Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Hardware -> Chłodzenie -> woda ma duży potencjał!! a moze tak 270 wat mocy chłodzącej :)
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
woda ma duży potencjał!! a moze tak 270 wat mocy chłodzącej :)
PostWysłano: Niedziela, 05 Września 2004, 12:17 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
machine head
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #1515
Posty: 14


[ Osobista Galeria ]




jakos wczoraj gdy bawiłem sie w overcloking mojego złomu - athlon 2400 radek 9000 pro ( niesmiac sie prosze ) wpadłem na plan schodzenia tego ciałatajstwa ponizej temp otoczenia. Jak wiemy woda tego nieosiagnie ale mozna połaczyc wode z technoogią pólrzewodnikową czyli ogniwami Peltiera. Do tej pory wkladało sie ogniwo pod blok wodny na proca ale co z resztą elementow typu grafa i 3pset ?
Idea: chłodzenie wodą układu chłodzenia wodą crazy.gif !!jak zagladałem w obudowe to tak se pomyslalem ze mozna by schłodzic wode ktora później bedzie płynąc przez te bloki i stad sie wzioł pomysł zrobienia WYMIENNIKA CIEPŁA opartego o pelty. Peltiery 3 x 89 W = 267 W mocy choodzacej no i 450 W mocy znamionowej. crazy.gif
Konstrukcja - projekt : wykonuje dwa bloki wiercone o wymiarach 160 mm na 60 mm zeby zakryły 3 ogniwa o wym 50 x 50 mm. bloki po obu stronach jeden zimny drugi ciepły - wiadomo oco chodzi ! Do wymiennika wykonałbym sam zasilanie oparte o transformator 500 W 12 V prostownik i 3 stabilizatory 15- 20 A ! stabilizatory tez musiały by byc chłodzone a jak mamy wode pod nosem ....... ! biggrin.gif
podłaczanie :
układ wew zimny : popmka w pojemniku + 3 bloki i do wymiennika na krocce zimne
układ zew ciepły : druga pompka w pojemniku do wymiennika na krocce ciepłe i na nagrzewnice - musze wspomniec ze to nagrzewnica z jakiejs koparki z załozonymi dwoma smigłami 120mm
pompki to : wew aqua struga 1600 l a zew to aquaEl 650
w układzie wewnetrznym płyneło by cos niezamarzającego poniewaz 270W to niesa żarty .
podsumowując :
przez bloki płynąłby płyn o bardzo niskiej temperaturze schadzając proc ath 2400 xp radka 9000 pro i nforcea2
a na zewnatz płyneła by woda chłodząca ogniwa peltiera płytke z zalozonymi stabilizatorami i dalej do chłodnicy ( bardzo wydajnej) biggrin.gif
Oczywiscie wymiennik byłby we własnej obudowie gdzies obok kompa

uwazacie ze to RZEŹNIA ?? bo jesli tak to moze to zbuduje crazy.gif
  
Re: woda ma durzy potencjał!! a moze tak 270 wat mocy chłodzacej :)
PostWysłano: Niedziela, 05 Września 2004, 12:36 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
fireblade3
WaterCooling.com.pl
 
Użytkownik #754
Posty: 61


[ Osobista Galeria ]




Wiec tak:
Pomysl niezly i poruszany wielokrotnie na wielu forach. Lecz:
Pomysl o pradzie jaki ta bedzie ciagnelo...
Skutecznosc twojego pomyslu nie bedzie powalajaca - lepiej zastosowac wiecej ogniw mniejszej mocy - ja zakupilem sobie do tego celu 4 ogniwa 33W, 2 ogniwa 50W (chyba dokladnie 49) oraz 2 ogniwa 72W - choc te ostatnie planowalem zastapic 33W... Ogolnie projekt mial powstac - ale skomplikowanosc konstrukcji oraz koszty energi elektrycznej (moj komputer chodzi praktycnzie 24/7) zaczely mnie zniechecac - czesc peltierow poszla w obieg a czesc sobie lezy...
  
Re: woda ma durzy potencjał!! a moze tak 270 wat mocy chłodzacej :)
PostWysłano: Niedziela, 05 Września 2004, 12:48 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
machine head
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #1515
Posty: 14


[ Osobista Galeria ]




Noto mnie zgasiles !! a mogło byc tak pieknie eusa_wall.gif biggrin.gif ja na procu mam 32 st bez krecenia proca !! ogolnie układ stworzyłem by wicisnąc z proca co sie da ale znudziło mi sie podkrecanie tymczasowo!! teraz ciekawsze dla mnie jest osiagniecie cyfry 0 na wskazniku temp. nizej tez juz niechce bo niemam ochoty zakładac jakiegos kompresora czy cos. poprsotu zastanawiam sie ile mozna wycisnąc z ... wody crazy.gif
  
Re: woda ma durzy potencjał!! a moze tak 270 wat mocy chłodzacej :)
PostWysłano: Poniedziałek, 06 Września 2004, 11:37 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Khirion
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #1535
Posty: 2


[ Osobista Galeria ]




Gdzies czytalem na temat ogniw peltiera, byl tam podany inny pomysl... jesli zlozy sie ze soba kilka ogniw peltiera (ciepla strona do zimnej nastepnego ogniwa) to i na czyms takim mozesz osiagnac temperature ponizej zera... i chlodzic to dalej woda... tylko po co? tongue.gif
  
Re: woda ma durzy potencjał!! a moze tak 270 wat mocy chłodzacej :)
PostWysłano: Poniedziałek, 06 Września 2004, 14:03 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Wawelski
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #867
Posty: 93


[ Osobista Galeria ]




Temat nie raz i nie dwa się już pojawiał.
Wady (przy założeniu, że woda jest wstępnie schłodzona przez nagrzewnicę):
1. Musisz mieć ciągły przepływ wody, żeby nie zamarzła.
2. Spore rachunki za prąd.
3. Zagrożenie skraplania pary wodnej a tym samym zwarcia w _całym_ układzie (cały, bo przepływając przez blok wodny woda ogrzewa się nieznacznia - więc i na wylocie najprawdopodobniej będzie miała temperaturę poniżej otoczenia).
4. Znaczne straty - chłodzenie też powietrza (z 3 i 4 wynika, żecały układ trzeba by izolować).
5. Cena
6. Skomplikowanie układu

Co do osiągnięcia temperatury poniżej otoczenia - da się i bez peltierów. Poczytaj o bongach (ciepło parowania pozwala uzyskać temperaturę wody poniżej temperatury otoczenia).

Generalnie - jak peltier, to wielkiej mocy i na procka. Duże łatwiejsze w wykoniu, tańsze, wydajniejsze i mniej zagrożeń.

Ale tak czy inaczej - dobra nagrzewnica rullezz.
  
woda ma duży potencjał!! a moze tak 270 wat mocy chłodzącej :)
Forum dyskusyjne -> Hardware -> Chłodzenie

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010