarů
1989 - po pádu komunismu spor obnoven
1992 - v rámci dělení Československa přebírají nástupnické státy historické závazky vůči Polsku
2005 - Polsko žádá Českou republiku o kompenzace
2007 - Česko se rozhodlo vyhovět a vláda pověřila vnitro, aby kompenzace připravilo

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=605986 #forum

A żeby było w temacie, poczytajcie sobie komentarze...
  
Czesi o nas
Forum dyskusyjne -> Inne -> Bohemia

Strona 1 z 3  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
noclegi ciechocinek
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010