Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Software -> Linux -> Kompilacja Kernela z rodziny 2.4.xx
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Kompilacja Kernela z rodziny 2.4.xx
PostWysłano: Środa, 07 Kwietnia 2004, 09:58 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




dla Tych Którzy o to mnie proszą już od jakiegoś czasu ... poniższy link powinien być przydatny ... zamieściłem to na moim koncie ale niestety Autora nie pamiętam ... proszę go zatem o wybaczenie wink.gif

Kernel 2.4.xx how-to


Ostatnio zmieniony przez e X t 7 3 dnia Środa, 07 Kwietnia 2004, 13:40, w całości zmieniany 1 raz
  
Re: <e X t 7 3> Kompilacja Kernela z rodziny 2.4.xx
PostWysłano: Środa, 07 Kwietnia 2004, 13:22 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




miałem zamiar pisać takie how-to, ale niestety ostatnio mam tak mało czasu, że się nie da (zresztą widać po tym, że niezbyt często się pojawiam) :(
  
Re: <Bzdury> Kompilacja Kernela z rodziny 2.4.xx
PostWysłano: Środa, 07 Kwietnia 2004, 13:36 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




właśnie widzę ze czegoś takiego brakuje ... szczególnie jeżeli chodzi o 2.6.x ... jest z tym nie mały problem ... mi pozostała jeszcze nie rozwiązana sprawa z supermountem pod 2.6.4 ... chodzi mi o jądro od MDK wersja 2.6.4-3mdk ... może kolejne maja to lepiej spatchowane ... zobaczymy wink.gif
  
Re: Kompilacja Kernela z rodziny 2.4.xx
PostWysłano: Czwartek, 08 Kwietnia 2004, 19:34 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
priv
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #473
Posty: 82


[ Osobista Galeria ]




To jak juz cos jest to teraz pytania :)
Chodzi mi o to, zeja nie mam czegos takiego jak usr/src/linux
ani tego drugiego w folderze src mam tylko rpm czy cos takiego a w srodku nie ma nic co by sie nazywalo linux. czyli gdzie to jest!@!?

teraz nastepne pytanie a jak mam gdzie na poczcie cala gotowa kompilacje co mam z nia zrobic, oczywiscie kilka rzeczy tam zmienic mam, ale wytlumaczcie mi jak mam to w ogole z poczty wziasc co zrobic itp. pamietajcie, ze jestem lama i sie nie znam na linuxie, wiec chyba sami wiecie jaka ma byc odpowiedz....
  
Re: Kompilacja Kernela z rodziny 2.4.xx
PostWysłano: Czwartek, 08 Kwietnia 2004, 22:27 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
priv
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #473
Posty: 82


[ Osobista Galeria ]




skad moge sciagnac kernel-source 2.4.22-28mdk
szukam i szukam i sie nie doszukam :P

nie chodzi mi o zadne z kernel.org
tylko pelna wersja jakes 170 mb :)) prosze o szybko odpowiedz bo sie chce zabrac do pierwszej kompilacji!! :DD:
  
Re: <priv> Kompilacja Kernela z rodziny 2.4.xx
PostWysłano: Piątek, 09 Kwietnia 2004, 08:45 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




link1

link2

link3

link4

link5
  
Re: Kompilacja Kernela z rodziny 2.4.xx
PostWysłano: Piątek, 09 Kwietnia 2004, 11:23 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
priv
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #473
Posty: 82


[ Osobista Galeria ]




no nie zuplenie to jest 170 mb, ale ok.

Zabieram sie do sciagania...
  
Re: Kompilacja Kernela z rodziny 2.4.xx
PostWysłano: Sobota, 17 Kwietnia 2004, 19:59 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
priv
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #473
Posty: 82


[ Osobista Galeria ]




Skopiujmy nasz nowy plik jądra do katalogu /boot , nadając mu nazwę nowe-jadro. - nie rozumiem jaki nowy plik zaden mi sie nie pojawil powiedzcie gdzie jest i jak sie nazywa, prosze !!:))
  
Re: <priv> Kompilacja Kernela z rodziny 2.4.xx
PostWysłano: Niedziela, 18 Kwietnia 2004, 01:18 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




/tam_gdzie_masz_rozpakowane_źródła/arch/i386/boot/bzImage <--- to ten plik

EDIT: Brakowało boot redface.gif


Ostatnio zmieniony przez Bzdury dnia Wtorek, 20 Kwietnia 2004, 15:26, w całości zmieniany 1 raz
  
Re: Kompilacja Kernela z rodziny 2.4.xx
PostWysłano: Wtorek, 20 Kwietnia 2004, 11:58 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
priv
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #473
Posty: 82


[ Osobista Galeria ]




Dobra, to juz dziala i kiedy laduje nowe jadro wyskakuje przykra wiadomosc "kernel panic unable mount root fs" - nie wiem czy dokladnie takie cos wyskakuje ale mniej wiecej... Co mam zrobic ?
  
Re: <priv> Kompilacja Kernela z rodziny 2.4.xx
PostWysłano: Wtorek, 20 Kwietnia 2004, 15:31 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




albo źle wybrałeś boot=/dev/hdxx w lilo.conf, albo nie masz wkompilowanej obsługi używanego systemu plików (jeżeli to MDK to ext3 jest standardowym systemem plików przy instalacji). Jądra 2.4.xx wymagają włączenia:
File systems ---> <*> Ext3 journalling file system support
wtedy, gry partycja / jest ext3 lub <M>, jeżeli / posiada inny system plików (wtedy można robić modprobe i montować partycje ext3)
  
Re: Kompilacja Kernela z rodziny 2.4.xx
PostWysłano: Wtorek, 20 Kwietnia 2004, 19:08 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
priv
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #473
Posty: 82


[ Osobista Galeria ]




Tak chodzi o MDK i o system plikow ext3. /dev/.............. jestem pewien ,ze wybralem dobre :)
  
Re: <e X t 7 3> Kompilacja Kernela z rodziny 2.4.xx
PostWysłano: Czwartek, 22 Lipca 2004, 20:40 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Bzdury
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #18
Posty: 1030


[ Osobista Galeria ]




a to jeszcze sobie coś tu nabazgram, bo jak już jest topic o tym i o optymalizacji, to czemu by tego nie połączyć?? ;)

Otóż sprawa ma się tak:
Już wiele osób widziałem, które każdy Makefile w drzewie źródła jądra wklepywało -O3 itd. Jest jednak bardzo dobry sposób, aby sobie to zdecydowanie uprościć, i mieć jak największą wydajność.
Ta tajemnicza konfiguracja odbywa się w pliku ../zrodełka/arch/architekturka/Makefile

Czym ten plik różni się od innych Makefile?
Odpowiedź jest prosta - jest w zasadzie najważniejszym Makefile w całym źródle.

Oto wycinek Makefile architektury i386 (to co jest po "<<<<<" to mój komentarz):

Kod:
----------------cut-----------------

LD=$(CROSS_COMPILE)ld -m elf_i386
OBJCOPY=$(CROSS_COMPILE)objcopy -O binary -R .note -R .comment -S
LDFLAGS=-e stext                 #<<<<<  to nas interesuje
LINKFLAGS =-T $(TOPDIR)/arch/i386/vmlinux.lds $(LDFLAGS)

CFLAGS += -Os -pipe            #<<<<<  to nas interesuje

check_gcc = $(shell if $(CC) $(1) -S -o /dev/null -xc /dev/null > /dev/null 2>&1; then echo "$(1)"; else echo "$(2)"; fi)

# prevent gcc from keeping the stack 16 byte aligned
CFLAGS += $(call check_gcc,-mpreferred-stack-boundary=2,)

         #<<<<< któryś z procesorków również nas interesuje ;)
ifdef CONFIG_M386
CFLAGS += -march=i386
endif

ifdef CONFIG_M486
CFLAGS += -march=i486
endif

ifdef CONFIG_M586
CFLAGS += -march=i586
endif

ifdef CONFIG_M586TSC
CFLAGS += -march=i586
endif

ifdef CONFIG_M586MMX
CFLAGS += -march=i586
endif

ifdef CONFIG_M686
CFLAGS += -march=i686
endif

ifdef CONFIG_MPENTIUMIII
CFLAGS += -march=pentium3 -mcpu=pentium3
endif

ifdef CONFIG_MPENTIUM4
CFLAGS += -march=i686
endif

ifdef CONFIG_MK6
CFLAGS += $(call check_gcc,-march=k6,-march=i586)
endif

ifdef CONFIG_MK7
CFLAGS += $(call check_gcc,-march=athlon,-march=i686 -malign-functions=4)
endif

ifdef CONFIG_MCRUSOE
CFLAGS += -march=i686
CFLAGS += $(call check_gcc,-falign-functions=0 -falign-jumps=0 -falign-loops=0,-malign-functions=0 -malign-jumps=0 -malign-loo
endif

ifdef CONFIG_MWINCHIPC6
CFLAGS += -march=i586
endif

ifdef CONFIG_MWINCHIP2
CFLAGS += -march=i586
endif

ifdef CONFIG_MWINCHIP3D
CFLAGS += -march=i586
endif

ifdef CONFIG_MCYRIXIII
CFLAGS += $(call check_gcc,-march=c3,-march=i486)
CFLAGS += $(call check_gcc,-falign-functions=0 -falign-jumps=0 -falign-loops=0,-malign-functions=0 -malign-jumps=0 -malign-loo
endif

ifdef CONFIG_MVIAC3_2
CFLAGS += $(call check_gcc,-march=c3-2,-march=i686)
endif

----------------cut-----------------


Cały pic polega na tym, iż te wartości doklepywane są przy kompilacji na sam koniec, zatem to co wpiszemy jest ważniejsze, niż to samo wpisane wcześniej. Myślę, że po przeczytaniu tego i wątku o optymalizacji wszyscy będą wiedzieć o co chodzi ;)

Mój wynikowy bzImage po kompilacji wieeelu rzeczy w jądro zajmuje równo 1MB
  
Kompilacja Kernela z rodziny 2.4.xx
Forum dyskusyjne -> Software -> Linux

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010