Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Literatura -> literatura słowacka
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
literatura słowacka
PostWysłano: Środa, 11 Sierpnia 2004, 11:56 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
dialog
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #1410
Posty: 3


[ Osobista Galeria ]




Czy ktos cokolwiek wie na temat literatury slowackiej? Jakich autorow znacie ew. jacy wam sie podobaja lub nie podobaja. Czy literatura ta jest znana w Polsce?


Ostatnio zmieniony przez dialog dnia Środa, 11 Sierpnia 2004, 23:29, w całości zmieniany 1 raz
  
Re: <dialog> literatura słowacka
PostWysłano: Środa, 11 Sierpnia 2004, 16:07 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Wujek Zed
Stary pierdoła
 
Użytkownik #165
Posty: 1361


[ Osobista Galeria ]




Hmmm, jak na miłośnika literatury, sposób pisania masz dość przedziwny..., ale nie zrażajmy się pierwszym wrażeniem....
Przyznam, że zabiłeś mi ćwieka, bo jakkolwiek piśmiennictwo naszych południowych sąsiadów nie jest mi obce, tak po głębszym namyśle stwierdzam, że jest to twórczość czeska (Kafka[mimo że po niemiecku], Haszek, Hrabal, Pavel, Kundera, etc.), zaś ze Słowacją kojarzę jeno gędźby o Ondraszku do ludowizny bezautorskiej zaliczane.
Jeśli masz do polecenia konkretnych autorów, to bardzo proszę, sam zaś spróbuję do dysputy fachowców zaprosić.
  
Re: literatura słowacka
PostWysłano: Środa, 11 Sierpnia 2004, 18:19 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
jola
Stały bywalec vip
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #1161
Posty: 67


[ Osobista Galeria ]




Od razu zaznaczam, że nie jestem znawcą. W dzieciństwie "ochorałam" na czytanie i tak mi już zostało. Zetknęłam się kiedyś z tłumaczeniami wierszy słowackiego poety Karola Chmela. A w zbiorze "skarbów" przywiezionych z urlopów została mi kartka z wierszem, który polubiłam:

SCEPTYCYZM

paru iluzjonistów
ciągle nas jeszcze przekonuje
o znaczeniu rzeczywistości
ale poeci
z wycieczek na saharę
przyjeżdżają
z pełnymi kieszeniami piasku


Przypomina mi o właściwych proporcjach jak się zagalopuję w realu. cool.gif
  
Re: <Wujek Zed> literatura słowacka
PostWysłano: Środa, 11 Sierpnia 2004, 23:37 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
dialog
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #1410
Posty: 3


[ Osobista Galeria ]




Masz racje. Juz wyedytowalem... Propozycje...zalezy od tego co lubisz. W polskim tlumaczeniu wyszedl na pewno Mitana i chyba Johanides. Ciekawy jest jest tez Pistanek. Zadalem Tvoje pytanie na forum slowackim, wiec zobaczymy co beda polecac Slowacy.
  
Re: <jola> literatura słowacka
PostWysłano: Środa, 11 Sierpnia 2004, 23:54 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
dialog
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #1410
Posty: 3


[ Osobista Galeria ]




[usmiech] wiec jestes chora na literature [usmiech]
Chmel jest tlumaczem polskiej literatury na slowacki, ale nie jest wykluczone ze cos i pisze. w takim razie nie jest pewne, czy ten wiersz pisal Chmel, ale to chyba nie wazne.
jest calkiem fajny. wycieczkowy.
  
literatura słowacka
Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Literatura

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010