Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Wegetarianizm -> Wegetarianie elitą?
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Wegetarianie elitą?
PostWysłano: Piątek, 09 Stycznia 2004, 16:02 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Na forum Hyde Park pojawiła się różnica zdań, czy wegetarianie są elitą, czy nie. Zakładam wątek na tym forum, jako odpowiedniejszym. Moim zdaniem wegetarianie z pewnością stanowią elitę, o ile przyjąć definicję, że elita to mniejszość, wyróżniająca się pozytywnie. Wegetarianie nie jedzą zwierząt, niewegetarianie jedzą. Cóż więcej trzeba dodawać? Trochę
domyślam się jednak przyczyn furii mięsożerców. Kombinują tak: ,,Skoro oni są elitą, a zatem są - we własnym mniemaniu - lepsi. Zatem nas uważają za gorszych, a może wręcz złych". IMHO to za daleko idąca interpretacja. Wszyscy zostaliśmy wychowani według wzorca, że jedzenie mięsa jest czymś normalnym. Z tego wzorca jednym się łatwiej wyrwać, innym trudniej. Nie uważam więc mięsożerców za ludzi złych. Większość moich znajomych to niewegetarianie. Co nie przeszkadza, że czuję satysfakcję, iż sam przynależę do elity.
  
Re: <Berger> Wegetarianie elitą?
PostWysłano: Piątek, 09 Stycznia 2004, 16:10 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ulan
pcandsoft.pl vip
 
Użytkownik #256
Posty: 1291


[ Osobista Galeria ]




Berger ja cie kurwa bardzo mocno prosze zebys sie nie rozsiewal z jednym watkiem po wszystkich forach. Jest na HP i wystarczy.
  
Re: <ulan> Wegetarianie elitą?
PostWysłano: Piątek, 09 Stycznia 2004, 16:17 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Rzecz w tym, że jest to zupełnie inny problem i umieściłem go na tym forum dla porządku właśnie. Znany Ci dyskutant usiłował bowiem rozwodnić wątek o szlachectwie.
  
Re: <Berger> Wegetarianie elitą?
PostWysłano: Piątek, 09 Stycznia 2004, 16:19 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ulan
pcandsoft.pl vip
 
Użytkownik #256
Posty: 1291


[ Osobista Galeria ]




Dlatego na razie go zostawilem. Zobaczymy co z tego wyniknie. confused.gif
  
Re: <Berger> Wegetarianie elitą?
PostWysłano: Piątek, 09 Stycznia 2004, 16:22 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Kowal
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #275
Posty: 527


[ Osobista Galeria ]




Po pierwsze: usiłowałem odpowiedzieć na tą część Twojego posta, z którą się nie zgadzałem. Nie usiłowałem niczego rozwadniać. I tak zrobili to inni.

Co do meritum:
Tu się na pewno nie zgodzę. Ja uważam jedzenie mięsa za coś normalnego i niejedzenie mięsa to dla mnie żaden wyróżnik na "+". Jak powiedziałem - wegetarianie to mniejszość, a nie żadna elita. Ale ja nie uważam siebie za lepszego od wegeterianina. Obojętne mi jest, kto co je. I bredzeniem jest, że wegetarianin jest lepszy od mięsożercy, czyli że jest elitą. Zresztą, niech sobie myśli, co chce. Ja nie mam póki co zamiaru wyrywać się z tego wzorca (jedzenia mięsa) - po prostu dobrze mi z tym, że spożywam mięso. Jestem zdrowy, silny, wytrzymały i sprawny (fizycznie i mentalnie) - zarówno na tle rówieśników, jak i młodszych.
A jeżeli ktoś chce mnie namawiać na wegetarianizm, przekonywać, że dla mnie byłby lepszy, to niech sobie od razu daruje. Naczytałem się o tym mnóstwo (w ogóle o różnych modelach diety) i nie przekonało mnie.
  
Re: Wegetarianie elitą?
PostWysłano: Piątek, 09 Stycznia 2004, 16:41 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Kowal :
I bredzeniem jest(...)


Przypominam motto: ,,Na tym forum nie rzucamy mięsem" tongue.gif
A co do meritum - też jestem zdrowy, silny, sprawny fizycznie oraz mentalnie. Domyślam się też, że Ciebie nie da się przekonać. Jednak jestem umiarkowanym optymistą i wierzę, że ludzkość generalnie rozwija się w dobrym kierunku. Jakiś czas temu niewolnictwo było np. uważane za coś normalnego, teraz uchodzi już zdecydowanie za coś złego. Wierzę, że tak samo będzie z poszanowaniem życia zwierząt. I w tym sensie więc wegetarianie jako - używając lewicowego języka - ,,awangarda postępu" stanowiliby elitę.
  
Re: <Berger> Wegetarianie elitą?
PostWysłano: Środa, 14 Stycznia 2004, 18:50 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
little_wild_girl
Nałogowy uczestnik vip
<tt>Nałogowy uczestnik</tt>
 
Użytkownik #187
Posty: 2741


[ Osobista Galeria ]




Berger, popatrz, jak brzmią Twoje posty w tym wątku.
„Na forum HP pojawiła się różnica zdań, czy fani koloru purpurowego są elitą. Moim zdaniem z pewnością stanowią elitę, o ile przyjąć definicję, że elita to mniejszość, wyróżniająca się pozytywnie. Purpurowcy lubią kolor purpurowy, Niebiescy lubią kolor niebieski.(...) Trochę domyślam się jednak przyczyn furii Niebieskich. Kombinują tak: ,,Skoro oni są elitą, a zatem są - we własnym mniemaniu - lepsi. Zatem nas uważają za gorszych, a może wręcz złych".(...) Nie uważam więc Niebieskich za ludzi złych. Większość moich znajomych to Nie-purpurowcy. Co nie przeszkadza, że czuję satysfakcję, iż sam przynależę do elity.”

Niebiescy nie wpadną w furię, ponieważ taką klasyfikację uważają za bezsensowną. Jest to spór na poziomie „który kolor lepszy”. Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie próbował udowodnić wyższości jednego koloru nad drugim.
"Elita to mniejszość wyróżniająca się pozytywnie"...a co to znaczy pozytywnie? Brak w tej definicji obiektywizmu. Przynależąc do jakiejś grupy możemy stwierdzić, że jest to pozytyw, ale IMHO to tylko jedna z możliwych dróg . Definicje nie stanowią o gustach, zatem nie jest to żadna definicja (kurdę, trza tłumaczyć takie oczywistości crazy.gif )! Idąc za Twoją „definicją” stwierdzimy iż poznaniacy są elitą, ponieważ mniej jest na świecie poznaniaków niż nie-poznaniaków a mogą wyróżniać się pozytywnie, bo w każdym mieście tutejsi wyszukają jakiegoś swojego Kopernika. Nonsens, prawda?

Cytat:
elita«grupa ludzi wyróżniająca się lub uprzywilejowana w stosunku do reszty społeczeństwa ze względu na posiadanie pewnych cech lub dóbr cenionych społecznie»
Elita naukowa, artystyczna, intelektualna.
Elita towarzyska stolicy.
  
Re: <little_wild_girl> Wegetarianie elitą?
PostWysłano: Czwartek, 15 Stycznia 2004, 00:43 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ulan
pcandsoft.pl vip
 
Użytkownik #256
Posty: 1291


[ Osobista Galeria ]




Moze nie w pelni sie zgadzam ale eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif
  
Re: <little_wild_girl> Wegetarianie elitą?
PostWysłano: Czwartek, 15 Stycznia 2004, 09:33 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Kowal
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #275
Posty: 527


[ Osobista Galeria ]




No zobacz, muszę sie z Tobą w całej rozciągłości zgodzić, LWG, co zresztą wynika z mojego poprzedniego posta.

Berger: bredzenie, mimo iż rzeczywiście może mieć zabarwienie pejoratywne, wydało mi się określeniem adekwatnym. Jakbym chciał "rzucać mięsem", napisałbym: "pierdoleniem bez sensu jest...".
  
Re: <Berger> Wegetarianie elitą?
PostWysłano: Czwartek, 15 Stycznia 2004, 11:21 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
szaman82
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #290
Posty: 225


[ Osobista Galeria ]




Wegetarianie elitą?Mimo,że sam nim jestem, to uważam,ze do elity ich zaliczyć nie mozna.Dla mnie elitą są np.Małysz, Hannawaldetc. wsród skoczków, dla mnie elitą są Picasso, da Vinci etc.wśród malarzy.Dla mnie elita, to ta część danej grupy, która wyróżnia się szczególnymi zdolnościami w owej dziedzicie.
Tak ja to widzę.

pozdrawiam
  
Re: <szaman82> Wegetarianie elitą?
PostWysłano: Czwartek, 15 Stycznia 2004, 12:00 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Odpowiem zbiorczo. Podtrzymuję swój pogląd. Dla mnie elita, to mniejszość, która wyróżnia się na plus. Wegetarianie są mniejszością. Nie zabijają zwierząt. Ergo IMHO są niewątpliwie elitą.
  
Re: <Berger> Wegetarianie elitą?
PostWysłano: Czwartek, 15 Stycznia 2004, 14:29 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Obserwabla
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #26
Posty: 198


[ Osobista Galeria ]




Ja też nie zabijam zwierząt, mimo, że nie jestem wegetarianką. Nie rozumiem dlaczego uważasz, że wegetarianie są mniejszością wyróżniającą się na plus. Skąd ten plus? Co z roślinami?

Moim zdaniem nie unikniesz reakcji typu "ponieważ wegetarianie są elitą, reszta jest hołotą". Jest to normalne i Twoje zastrzeżenia odnośnie tej kwestii wydają mi się bezzasadne. Myślę, że próbując w ten sposób analizować postawiony problem bardziej szukasz dowartościowania siebie, niż pognębienia innych.

Moim zdaniem wegetarianie nie są elitą. Elta to grupa, zajmuje uprzywilejowaną pozycję wśród społeczeństwa z powodu szacunku innych, urodzenia (ta cecha traci na znaczeniu), majątku, intelektu, władzy; przynależność do elity wprost mówi mi, że ktoś ma prawo zadzierać nosa i w pewnym sensie czuć się lepiej niż reszta. W mojej definicji nie mieści się wegetarianizm, trudno uznać za lepszych ludzi, którzy stosują odmienną dietę.

Bzdurne moim zdaniem jest rozważanie czy dana osoba należy do elity czy też nie. Jeżeli należy, to nikomu nie musi tego udowadniać, bo w dużej mierze przynależność do elity wyznaczają ci, którzy do niej nie należą. [/quote]
  
Re: <Obserwabla> Wegetarianie elitą?
PostWysłano: Czwartek, 15 Stycznia 2004, 15:21 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




A co miałoby być z roślinami?
Kwestia, czy się dowartościowuję, czy nie, nie ma tu znaczenia. Znaczenie ma to, że miliony zwierząt cierpią i umierają bez żadnego sensu. Wegetarianie to jedyni ludzie, którzy cokolwiek próbują w tej kwesti zrobić.
Jakimś rodzajem elity są dla mnie np. himalaiści. Sam himalaitsą nie jestem, ale pomimo to hołotą się jakoś nie czuję :P
  
Wegetarianie elitą?
Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Wegetarianizm

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
noclegi w ciechocinku
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010