Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Software -> Linux -> Dyskietka, napędy CD - montowanie
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Dyskietka, napędy CD - montowanie
PostWysłano: Środa, 10 Marca 2004, 23:03 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
indeger
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #646
Posty: 95


[ Osobista Galeria ]




Mam problem na Mandrake'u 9.2 z czytaniem plyt CD i dyskietek. W sumie problem stary jak swiat wsrod wyjadaczy, temat czesto poruszany na forach itp. Ja mimo wszystko odpowiedzi na moj problem nie znalazlem.

Montuje cd rom poleceniem:
mount /mnt/cdrom

a otrzymuje komunikat:
mount: fs type supermount not supported by kernel

Dalej katalog z cd-romem pusty. Nie wspomne tez o czytaniu dyskietek. O co chodzi.
  
Re: <indeger> Dyskietka, napędy CD - montowanie
PostWysłano: Czwartek, 11 Marca 2004, 01:01 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




mount: fs type supermount not supported by kernel

jeżeli nie mieszałeś nic w fstab to rzeczywiście coś dziwnego. Ale zakładam że mieszałeś, dlatego Ci nie działa jak trzeba. supermount to sposób w jaki ma montować, a nie file system, dlatego nie ma prawa Ci montować, a nie wierzę, żebyś nie miał wkompilowanego automounta4 w jądro. W kilku wątkach na tym forum jest opisany fstab. Poszukaj, a będzie dane Ci znaleźć.
  
Re: <Bzdury> Dyskietka, napędy CD - montowanie
PostWysłano: Czwartek, 11 Marca 2004, 21:20 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
indeger
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #646
Posty: 95


[ Osobista Galeria ]




Kurcze nic chyba nie grzebalem w tych plikach, przeciez dopiero instalnelem mandrake. Nie znam sie na linuksie ale nie przypominam sobie abym cos mieszal :] szukalem na tym forum fstab ale oprocz postow priva niczego konkretnego nie znalazlem.
  
Re: <indeger> Dyskietka, napędy CD - montowanie
PostWysłano: Piątek, 12 Marca 2004, 00:16 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




szukajcie a znajdziecie. Tak mniej więcej powinien wyglądać fstab (ale nie dokładnie tak samo, bo to zależy od ilości montowanych partycji itd.). Post niżej ext napisał co trzeba zrobić, żeby montowało się automatycznie.

http://f.heh.pl/viewtopic.php?p=15969&highlight=%2Afstab%2A#15969
  
Re: Dyskietka, napędy CD - montowanie
PostWysłano: Sobota, 13 Marca 2004, 15:49 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
indeger
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #646
Posty: 95


[ Osobista Galeria ]




Mam pewne utrudnienie, gdyż nie mam jak wkleić ci tu na forum zawartość tego pliku - nie działa mi ani stacja dysków, ani napędy, ani internet na Linuksie. A z poziomu windowsa chyba nie ma możliwości sprawdzić tego pliku ... ? Ale na oko widzę już, że mój plik troche inaczeh wygląda - ustawione jest supermount przy /dev/cdrom i /dev/cdrom1 ...
  
Re: Dyskietka, napędy CD - montowanie
PostWysłano: Niedziela, 14 Marca 2004, 10:40 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
indeger
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #646
Posty: 95


[ Osobista Galeria ]




Nom i licze na pomoc jak skopiowac zawartosc tamtego pliku tu na forum:)
  
Re: Dyskietka, napędy CD - montowanie
PostWysłano: Niedziela, 14 Marca 2004, 11:18 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




u mnie fstab wygląda tak jak podałem poniżej ... używam systemu plików raiserfs ... nie wiem jakiego Ty używasz ... poza tym na dysku windy c: mam ntfs ... przeanalizuj to co tam mam napisane ... nie wszystko musiałoby być ale jest oki wiec skopiuj ... zmień tylko system plików na taki jaki wybrałeś przy instalacji oraz nazwy napędów ... aha ponad to używam wirtualnych napędów scdx a nie hdx dla dvd o cdrw ... wiec możesz to tam zmienić na np. (nie wiem jak masz) hdb i hdc


/dev/hda7 / reiserfs notail 1 1
none /dev/pts devpts mode=0620 0 0
none /mnt/dvd supermount dev=/dev/scd0,fs=udf:iso9660,ro,--,iocharset=iso8859-2 0 0
none /mnt/cdrw supermount dev=/dev/scd1,fs=udf:iso9660,ro,--,iocharset=iso8859-2 0 0
none /mnt/floppy supermount dev=/dev/fd0,fs=ext2:vfat,--,iocharset=iso8859-2,codepage=852,sync,uma sk=0 0 0
/dev/hda1 /mnt/win_c ntfs iocharset=iso8859-2,ro,umask=0 0 0
/dev/hda5 /mnt/win_d vfat iocharset=iso8859-2,codepage=852,umask=0 0 0
none /proc proc defaults 0 0
/dev/hda6 swap swap defaults 0 0
  
Re: Dyskietka, napędy CD - montowanie
PostWysłano: Środa, 17 Marca 2004, 19:03 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
indeger
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #646
Posty: 95


[ Osobista Galeria ]




Gdzie moge sprawdzic z jakiego systemu plików korzystam? Poprostu podczas instalacji Mandarynki nie przypominam sobie aby system pytal mnie o wybor, zreszta wybieralem raczej defaultowe ustawienia. A na oko nie rozrozniam ktory to ktory... :)
  
Re: Dyskietka, napędy CD - montowanie
PostWysłano: Środa, 17 Marca 2004, 20:25 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
indeger
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #646
Posty: 95


[ Osobista Galeria ]




Okej wiem już, mam EXT3. Czyli mam wkleić do pliku:

/dev/hda7 / EXT3 notail 1 1
none /dev/pts devpts mode=0620 0 0
none /mnt/dvd supermount dev=/dev/scd0,fs=udf:iso9660,ro,--,iocharset=iso8859-2 0 0
none /mnt/cdrw supermount dev=/dev/scd1,fs=udf:iso9660,ro,--,iocharset=iso8859-2 0 0
none /mnt/floppy supermount dev=/dev/fd0,fs=ext2:vfat,--,iocharset=iso8859-2,codepage=852,sync,uma sk=0 0 0
/dev/hda1 /mnt/win_c ntfs iocharset=iso8859-2,ro,umask=0 0 0
/dev/hda5 /mnt/win_d vfat iocharset=iso8859-2,codepage=852,umask=0 0 0
none /proc proc defaults 0 0
/dev/hda6 swap swap defaults 0 0

?

Poza tym ani na dysku c ani dysku d windy nie mam ntfs...
  
Re: <indeger> Dyskietka, napędy CD - montowanie
PostWysłano: Czwartek, 18 Marca 2004, 00:10 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




NEVER!!!


wystarczy jak wkleisz (tzn zamienisz)
/mnt/floppy supermount dev=/dev/fd0,iocharset=iso8859-2,codepage=852,sync,umask=0 0 0
/mnt/cdrom supermount dev=/dev/hdx,fs=udf:iso9660,ro,iocharset=iso8859-2 0 0

oczywiście /mnt/floppy oraz /mnt/cdrom to ścieżka dostępu do zmontowania napędu, ale /dev/fd0 <- flop, /dev/hdx <-napęd CD

jednak jeżeli nie będzie Ci działał supermount, to zamień na:
/dev/fd0 /media/floppy auto noauto,user 0 0
/dev/hdx /media/cdrom auto ro,noauto,user,exec 0 0

i pozostaje montowanie ręczne (mount /media/cdrom i mount /media/floppy)

polecam poczytać "man fstab" oraz "man mount"

EDIT: jeszcze jedno. Nie edytuj pod windowsem fstab-a czasem (inny znak końca linii). Jeżeli jednak będziesz chciał pod windowsem to robić, to używając vi musisz plik poprawić, inaczej będziesz miał trochę błędów, albo nawet "could not mount /" co jest niefajne ;)
  
Re: Dyskietka, napędy CD - montowanie
PostWysłano: Czwartek, 18 Marca 2004, 17:18 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
indeger
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #646
Posty: 95


[ Osobista Galeria ]




Wyedytowałem ten plik najpierw tym pierwszym sposobem, który umożliwia wprowadzenie funkcji supermount. Niestety w chwili kiedy włożyłem płytę do czytnika nic się nie zmieniło - w dalszym ciągu 0 plików. Jeśli dobrze się orięntuje, to w chwili włożenia płyty do napędu, supermount powinno automatycznie zamontować cdrom. No nic, postanowiłem użyć drugiego sposobu - ręcznego montowania. Zrobiłem tak jak kazałeś i po wpisaniu polecenia mount /media/cdromn i mount /media/floopy otrzymałem wesoły komunikat:

[mntent]: line 4 in /etc/fstab is bad
[mntent]: line 5 in /etc/fstab is bad
mount: can't find /media/cdrom in /etc/fstab or /etc mtab

Zaczyna mnie powoli już ten linuks wkurzać, a ktoś tu mówił o cierpliwości...
  
Re: Dyskietka, napędy CD - montowanie
PostWysłano: Niedziela, 21 Marca 2004, 19:07 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
indeger
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #646
Posty: 95


[ Osobista Galeria ]




To, że mnie wkurza nie oznacza wcale że nie chce poznać odpowiedzi biggrin.gif Nawet nie wiecie jak bardzo chcialbym juz przeniesc sie na linuksa i miec z glowy problemy zwiazane z "poczatkiem"
  
Re: Dyskietka, napędy CD - montowanie
PostWysłano: Sobota, 27 Marca 2004, 11:18 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
indeger
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #646
Posty: 95


[ Osobista Galeria ]




Gadam sam ze soba biggrin.gif

Moze skoro to ewidentna wina pliku to odinstaluje Linuxa i zainstaluje go jeszcze raz ? Dla mnie to zadna strata ( nic praktycznie w Linuksie jeszcze nie osiagnalem ) i przynajmniej nie bede tracil czasu na siedzenie na d.... tylko wreszcie cos zrobie. Czy jak od nowa instalne Mandrake to wtedy supermount powinno od razu dzialac czy bedzie trzeba montowac?

Supermount dziala tak, ze sam wykrywa cdromy i montuje tak?
  
Dyskietka, napędy CD - montowanie
Forum dyskusyjne -> Software -> Linux

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010