Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Software -> Linux -> 10 powodow dla ktorych wywalam jutro Gentoo
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
10 powodow dla ktorych wywalam jutro Gentoo
PostWysłano: Wtorek, 23 Marca 2004, 04:00 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
bbkr
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #22
Posty: 103


[ Osobista Galeria ]




juz kilka tygodni testuje to distro i poczatkowy moj zachwyt zmalal do zera.

1. speeed. to byla zaleta gentoo. do czasu az sie nie zmulil jak stara dobra winda. zaraz po postawieniu systemu daje sie odczuc szybkosc, jednak wraz z instalowaniem kolejnych programow (kompilowalem wszystko i tak na osobnej partycji!!) system sie zamula.

2. niestabilnosc. nie zdarzyl mi sie wprawdzie ani razu crash, ale przez 2 tygodnie uzywania znalazlem z 30 wkurwiajacych bledow. np. nagle bez jakiegokolwiek powodu przestal widziec mysz. problemy sa przy wychodzeniu z KDE 3.2.0, w mplayerze przestalo z dnia na dzien dzialac menu kontekstowe, przytrafil mi sie tez znany problem kilkuminutowych przestoi przy otwieraniu czegokolwiek wykorzystujacego QT. pod slackiem nie bylo mowy o takich anomaliach.

3. brak mozliwosci budowania wlasnych paczek. testowalem duzo programow, ktore nie byly w portage tree i momentalnie zrobil mi sie bajzel od instalacji "na zywca".

4. runlevels to zupelna pomylka. do dzis nie moge dojsc do ladu z tym wszystkim. mam mnostwo rzeczy, ktore musza byc uruchamiane we wlasciwej kolejnosci. tylko ze w gentoo jest 1 runlevel w ktorym mozna takie cos zrobic. na przyklad u mnie sterownik drukarki ptal-init musi wystartowac przed cups, z czym sie meczylem tydzien i do dzis musze recznie restarto...ehh...nie chce mi sie nawet pisac o tym.

5. moduly i aliasy. gentoo ma to wszystko zrobione niesamowicie dziwnie. kilka razy np. musialem resetowac system, bo nagle nie wiadomo czemu bttv zaladowal sie przed modulami i2c, przez co nie mialem ani tv ani sterowania pilotem (dzialo sie to calkiem losowo!!). zauwazylem tez, ze czasami modul ladujac sie calkowicie olewa alias.

6. portage tree jednak nie jest tak aktualne jak myslalem. niektore programy sa uaktualniane natychmiast po wyjsciu nowej wersji, na niektore trzeba czekac kilka dni (np. KDE), ale znalazlem tez programy nie uaktualniane od kilku miesiecy. a jak nie ma mozliwosci budowania paczek, to jest sie skazanym na instalacje na zywca.

7. duzy portage tree. kilkanascie tysiecy plikow o lacznym rozmiarze okolo 300MB. nie obrazil bym sie, jakby to bylo w innej postaci.

8. brak gui do portage - sam portage jest super, ale mozna kurwicy dostac chcac zrobic np. szybko upgrade 3 pakietow z KDE bez zaleznosci i z usunieciem zrodel. klepanie z linii komend w takich przypadkach jest niewygodne.

9. czesc pakietow jest modyfikowana pod gentoo (np. mplayer) co nie zawsze jest dobre.

10. za mala kontrola nad kompilacja. flaga USE nie zalatwia wszystkich problemow. przekazanie jakiegokolwiek parametru do configure to droga przez meke.

wlasnie sciaga sie slackware-current i jutro zastapi gentoo. nie przekreslam calkowicie gentoo, ale uwazam, ze ta dystrubucja jeszcze potrzebuje paru lat aby nabrac profesjonalizmu.
  
Re: 10 powodow dla ktorych wywalam jutro Gentoo
PostWysłano: Wtorek, 23 Marca 2004, 09:40 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
e X t 7 3
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #67
Posty: 854


[ Osobista Galeria ]




hmm powiem Ci ze używam non stop Mandrake ... teraz 9.2 dość mocno już zmodyfikowanego (mam już 10 Community [na 4 CD] i instalacja będzie już za momencik) i jest bardzo stabilny ... właśnie udało mi się zrobić L12 mod`a i vdd mod`a i kręcę Athlona 1700 XP na .... 2513 MHZ !!!!!! na chłodzeniu powietrznym !!!!! przy napięciu 1.95 V i pod Linem jest hiper stabilnie cool.gif
  
Re: <bbkr> 10 powodow dla ktorych wywalam jutro Gentoo
PostWysłano: Środa, 09 Czerwca 2004, 20:53 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
zosia
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #1068
Posty: 1


[ Osobista Galeria ]




Witam
tak sobie czytalem te 10 powodow ale szczerze mowiac nie widze w nich winy ze strony gentoo a raczej Twojej niewiedzy...
1. speed <--- czy to ze zawalony i zamulony system jest wolny to wina dystrybucji gentoo? nie, to jest normalne w kazdym systemie jaki znam
2. niestabilnosc? hm... uzywam ponad pol roku i nie zauwazylem ze jest bardziej niestabilny niz jaka kolwiek inna dystrybucja. co w nim moze byc niestabilne?? moze zle jajko zrobiles? to nie wina gentoo, kde sie wiesza? psuje sie mplayer? u mnie nie... a jak nawet, to tez nie jest wina gentoo tylko kde i mplayera, system sie nie wiesza tylko aplikacje wieszaja system
3. brak mozliwosci budowania wlasnych paczek? nie bardzo to rozumiem o co Ci chodzi... nie umiesz zrobic ebulida? cala idea gentoo polega na tym ze sie buduje system ze zrodel. a jak sie bardzo uprzesz to przeciez mozesz emerge rpm i reszte builderow, no problem. a to ze dupczy sie spojnosc systemu jak nie instalujesz emergiem to tez nic dziwnego, w pld tez tak bylo, i w mandrake sie wali jak nie instalujesz drakconfem... distro ma narzedzie po to zeby z niego kozystac a nie po to zeby bylo... zrozumial bym: nie lubie czekac az mi sie skompiluje program, nie lubie instalowac z netu bo to dlugo trwa czy cos w tym stylu, ale...
4. runlevele w gentoo to najpiekniejsza i najbardziej przejzysta rzecz jaka mozna znalezc w jakiej kolwiek distro. z tego co mi wiadomo to sa 3 a nie 1, nie ma problemu zeby doprodukowac, to jest moment ... "z czym sie meczylem tydzien i do dzis musze recznie restarto..." <--- to nie wada gentoo tylko braki w wiedzy
5. "dziwnie" czy "inaczej" to znaczy zle? z modulami tez nie mam problemow szczerze mowiac...
6. tu sie zgodze, czasami jest ciezko z najnowszymi ebulidami... ale chyba nie tragicznie:] 1 czy 10 programow zainstalowanych nie emergiem nie rozwali systemu:] ale i tu jest wyjscie, www.gentoo.org <--- tam sa informacje jak samemu zrobic ebulida. moze to nie jest latwe, ale kto powiedzial ze ma byc? jak za trudne to jest mandrake... nie uwazam tego za wade gentoo
7. faktycznie gentoo lubi miec duzo miejsca... ale nie jest tak jak napisales. portages tree ma ok 90 megsow, a reszta to distfiles, tam gentoo trzyma sciagniete zrodla, mozesz to usunac. "nie obrazil bym sie, jakby to bylo w innej postaci" no nie wiem co powiedziec... system portsow to rozwiazanie z *BSD, a czy jest dobre czy zle to zalezy jak kto lubi :]
8. jezoooo... dziwny sposob myslenia, wywalic gentoo bo nie chce mi sie klepac z palca... no moze i mogl by byc gui, ale ...
9."czesc pakietow jest modyfikowana pod gentoo (np. mplayer) co nie zawsze jest dobre" nie rozumiem kompletnie tego stwierdzenia i to wcale nie dlatego ze mam za niskie IQ czy problemy z kojazeniem:] podaj powody jakies konkretne i te "niktore przypadki", przytoczyles przyklad mplayera, (zreszta juz drugi raz sie go czepiles) co z nim nie tak??
10. zamala kontrola nad kompilacja??? to juz jest poprostu zabawne, a czy slyszales o jakis innych flagach niz use? czy tylko przejzales w publikacjach na gentoo.pl sposob instalacji i tipsy i triki? a kiedy Ty chcesz miec wieksza kontrole nad pakietami jak nie przy kompilacji ze zrodel??daj jakis inny sposob dajacy wieksza kontole!

z ostatnim stwierdzeniem sie zgadzam, ale tylko czesciowo, napewno bedzie jeszcze lepszy za pare lat! a ocenianie profesjonalizmu dystrybucji przez kogos komu mplayer nie chce dzialac to z calym szacunkiem jest smieszne...

Pozdrawiam - zosia zosinska
  
Re: 10 powodow dla ktorych wywalam jutro Gentoo
PostWysłano: Sobota, 19 Czerwca 2004, 03:05 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
``:: PeaceAsh ::``
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #1116
Posty: 21


[ Osobista Galeria ]




Dzieki bbkr.
Wlasnie zastanawialem sie czy oplaca sie go instalowac a nie chcialem ryzykowac bo calkiem dobrze dziala mi sie na Slaku.
  
10 powodow dla ktorych wywalam jutro Gentoo
Forum dyskusyjne -> Software -> Linux

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Dobry stomatolog SzczecinKatalog4u to moderowany Katalog SEO stron internetowychzobacz darmowe forum za darmopokoje w ciechocinku
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010