Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Inne -> Bohemia -> Świąteczne zwyczaje
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Świąteczne zwyczaje
PostWysłano: Piątek, 28 Listopada 2008, 20:46 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]
Dziś w Bratysławie rozpoczął się Kiermasz Bożonarodzeniowy. Kiermasz odbywa się po raz 16. na Rynku Głównym, Placu Franciszkańskim i Placu Hviezdoslava. Jest bardzo popularny wśród mieszkańców miasta oraz turystów. Imporezę rozpoczęto o godz. 16.00, zapalając lampki na choince przed Teatrem Narodowym na Placu Hviezdoslava. Tegoroczna choinka to 40-letni świerk o wysokości 18 m, który Bratysławie podarował mieszkaniec Kralovej koło Senca. Jednocześnie rozświetlona została dekoracja świąteczna na bratysławskiej Starówce. Podczas 26 dni na 107 specjalnie udekorowanych stoiskach prezentowane będą typowe regionalne potrawy i napoje (41 stoisk) oraz upominki (65 stoisk). Podawane będą loksze (placki z ciasta ziemniaczanego) oraz napoje: grzane wino, pitny miód (medovina), grog i poncz. Nie zabraknie również słodkich wypieków: strudle jabłkowe, makowe, orzechowe, serowe, pierniki miodowe oraz oblatki. Zakazany jest sprzedaż mocnych alkoholi i piwa.
Oprócz jedzenia na Kiermaszu Bożonarodzeniowym kupić będzie można upominki i drobiazgi związane ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia - wyroby ze szkła, ceramiki, wikliny, drewna, liścia kukurydzy, pszczelego wosku itd.
Poza tym odbędą się występy artystyczne oraz pokazy rękodzieła ludowego.
Kiermasz czynny będzie codziennie w godz. 10.00 – 22.00, a potrwa do 23 grudnia br. Więcej informacji na stronach www.staremesto.sk lub www.bratislava.sk.
W ubiegłym roku kiermasz odwiedziło ponad 170 tysięcy turystów z kraju i zagranicy. Najwięcej turystów zagranicznych przyjechało z sąsiedniej Austrii, Czech, Węgier, Polski, ale również ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Anglii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Irlandii, Danii oraz innych krajów.
Podobny kiermasz bożonarodzeniowy, ale na mniejszej skali, organizowany jest we wszystkich większych miastach na Słowacji (Koszycach, Żylinie, Preszowie, Nitrze, Trnavie, Bańskiej Bystrzycy, Liptowskim Mikulaszu, Popradzie itd).
  
Re: <Berger> Świąteczne zwyczaje
PostWysłano: Piątek, 19 Grudnia 2008, 20:19 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Berger
Sentinel
 
Użytkownik #223
Posty: 5725


[ Osobista Galeria ]
A ja byłem właśnie na podobnym kiermaszu na Staromáku w Pradze. Imponująca choinka, oblegane przez tłumy stoiska, zapach grzanego wina... Niestety, jakoś tak się głupio złożyło, że nie zdążyłem spróbować ani svařáka, ani pieczonych kasztanów, ani trdelników. Może za rok...
  
Świąteczne zwyczaje
Forum dyskusyjne -> Inne -> Bohemia

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
przedszkole Piłasklep armatura wrocław gajpsycholog Piłatibiaskryptyzootycoon
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010