Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Obraz i dźwięk -> Muzyka -> Zmarł Czesław Niemen
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Zmarł Czesław Niemen
PostWysłano: Niedziela, 18 Stycznia 2004, 01:21 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ulan
pcandsoft.pl vip
 
Użytkownik #256
Posty: 1291


[ Osobista Galeria ]




Zakonczyl sie pewien etap polskiej muzyki sad.gif

onet.pl :

Wieczorem w Warszawie zmarł w wieku 65 lat Czesław Niemen.

Czesław Niemen to legenda polskiej piosenki, wokalista, instrumentalista i kompozytor. Artysta bijący wszelkie rekordy popularności, był obecny na polskiej scenie muzycznej od ponad 30 lat. Autor przebojów: "Dziwny jest ten świat", "Czy mnie jeszcze pamiętasz", "Pod papugami". Komponował też muzykę teatralną i filmową, między innymi do filmu "Wesele" Andrzeja Wajdy. W swoich utworach wykorzystywał teksty poetów romantycznych: Cypriana Kamila Norwida, Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Do 1967 roku był członkiem Niebiesko - Czarnych, później kierował własnymi zespołami: Akwarele, Niemen - Enigamtic oraz Grupa Niemen. Występował też jako solista.

Począwszy od festiwalu w Opolu w 1967 roku Niemen był idolem młodzieżowej publiczności. Przez 17 lat, od 1964 do 1980 roku, był uznawany za najpopularniejszego i najlepszego wokalistę w kraju w ankietach pism muzycznych "Jazz" i "Non Stop". W 1999 roku został wybrany wykonawcą wszechczasów w plebiscycie "Polityki". Radiowa Trójka uhonorowała go "Supermateuszem", nagrodą imienia Mateusza Święcickiego za zasługi dla kultury. W 1974 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Dostał też nagrodę I stopnia Prezesa Rady Ministrów za twórcze osiągnięcia w dziedzinie kompozycji i interpretacji.

Przełomowym momentem w karierze Niemena był występ z Akwarelami na V festiwalu w Opolu. Za wykonanie piosenki "Dziwny jest ten świat" zdobył nagrodę specjalną Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji.

W 1963 roku jego pierwsza kompozycja "Wiem, że nie wrócisz" odniosła wielki sukces podczas koncertów w paryskiej Olimpii. Kolejnym sukcesem stał się utwór "Czy mnie jeszcze pamiętasz", który w grudniu 1964 roku z własnym tekstem nagrała Marlena Dietrich.

Do końca lat osiemdziesiątych Niemen brał udział w wielu imprezach muzycznych i festiwalach beatowych, rockowych i jazzowych w Polsce i na świecie. Koncertował i odnosił sukcesy między innymi we Francji, Włoszech, NRD, RFN, Indiach i Stanach Zjednoczonych. W późniejszym okresie artysta rzadko występował, rzadko też nagrywał. Skoncentrował się na pracy we własnym studiu muzycznym. Odszedł od muzyki rockowej w kierunku eksperymentów z wykorzystaniem instrumentów elektronicznych i syntezatorów.

Urodził się 16 lutego 1939 roku w Wasiliszkach Starych koło Nowogródka jako Czesław Wydrzycki.
  
Re: <ulan> Zmarł Czesław Niemen
PostWysłano: Niedziela, 18 Stycznia 2004, 01:28 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
szaman82
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #290
Posty: 225


[ Osobista Galeria ]




sad.gif

Nie wiedziałem o chorobie Czesława Niemena.Dopiero kilka dni temu przeczytałem o niej na d.plu.Nie sądziłem,ze w takim wieku odejdzie.
Wielka strata dla polskiej muzyki....a ``Dziwny jest ten świat`` jest moją z najulubienszych piosenek, podczas których dreszcze mnie przechodzą.

Pozdrawiam
  
Re: <szaman82> Zmarł Czesław Niemen
PostWysłano: Niedziela, 18 Stycznia 2004, 01:30 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ulan
pcandsoft.pl vip
 
Użytkownik #256
Posty: 1291


[ Osobista Galeria ]




A "Pod papugami" to jeden z moich ulubionych knajpianych kawalkow sad.gif
  
Re: Zmarł Czesław Niemen
PostWysłano: Niedziela, 18 Stycznia 2004, 02:30 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Mi
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #29
Posty: 251


[ Osobista Galeria ]




R.I.P
[']
  
Re: Zmarł Czesław Niemen
PostWysłano: Niedziela, 18 Stycznia 2004, 02:43 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
gROszeCK1
Stały uczestnik vip
Stały uczestnik
 
Użytkownik #297
Posty: 1047


[ Osobista Galeria ]




Dzieki 'Bema Pamieci Zalobnemu Rapsodowi' zainteresowalem sie poezja.
Niech Pan spi dobrze.
  
Re: <ulan> Zmarł Czesław Niemen
PostWysłano: Niedziela, 18 Stycznia 2004, 11:11 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
szaman82
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #290
Posty: 225


[ Osobista Galeria ]




Sniło mi się dziś,że poinformowałem swoją całą rodzinkę o smierci Cz.Niemena i pamiętam,że wówczas było mi bardzo smutno.

Pozdrawiam
  
Re: <szaman82> Zmarł Czesław Niemen
PostWysłano: Niedziela, 18 Stycznia 2004, 15:17 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Malena
Stały uczestnik vip
Stały uczestnik
 
Użytkownik #324
Posty: 1051


[ Osobista Galeria ]




Dziwne uczucie kiedy odchodzą artyści... Niby nikt z naszych bliskich, a jednak smutno jakoś.
  
Re: <Malena> Zmarł Czesław Niemen
PostWysłano: Niedziela, 18 Stycznia 2004, 15:58 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ulan
pcandsoft.pl vip
 
Użytkownik #256
Posty: 1291


[ Osobista Galeria ]




Zamyka sie pewien rozdzial ksiazki pt "Zycie"
  
Re: <ulan> Zmarł Czesław Niemen
PostWysłano: Niedziela, 18 Stycznia 2004, 18:45 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




O tym, że Czesław Niemen jest chory na raka usłyszałem dopiero ze trzy dni temu. Pomyślałem, że Jacek Kaczmarski tak długo walczy z chorobą i zwycięża, że Niemenowi też się może uda. A tu w nocy z soboty na niedzielę usłyszałem, że umarł. Dziwny jest ten świat. Raz tylko byłem na jego koncercie, w Jarocinie w 1987 lub 88 r. Nagle pod sceną zaroiło się od trzydziestokilkulatków i poczułem się dziwnie. Potem młodzi fani Turbo próbowali wykrzyczeć mistrza ze sceny - czekali na swoich idoli. Niemen potraktował ich z życzliwą pobłażliwością. Dzisiaj słyszałem kilka kawałków Niemena w radiu ,,Merkury". Na ogół traktuję big beat lekceważąco. Ale w tym przypadku... znakomity głos, świetnie zaaranżowana muzyka.
  
Re: <Berger> Zmarł Czesław Niemen
PostWysłano: Niedziela, 18 Stycznia 2004, 20:04 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ulan
pcandsoft.pl vip
 
Użytkownik #256
Posty: 1291


[ Osobista Galeria ]




Wiecej o Niemenie
http://info.onet.pl/856166,19,item.html
  
Re: Zmarł Czesław Niemen
PostWysłano: Niedziela, 18 Stycznia 2004, 20:42 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Maga
Stały uczestnik
<tt>Stały uczestnik</tt>
 
Użytkownik #390
Posty: 639


[ Osobista Galeria ]




...............................


sad.gif
  
Re: Zmarł Czesław Niemen
PostWysłano: Niedziela, 18 Stycznia 2004, 21:32 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Krzysiek
Pro uczestnik vip
<tt>Pro uczestnik</tt>
 
Użytkownik #103
Posty: 1531


[ Osobista Galeria ]




zapalmy świeczkę sad.gif
  
Re: Zmarł Czesław Niemen
PostWysłano: Czwartek, 22 Stycznia 2004, 14:44 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
scum
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #612
Posty: 145


[ Osobista Galeria ]




to był jeden z niewielu polskich artystów starej dekady, który nigdy się nie skomercjalizował...zawsze konsekwentnie kroczył swoją ścieżką...
r.i.p.

):
  
Re: Zmarł Czesław Niemen
PostWysłano: Sobota, 31 Stycznia 2004, 17:53 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Tak_S
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #627
Posty: 11


[ Osobista Galeria ]




Mowiac szczerze.... Zawsze mnie to <*<<><< brzydko mowiac czy jakis Piosenkarz czy Tworca Sztuki umarł.... Ale Czesław Niemen był kims wyjątkowym a serio Dziwny jest ten swiat byl jego najlepsza piosenka tylko ten grobowy poczatek:/ Pokoj jego duszy.. [*]
  
Re: <Tak_S> Zmarł Czesław Niemen
PostWysłano: Czwartek, 19 Lutego 2004, 14:03 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Kowal
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #275
Posty: 527


[ Osobista Galeria ]




Po co ten wątek jest przyklejony?
  
Re: Zmarł Czesław Niemen
PostWysłano: Wtorek, 27 Lipca 2004, 16:12 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
dziewczyna
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #1287
Posty: 6


[ Osobista Galeria ]




zgadzam sie ze wileka strata dla polskiej sceny muzycznej...kiedy slucha sie "dziwny jest ten swiat" po ciele przechodzi dreszcz ,juz nikt nigdy nie stworzy takiego klimatu ,nawet najbardziej utalentowany muzyk-to juz nie bedzie to...
"pod papugami"stwarza nastroj jaki panuje w zadymionych knajpach gdzie graja dobry jazz.pija tylko dobra whisky lub gin...przynajmniej kiedy ja slysze ten kawalek przenosze sie kilkadziesiat lat wstecz do amerykanskiego pubu gdzie panuje atmosfera nerwowego podniecenia
  
Zmarł Czesław Niemen
Forum dyskusyjne -> Obraz i dźwięk -> Muzyka

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
rozwód kraków dobry adwokatciechocinek hotel spa
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010