Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Hardware -> Overclocking :: Tweaking -> Mój Dureń 800 ma 80*C
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Mój Dureń 800 ma 80*C
PostWysłano: Niedziela, 30 Listopada 2003, 14:10 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ALF
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #469
Posty: 41


[ Osobista Galeria ]




Witam wszystkich.

Ostatnio zainteresowałem sie chłodzeniem komputera za pomocą wody. Muszę bowiem porządnie wyciszyć dyski (opatulić je maksymalnie). Zestaw mam co prawda z poprzedniej epoki, ale za dużo nie gram (za to dużo pracuje na kompie) i jakaś rakieta mi nie jest potrzebna. Tak więc czytając tematykę W/C sprawdziłem ileż to stopni ma mój HAL 9000 ;). No i wyszło że MBM pokazuje 77 - 83 *C przy odpalonych tylko IE itp. a temperatura płyty to 30-37*. Podobne wyniki wskazuje AIDA.

Na początku ten procesor miał temperatury rzędu 50 - 54* (po podkręceniu do 8x133 troche więcej), ALE do czasu wielkiego zwisu, od którego działa tylko na default 8x100.

Przypuszczam że pewnie się wtedy zagotował i coś mu się przepaliło, ale 80*C ???? (nie powinien już płonąć przy takiej temp?). Może coś się tej diodzie termicznej pokopało? Albo może się płyta także uszkodziła bo miałem też pożar zasilacza swego czasu?

Mój zestaw to Duron 800 + MSI K7T Turbo (coller titan 90mm)

Oświećcie mnie pliizz. pozdrawiam - ALF
  
Re: <ALF> Mój Dureń 800 ma 80*C
PostWysłano: Niedziela, 30 Listopada 2003, 14:15 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




80* to dużo, max może mieć ok 95* i dętka.
Sprawdź chłodzenie. Może wiatraczek ledwo co się kręci. Najlepiej zdejmij radiator i przesmaruj procka jakąś dobrą pastą (nawet ta od Titana się sprawdzi) i sprawdź jeszczę raz.
Wielki zwias powiadasz? W takim układzie mogło się troszkę coś przegrzać, ale nie tak żeby procek nagle takiej temp dostał. Taką temp może dostać po ukruszeniu ewentualnie.
  
Re: <Bzdury> Mój Dureń 800 ma 80*C
PostWysłano: Niedziela, 30 Listopada 2003, 14:20 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ALF
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #469
Posty: 41


[ Osobista Galeria ]




przeczyściłem radiator i zapastowałem od nowa już wczoraj, ale jest tak samo :(
  
Re: <Bzdury> Mój Dureń 800 ma 80*C
PostWysłano: Niedziela, 30 Listopada 2003, 14:23 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




a nie myślisz Bzdury ze mogło nastąpić przegrzanie jednego z kondensatorów i daje jakieś "dziwne" napięcia ... z tego co Alf pisze wynika ze spalił mu się zasilacz wiec mogło dojść do uszkodzenia płyty ... jednak nie takiego aby "odmówiła" startu ? ... albo czujnik temp mógł tez się rozkalibrować ? ... choć najbardziej prawdopodobne jest np. zabrudzenie wiatraka na radiatorze Titana
  
Re: <e X t 7 3> Mój Dureń 800 ma 80*C
PostWysłano: Niedziela, 30 Listopada 2003, 14:28 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ALF
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #469
Posty: 41


[ Osobista Galeria ]




wiatrak sprawdziłem: chodzi średnio 3300RPM czyli tak jak chodził do tej pory
  
Re: <e X t 7 3> Mój Dureń 800 ma 80*C
PostWysłano: Niedziela, 30 Listopada 2003, 14:28 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




równie dobrze może być problem ze stabilizatorem napięcia i może dawać za wysokie na procesor (takie, które jeszcze przeżyje ale zdecydowanie większe)
  
Re: <Bzdury> Mój Dureń 800 ma 80*C
PostWysłano: Niedziela, 30 Listopada 2003, 14:32 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




może być i tak ... Alf sprawdź jakie masz napięcia - ale nie przez bios ale np. jakim hardware monitorem
  
Re: <e X t 7 3> Mój Dureń 800 ma 80*C
PostWysłano: Niedziela, 30 Listopada 2003, 14:45 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ALF
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #469
Posty: 41


[ Osobista Galeria ]




AIDA pokazała:

napięcie rdzenia procesora 1,6 V
+2,5 V 0,24 V
+3,3 V 3,28 V
+5 V 4,83 V
+12 V 11,87 V

zasilacz mam 245 W tymczasowo (pier#@%ny Codegen 300W mi spłonął)
  
Re: <ALF> Mój Dureń 800 ma 80*C
PostWysłano: Niedziela, 30 Listopada 2003, 14:49 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




w zasadzie wszystko w normie ale mimo wszystko sprawdź ręką temperaturę i radiatora i stabilizatorów. 80* da się poczuć. Możliwe też że dioda termiczna uległa uszkodzeniu (co raczej rzadko się zdarza)
  
Re: <Bzdury> Mój Dureń 800 ma 80*C
PostWysłano: Niedziela, 30 Listopada 2003, 15:08 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




o widziałem uszkodzoną diodę podawała temp w granicach 0 st. C ... no nie obraziłbym się na nią jak by prawdę mówiła lol.gif

a też myślałem aby sprawdzić to "organoleptycznie" tj. np ręką ... zrób Alf jak mówi Bzdury ... tak temp. w granicach 80 st. C .. da się "poczuć" wink.gif
  
Re: <Bzdury> Mój Dureń 800 ma 80*C
PostWysłano: Niedziela, 30 Listopada 2003, 15:11 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ALF
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #469
Posty: 41


[ Osobista Galeria ]




radiator bez problemów mogę trzymać palcami (80* chyba bym nie zniósł dłużej niż kilka sek), a stabilizatory (które coś to jest?)
  
Re: <ALF> Mój Dureń 800 ma 80*C
PostWysłano: Niedziela, 30 Listopada 2003, 15:14 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




takie czarne płaskie koło proca ... i obok kondensatorów
  
Re: <e X t 7 3> Mój Dureń 800 ma 80*C
PostWysłano: Niedziela, 30 Listopada 2003, 15:21 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ALF
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #469
Posty: 41


[ Osobista Galeria ]




też nie pażą, czyli to pewnie dioda. ale czy to oznacza że i z płytą może być coś nie halo? mogę do niej wsadzić max athlona 1800 i trochę jeszcze by mi było szkoda ją złomować.
  
Re: <ALF> Mój Dureń 800 ma 80*C
PostWysłano: Niedziela, 30 Listopada 2003, 15:28 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




jeżeli możesz spokojnie trzymać ręką to jednak dioda padła. Szkoda, bo tak to zawsze jakąś orientacyjną temperaturę by podawała, ale jeszcze nie czas żeby płytę złomować. Bez tego da się żyć.
  
Re: <Bzdury> Mój Dureń 800 ma 80*C
PostWysłano: Niedziela, 30 Listopada 2003, 15:45 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ALF
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #469
Posty: 41


[ Osobista Galeria ]




ok. dzięki za pomoc i pozdrawiam
  
Mój Dureń 800 ma 80*C
Forum dyskusyjne -> Hardware -> Overclocking :: Tweaking

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010