Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Literatura -> A może "Diuna" Herberta?
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
A może "Diuna" Herberta?
PostWysłano: Sobota, 04 Września 2004, 13:27 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
dreamwalking
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #1532
Posty: 1


[ Osobista Galeria ]




Klasyka, która do dziś porusza, do dziś kształtuje... Pomijam świetną ekranizację z 1986, o nowej lepiej nie wspominać... Czy ktoś, kto przeczytał cały cykl może powiedziec, że nic z niego nie wyniósł? Nie sądzę, ale moge się mylić...
  
Re: <dreamwalking> A może "Diuna" Herberta?
PostWysłano: Niedziela, 05 Września 2004, 17:45 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
J@ger
n00b vip
 
Użytkownik #15
Posty: 3818


[ Osobista Galeria ]




wynioslem a jakze
dzieki niemu zaczalem grac
najpierw w diune 2 a potem w ogole w rts-y
no i gram do dzis
  
Re: <dreamwalking> A może "Diuna" Herberta?
PostWysłano: Wtorek, 21 Września 2004, 16:56 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Doszedłem bodaj do trzeciej księgi cyklu. Potem spasowałem. Pierwsza część to klasyka, potem moim zdaniem Mistrz już ciagnął trochę na siłę.
  
Re: A może "Diuna" Herberta?
PostWysłano: Środa, 22 Grudnia 2004, 15:03 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Feniks
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #2291
Posty: 86


[ Osobista Galeria ]




Pierwsza część cyklu to autentyczne arcydzieło. Napędza wyobraźnię przez długie lata każe do siebie wracać i za kazdym przeczytaniem pokazuje cos nowego. Herbert wykreował świat który faktycznie mógłby zaistnieć- panuje w nim bowiem stabilność gospodarcza i rownowaga polityczna poparta obszernie opisanym porządkiem filozoficznym (opartym na jakże zrozumiałych dla współczesności archetypach mitach i religiach) i normami nie tylko obyczajowymi.
W dalszych częsciach z serii Diuna książki z wspaniałych przypowieści zmieniaja się dla mnie w moralitety.
Wydaje mi się że Herberta zjadła ambicja- nazbyt dobitnie- według mnie- podkresla w nich podstawowe przesłanie cyklu- a mianowicie myślenie ekologiczne i ekologię. Staje się to tym bardziej rażącce iż upłyneło już parę lat od wydania Diuny- zmieniły się dość radykalnie standardy ekoliogii i sposoby jej postrzegania.
Jak dla mnie zatem Herbert podknął się o własne nogi- chcąc dodać swemu dziełu uniwersalności i ponadczasowości zamknął się w ramach swej epoki z jej sposobami postrzegania świata- zamknął się w ramach własnego czasu
  
Re: <Feniks> A może "Diuna" Herberta?
PostWysłano: Czwartek, 23 Grudnia 2004, 10:27 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]




Dodam, że ,,Diuna" (część pierwsza) była chyba pierwszą przeczytaną przeze mnie książką, która odległą przyszłość ukazywała jako okres neofeudalny. Pamiętam, że budziło to wówczas mój ostry sprzeciw - jak to, a gdzie ten ,,nowy, wspaniały świat?" Teraz wiem, że demokracja nie jest nam dana na wieki. Że będzie istnieć tak długo, dopóki ludzie będą chcieli jej bronić.
P.S. A opisy pustynnej społeczności Fremenów kojarzyły mi się z sienkiewiczowskimi opisami życia wolnych kozaków na stepie...
  
A może "Diuna" Herberta?
Forum dyskusyjne -> Umysł i ciało -> Literatura

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Najlepsze implanty Szczecinhotel wellness w Ciechocinku
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010