Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Religia i filozofia -> Rzeczpospolita wielu wyznań Idź do strony 1, 2, 3
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Re: <Marek D.> Rzeczpospolita wielu wyznań
PostWysłano: Sobota, 25 Lipca 2009, 10:58 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




No to wyjaśniam:
1. Miejsca typu Oświęcim są od lat zagłębiem turystyki, np. szkolnej.
2. Nie przypuszczam, żeby świadkowie byli piramidką. Koleżanka kiedyś do nich należała, a potem odeszła. Dlatego, że jej nie odpowiadała indoktrynacja, a nie dlatego, że wydrenowano jej oszczędności.
3. Co do Kazimierza, są dwie strony medalu. Z jednej strony dzięki zainteresowaniu zarówno krakusów, jak i turystów, w tym w dużej mierze turystów żydowskich, dzielnica podniosła się z ruin, rozkwitła i wypiękniała. Z drugiej strony głośne imprezy w licznych knajpach z pewnością nie cieszą niektórych mieszkańców.
4. Skąd przypuszczenie, że nie piszę o imprezach katolickich? Jasne, że piszę, nawet o tych o wiele mniej licznych niż kongres świadków:

"Fara światłem malowana
Tegoroczny Festyn Farny odbędzie się pod znakiem nowego albumu fotograficznego o najpiękniejszym, polskim kościele barokowym.

Fotograf Piotr Skórnicki przez ponad rok odwiedzał farę. Siedział w kościele całymi dniami, czekając na dobre światło.
- To barok, więc światło jest szczególnie ważne – podkreśla red. Daina Kolbuszewska, autorka tekstów do albumu. – Piotr stworzył dzieło sztuki – dodaje.
- Zdarzało się, że fotograf przychodził o piątej rano – zaznacza ks. Wojciech Wolniewicz, proboszcz fary. – Fotografował czasem szczegóły obrazów czy rzeźb, czasem tak drobne, że mieliśmy problemy ze zrobieniem podpisów – śmieje się.
Festyn to oczywiście nie tylko promocja albumu. Będzie można oddać krew dla potrzebujących. Tradycją stał się konkurs „Warkocz Magdaleny”, podczas którego długość swoich włosów będą mogły porównać niewiasty w trzech kategoriach: do lat 10., 15. i powyżej. Nie zabraknie też muzyki. W tym roku impreza zostanie zdominowana przez wielkopolską gminę Kaźmierz.
- Wystąpi nasz chór, zespół „Kaźmierzanka” w strojach ludowych, big-band oraz saksofonista – wylicza wójt Wiesław Włodarczak. – Będą też dwa opowiadania w gwarze poznańskiej – zachwala.
Z pewnością dużą atrakcją stanie się możliwość zwiedzenia świątyni.
- W zeszłym roku do podziemi zeszło nawet 200 osób jednocześnie – chwyta się za głowę Stefan Żurek, prezes PTTK. – To za dużo. Tym razem to usprawnimy – zapewnia. – Przewodnicy poczekają w poszczególnych pomieszczeniach, postawimy też punkt informacyjny na dziedzińcu.
W czasie festynu chętni wezmą też udział w loterii, by w ten sposób wesprzeć remont fary, a przy okazji być może wygrać pielgrzymkę do Ziemi Świętej.
Uroczystość rozpocznie się w najbliższą niedzielę o godz. 12.30 mszą św., którą odprawi w farze bp. Zdzisław Fortuniak. Zabawa potrwa na dziedzińcu UM od godz. 14."

Dzięki corocznym festynom farnym cenny, acz lekko podupadły zabytek został wyremontowany. Z kolei dzięki liczniejszym i słynniejszym imprezom katolickim w Częstochowie czy Licheniu, miejscowi handlowcy zarabiają swoje parę złotych na sprzedaży pątnikom jadła, napoju czy świecidełek. Niezależnie od tego, że protestant może chwytać się za głowę, że to pogaństwo, a ateista, że zabobon.
  
Re: <Berger> Rzeczpospolita wielu wyznań
PostWysłano: Niedziela, 26 Lipca 2009, 11:52 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Marek D.
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #21
Posty: 838


[ Osobista Galeria ]




1. Szkolna turystyka? Krzychu weź przestań <lol2>

2. Indoktrynacja? No niech będzieJ Po prostu tak przywykła do naszej katolickiej, że odmienna jej nie odpowiada. No nie dziwne. Ale skoro już posłużyłeś się przykładem z życia, to jest w Małopolsce fabryka, której zarząd i spora część załogi stanowią ŚJ. Gdzie członkowie zboru z automatu otrzymują wyższe wynagrodzenie mimo niższych kwalifikacji. Z jasnych przyczyn nie wymienię jej nazwy (mają świetną obsługę prawną, a nie sądzę aby ktoś tam z pracujących zechciał ryzykować utratę pracy, na rzecz zeznań na poparcie mojego zarzutu). Po za tym jak każdy nowy miała status mrówy, a jak wiadomo zyski dzieli się wprostproporcjonalnie do nakładówJ

3. Ha, ha, ha, ha <rotfl> Jesteś pewien że to ślimacze łatanie dziur jest efektem zainteresowania Żydów Kazimierzem?? Jeżeli tak, to lepszego argumentu na znikomą wartość religijnej turystyki, nie mogłeś mi dać:)
Jakbyśmy im oddali Kazimierz, wtedy owszem, byłby piękny, ale chyba nie byłoby cię tam stać na piwo <LOL>

4. To co opisujesz jest zjawiskiem naturalnym i normalnym na całym świecie. Patrzenie na nie przez pryzmat zysków i rozwoju wynikającego z religijnej turystyki, to spora przesada. Równie dobrze może to być burito, sok z pomarańczy i plastikowy kościotrup w Meksyku. Z tą różnicą że tam drobni handlarze nie muszą płacić podatków.

a przy okazji być może wygrać pielgrzymkę do Ziemi Świętej

A czy obejmuje ona noclegi w pięciogwiazdkowym hotelu, a po strawie duchowej, skutery wodne i darmowe drinki?? O saunie, basenie, SPA itp. Nie wspomnę.
  
Re: <Marek D.> Rzeczpospolita wielu wyznań
PostWysłano: Niedziela, 26 Lipca 2009, 13:37 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




1. ?
2. Nie wiem, do czego przywykła przed przystąpieniem do świadków. W każdym razie teraz katoliczką nie jest.
3. Nic nie pisałem o łataniu dziur. Nie postuluję oddawania Kazimierza Żydom, ale nawet gdyby, nie muszę tam pić piwa.
4. Oczywiście, że naturalnym, dlatego się trochę dziwię całej tej dyskusji, skoro Ty wcześniej napisałeś, że na dyskusje nie masz czasu, a ja pisałem, że artykuł do refleksji, a nie dyskusji. Ale dzięki za przypomnienie o podatkach - w ten sposób na imprezach religijnych zyskują nie tylko handlujący mieszkańcy, ale i ogół.
Co do szczegółów pielgrzymki do Ziemi Świętej nie odpowiem Ci, bo nie byłem nią aż tak zainteresowany. Prawdę mówiąc, nie byłem w ogóle.
  
Re: <Berger> Rzeczpospolita wielu wyznań
PostWysłano: Niedziela, 26 Lipca 2009, 13:50 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Marek D.
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #21
Posty: 838


[ Osobista Galeria ]




1. Krzychu, temat wyszedł o turystyce (w tym przypadku religijnej) jako promocji miasta, a co za tym idzie kasą. Wybacz, ale w tym kontekście turystyka szkolna to element pomijalny. Chociaż pamiętam jeszcze kolonie dzieci radzieckich prominentów, to owszem jak na tamte czasy można było na nich zarobić, ale w skali miasta to przypadki jeszcze bardziej pomijalne.

2. Pewnie poszukuje dalej, albo już się całkowicie rozczarowała.

3. To co ty nazywasz podniesieniem się z ruin i wypięknieniem, ja określam połataniem.

4. Chciałbym wierzyć, że wpływ do kasy miasta z tych pielgrzymek, przekracza nakłady na ich obsługę. Zwłaszcza tych masowych, związanych z blokowaniem miasta.

PS. Zrobiłem błąd, więcej nie powtórzę, tak że swobodnie możesz przestać wnikać co robię ze swoim czasem.
  
Rzeczpospolita wielu wyznań
Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Religia i filozofia

Strona 3 z 3  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010