Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Obraz i dźwięk -> Wu-Hae, Zumba -> Wspólny film 13 polskich reżyserów na 25-lecie "Solidarności"
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Wspólny film 13 polskich reżyserów na 25-lecie "Solidarności"
PostWysłano: Sobota, 16 Lipca 2005, 20:33 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
BZYK
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #4081
Posty: 52


[ Osobista Galeria ]
Za „Gazetą Wyborczą” wklejam tekst o filmie, można się z niego dowiedzieć w czym rzecz.
Guzik oraz ja (Bzyk) gramy synów Grzegorza Markowskiego (Perfect), który wcielił się w role bojownika o wolność, działacza Solidarności. Niestety przegrywa on swoje życie. Pozostaje on wierny ideałom solidarnościowym, nie wchodzi w układy, nie pcha się do koryta władzy….
Epizod reżyseruje Ryszard Bugajski.
  
Re: Wspólny film 13 polskich reżyserów na 25-lecie "Solidarności"
PostWysłano: Sobota, 16 Lipca 2005, 20:35 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
BZYK
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #4081
Posty: 52


[ Osobista Galeria ]
Wspólny film 13 polskich reżyserów na 25-lecie "Solidarności" jest już na ukończeniu. Poza emisją telewizyjną planowany jest pokaz w Stoczni Gdańskiej. Być może trafi on także na wrześniowy festiwal filmowy w Wenecji

Grupa reżyserów nakręciła krótkie filmy (od 7 do 10 minut), które złożą się w całość uświetniającą 25 rocznicę powstania NSZZ "Solidarność". Ten projekt TVP i ministerstwa kultury od strony produkcyjnej poprowadzili Dariusz Jabłoński z Apple Film, i Michał Kwieciński z Akson Studio.

Początkowo myślano o cyklu 10 filmów godzinnych. Na ich realizację zabrakło jednak czasu i pieniędzy. To Andrzej Wajda zaproponował zestaw nowelowy - powstają takie przecież przy różnych okazjach, np. na stulecie kina.

Propozycję złożono ponad 20 reżyserom, odpowiedziało na nią 13. Wszystkie nowelki są już nakręcone i zmontowane. Zaskakują różnorodnością anegdoty i formy.

4 razy fabuła

Tylko czterech reżyserów wybrało fabuły oparte na celnym pomyśle.

W "Benzynie" Filipa Bajona w sierpniu 1980 w pociągu jadącym na Wybrzeże r. spotykają się Filip (Marcin Dorociński) i Tomek (Maciej Stuhr). Obaj czytają "Małą Apokalipsę" Tadeusza Konwickiego. Filip wiezie kanister z benzyną. Czyżby, jak bohater Konwickiego, chciał dokonać samospalenia?

U Jacka Bromskiego ("I wie Pan co?") Teresa (Anna Romantowska) i Roman (Krzysztof Stroiński) idą do banku po kredyt. Przyjmuje ich Prezes (Janusz Gajos), dawny działacz partyjny, który aresztował opozycjonistów, w tym Romana. Czy teraz, powodowany wyrzutami sumienia, zdobędzie się na "oprocentowane zadośćuczynienie"?

"Torba" Andrzeja Jakimowskiego to historia dwóch złodziei (Krzysztof Kiersznowski i Rafał Guzińczak), którzy w 1980 r. przypadkowo kradną torbę z ulotkami odbitymi na powielaczu. Z filmu dowiemy się, czy to zmieni ich stosunek do rzeczywistości.

W "Długopisie" Piotr Trzaskalski też opowiada o roku 1980. Oto Janusz robi w Łodzi wielgachne długopisy z Papieżem, których nikt nie chce kupować. Żona ciosa mu kołki na głowie, że zbankrutują. Gdy pewnego dnia włącza telewizor widzi, że Wałęsa takim właśnie długopisem podpisuje Porozumienia Sierpniowe. Dla Janusza nadchodzą lepsze czasy.

Z własnego doświadczenia

Również czworo filmowców odwołało się do zdarzeń znanych im z autopsji.

W filmie Jana Jakuba Kolskiego "Światło" trzej polscy grotołazi w sierpniu 1980 r. zostają uwięzieni w jaskini we włoskich Alpach (gra ją polska jaskinia). Czekając na nadejście pomocy, rozmawiają o sytuacji w kraju. Wiedzą o tym niewiele, tyle co z zagranicznych rozgłośni radiowych. Zastanawiają się, kim jest przywódca związkowców - Waleza. Czyżby jakiś potomek Walezjuszy? Kolski przeżył dokładnie coś takiego.

Bohaterka fabułki Małgorzaty Szumowskiej - "Ojciec", to jakby alter ego reżyserki. Tu 30-letnia dziś kobieta (Maja Ostaszewska) wspomina moment powstania "Solidarności" - jej ojciec był w to zaangażowany. Mówi, jak ów fakt wpłynął na ich późniejsze życie.

W dokumencie "Człowiek z nadziei" Andrzej Wajda zaprosił do pustego kina Lecha Wałęsę i bohaterów "Człowieka z żelaza" - Krystynę Jandę i Jerzego Radziwiłowicza. Przypomina im, że w 1981 r. dostał od Wałęsy urodzinowy telegram z prośbą o zrobienie "Człowieka z nadziei" i tłumaczy, dlaczego ten film nie powstał.

Z kolei Krzysztof Zanussi - w paradokumencie "Czołgi" - wraca do roku 1980, gdy kręcił biografię Karola Wojtyły "Z dalekiego kraju". Na krakowskim Rynku inscenizował wkroczenie Armii Czerwonej w styczniu 1945 r. Amerykanie, widząc to dzięki satelitom, byli przekonani, że mają do czynienia z inwazją sowiecką tłamszącą "Solidarność".

Posępne dokumenty

W dwóch pozostałych dokumentach do głosu doszła rocznicowa gorycz.

"Krajobraz" Roberta Glińskiego to realistyczny obraz współczesnej Stoczni Gdańskiej: wymarłego miejsca porośniętego trawą, które zwiedzają wycieczki z Japonii.

W "Tablicach" Jerzego Domaradzkiego (właściwie dokudramie) Maciej Grzywaczewski i Arkadiusz Rybicki, w 1980 r. studenci, wspominają dwie tablice z 21 postulatami strajkujących stoczniowców. To oni je zrobili i wywiesili na bramie Stoczni. We fragmentach inscenizowanych robotnicy podają z pasją treść sierpniowych postulatów, które trafiły później na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. W powietrzu wisi pytanie - czy umieliśmy te zdobycze wykorzystać?

Nowe czasy, nowa forma

Niektórzy reżyserzy uznali, że o przeszłości trzeba mówić współczesnym językiem, bo tylko wtedy będzie zrozumiała dla młodych.

Dlatego właśnie Ryszard Bugajski nakręcił teledysk "Gdzie jest nasza Solidarność?". Na Dworcu Centralnym, symbolizującym tu całą Polskę, rockman (Grzegorz Markowski z Perfectu) rapuje (do muzyki Jarosława Śmietany) na temat wydarzeń ostatnich 25 lat. Jego 20-letni synowie, przysłuchujący się temu, pytają: "Tato, co się stało z waszą Solidarnością"? Tymczasem na peronie ludzie czekają na pociąg "Solidarność" (istnieje taki!). Głos z megafonu obwieszcza, że pociąg jest opóźniony.

Feliks Falk - było nie było absolwent warszawskiej ASP - przygotował animację "Krótka historia jednej tablicy". Po komputerowym przetworzeniu zdjęć sprawia ona wrażenie filmu "wydrapanego" na taśmie. Rzecz jest o czerwonym logo "Solidarności", zapisanym na kawałku sklejki przymocowanej do kija. Do czego mógł służyć ten napis? Można było z nim strajkować, cieszyć się, ukrywać się, no i można też było go porzucić.

Za to prześmiewca Juliusz Machulski sięgnął po model filmu w filmie. W fabule "Sushi" producent (Marek Kondrat) dostaje propozycję włączenia się w nowelowy film na 25-lecie "Solidarności". Angażuje do tego zadania swych najlepszych współpracowników z reklamy - reżysera (Robert Więckiewicz) i scenarzystkę (Katarzyna Herman), ale ci narzekają, że ten temat ich nie inspiruje.

Jacek Szczerba
  
Re: Wspólny film 13 polskich reżyserów na 25-lecie "Solidarności"
PostWysłano: Sobota, 16 Lipca 2005, 20:41 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
BZYK
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #4081
Posty: 52


[ Osobista Galeria ]
Jestem ciekaw waszych opinii na ten temat. Możecie się wypowiadać nie tylko na temat filmu, ale także na temat Solidarności, piszcie co waszym zdaniem stało się ze Związkiem, dlaczego to wszystko tak się potoczyło.
Przemiany ustrojowe w Polsce to nie tylko sprawa naszych rodziców. To przede wszystkim nasza sprawa, nasi rodzice tylko zgotowali nam taka rzeczywistość jaką mamy.
Może miało być inaczej…
  
Re: <BZYK> Wspólny film 13 polskich reżyserów na 25-lecie "Solidarności"
PostWysłano: Sobota, 16 Lipca 2005, 23:51 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
J@ger
n00b vip
 
Użytkownik #15
Posty: 3717


[ Osobista Galeria ]
3 posty pod rzad ... w 10 minut
nie mozna tego w jednym napisac ?
  
Re: Wspólny film 13 polskich reżyserów na 25-lecie "Solidarności"
PostWysłano: Czwartek, 21 Lipca 2005, 02:37 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
BZYK
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #4081
Posty: 52


[ Osobista Galeria ]
Ryszard Bugajski
"Gdzie jest nasza Solidarność?":

- Moja historia to wideoklip z muzyką jazz hip-hop autorstwa Jarosława Śmietany. Rozgrywa się na Dworcu Centralnym, który symbolizuje całą Polskę - za oknami widać góry, szyby kopalniane, dźwigi Stoczni Gdańskiej. Na peronie ludzie czekają na pociąg Solidarność. Pewien mężczyzna, którego gra ucharakteryzowany na kloszarda Grzegorz Markowski z zespołu Perfect, rapując, opowiada dwudziestoletnim synom historię swojego życia, będącą jednocześnie historią rodzenia się Solidarności: studencki protest w '68 roku, odsiadka w więzieniu, działalność w KOR. A ci młodzi śpiewają mu w odpowiedzi refren: "tato, a gdzie jest teraz twoja Solidarność"? Ojciec przyznaje, że dawne ideały zostały zszargane, a on czuje się w tej wywalczonej, wolnej Polsce przegrany. Z dworcowego megafonu słychać tymczasem komunikat, że pociąg Solidarność jest spóźniony i może w ogóle nie przyjechać..
  
Re: Wspólny film 13 polskich reżyserów na 25-lecie "Solidarności"
PostWysłano: Poniedziałek, 15 Sierpnia 2005, 02:44 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
BZYK
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #4081
Posty: 52


[ Osobista Galeria ]
Premiera filmu „Solidarność, Solidarność…” odbędzie się 31 sierpnia podczas widowiska artystycznego na placu Poległych Stoczniowców przed Stocznią Gdańską. Tego samego dnia film zostanie zaprezentowany w TVP1 o 21.00.
  
PostWysłano: Czwartek, 20 Października 2005, 20:06 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Soldi
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #5294
Posty: 2


[ Osobista Galeria ]
"Gdzie jest nasza Solidarność" nie wiecie czy można z koś sciągnać ???????
  
solidarnosc
PostWysłano: Niedziela, 23 Października 2005, 13:36 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ziolek wu-hae
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #2665
Posty: 170


[ Osobista Galeria ]
Soldi :
"Gdzie jest nasza Solidarność" nie wiecie czy można z koś sciągnać ???????


z racji tego ze bzyk i guzik z wuhae grali w tym filmie i spiewali w numerze posiadamy oczywiscie kopie ale nie mozemy jej udestepniac, nie mam pojecia gdzie mozna to sciagnac ale podejrzewam ze mozna lub bedzie mozna to gdzies kupic. pzdr
  
Re: Wspólny film 13 polskich reżyserów na 25-lecie "Solidarności"
PostWysłano: Środa, 26 Października 2005, 13:05 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
ziolek wu-hae
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #2665
Posty: 170


[ Osobista Galeria ]
http://www.pffamerica.com/solidarnosc_pl.htm
film "Solidarność, Solidarność" bedzie pokazywany w stanach na festiwalu filmu polskiego w chicago...!!!
  
PostWysłano: Wtorek, 29 Listopada 2005, 23:37 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Soldi
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #5294
Posty: 2


[ Osobista Galeria ]
szkoda ma sie rozumiec-- ale tak to swietna muza cos w stylurapu biggrin.gif
  
Wspólny film 13 polskich reżyserów na 25-lecie "Solidarności"
Forum dyskusyjne -> Obraz i dźwięk -> Wu-Hae, Zumba

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Wodomierze 2018 Wrocław wodomierze wrocław Wodomierz legalizacja 2018busy Kolnwynajem autobusów Piłaprace ziemne Złotówtransport ziemi Piła
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010