Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Obraz i dźwięk -> U2 - The Joshua -> Interpretacje tekstów U2 Idź do strony 1, 2, 3
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Interpretacje tekstów U2
PostWysłano: Środa, 19 Października 2005, 22:00 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Patrizio
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #5317
Posty: 61


[ Osobista Galeria ]




Takiego tematu chyba jeszcze nie było, a pomyślałem że fajnie by było go utworzyć.
Chciałbym żebyście w tym temacie zamieszczali interpretacje tekstów piosenek U2, motywy ich powstania, ciekawostki dotyczące poszczególnych utworów. Interpretacje niekoniecznie własne, ale byłoby ciekawie gdybyście dorzucili coś od siebie. Po jakimś czasie powstałaby spora baza interpretacji utworów U2.

A więc ja zacznę od nieśmiertelnej piosenki Sunday Bloody Sunday:
Piosenka ta powstała po tzw. Krwawej Niedzieli (30 stycznia 1972 roku, Londonderry w Irlandii Północnej). Wtedy to pokojowy protest, przeciwko możliwości internowania każdego Irlandczyka podejrzanego o terroryzm, zakończył się śmiercią 14 protestujących.

Tekst piosenki właściwie mówi wszystko. Opowiada o całej tej tragedii ale także jest niezwykle aktualny co do współczesnych wydarzeń (szczególnie ostatnia zwrotka, napisana w czasie teraźniejszym, zaczynająca się od "And it's true we are immune...")

Co ciekawe, mimo że piosenka ma charakter pacyfistyczny (potwierdzają to liczne wersje koncertowe ze słynnym już "No more war") to część radykałów IRA posługiwała się nią jak hymnem.
  
Re: Interpretacje tekstów U2
PostWysłano: Czwartek, 20 Października 2005, 10:10 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
little_wild_girl
Nałogowy uczestnik vip
<tt>Nałogowy uczestnik</tt>
 
Użytkownik #187
Posty: 2741


[ Osobista Galeria ]




Tutaj był już taki temat, ale wtedy nie rozwinął się w ogóle, więc nawet nie będę do niego odsyłać.

Heh, mówi się, że jeśli patrząc wstecz musisz się uśmiechnąć, to wtedy można mówić o postępie. No cóż, w moim przypadku postęp jest bardzooo duży. Turlam się po prostu, gdy czytam moje pamiętnikowe wypociny sprzed kilku lat. lol.gif eusa_wall.gif

Interpretacja Beautiful Day

Żyjesz spokojnie, równo... jak inni. Beztroski... ślepy... fałszywy byt. Byt bezmyślny. Rodzina, przyjaciele. Mija dzień po dniu. Uważasz, że znasz innych, że znasz siebie, że to Twoi przyjaciele, że to prawda. Cisza. Cisza przed burzą. Deszcz spada nagle. Nie spodziewałeś się go! Przecież przed chwilą świeciło słońce! Zmagaj się z trudem życia. Nie odpychaj cierpienia. Wróci. Z jeszcze większym impetem. Dokąd uciekli Twoi przyjaciele? Schronili się przed deszczem, a Ty...w ciąż mokniesz. Próbujesz wołać o pomoc, ale... dławisz się własną krwią. Tylko Ty możesz poczuć jej smak. Nie wołaj, nie usłyszą. Chcą, ale nie mogą...

Tylko ból jest z Tobą, tylko on Cię nie opuści. Jest z Tobą zawsze, nawet, gdy tego nie chcesz. Przeszywa Twe ciało i duszę, nie jesteś już sam w swoim ciele. On pokaże Ci prawdę. Patrzysz na miasto. Na ludzi. Dlaczego się uśmiechają? Czy nie widzą, jak niebo płacze? Nie widzą. Okazuje się, że tylko Ty stoisz w deszczu...

Śmierć jest cierpliwa, ona wciąż czeka. A Ty wraz z nią.

Noc. Nie ma już nadziei.

Nagle... w oddali dostrzegasz promień wschodzącego słońca. Zakrywasz oczy. Jasność jest Ci obca, oślepia Cię. Tak długo pogrążony byłeś w ciemnościach. Ból powoli ustępuje, nawet on Cię opuścił. Stoisz. A ludzie się uśmiechają. Twój umysł zasypia, a budzi sie serce. Zupełnie sam podejmujesz najważniejszą z decyzji. Wybór pomiędzy nocą a dniem. Naprawdę pięknym dniem. Dokąd pójdziesz?

Ogarnia Cię przyjemne uczucie ciepła. Tak, wybrałeś słońce, mimo że wcześniej oślepiało Cię, nie pozwalając ujrzeć prawdy. Chwyć jego promyk. Nie puszczaj, od teraz jest tylko dla Ciebie. Możesz uczynić z nim, co zechcesz. Schowaj go głęboko, by nie dotknął go nikt. By NIKT nie mógł odebrać Ci nadziei.

Rozwiej złudzenia...

Spójrz na świat. Czy go widzisz?

Spójrz na ludzi. Oni się śmieją. Spójrz im w oczy. Tylko tam ujrzysz smutek. Czy oni śmieją się przez łzy? Może płaczą ze szczęścia...

Wiatr wieje. On wskaże Ci drogę. Zrób krok. Nie bój się. Ten pierwszy jest trudny; kolejne będą coraz łatwiejsze. Opuść siebie, nie tylko Ty cierpisz. Wsłuchaj się w szept płynący z Twego serca i ... pokaż go innym. Może usłyszysz także ich szept. A nawet ich krzyk. Krzyk samotności. Ktoś Cię woła. Słyszysz? Słuchaj....

Słońce zachodzi. Wschodzi księżyc. Noc to czas na łzy. One ukołyszą Cię do snu. Niech przyśni Ci się niebo. Błękitne, czyste niebo... i promyk, który zachowałeś. Nie pozwolisz mu uciec, teraz on jest Twoim przyjacielem. Uszanuj go, on dodaje Ci sił i odwagi... na odkrycie czegoś nowego, na odkrycie piękna w kolejnym, ciężkim, jednakowym dniu. Ciesz się z tego, co masz, a masz coś bardzo cennego... życie. Nie każdy to posiada. Nie tutaj...

Korzystaj z pięknego dnia. Niewiadomo, kiedy znów spadnie deszcz. Nie potrzeba Ci wiele więcej. Uśmiechnij się.

lol.gif
  
Re: Interpretacje tekstów U2
PostWysłano: Niedziela, 20 Listopada 2005, 15:32 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Atomic_Mario
Nałogowy uczestnik
<tt>Nałogowy uczestnik</tt>
 
Użytkownik #1798
Posty: 2826


[ Osobista Galeria ]




Ula u2manka :
hej internauci!! Pomyslalam sobie, ze moze warto zalozyc taki temat gdyż szukałam jakis interpretacji piosenek i nic w necie nie znalazlam wspólnymi siłami mozemy rozpracowac kazdą piekna poezje u2
zacznijmy od One ....


Ulalaala :
No właśnie tamten temat zbytnio się nie rozwinął dlatego mam nadziję , ze z tym będzie inaczej Przestanmy pisać ze to już było i dajmy coś z siebie , trochę wysiłku i stworzymy całkiem fajny i mysle ze ciekawy temat. oczywiscie interpretacje są bardzo różne, każdy moze miec wlasne zdanie i wlasnie dlatego czekam z wielka ochota na wszytkie. postaram sie dodac jakas jutro!! papa buzka kochani !


Przenosimy tutaj dyskusję w tym temacie, ponieważ szkoda, żeby powyższa fenomenalna interpretacja Little_Wild_Girl przepadła gdzieś w czeluściach forum smile.gif
  
Re: <little_wild_girl> Interpretacje tekstów U2
PostWysłano: Niedziela, 20 Listopada 2005, 16:25 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
corso
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #3558
Posty: 469


[ Osobista Galeria ]




little_wild_girl - fenomenalny tekst - jakoś go wcześniej przegapiłem.
eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif
  
Re: Interpretacje tekstów U2
PostWysłano: Niedziela, 20 Listopada 2005, 19:19 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
cezar
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #4560
Posty: 733


[ Osobista Galeria ]




corso :
little_wild_girl - fenomenalny tekst - jakoś go wcześniej przegapiłem.
eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif


Corso! Nie tylko podejście do życia mamy (jak pisałeś) podobne, ale potrafimy się zachwycić również tym samym! biggrin.gif
I to nie pierwszy przykład! wink.gif
LWG - eusa_clap.gif
  
Re: Interpretacje tekstów U2
PostWysłano: Poniedziałek, 21 Listopada 2005, 11:46 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
little_wild_girl
Nałogowy uczestnik vip
<tt>Nałogowy uczestnik</tt>
 
Użytkownik #187
Posty: 2741


[ Osobista Galeria ]




Wielkie dzięki, ale mam nadzieję, że ktuś cuś tyż Doda. smile.gif
  
Re: Interpretacje tekstów U2
PostWysłano: Poniedziałek, 21 Listopada 2005, 13:24 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Atomic_Mario
Nałogowy uczestnik
<tt>Nałogowy uczestnik</tt>
 
Użytkownik #1798
Posty: 2826


[ Osobista Galeria ]




little_wild_girl :
Wielkie dzięki, ale mam nadzieję, że ktuś cuś tyż Doda. smile.gif


Trochę mnie dziwi, że taki istotny temat nie znalazł jak na razie uznania w oczach naszych forumowiczów. Przecież interpretacja tekstu swojego ulubionego zespołu to rzecz podstawowa - i chyba każdy w większym czy mniejszym stopniu ma jakieś własne przemyślenia na temat wielu utworów.

Mam nadzieję, że temat jednak się rozwinie - może być on naprawdę ciekawy.

Interpretacji testu każdej piosenki może być tak wiele ile jest forumowiczów. Interpretacja to przecież nie tylko obiektywne rozszyfrowanie tego co autor miał na myśli, ale równiez może mieć ona charakter zupełnie subiektywny - z punktu widzenia konkretnego odbiorcy.

Dla mnie oczywiście bardzo istotne jest poznanie tego czym kierował się Bono pisząc dany tekst, ale najważniejsze dla mnie utwory U2 to te które nabierają dla mnie bardzo osobistego wymiaru, właśnie przez takie subiektywne odczytywanie tekstu - dopasowanie go do aktualnego naszego położenia w czasie i przestrzeni smile.gif

Już za kilka dni będę miał znacznie więcej czasu i wtedy może uda mi się przelać na pismo to wszystko co podpowiada mi moja chora wyobraźnia przy interpretacji niektórych tekstów U2 wink.gif
  
Re: Interpretacje tekstów U2
PostWysłano: Poniedziałek, 21 Listopada 2005, 13:44 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
little_wild_girl
Nałogowy uczestnik vip
<tt>Nałogowy uczestnik</tt>
 
Użytkownik #187
Posty: 2741


[ Osobista Galeria ]




Już nie mogę się doczekać. cool.gif
  
Re: Interpretacje tekstów U2
PostWysłano: Poniedziałek, 21 Listopada 2005, 15:24 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
cezar
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #4560
Posty: 733


[ Osobista Galeria ]




Atomic_Mario :
[..]
Interpretacji testu każdej piosenki może być tak wiele ile jest forumowiczów. Interpretacja to przecież nie tylko obiektywne rozszyfrowanie tego co autor miał na myśli, ale równiez może mieć ona charakter zupełnie subiektywny - z punktu widzenia konkretnego odbiorcy.

Dla mnie oczywiście bardzo istotne jest poznanie tego czym kierował się Bono pisząc dany tekst, ale najważniejsze dla mnie utwory U2 to te które nabierają dla mnie bardzo osobistego wymiaru, właśnie przez takie subiektywne odczytywanie tekstu - dopasowanie go do aktualnego naszego położenia w czasie i przestrzeni smile.gif


Przypomina mi się lekcja polskiego z liceum, gdy pozwoliłem sobie na dowolną interpretację wiersza jednego z klasyków, wynikła kłótnia z nauczycielką, ja obstawałem przy swoim, a Ona mnie skwitowała na koniec: "oj czarek, mądrzejsi od Ciebie się nad tym zastanawiali"!

Jest sporo ryzyko w dowolnej interpretacji tekstów, można wręcz przekłamać sens utworu, niemniej zgodze się, że takie poeksperymentowanie może być bardzo twórcze, odkrywcze i wzbudzić w nas samych to "nieodkryte"!

Podzielę się w tym miejscu własnym doznaniem, jakie wzbudził we mnie utwór - "Sometimes You Can't Make It On Your Own".
Nie znałem wcześniej dedykacji Bono kierowanej w stornę Ojca (taki kiepski fan ze mnie). Przetłumaczyłem sobie dość swobodnie ten tekst i byłem święcie przekonany, że mówi on o jakimś przyjacielu, ba! może o Edge nawet! I tu pojawiły się we mnie przeróżne inklinacje, wyobrażenie o teoretycznym przyjacielu, pytania czy ja mógłbym tak o kimś zaśpiewać! Jaka burza we mnie powstała! Jaki haos w postrzeganiu siebie samego w relacjach z innymi! Zachwyciłem się wręcz tą przyjaźnią! Doznania niesamowite choć przekłamana interpretacja!

I nie wiem nadal kto miał rację: Pani od polskiego czy ja? wink.gif
  
Re: Interpretacje tekstów U2
PostWysłano: Poniedziałek, 21 Listopada 2005, 15:41 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
little_wild_girl
Nałogowy uczestnik vip
<tt>Nałogowy uczestnik</tt>
 
Użytkownik #187
Posty: 2741


[ Osobista Galeria ]




Wiesz, słyszałam, że nieważne jest to, co autor miał na myśli, ale to, aby zmusił odbiorcę do refleksji. wink.gif
  
Re: Interpretacje tekstów U2
PostWysłano: Poniedziałek, 21 Listopada 2005, 15:53 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Atomic_Mario
Nałogowy uczestnik
<tt>Nałogowy uczestnik</tt>
 
Użytkownik #1798
Posty: 2826


[ Osobista Galeria ]




little_wild_girl :
Wiesz, słyszałam, że nieważne jest to, co autor miał na myśli, ale to, aby zmusił odbiorcę do refleksji. wink.gif


Hmm... to bardzo mądre słowa wink.gif

Życie byłoby piekielnie nudne, gdyby wszystko dało się w sposób jednoznaczny wytłumaczyć - stwierdzić, że coś jest albo białe albo czarne. Z tekstami piosenek jest podobnie. Dla mnie im tekst jest bardziej pokręcony i nie jednoznaczny tym lepiej smile.gif

Osobna kwestia to, że Bono wieokrotnie podkreślał, że napisał wiele piosenek w których nie wie o co chodzi shock.gif Sam zespół pozwala sobie na różną interpretację swoich kawałków np. One raz jest klasyczną piosenką o miłości męsko-damskiej, lecz za chwilę opowiada juz o ojcu i jego umierajacym na AIDS synu.

cool.gif
  
Re: Interpretacje tekstów U2
PostWysłano: Poniedziałek, 21 Listopada 2005, 15:54 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
cezar
Stały uczestnik
Stały uczestnik
 
Użytkownik #4560
Posty: 733


[ Osobista Galeria ]




little_wild_girl :
Wiesz, słyszałam, że nieważne jest to, co autor miał na myśli, ale to, aby zmusił odbiorcę do refleksji. wink.gif


Jeśli tak to przed nami, mam nadzieję, zaskakujące refleksje i interpretacje! Żeby tylko komuś do głowy nie przyszło do wojny nawoływać! Bo to byłaby już lekka nadinterpretacja w przypadku tekstów U2 wink.gif
  
Re: Interpretacje tekstów U2
PostWysłano: Poniedziałek, 21 Listopada 2005, 15:57 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Atomic_Mario
Nałogowy uczestnik
<tt>Nałogowy uczestnik</tt>
 
Użytkownik #1798
Posty: 2826


[ Osobista Galeria ]




cezar :
[..]



Jeśli tak to przed nami, mam nadzieję, zaskakujące refleksje i interpretacje! Żeby tylko komuś do głowy nie przyszło do wojny nawoływać! Bo to byłaby już lekka nadinterpretacja w przypadku tekstów U2 wink.gif


shock.gif shock.gif shock.gif shock.gif shock.gif O! Powołałeś dobry przykład na to jakie znaczenie ma interpretacja tekstów. W zamyśle autora Suday Bloody Sunday był utworem przeciwko przemocy mającej miejsce w Irlandii Północnej. Wielu jednak w swoim czasie ta piosenka zagrzewała do walki, stając się hymnem bojowników z IRA.
  
Re: Interpretacje tekstów U2
PostWysłano: Poniedziałek, 21 Listopada 2005, 16:04 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
kmnd_rybnik
Pro uczestnik
<tt>Pro uczestnik</tt>
 
Użytkownik #3603
Posty: 1750


[ Osobista Galeria ]




Atomic_Mario :
[..]



shock.gif shock.gif shock.gif shock.gif shock.gif O! Powołałeś dobry przykład na to jakie znaczenie ma interpretacja tekstów. W zamyśle autora Suday Bloody Sunday był utworem przeciwko przemocy mającej miejsce w Irlandii Północnej. Wielu jednak w swoim czasie ta piosenka zagrzewała do walki, stając się hymnem bojowników z IRA.



a propos... mam temat z historii - "album WAR, a sytuacja na swiecie w 1983" ... moze wiecej interpretacji? (poszukam w Encyklopedii U2... i nie piszcie o NYD ;P)

pozdrawiam
  
Re: Interpretacje tekstów U2
PostWysłano: Poniedziałek, 21 Listopada 2005, 16:54 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Atomic_Mario
Nałogowy uczestnik
<tt>Nałogowy uczestnik</tt>
 
Użytkownik #1798
Posty: 2826


[ Osobista Galeria ]




kmnd_rybnik :
[..]




a propos... mam temat z historii - "album WAR, a sytuacja na swiecie w 1983" ... moze wiecej interpretacji? (poszukam w Encyklopedii U2... i nie piszcie o NYD ;P)

pozdrawiam


Super temat! smile.gif Koniecznie musisz oprócz SBS i NYD powołać się na Seconds - w tekście tej piosenki chyba w sposób najbardziej wyraźny mamy odniesienia do sytuacji politycznej na świecie w tym czasie - Zimna Wojna, wyścig zbrojeń, programy z wykorzystaniem broni atomowej.

Bardziej subtelne odwolania znajdziesz w "The Refugee" i "Like a song.." - dla mnie jest to obraz otaczającego świata w oczach Irlandczyków i sytuacji panującej w ich kraju.
  
Re: Interpretacje tekstów U2
PostWysłano: Poniedziałek, 21 Listopada 2005, 17:00 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Josephine
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #5369
Posty: 62


[ Osobista Galeria ]




od paru dni chodzi za mną piosenka "Crumbs form your table". zastanawiam się nad jednym fragmentem tekstu, który trudno mi zinterpretować, a który nie daje mi spokoju:

(...) then your face caught up with your psychology
with a mouth full of teeth you ate all your friends
and you broke every heart thinking every heart mends


ma ktoś jakiś pomysł, co poeta miał na myśli? albo jakąś ciekawą interpretację? wink.gif
  
Re: Interpretacje tekstów U2
PostWysłano: Poniedziałek, 21 Listopada 2005, 18:16 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
agrace
Pro uczestnik vip
<tt>Pro uczestnik</tt>
 
Użytkownik #4183
Posty: 1241


[ Osobista Galeria ]




cezar :

Przypomina mi się lekcja polskiego z liceum, gdy pozwoliłem sobie na dowolną interpretację wiersza jednego z klasyków, wynikła kłótnia z nauczycielką, ja obstawałem przy swoim, a Ona mnie skwitowała na koniec: "oj czarek, mądrzejsi od Ciebie się nad tym zastanawiali"!
I nie wiem nadal kto miał rację: Pani od polskiego czy ja? wink.gif


Miałam podobny problem w szkole (i też w liceum). Jako istota raczej twórcza i niepokorna próbowałam przemycać swoje własne interpretacje wierszy. Niestety - pani polonistka nie była otwarta na tego typu działania i zawsze kończyło się to oceną niedostateczną. Moje wypracowania, które były nieraz pełne pytań retorycznych, też nie spotykały się z jego aprobatą. Było, minęło... Ale od tamtego czasu mam czasem obawy, czy dzielić się z innymi swoimi interpretacjami - chyba dlatego nawet wygodniej jest mi tłumaczyć ich teksty, a nie pisać o tym, jak je odbieram...
  
Re: Interpretacje tekstów U2
PostWysłano: Poniedziałek, 21 Listopada 2005, 18:20 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
agrace
Pro uczestnik vip
<tt>Pro uczestnik</tt>
 
Użytkownik #4183
Posty: 1241


[ Osobista Galeria ]




Atomic_Mario :

Sam zespół pozwala sobie na różną interpretację swoich kawałków np. One raz jest klasyczną piosenką o miłości męsko-damskiej, lecz za chwilę opowiada juz o ojcu i jego umierajacym na AIDS synu.
cool.gif


Istnieje też interpretacja 'One' jako piosenki o zjednoczeniu wschodnich i zachodnich Niemiec (teledysk z trabantami)
  
Re: Interpretacje tekstów U2
PostWysłano: Poniedziałek, 21 Listopada 2005, 18:22 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
agrace
Pro uczestnik vip
<tt>Pro uczestnik</tt>
 
Użytkownik #4183
Posty: 1241


[ Osobista Galeria ]




Atomic_Mario :

W zamyśle autora Suday Bloody Sunday był utworem przeciwko przemocy mającej miejsce w Irlandii Północnej. Wielu jednak w swoim czasie ta piosenka zagrzewała do walki, stając się hymnem bojowników z IRA.


Dokładnie o tym samym słyszałam! A przecież SBS powstało po tym, jak pewnej niedzieli zbombardowano paradę weteranów w miasteczku Enniskillen.
  
Re: Interpretacje tekstów U2
PostWysłano: Poniedziałek, 21 Listopada 2005, 21:39 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
adamello
Uczestnik
<tt>Uczestnik</tt>
 
Użytkownik #4633
Posty: 553


[ Osobista Galeria ]




Josephine :
od paru dni chodzi za mną piosenka "Crumbs form your table". zastanawiam się nad jednym fragmentem tekstu, który trudno mi zinterpretować, a który nie daje mi spokoju:

(...) then your face caught up with your psychology
with a mouth full of teeth you ate all your friends
and you broke every heart thinking every heart mends


ma ktoś jakiś pomysł, co poeta miał na myśli? albo jakąś ciekawą interpretację? wink.gif


Moje przypuszczenia są następujące:

You were pretty as a picture
It was all there to see
Then your face caught up with your psychology
With a mouth full of teeth
You ate all your friends
And you broke every heart thinking every heart mends


Jak widzimy, najpierw adresat jest piękny jak z obrazka, a potem brzydkie wnętrze (psychology) zaczyna dawać o sobie znać także na zewnątrz (zeby). O zębach chyba jest jasne. O łamaniu serc rozumiem w ten sposób, że pozwalał sobie na krzywdzenie innych, usprawiedliwiając się, że i tak mu to zostanie wybaczone.
  
Interpretacje tekstów U2
Forum dyskusyjne -> Obraz i dźwięk -> U2 - The Joshua

Strona 1 z 3  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
ciechocinek nocleg
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010