Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Inne -> Prawo -> Czy aż tak ciężko prowadzić działalność gospodarczą???
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Czy aż tak ciężko prowadzić działalność gospodarczą???
PostWysłano: Sobota, 25 Grudnia 2004, 00:30 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
pc5
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #2343
Posty: 1


[ Osobista Galeria ]




Witam!

Jestem studentem, chciałbym zacząć sprzedawać części komputerowe i świadczyć w tym dziale usługi. Myślałem że założenie firmy i jej utrzymanie to nie wielki problem, ale jednak. Mam kilka pytań, będę wdzięczny nawet za najmniejszą pomoc.

Firmę chcę założyć ponieważ chciałbym nabywać sprzęt w hurtowniach po niższych cenach i rzecz jasna zarabiać na tym, ale nie koniecznie od razu majątek. 200-300/mc wystarczy zupełnie jako dochód na czysto.

1. Czy rzeczywiście jest tak źle z ZUSem? Przy moim planie 200-300 zl/mc dochodu na czysto... Czy oznacza to że mogę zapomnieć o własnej firmie?

2. Podatek VAT... Jeżeli wybieram, że go nie płacę, a klient płaci za towar brutto, to czy różnica zostaje u dochodach? Np. kupuję towar za 100 zł (netto z hurtowni), sprzedaję za 120 zł + VAT (brutto),to czy zysk z tego to mój dochód? (razem z VATem). Może mógłby ktoś to objaśnić, chociaż troszkę.

3. Mogę zarejestrować działalność gospodarzczą na mój dom np. w Warszawie, a sprzedawać towar np. w Krakowie, gdzie mieszkam obecnie? (studia).

4. Czy rozpoczęcie działalności gospodarczej oznacza że mam pracę? Sprzedaję w końcu towar w małych ilościach, nie może to być moja praca na życie. Praca pracy nie równa przecież.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
  
Re: <pc5> Czy aż tak ciężko prowadzić działalność gospodarczą???
PostWysłano: Wtorek, 28 Grudnia 2004, 11:29 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
piotrst
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #1887
Posty: 6


[ Osobista Galeria ]




Odpowiedź na pytanie w temacie: TAK.


Ad. 1. Tak musisz płacić minimalny ZUS -- obecnie ponad 600 zł
(Nie jestem pewny -- może student może się jakoś wymigać -- bo jakoś
ZUS wlicza okres studiów do okresu składkowego. Ale to już ktoś inny
musiałby się wypowiedzieć.)

Ad. 2. VAT -- ogólnie: w hurtowni płacisz cenę BRUTTO -- jeśli jesteś płatnikiem VATu, to możesz sobie podatek od zakupu odliczyć. Jeśli nie będziesz płatnikiem, to nie będziesz mógł wystawiać faktur VAT -- czyli dla klientów instytucjonalnych będziesz ,,droższy'' o VAT. Praktycznie: jeśli zamierzasz handlować, to musisz być płatnikiem VATu -- ale to nie boli -- jeden formularz miesięcznie do wypełnienia.

3. Jak najbardziej -- jeśli przy rejestracji działalności podasz cały kraj jako rejon działalności (jakoś tak -- dokładnie nie pamiętam jak to brzmiało) -- tylko, że będizesz się wtedy rozliczał w Warszawie i w razie potrzeby załatwienia spraw urzędowych będziesz musiał się tam wybrać.

4. Tak oznacza, że masz pracę -- ale nie rozumiem co w tym złego?
Dla potencjalnych pracodawców, taki epizod w CV jest zdecydowanym plusem.

Pozdrawiam

Piotr Strzelczyk
  
Czy aż tak ciężko prowadzić działalność gospodarczą???
Forum dyskusyjne -> Inne -> Prawo

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
zephyr
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010