Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Literatura -> Mistrz Bułhakow
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Mistrz Bułhakow
PostWysłano: Wtorek, 21 Września 2004, 09:24 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Margot
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #1280
Posty: 327


[ Osobista Galeria ]




Chciałabym zachęcić was wszystkich do wypowiedzi na temat wspaniałej książki Miachaiła Bułhakowa pt."Mistrz i Małgorzata"(moja ulubiona książka). Mam nadzieję, że nikt nie będzie miał mi za złe tego, iż stworzyłam nowy temat, życzę miłego pisania!
  
Re: <Margot> Mistrz Bułhakow
PostWysłano: Sobota, 25 Września 2004, 06:42 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
go_girl_go
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #198
Posty: 758


[ Osobista Galeria ]




Przegladajac prase wirtualna, w poszukiwaniu info o MM, napotkalam esej, ktory moze Cie zainteresuje:
http://serwisy.gazeta.pl/kultura/1,34169,2303981.html
  
Re: Mistrz Bułhakow
PostWysłano: Sobota, 25 Września 2004, 08:47 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
gROszeCK1
Stały uczestnik vip
Stały uczestnik
 
Użytkownik #297
Posty: 1047


[ Osobista Galeria ]




Margot : Wto 21 Wrz, 2004 09:24 :
Chciałabym zachęcić was wszystkich do wypowiedzi na temat wspaniałej książki Miachaiła Bułhakowa pt."Mistrz i Małgorzata"(moja ulubiona książka). Mam nadzieję, że nikt nie będzie miał mi za złe tego, iż stworzyłam nowy temat, życzę miłego pisania!


Zachęcisz do dyskusji pisząc, co Ciebie tak w tej książce pociąga.
  
Re: Mistrz Bułhakow
PostWysłano: Sobota, 25 Września 2004, 11:36 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Margot
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #1280
Posty: 327


[ Osobista Galeria ]




Wielkie dzięki za świetny artykuł(miałaś rację faktycznie jest co poczytać smile.gif ). Więc pytanie brzmi co mnie tak fascynuje w tejże książce? Zawsze bardzo lubiłam radzieckich pisarzy, więc kiedy któregoś dnia wpadła mi w ręce książka Bułhakowa bardzo mnie zainteresowała. Już sam opis był dla mnie pociągający, gdyż już jako małe dziecko lubiłam zajmować się diabełkami lol.gif , lubiłam po prostu tą taką lekko diabelską atmosferę. Kiedy po raz pierwszy czytałam tą książkę wstrząsnęła mną taka lekko prześmiewcza forma opowieści, zawsze myślałam, że w Związku Radzieckim takie chwyty nie przejdą. Potem przeczytałam również biografię Bułhakowa i już wiedziałam, że ta powieść nie miała łatwej drogi do wydania. Czytając ją po raz drugi i trzeci zawsze wyobrażałam sobie opisanych tam bohaterów w różnoraki sposób, są to naprawdę świetnie nakreślone, pełnokrwiste postacie. Cała świta Wolanda jest po prostu cudowana, prześmieszna para Korowiow i Behemot, morderczy Azazello i of course droga Hella. Do końca nie potrafię tego rzec dlaczego właśnie ta książka, to dosyć trudne pytanie. Cały ten klimat, mroczna i lekko podupadająca Moskwa, wszyscy ludzie żyjący tam, ich wady i przywary, z jednej strony normalne życie, natomiast z drugiej doza magii, wielkiej literackiej fantazji, wiele skojarzeń i odniesień. Najbardziej wstrząsnęło mną to, że nawet diabeł jest w stanie być czasem dobrym facetem i gdy mogłoby się wydawać, że pomaga całkiem bezinteresownie Małgorzacie okazuje się, że w zamian za odzyskanie jej ukochanego Mistrza musiała oddać własne życie. To jest takie trochę pogodzenie się z niełatwym życiem, z tym że różne dziwne rzeczy dzieją się obok nas, są częścią naszego społeczeństwa. Niesamowite opisy, doza potrzebnej w tamtych czasach refleksji nad naprawdę fundamentalnymi sprawami, jak i także duża dawka bułhakowego humoru i ironizmu w wielu przypadkach. Można by o tym pisać i pisać, ale to jest po prostu czysta magia książki i muszę się szczerze przyznać iż czytając tą książkę ma się czasem wrażenie że taka historia może się zdarzyć nawet dziś, o każdej porze i w każdym miejscu. Jakby to zapewne powiedział Woland "Nie znasz dnia ni godziny człowiecze". A poza tym kiedy przeczytałam już "Mistrza i Małgorzatę" dwukrotnie dowiedziałam się, że w chorzowskiej Rozrywce w rolę samego diabła wcieli się mój ulubiony artysta Maciej Maleńczuk, odtad pokochałam tą książkę jeszcze intensywniejszą miłością czytelnika. It's my favourite book..... eusa_clap.gif
  
Re: <Margot> Mistrz Bułhakow
PostWysłano: Wtorek, 28 Września 2004, 20:22 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Z pewnych względów przeczytałem tę książkę tylko w części. Ale jest ona na pierwszym miejscu lektur, do których koniecznie muszę wrócić. Pomimo mojego urazu do pisarzy rosyjskich. Po prostu jest to magiczna rzecz, magicznie napisana.
  
Re: Mistrz Bułhakow
PostWysłano: Poniedziałek, 06 Listopada 2006, 05:43 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
luka
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #6591
Posty: 3


[ Osobista Galeria ]




to takze moja ulubiona ksiązka , a co w niej lubie najbardziej , chyba to ze pomimo ze powracam do niej od 1998 roku regularnie za kazdym razem bawi mnie jeszcze bardziej i to ze zawse znajduje w niej cos nowego cos czego predzej nie widziałem , jak dla mnie ta ksiazka to bomba
  
Re: <luka> Mistrz Bułhakow
PostWysłano: Poniedziałek, 06 Listopada 2006, 16:19 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Ja tylko dla porządku zaznaczę, że już ją mam przeczytaną w całości. :)
  
Re: Mistrz Bułhakow
PostWysłano: Poniedziałek, 06 Listopada 2006, 20:12 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
kmnd_rybnik
Pro uczestnik
<tt>Pro uczestnik</tt>
 
Użytkownik #3603
Posty: 1750


[ Osobista Galeria ]




'Mistrza i Małgorzatę' przeczytałam jako lekturę obowiązkową.
Cóż, wielkie to dzieło, ale mnogość wątków, postaci sprawia, że ciężko się odnaleźć po pierwszym przeczytaniu [takim 'przeczytaniu' uczniowskim wink.gif ]. Poza tym 'rozbieranie' książki na czynniki pierwsze, analizowanie tych wszystkich motywów zmniejsza jej walory estetyczne, IMHO. wink.gif
Wniosek z tego taki, że należałoby książką zacząć się powoli delektować, czytając powtórnie.
  
Re: Mistrz Bułhakow
PostWysłano: Środa, 24 Stycznia 2018, 14:05 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
prostefan
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #7968
Posty: 23


[ Osobista Galeria ]




Taki magiczny klimat książki jest najlepszy, ja jak ją czytałem miałem wrażenie, ze robię to trochę jak w amoku. Dla mnie arcydzieło.
  
Mistrz Bułhakow
Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Literatura

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010