Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Software -> Linux -> dyski cd (dvd i cdrw) jako urządzenia scdx ?
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
dyski cd (dvd i cdrw) jako urządzenia scdx ?
PostWysłano: Poniedziałek, 24 Listopada 2003, 17:09 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




Z kolei Ja mam inny problem nie mogę skonfigurować obu napędów jako virtalne urządzenia scsi albo nagrywarka idzie jako scd0 ... jeżeli w lilo wpisze append="... hdc=ide-scsi ..." albo dvd jak jest w/w ale na hdb ? i nie wiem jak ustawić komendę append aby było scd0 dla cdrw i scd1 dla dvd-rom`u ?

A jak wiadomo konieczne to jest do kopiowania cd np. k3b ... bez virtuala scsi nie ma szans

confused.gif
  
Re: dyski cd (dvd i cdrw) jako urządzenia scdx ?
PostWysłano: Poniedziałek, 24 Listopada 2003, 17:25 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
priv
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #473
Posty: 82


[ Osobista Galeria ]




Ty sie mi starales pomoc... ja Tobie tez bym sie postaral ale niestety nie potrafie :(:(:(:(nie potrafie nic w linuxie :D
  
Re: dyski cd (dvd i cdrw) jako urządzenia scdx ?
PostWysłano: Poniedziałek, 24 Listopada 2003, 19:12 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
adam
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #10
Posty: 197


[ Osobista Galeria ]




A sprawdzałeś oba wpisy jednoczsnie (strzelam:))?
append="... hdc=ide-scsi ..."
append="... hdd=ide-scsi ..."
Jakie masz distro? U mnie były takie szopki że wcalee z w/w pisami nie chciało działać. Okzało się ze Slackware ma ten wpis w jednym ze skrtptów startowych...
Zobacz tez jakie dowiązanie symboliczne jest utworzone do /dev/scd0 itd
  
Re: <adam> dyski cd (dvd i cdrw) jako urządzenia scdx
PostWysłano: Poniedziałek, 24 Listopada 2003, 21:34 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




próbowałem a lilo wygląda tak:

boot=/dev/hda
map=/boot/map
vga=791
default="Windows_XP"
keytable=/boot/pl.klt
prompt
nowarn
timeout=100
message=/boot/message
menu-scheme=wb:bw:wb:bw
other=/dev/hda1
label="Windows_XP"
table=/dev/hda
image=/boot/vmlinuz-2.4.22-6-eXt73-compilation
label="Linux_MDR_9.2"
root=/dev/hda6
initrd=/boot/initrd-2.4.22-6-eXt73-compilation.img
append="devfs=mount hdc=ide-scsi acpi=ht splash=silent"
vga=791
read-only

i właśnie ten wpis próbowałem robić tak:


boot=/dev/hda
map=/boot/map
vga=791
default="Windows_XP"
keytable=/boot/pl.klt
prompt
nowarn
timeout=100
message=/boot/message
menu-scheme=wb:bw:wb:bw
other=/dev/hda1
label="Windows_XP"
table=/dev/hda
image=/boot/vmlinuz-2.4.22-6-eXt73-compilation
label="Linux_MDR_9.2"
root=/dev/hda6
initrd=/boot/initrd-2.4.22-6-eXt73-compilation.img
append="devfs=mount hdc=ide-scsi acpi=ht splash=silent"
append="devfs=mount hdb=ide-scsi acpi=ht splash=silent"
vga=791
read-only


ale niestety albo działa jeden albo drugi i kupa
confused.gif
  
Re: dyski cd (dvd i cdrw) jako urządzenia scdx ?
PostWysłano: Wtorek, 25 Listopada 2003, 16:02 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




a myślisz Adam że pomogłoby:

ln -s /mnt/dvd-rom /dev/scd1

czyli moje urządzenie dvd-rom które jest montowane na fizycznym hdb ?

bo scd0 działa jako hdc czyli cdrw
  
Re: dyski cd (dvd i cdrw) jako urządzenia scdx ?
PostWysłano: Wtorek, 25 Listopada 2003, 21:26 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
adam
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #10
Posty: 197


[ Osobista Galeria ]




imho coś takiego:
ln -s /dev/dvdrom /dev/scd1
ln -s /dev/cdrom /dev/scd0

ale najpierw sprawdz w katalogu /dev do czego jest uworzone (jeśli jest) dowiązanie "cdrom" albo "dvdrom"

sh-2.05b$ ls -l /dev/ | grep cdrom
lrwxrwxrwx.....1.root.......root..........4 2003-11-01 14:33 cdrom -> scd0


dvd nie mam:( więc nie będzie listingu:)

co pokazuje polecenie "cdrecerd --scanbus" ?
  
Re: <adam> dyski cd (dvd i cdrw) jako urządzenia scdx
PostWysłano: Środa, 26 Listopada 2003, 10:36 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




Scanbus już próbowałem i pokazuje jedynie nagrywarkę nie widzi dvd-romu ... tak przypisanie do cdromu jest jak najbardziej możliwe a nawet pewne ... przynajmniej dla dvd ... przy supermount ustawiając dla dvd /mnt/cdrom i przyporządkowując to urządzenie do grupy cdrom automatem wskakuje na pulpit cdrom ... natomiast ustawiając mount na /dev/scd0/ /mnt/cdrw przy tworzeniu plikourządzenia cdrw w /mnt i włączając go do grupy cdrom włącza mi na pulpicie przy supermount "nagrywarka cd"

A co do pełnych symlinków dla cdrom ... dziś to sprawdzę wink.gif

pozdrawiam !
  
Re: dyski cd (dvd i cdrw) jako urządzenia scdx ?
PostWysłano: Czwartek, 27 Listopada 2003, 11:15 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




no i żem sprawdził ... tia symlinki są trzy wink.gif do cdrom cdrom1 i cdrom2 ... a najciekawsze ze nie ma do cdrw a teraz tak to podmontowałem /dev/scd0 /mnt/cdrw (zrobiłem plikourządzenie => właściciel root grupa cdrom) a KDE przy supermount pokazuje na pulpicie ikonę napędu (złotą) z podpisem "nagrywarka cd" ?

i dalej cholera nie wiem jak sobie poradzić z tym /dev/hdb => dvd-rom ... niby dałem symlinka do /dev/cdrom (teraz tak go podmontowałem) /dev/scd1 i co ano symlink jest i go widać a ... to i tak nie zmienia faktu ze sys go widzi dalej jako hdb ... cholera ... czemu ta komenda append nie działa dwukrotnie ? lilo się "rzuca" ze ... nastąpiło jej powtórzenie ok. linii 19 jego .conf`u ?

Ktoś wie jak ten problem rozwiązać ... Bzdury ... Adam ?
  
Re: <e X t 7 3> dyski cd (dvd i cdrw) jako urządzenia
PostWysłano: Czwartek, 27 Listopada 2003, 19:04 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




szczerze mówiąc nie bawiłem się jeszcze w to, ale poszukam coś na ten temat i postaram się pomóc.
  
Re: <Bzdury> dyski cd (dvd i cdrw) jako urządzenia
PostWysłano: Niedziela, 30 Listopada 2003, 12:15 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




dzięki Panowie problem rozwiązałem biggrin.gif
pomyślałem jeżeli cdrw montuje przez devfs ... to czemu nie chce tego zrobić z hdb jak robi z hdc ... myślałem i wymyśliłem ze jeżeli nie chce robić przez devfs=mount to się zrobi poza nim jako zwykłe dev i zrobiłem tak:

boot=/dev/hda
map=/boot/map
vga=791
default="Windows_XP"
keytable=/boot/pl.klt
prompt
nowarn
timeout=100
message=/boot/message
menu-scheme=wb:bw:wb:bw
other=/dev/hda1
label="Windows_XP"
table=/dev/hda
image=/boot/vmlinuz-2.4.22-6-eXt73-compilation
label="Linux_MDR_9.2"
root=/dev/hda6
initrd=/boot/initrd-2.4.22-6-eXt73-compilation.img
append="devfs=mount hdc=ide-scsi acpi=ht splash=silent hdb=ide-scsi"
vga=791
read-only

jedynym problemem teraz jest rozpoznawanie po 5, 6 dvd i cdrw lol.gif ale podmontowałem po jednym i jest git nagrywanie wreszcie w locie działa rewelacyjnie ... mam tylko problem z zaniżoną prędkością startowa dla nagrywarki z 52 do 40 x ale to następna sprawa do rozwiązania wink.gif

sądzę że to przez to, ze nagrywarkę i w ogóle napędy dvd/cdrw widzi jako generic ... może wiecie jak zmienić maksymalna prędkość nagrywania ?

a to celem potwierdzenia:

screen

i link potwierdzający powodzenie procesu wink.gif


---------------------------------------
EDIT
Pozwoliłem sobie ułatwić życie modemowcom. (Bzdury)

oki fakt zapomina sie że niektórzy musza korzystać z "dobrodziejstwa" TEPS`y confused.gif e X t 7 3
  
Re: <e X t 7 3> dyski cd (dvd i cdrw) jako urządzenia
PostWysłano: Niedziela, 30 Listopada 2003, 16:15 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




problem rozwiązany biggrin.gif

screen
  
Re: dyski cd (dvd i cdrw) jako urządzenia scdx ?
PostWysłano: Środa, 04 Lutego 2004, 10:08 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




ponownie poruszam tę kwestię ponieważ udało mi się w końcu usunąć 8 nieistniejących napędów wink.gif ... otóż w przeciwieństwie do tego co poprzednio twierdziłem jest to BARDZO WAŻNE ... gdyż jeżeli ma kilka/nascie wirtualnych napędów system np. przy kopiowaniu do każdego z nich stara się wysyłać dane co niestety skutkuje tym ze się nie wyrabia i korzysta z burnfree czy tez innych wynalazków ochronnych ... w wyniku tego miałem pod k3b szybkość w okolicach 19 x ... średnio ... dopiero jak zmodyfikowałem radykalnie .config jądra (postaram się go zamieścić na moim serwerze na interi będziecie mogli ściągnąć i przeanalizować go albo zastosować dla 2.4.22-26mdk ... zresztą napisze o tym w innym wątku) oraz zmodyfikowałem tak jak poniżej lilo.conf poskutkowało tym ze dvd = /dev/hdb stało się /dev/scd0 a nagrywarka /dev/hdc stała się /dev/scd1:

boot=/dev/hda
map=/boot/map
vga=791
default="Linux_MDR_9.2"
keytable=/boot/pl.klt
prompt
nowarn
timeout=100
message=/boot/message
menu-scheme=wb:bw:wb:bw
other=/dev/hda1
label="Windows_XP"
table=/dev/hda
image=/boot/vmlinuz
label="Linux_MDR_9.2"
root=/dev/hda6
initrd=/boot/initrd.img
append="devfs=mount hdc=ide-scsi hdb=ide-scsi acpi=ht splash=silent"
vga=791
read-only

aha oczywiście po modyfikacji robimy /sbin/lilo

i jeszcze jedno zmodyfikujcie sobie ten plik przed instalacja nowego jądra po /sbin/lilo restart i dopiero po skonfigurowaniu napędów i uruchomieniu systemu ... nie szkodzi ze wykryje 8 napędów ... potem j.w. make menuconfig i potem nadpisanie .configu => make dep => make bzImage => make modules => make modules_install => depmod -ae => make install (już zawsze tak robię nie zdążyło się dawno kernel pannic lol.gif ) i przy stracie system bedzie pytał czy usunąć nie potrzebne napędy (mowa o mechanizmie w Mandrake) ... potem już tylko zmiany w fstab i ready do wypalania biggrin.gif

teraz powiem tylko że w jądrze usunąłem wszystkie sterowniki do Paraller port IDE device support oraz Paraller port ATAPI CDROMs w zasadzie do wszystkich urządzeń dyskowych na równoległy a atapi cdrom jako moduły i włączyłem symulacje scsi ...to wszystko poskutkowało ... aha dałem maksymalną ilość 2 dyków scsi


Ostatnio zmieniony przez e X t 7 3 dnia Sobota, 07 Lutego 2004, 15:00, w całości zmieniany 1 raz
  
Re: dyski cd (dvd i cdrw) jako urządzenia scdx ?
PostWysłano: Środa, 04 Lutego 2004, 10:39 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




aha oczywiście sprawdziłem dziś wczesnym rankiem jak copy robi wink.gif i pełne zadowolenie ... specjalnie ograniczyłem prędkość do 40 x aby wykluczyć błąd nośnika lub napędów i ... średnia 35 x co jest już wartością realna ... nie wierzcie jak wam Nero pod windą pokazuje 40 x bo faktycznie jest to prędkość ... maksymalna ;) i oczywiście ani razu nie było w użyciu burnfree cool.gif

od teraz już definitywnie rozstałem się z wszelkimi wynalazkami typu Nero Clone CD czy Alcohol (oczywiście tylko jako program ) ... zreszta winda juz tylko wegetuje na dyku lol.gif ... i cieszę się z używania najnowszego K3B 0.11.0 ... jest rewelacyjny ... wczoraj wypaliłem overburningiem na płycie verbatim 700 ... 743 MB !!!! przy prędkości wypalania 48 x wink.gif
  
dyski cd (dvd i cdrw) jako urządzenia scdx ?
Forum dyskusyjne -> Software -> Linux

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010