Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Inne -> Bohemia -> Czesi i Słowacy a Romowie
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Czesi i Słowacy a Romowie
PostWysłano: Sobota, 04 Sierpnia 2007, 16:03 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]
Stosunek Czechów i Słowaków do Romów jest ogólnie znany jako - oględnie mówiąc - niezbyt przyjazny. Cóż, i Polska w latach 90. miała swoją wstydliwą "Mławę", a u nas Cyganów znacznie mniej niż w takiej południowej Słowacji. Jednak to Czesi są najbardziej sławni, jeśli chodzi o antycygańskie działania, że przypomnę tylko słynny mur, oddzielający osiedle "białe" od cygańskiego w Usti nad Łabą. A ostatnio Romowie zaapelowali do czeskich władz o upamiętnienie romskich więźniów, zamordowanych w hitlerowskim obozie w Letach. Obecnie na terenie byłego lagru działa... wielka ferma świń.
Żeby nie było, że rzucam kamieniem, a sam jestem niby taki święty. Nie jestem. Podczas krótkiego popasu w cygańskim miasteczku w południowej Słowacji, czułem się dość niepewnie, widząc koło siebie same śniade twarze. Powiem więcej, i dziś nie jestem wcale przekonany, że powinienem się czuć pewnie. Co ciekawe, zupełnie takiego poczucia nie miałem w miastach Meksyku, gdzie też przecież wszyscy śniadzi...
  
Re: <Berger> Czesi i Słowacy a Romowie
PostWysłano: Wtorek, 01 Lipca 2008, 19:35 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]
Češi jsou nejhorší v Evropě ve vztahu k Romům

Téměř polovině Čechů by bylo nepříjemné, kdyby měli za souseda Roma. Takový odpor k romské menšině už v Evropské unii panuje pouze v Itálii. Ukázal to průzkum Eurobarometr zveřejněný v úterý.


V České republice odpovědělo kladně 47 procent dotázaných na otázku, zda by jim bylo nepříjemné mít Roma jako souseda. Záporně odpovědělo devět procent, což je naopak nejméně ze všech 27 zemí Evropské unie. V Itálii je to rovněž 47 procent kladných odpovědí, nicméně 14 procentům respondentů by Romové v sousedství nepříjemní nebyli.
Také dvěma pětinám obyvatel Irska by bylo nepříjemné, kdyby vedle nich bydleli členové nejsilnější etnické menšiny v evropské "sedmadvacítce", naopak necelé čtvrtině z nich by to nijak nevadilo (24 procent). V případě Slovenska 38 procent dotázaných uvedlo, že mít romské sousedy by jim bylo nepříjemné a 17 procent z nich by s tím žádný problém nemělo.
Mezi země, kde více než polovina dotázaných odpověděla, že mít za souseda Roma by pro ně žádnou nepříjemnost nepředstavovalo, patří Polsko (58 procent) a Švédsko (52 procent). Těsně pod touto hranicí je Francie se 48 procenty.
Z průzkumu také vyplývá, že nejvíce přátel a známých mezi Romy mají obyvatelé Bulharska, kde to uvedlo 47 procent respondentů. Více než dvě pětiny lidí (42 procent) se s Romy přátelí v Maďarsku a Rumunsku, na Slovensku je to 37 procent.
V případě České republiky má mezi svými kamarády a známými také Romy necelá pětina dotázaných (18 procent). Vůbec nejméně je to na Maltě, kde na tuto otázku kladně odpověděla jen dvě procenta dotázaných.

Vztah Evropanů k romské menšině (v %)
Země Mít za souseda Roma by mi NEBYLO NEPŘÍJEMNÉ Mít za souseda Roma by mi BYLO NEPŘÍJEMNÉ
Česká republika 9 47
Itálie 14 47
Slovensko 14 38
Irsko 24 40
Průměr EU 36 24
Francie 48 15
Švédsko 52 14
Polsko 58 12
Zdroj: Eurobarometr

http://www.novinky.cz/clanek/143897-cesi-jsou-nejhorsi-v-evrope-ve-vzt ahu-k-romum.html

Mnie zaskakuje nie tyle niechęć Czechów (zauważcie, że nawet dyskusję pod artykułem zablokowano), co entuzjazm Polaków...
  
Re: Czesi i Słowacy a Romowie
PostWysłano: Środa, 02 Lipca 2008, 13:40 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
little_wild_girl
Nałogowy uczestnik vip
<tt>Nałogowy uczestnik</tt>
 
Użytkownik #187
Posty: 2741


[ Osobista Galeria ]
Niedaleko mnie mieszkają Cyganie, ale nie jest to niestety Edyta Górniak. sad.gif wink.gif
  
Re: <little_wild_girl> Czesi i Słowacy a Romowie
PostWysłano: Środa, 02 Lipca 2008, 16:13 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]
Poznałaś po tym, że lepiej śpiewają?
  
Re: Czesi i Słowacy a Romowie
PostWysłano: Czwartek, 03 Lipca 2008, 13:45 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
little_wild_girl
Nałogowy uczestnik vip
<tt>Nałogowy uczestnik</tt>
 
Użytkownik #187
Posty: 2741


[ Osobista Galeria ]
Tylko Chuck Norris wie, kiedy Górniak była Ewą.
  
Re: <Berger> Czesi i Słowacy a Romowie
PostWysłano: Niedziela, 28 Września 2008, 16:44 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]
Za "Gazetą":

Czeski wicepremier rusza na Romów

Wicepremier i szef ludowców Jirzi Czunek ogłosił plan, jak zlikwidować cygańskie dzielnice w czeskich miastach. W ten sposób chce przed październikowymi wyborami samorządowymi odzyskać utraconą popularność


Plan Czunka dzieli Romów na trzy grupy. W pierwszej znajdują się "rodziny praktycznie niezależne od pomocy socjalnej", jak zapisano w materiałach kierowanego przez Czunka ministerstwa rozwoju. Są to Romowie, którzy pracują, płacą czynsz, ale muszą pozostać w cygańskich dzielnicach, ponieważ "biali" nie wynajmą im mieszkania. Tym Czunek chce pomóc znaleźć nowe mieszkanie i stałą pracę, zaś "białych" właścicieli wynajmujących im mieszkania zmotywować "dodatkiem na Cygana" pochodzącym z pieniędzy unijnych.
Grupa druga to Romowie, którzy sprawiają problemy, nie mają stałej pracy, czynsz płacą z opóźnieniem, zaś ich dzieci zakończyły edukację na stopniu podstawowym. Mają oni jeszcze otrzymać szansę, aby za sprawą specjalnie rozszerzonej instytucji "osobistego bankruta" oddłużyli się, znaleźli pracę i zakwalifikowali do pierwszej grupy.
Trzecią grupę Romów, którzy wciąż będą zależni tylko od pomocy socjalnej, Czunek chce umieścić w czymś na kształt "obozów reedukacyjnych". Mają to być specjalnie postawione domy z małymi mieszkaniami o niższym standardzie (zimna woda, wspólne kuchnie) pod stałym dozorem, także socjalnym. Pieniądze na ich budowę mają pochodzić z funduszy UE, a władzom miast ma to dać możliwość wysiedlenia Romów z centrów na peryferie.
Drugoplanowym celem Czunka jest zniszczenie instytucji wielkich cygańskich rodzin funkcjonujących na zasadzie swoistego rodzaju społecznej sieci, aby w ten sposób ich zasymilować. To w Czechach udaje się bez pomocy planów rządowych, gdyż z około 300 tys. Cyganów do romskiej narodowości przyznaje się dziś tylko jedna dziesiąta.
Oprócz kontrowersyjnego pomysłu zdumiewające w planie Czunka jest przede wszystkim to, że problem Romów w ogóle nie znajduje się w kompetencji ministerstwa rozwoju.
Dla romskich aktywistów cel działań wicepremiera jest jasny. - Niecały miesiąc przed wyborami samorządowymi Czunek znów stawia na romską kartę - powiedział agencji CTK Zdenek Rysavy ze stowarzyszenia Romea.
Wiceszef rządowego komitetu ds. Romów Ivan Vesely był bardziej krytyczny - plan Czunka porównał do działań faszystowskiej Słowacji pod rządami księdza Tiso w latach II wojny światowej. - Odbieramy to jako przykład dobrej praktyki z klerofaszystowskiego warsztatu wicepremiera Czunka - drwił Vesely.
- Członek czeskiego rządu oparł swoją karierę na nastrojach antyromskich, więc Republika Czeska ma nie tylko poważny problem z Romami, ale także z polityką - ogłosił znany finansista i filantrop George Soros.
Przywódca ludowców rzeczywiście często gra romską kartą. Dzięki niej przed trzema laty w ciągu kilku miesięcy z funkcji burmistrza Vsetina trafił na najwyższe szczeble czeskiej polityki.
Propozycja "rozwiązania problemu Romów" w skali kraju ma powtórzyć jego receptę z Vsetina. Jako burmistrz miasta wysiedlił Romów z centrum. Część z nich umieścił w stalowych kontenerach umieszczonych na obrzeżach Vsetina, a część pod osłoną nocy rozwiózł do w większości zdewastowanych domów dziesiątki kilometrów od miasta. Były to posunięcia na granicy prawa.
Dla "białych" w Vsetinie, których uwolnił od romskiego getta, Czunek stał się bohaterem, którego wybrali do senatu. Dla partii ludowej, desperacko szukającej w tym czasie nowej twarzy, stał się wybawicielem, zaś w wyniku wejścia ludowców do rządu został jedną z trzech najważniejszych osób w państwie.
Od tego czasu Czunek zdążył wykazać się zarówno brakiem kompetencji, jeśli chodzi o zarządzanie ministerstwem rozwoju (przez które przechodzą pieniądze unijne), jak i osobiście się skompromitować, nie potrafiąc wyjaśnić pochodzenia kilku milionów koron, które trafiły do niego w latach 90. Najprawdopodobniej była to łapówka bądź efekt fałszowania wydatków związanych z podróżami odbywanymi w ramach lobbowania za kontraktami zbrojeniowymi.
W skali Europy Czechy należą do krajów, w których sytuacja Romów jest dość dobra. Jednym z dowodów jest to, że znaczna ich część nie mieszka w klasycznych slumsach czy gettach znanych z Bałkanów lub Słowacji, lecz w murowanych domach wewnątrz miast.

http://wyborcza.pl/1,75477,5740201,Czeski_wicepremier_rusza_na_Romow.h tml?skad=rss
  
Re: <Berger> Czesi i Słowacy a Romowie
PostWysłano: Poniedziałek, 13 Października 2008, 21:41 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]
Tak naprawdę jednak, wbrew wskazaniom Eurobarometru, nie tylko Czesi, ale i Polacy mają do Romów stosunek... ekhm... dość specyficzny. Niedawno poznańskie media informowały, że kierowca, Rom, potrącił pieszego. Nie wyobrażam sobie eksponowania narodowości w przypadku, gdyby ów kierowca był obywatelem polskim narodowości żydowskiej, niemieckiej czy ukraińskiej, albo na przykład był Mulatem.
  
Re: <Berger> Czesi i Słowacy a Romowie
PostWysłano: Wtorek, 14 Października 2008, 09:06 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]
Chyba wywołałem wilka z lasu...

"Strašák cikán" funguje. Obec sbírá podpisy proti Romům

Stovky lidí z Ostravice v Beskydech podepisují petici proti stěhování romských rodin z Ostravy do areálu bývalého ústavu pro mentálně postižené.

"My občané a obyvatelé obce Ostravice a okolí vyjadřujeme tímto zásadně odmítavý postoj proti jednomu ze záměrů vlastníka objektu bývalého ústavu sociální péče v lokalitě Mazák k umístění údajně značně problematických padesáti romských rodin z vybydlených domů v Ostravě," začíná petice.
Petiční výbor, složený z několika obyvatel vesnice, rozmístil podpisové archy v místních restauracích, obchodech, lékárně a benzinové stanici. Na svých stránkách ji také publikoval obecní úřad.
"Petice okamžitě vzbudila velký zájem lidí z Ostravice, podepisují ji i lidé z okolních obcí, také chataři z Ostravy. Musíme dotiskovat podpisové archy," řekla členka petičního výboru Jana Woznicová z Ostravice. Dodala, že například na benzinové pumpě již petici podepsalo čtyři sta padesát lidí.

Areál v Beskydech za sedm milionů

Obavy, že by v Ostravici mohlo vzniknout romské ghetto, vzbudil ostravský podnikatel Petr Nevlud, který v roce 2006 koupil areál v dražbě za necelých sedm milionů korun. Od té doby tvrdil, že bývalý ústav přestaví na luxusní rezidenční byty.
Když nabyl dojmu, že obec a ochránci přírody jeho záměru brání, pohrozil, že do chátrajících budov v údolí pod přehradou Šance nastěhuje Romy z Ostravy.
Obyvatelé i chataři z turisticky rozvíjející se vesnice pod Lysou horou začali panikařit, přestože vůbec není jasné, zda nejde jen o zcela nereálnou hrozbu. Koncem září překvapil Petr Nevlud starostu, radu i zastupitele, když jim oznámil, že do areálu přivede padesát romských rodin, které se tam údajně nastěhují výměnou za byty v Ostravě.
Romy, kteří by měli do vesnice přijít, nikdo nikdy neviděl. Poté, co podnikatelova hrozba vyvolala ve vesnici bouři, se navíc zcela odmlčel i podnikatel Nevlud. Nemluví ani s novináři.

Vesnici vyhrožuje podnikatel s dluhy

František Jaskula, vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Beskydy, ve které objekt leží, potvrdil, že Nevlud se už dlouho neobrátil ani na správu.
Mezitím však vyšlo najevo, že Petr Nevlud, který figuruje asi ve třiceti realitních společnostech, má zřejmě velké dluhy.
Na pozemcích a objektech bývalého ústavu je podle zápisu v Katastru nemovitostí od prvního října zástavní právo, které kvůli dluhu uplatňuje na Nevludově majetku Finanční úřad Ostrava 3.
Pokud dluh nezaplatí, hrozí mu v krajním případě i exekuce majetku. Stále má však ještě možnost dluh zaplatit, anebo areál prodat i s dluhem někomu dalšímu.
"I když má pan Nevlud asi problémy, nemůžeme vyloučit, že hrozba stěhování Romů stále není reálná," obává se nadále invaze Romů starosta Ostravice Jaromír Dobrozemský.
Ředitel Finančního úřadu Ostrava 3 Stanislav Friedel uvedl, že o konkrétním případu nemůže říci nic víc, než uvádí katastr. Potvrdil ale, že omezení vlastnického práva není nevratné. Výši Nevludova dluhu neprozradil, ale uvedl, že by měla odpovídat ceně nemovitosti, na kterou věřitel zástavu uplatňuje.
Petiční výbor z Ostravice rozeslal znění petice mimo jiné moravskoslezskému hejtmanovi Evženu Tošenovskému, ministrini Džamile Stehlíkové a také odboru školství. Petičníci mají totiž obavy, že škola v Ostravici nebude stačit návalu romských dětí."

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=619202

Tak swoją drogą, ciekaw jestem, czy pani Jana Woznicová jest czystej krwi Czeszką... eusa_eh.gif
  
Re: <Berger> Czesi i Słowacy a Romowie
PostWysłano: Środa, 10 Grudnia 2008, 01:18 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]
I znów:

ČR uznala, že diskriminuje Romy. Rok po verdiktu soudu
Oficiálně tak přijala rok starý rozsudek soudu ve Štrasburku, který označil české školství za diskriminační.

Kabinet Mirka Topolánka na své příští schůzi projedná odpověď na tento rozsudek, kterou připravilo ministerstvo školství. Zavazuje se v ní, že situaci změní.
Vůbec poprvé se tak například chystá velké sčítání dětí navštěvujících praktické (dříve speciální nebo zvláštní - pozn. red.) školy. Zjišťovat se bude jejich sociální zázemí, okolnosti přijetí do školy, ale i etnický původ.
- Tato unikátní analýza a statistická data, ze kterých se dá vycházet, nám citelně chybí - řekla deníku Aktuálně.cz Klára Laurenčíková, ředitelka odboru rovných příležitostí ve školství na ministerstvu školství.
Další výraznou změnou, ke které se ČR v odpovědi pro štrasburský soud zavazuje, je změna systému fungování pedagogicko-psychologických poraden. Právě jejich rozhodnutí totiž stojí za umístěním dětí, často z romských rodin, do praktických škol.
Vznikne nový zákon
- Zároveň chceme usilovat o uzákonění informovaného souhlasu rodičů - uvedla Laurenčíková na nedávné konferenci “Vzdělávaní bez bariér”.
To by v praxi například znamenalo, že by pracovníci poraden museli rodičům řádně vysvětlit všechna pro a proti a možné varianty.
Soudci ve Štrasburku se dále dočtou, že Česká republika vymyslí a sepíše další plán zaměřený na integraci největší české menšiny. Národní akční plán inkluzivního vzdělávání si mimo jiné klade za cíl připravit zbrusu nový zákon o inkluzivním vzdělávání.
- Měl by nahradit nefunkční a nespecifikovaný paragraf šestnáct o sociálně znevýhodněných žácích - vysvětluje Laurenčíková.
Ten je totiž tak korektní, že z něj vlastně není zřejmé, kdo takovým žákem je či podle jakých kritérií se určuje, že jím je.
Dále ministerstvo plánuje vzdělávat učitele, zavést historii a kulturu Romů do školních osnov, přispívat na integrační programy a podporovat pedagogické asistenty.
Koncepce se nedají hodnotit
Ne všichni odborníci ale plánované změny vítají. Tvoření dalších koncepcí plánování komplexních řešení problematiky sociálně slabých žáků často z vyloučených lokalit napříč ministerstvy je podle nich neefektivní.
- Koncepce často například nepřemýšlí nad tím, jak se vyhodnotí její naplnění či nenaplnění - upozornil na zmiňované konferenci Czeslaw Walek z české kanceláře Open Society Fund.
V plánu je také koncept rané péče nejen o malé předškolní děti, ale i péče o jejich prostředí. Sociální nebo pedagogičtí pracovníci by měli rodině pomáhat připravit se na školní povinnosti potomka. Ministerstvo zatím nachystalo jediné konkrétní opatření. Chce v rozpočtu najít peníze navíc pro asistenty pedagoga, kteří kvůli zpožděným platbám a obecnému finančnímu podhodnocení odcházejí.

http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=623619
  
Re: <Berger> Czesi i Słowacy a Romowie
PostWysłano: Sobota, 25 Lipca 2009, 11:36 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]
Za dyskryminację Romów Kanada ukarała Czechów wprowadzeniem wiz. Paradoksalnie pogorszyło to sytuację Cyganów w Republice Czeskiej:

Soužití s Romy: Česko se vrací k rasismu 90. let
Praha - Opálení, Romové v "naší" společnosti nebo cigáni, kteří by měli žít za elektrickým plotem. To nejsou výroky ultrapravicových extremistů, ale slova předních politiků z parlamentních stran.


Konkrétně od lidoveckého senátora Jiřího Čunka, dvojky ODS na ústecké kandidátce Ivany Řápkové a senátorky Liany Janáčkové, která se nyní hlásí ke Straně svobodných občanů.
Právě tito tři představitelé jsou často zmiňováni jako lidé, kteří posunuli hranici toho, jak se ještě v české politice dá mluvit o romské menšině.
Odborníci se nad atmosférou v české společnosti shodnou: Vrací se rasismus devadesátých let, jehož symboly se staly fyzické útoky na Romy, smrt sedmnáctiletého Tibora Danihela nebo zeď v Matiční ulici v Ústí nad Labem.
Dnes se situací vyloučených romských komunit zabývala i vláda a jednoznačně řekla: Extremismus v Česku narůstá. Vládě se Zpráva o stavu romských komunit za rok 2008 dostala na stůl týden poté, co Kanada Česku zavedla kvůli velkému počtu emigrantů víza. I to je opakování situace z devadesátých let. Stejně jako nedávné žhářské útoky na romské rodiny.
Podle Kocába mají vedle extremistů i samotná města a obce část odpovědnosti za to, že Romové z Česka utíkají.
- Za vlnou emigrace stojí extremismus v součinnosti s některými nešťastnými postupy měst a obcí. Pokud by Romové byli vystaveni tlaku jenom extremistů a měli by pocit, že stát a samosprávy jsou na jejich stranách, neměli by tak tíživý pocit - uvedl Kocáb pro ČT24.
Jako příklad uvedl postup chomutovské radnice, která exekuovala dlužníkům sociální dávky přímo na úřadě.
Kocáb navíc upozorňuje, že se někteří lokální politici snaží romskou otázku populisticky využít.
- Všechny tyto populistické snahy směřují k tomu, aby jejich nositelé byli většinovou veřejností vnímáni jako zastánci "nás slušných" proti "těm druhým" a získali tak volební úspěch. Smutné přitom je, že u nás - na rozdíl od většiny zemí západní Evropy - se toho dopouštějí lokální politici zvolení za "normální" strany politického spektra, ne jen krajní pravice. A co horšího, vedení těchto stran se od takových starostů nedistancuje, ale naopak jim za "úspěch" ve vyhrocování etnických konfliktů dává vstupenku na kandidátky do parlamentu - řekl Kocáb.
To potvrdil například exministr vnitra Ivan Langer, který se otevřeně postavil za postup chomutovské primátorky Ivany Řápkové a schválil exekuci sociálních dávek.
Podle experta organizace Člověk v tísni Jana Černého se lokální politici stávají naopak vzorem pro otevřené extremisty třeba z Dělnické strany.
- Proto už Dělnická strana nemluví o nacionalismu, potlačuje vlasteneckou notu a zaměřuje se hlavně na Romy - řekl Aktuálně.cz Černý. - Zjemňuje svůj projev až na úroveň toho, co si beztrestně dovolí Řápková, Čunek a spol.
Jemnějšímu vyjadřování se naučili i sami politici. Například chomutovská primátorka Ivana Řápková důsledně hovoří o nepřizpůsobivých, dlužnících a naproti tomu o slušných lidech. Řápková říká, že rasismus absolutně odmítá. "Takové označení mě uráží. A hodně," řekla nedávno v rozhovoru pro Lidové noviny.

http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=642898
  
Czesi i Słowacy a Romowie
Forum dyskusyjne -> Inne -> Bohemia

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Bmeters Metron Powogaz wodomierze wrocławprojektywww.lustra-drogowe.com.plrecznie-robione-zaproszenia-slubne.euzephyr
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010