Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Inne -> Prawo -> Składki ZUS - nienależne po ustaniu zatrudnienia.
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Składki ZUS - nienależne po ustaniu zatrudnienia.
PostWysłano: Niedziela, 05 Grudnia 2010, 18:50 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
zygman
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #7560
Posty: 1


[ Osobista Galeria ]




W roku 2003 przyznano mi rentę inwalidzką, w związku z czym ustało
zatrudnienie, co za tym podleganie obowiązkowemu ubezpieczeniu z tego tytułu. W roku 2004 Sąd przyznał mi (zaległe, nie uwzględnione w umowie o pracę) wynagrodzenie z tyt. "ustawy 213". Od uzyskanej od komornika kwoty został odprowadzony podatek. W roku 2008 były pracodawca naliczył i odprowadził składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, sugerując że są to składki od ww kwoty, za okresy 04.2004, 05.2004, 11.2004. W 2010 zażądał zwrotu części wypłaconych mi przez komornika pieniędzy, w wysokości składek jakie odprowadził w 2008 roku. Z tego co wiem z ustawy zasadniczej, nie nakłada ona na byłego pracodawcę obowiązku naliczania i odprowadzania składek za byłego pracownika, podobnie jak z zaliczkami na pdof, ponieważ nie jest w takich przypadkach płatnikiem, ponieważ wraz ustaniem stosunku pracy ustają wszelkie zobowiązania. Wiem, że były pracodawca powinien wiedzieć, że świadczy nienależnie, więc brak jest podstaw do żądania zwrotu z zakresu prawa zobowiązań - bezpodstawne wzbogacenie art. 405 - 414 kc. Owszem, powstało bw, ale po stronie ZUSu i tam b. pracodawca winien, na zasadzie regresu, żądać zwrotu nienależnych składek. Moim zdaniem, wspomniane wyżej ubezpieczenia należą do grupy stosunków zobowiązaniowych, więc w przypadku, gdy uzyskana od komornika rekompensata niewypłaconej części wynagrodzenia nie była uwzględniona w podstawie wymiaru świadczeń (chorobowe i następnie renta) wypłacanych, bądź gwarantowanych przez ZUS, nie znajduję przesłanek do opłacenia składki, od wspomnianego wyżej przychodu.
Za skorygowanie, dziękuję.
  
Re: Składki ZUS - nienależne po ustaniu zatrudnienia.
PostWysłano: Niedziela, 18 Listopada 2012, 18:06 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
pitek
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #7752
Posty: 1


[ Osobista Galeria ]




Wydaje mi się, że dobrze rozumujesz, ale najlepiej byłoby zapytać o to jakiegoś radcę prawnego, który jest ekspertem od podatków i prawa pracy jednocześnie. Z doświadczenia wiem, że lepiej o wszystkim poinformować skarbówkę, może będziesz musiał złożyć pit, rozliczenie z pracodawcą już dawno powinno być zakończone, bo byłeś związany z nim tylko do końca umowy o prace i to nie podlega żadnej dyskusji.
  
Składki ZUS - nienależne po ustaniu zatrudnienia.
Forum dyskusyjne -> Inne -> Prawo

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010