Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Hardware -> Chłodzenie -> Srebrny blok wodny - testowałem i... kiepsko wypadł. Dlaczego??
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Srebrny blok wodny - testowałem i... kiepsko wypadł. Dlaczego??
PostWysłano: Niedziela, 16 Stycznia 2005, 21:43 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Threep
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #771
Posty: 24


[ Osobista Galeria ]




Hej! Kilka dni temu miałem okazję przetestować srebrny blok wodny. Znajomy jubiler i zawzięty overclocker zrobił go sobie i mi pożyczył do testów. Platworma testowa jak w moim opisie. Do bloku użyłem pastę Artic 5. Zwykłej kranówki (to miał być krótki test więc glony nie zdążyły by zakwitnąć), pompy AquaEL PF-4 3000 l/h i tyłu od lodówki jako wymiennika ciepła (chłodnicy). Do dużego 20 litrowego wiadra nalałem lodowatej wody, wrzuciłem do środka pompę i włączyłem. Pierwsze co zauważyłem to zapowietrzenie układu - trochę się pobawiłem podnosząc to wiadro, to rurki i wreszcie w całym układzie była tylko woda. Upewniłem się czy wszystko szczelne, czy blok dobrze siedzi na sokecie i włączyłem kompa. Woda powoli wlewała się do wiaderka - widać ta chłodnica od lodówki stawia duży opór. Wszedłem odrazu do BIOSU sprawdzić temperaturę i !!!! 38 stopni !!! Przy samym starcie i co sekunda rośnie o 1 stopień. (przy moim Zalmanie 7000A podczas startu systemu mam 24 stopnie i rośnie do 39 przez jakieś 20 minut). Po kilkunastu sekundach temperatura przekroczyła 50 i wyłączyłem kompa. Odłączyłem chłodnicę. Włączyłem od nowa i sprawdzam temperaturę - w BIOSIE lepiej temperatura stanęła na 42 stopniach. Wczytałem Windowsa i temp wzrosła do 44. Woda oczywiście LODOWATA !! Blok letni (dotykałem ręką) TO SKĄD TAKA TEMPERATURA ?? Postanowiłem jeszcze potestować.Do wiadra wrzuciłem około 1 kg lodu. Włączyłem sobie film.... i po godzinie komp mi się wyłączył. Procek miał ponad 60 stopni. Woda była ciepła - i stwierdziłem że chłodzenie wodne jest do D!!
No bo na zwykłym... Zalmanie 7000A mam 39 stopni w IDLE (czyli teraz jak piszę tego posta) i 46 po kilkunastu godzinach Prime 95 przy temperaturze w pokoju około 23-25 stopni. Myślałem że przy chłodzeniu wodnym CPU na starcie będzie miał w granicach 30 stopni... ale skoro ma więcej niż zwykły miedziany radiator zamiast zakładać chłodzenie wodne może warto by zmontować sobie jakiś radiator z kilku kilogramów miedzi ??
Nie wiem co o tym sądzić... Ile stopni macie na swojej wodzie ??
  
Re: <Threep> Srebrny blok wodny - testowałem i... kiepsko wypadł. Dlaczego??
PostWysłano: Niedziela, 16 Stycznia 2005, 22:37 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
EDDY
Admin
 
Użytkownik #1
Posty: 1451


[ Osobista Galeria ]




Wszystko wskazuje na to, że blok został źle zamontowany. Musisz go mocniej docisnąć. Z dobrze przylegającym kawałkiem miedzianego bloku nawet bez włączania pompki temperatura procesora tak szybko nie rośnie, jak u Ciebie:)
  
Re: <EDDY> Srebrny blok wodny - testowałem i... kiepsko wypadł. Dlaczego??
PostWysłano: Poniedziałek, 17 Stycznia 2005, 09:47 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Threep
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #771
Posty: 24


[ Osobista Galeria ]




W sumie to jest możliwe - właściwie to najbardziej podjerzewam że blok zbyt słabo siedział na procku... Ale zrobiłem wszsytko co mogłem żeby go docisnąć i tak mocno przycisnęłem że aż się soket deliaknie wygiął... A efektów nie było - ale może i tak źle siedział na bloku. Trzeba by spróbować z inną zapinką... tylko że innej nie mam a nie wiem czy warto kupować bo może powód wysokiej temperatury to jakaś wada bloku.
  
Re: Srebrny blok wodny - testowałem i... kiepsko wypadł. Dlaczego??
PostWysłano: Piątek, 21 Stycznia 2005, 00:23 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
srokus
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #449
Posty: 32


[ Osobista Galeria ]




1.moze byc za duzo pasty
2.jaka masz zapinke ? jezli na 4 sruby to probuj dokrecac w trakcie pracy i obserwuj temperatury
3.jezeli blok jest homemade to sprawdz czy podstawa jest na pewno gladka :) (mozna to zrobic za pomoca kawalka szyby)

ja na 1,45v mam 35 stopni przy normalnej pracy, 38 w stress
po podkreceniu na 1,95v i wlaczeniu wentylka na nagrzewnicy mam 47 stopni w stress
  
Re: <Threep> Srebrny blok wodny - testowałem i... kiepsko wypadł. Dlaczego??
PostWysłano: Niedziela, 23 Stycznia 2005, 22:53 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Wawelski
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #867
Posty: 93


[ Osobista Galeria ]




Blok na górze powinien być minimalnie (niezauważalnie) tylko cieplejszy od wody.
Jaką temperaturę miała woda wypływająca z "chłodnicy"?

Obstawiam:
1. Za mały przepływ (wielkie opory).
2. Cienka konstrukcja bloku (sam materiał niewiele znaczy - ale srebro można odlewać, więc cuda wianki i co dusza zapragnie można stworzyć, więc tu też jest duże pole do manewru).
3. Złe zamocowanie bloku (ale skoro ciepły, to mało prawdopodobne).
4. Tragiczna jakość chłodnicy - nic nie daje, skoro woda ciepła.

Do tego ta pompa pewnie mocno się grzeje - to chyba jakaś pompa ogrodowa?

Generalnie dobry blok może mieć C/W ok. 0.15 co oznacza, że np. fabryczny barton będzie miał temperaturę o 6.75* wyższą od temperatury wody.
  
Srebrny blok wodny - testowałem i... kiepsko wypadł. Dlaczego??
Forum dyskusyjne -> Hardware -> Chłodzenie

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
rozwód kraków dobry adwokatciechocinek hotel spa
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010