Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Hardware -> Chłodzenie -> Nietypowy problem: artefakty po zalozeniu radiatorow.
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Nietypowy problem: artefakty po zalozeniu radiatorow.
PostWysłano: Czwartek, 12 Sierpnia 2004, 21:08 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
rafalmag
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #910
Posty: 33


[ Osobista Galeria ]




Zalozylem dzisiaj 4 radatory pamieci na Radeona 9500@pro i po wlaczeniu kompa i krotkiej grze pojawily sie artefakty. Flushowanie ich nie zlikwidowalo. Po wyjsciu z gry w Windowsie tez zauwazylem artefakty przy kursorze i ikonkach w IE.

Po kilku restartach artefakty pozostaly. Co najciekawsze: sa identyczne, nie zalezne od restartow...

Czy to znaczy, ze trwale uszkodzilem karte graficzna?


PS: Zalozylem tez duzy radiator na taka czerwona plytke na k. graf (na gorze, kolo wtyczek), ktora byla chyba radiatorem... Kilka innych radiatorow zalozylem na MOSFETy i 2 uklady scalone w ich poblizu. Wszystkie radiatory sa bardzo cieple, wiec chyba jest ok !?

PS2: Radiatory przyklejalem Thermopoxem 85CT.

[update]:

Wieczorem:
zostawilem kompa na idle (pulpit i programy dzialajace w tle), az do 10 minut temu. Wszystkie artefakty "windowsowe" zniknely. Bedac w w euforii, odpalilem gre 3D - AAO (dla testu w oknieie samo menu). Po jakis 30 sec, ekran zasypal sie artefaktami. Twardy OFF (wlacznikiem z tylu). Obejrzalem dokladnie sprzet, w tym wnikliwie karte graficzna, nie znalazlem zadnych nieprawidlowosci, poza jednym - radiatory karty graficznej byly relatywnie chlodne.
Wlaczam kompa, a tu straszne artefakty od samego POSTu, przez LILO, inicjacje Win'XP, az po sam Win'XP. 90% ikon jest "zartefaktowane".

Podejrzewam, ze klej pomiedzy pamieciami, a radiatorem jest bardzo izolujacy. Czy to moze byc przyczyna artefaktow?
  
Re: Nietypowy problem: artefakty po zalozeniu radiatorow.
PostWysłano: Niedziela, 15 Sierpnia 2004, 16:40 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
rOg@s
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #1230
Posty: 6


[ Osobista Galeria ]




witka :)
kiedys tez zakladalem radiatory na ram w moim gf 4 mx 440 i po zalozeniu ich i przyklejeniu tym wlasnie thermopoxem zaczely sie artefakty :( zdjoolem radiaty wyczyscilem kostki dokladnie ale arty juz zostaly :( karta poszla na smietnik :( nie wiem jak bedzie u ciebie , zycze powodzenia :)
  
Re: <rafalmag> Nietypowy problem: artefakty po zalozeniu radiatorow.
PostWysłano: Poniedziałek, 16 Sierpnia 2004, 13:14 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
SamoDobro
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #265
Posty: 36


[ Osobista Galeria ]




ja kiedyś przetaktowałem kartę Radeon 9200 128 bit 64MB
też założyłem radiatory i zacząłem ją podkręcać.
osiągnąłem imponujący rezultat - pamięci poszły na 315MHz bez artefaktów w 3D Marku 2001 (trzy przebiegi testów), miałem chyba najlepszy rezultat dla Radeona 9200 na świecie, aż do czasu, gdy zacząłem grać w Soldier of Fortune na multiplayu - po jakichś 3 godzinach pojawiły się "arty" - wyszedłem więc z gry, zmniejszyłem taktowanie pamięci do 285 (żeby było bezpiecznie ;)) i odpaliłem grę ponownie. Artefakty nie zniknęły. ba! po wyjściu do Windy dalej były na ekranie.
po twardym resecie (OFF!) i włączeniu ponownym kompa, arty były już w Biosie nawet.
czym prędzej zdjąłem radiatorki, wyczysciłem kartę i oddałem ja do reklamacji. powiedziałem, że komputer był używany do celów biurowych jedynie, nagle coś się zaczęło pokazywać na ekranie dziwnego (nie używaj w sklepie słowa artefakt!! bo będą wiedzieli, że się trochę znasz i mogłeś kartę podkręcać) i rżnąłem głupa, że nie wiem co się stało. po dwóch tygodniach dostałem nową kartę - taką samą niestety ;) choć mówili, że pewnie dostanę wersję 128 MB - ale tej już nie podkręcam w ogóle :P
jednym słowem: wyczyść PORZĄDNIE kartę z kleju, zanieś do sklepu i wciskaj im, że jak włączasz taką fajną gierkę pt. Colin McRae 2 to coś Ci się dzieje z komputerem i Ty nie wiesz, o co chodzi i się boisz, że coś się mogło stać...
  
Re: Nietypowy problem: artefakty po zalozeniu radiatorow.
PostWysłano: Poniedziałek, 16 Sierpnia 2004, 18:21 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
rafalmag
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #910
Posty: 33


[ Osobista Galeria ]




ale nie uda mi sie wyczyscic pamiatek po Termopoxie. Na radeonie 8500pro aby wyczyscic GPU musialem go szlifowac (tak, ze zeszly calkiem napisy). Pozatym mam WC i niestety na oryginalnym radiatorze sa slady po zdejmowaniu, troche ukrychnalem nozki .... :/

Lipa, chyba kupie Geforca 5900 :] (wiem, wiem, ze R9800pro jest niekiedy wydajniejszy i tanszy, ale ...)
  
Re: Nietypowy problem: artefakty po zalozeniu radiatorow.
PostWysłano: Poniedziałek, 16 Sierpnia 2004, 18:31 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
rOg@s
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #1230
Posty: 6


[ Osobista Galeria ]




a jednak 9800pro wez i jak dobze pojdzie na XT go machniesz a wtedy rulezz na twaeku.pl jest tego troche :)
  
Re: <rOg@s> Nietypowy problem: artefakty po zalozeniu radiatorow.
PostWysłano: Poniedziałek, 16 Sierpnia 2004, 18:38 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
rafalmag
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #910
Posty: 33


[ Osobista Galeria ]




No to jednak napisze czemu decyduje sie za rozwiazaniem nVidii:
+ wydajnosc w Linuksie; Ati olewa calkowicie sterowniki dla linuksa, we wszytkich poprzednich kartach od Ati mialem artefakty w grach na enginie UT.
+ podoba mi sie zmiana taktowania karty 2D / 3D
+ bardziej dopracowane sterowniki (brak odnotowanych nieuczciwych optymalizacji)
+ rownie modowalna jak radeon

- karty nVidii sa drozsze
- lekko gorsze wyjscie TV (ale bede bral karte z chipsetem Philipsa) w geforcach
  
Re: <rafalmag> Nietypowy problem: artefakty po zalozeniu radiatorow.
PostWysłano: Wtorek, 17 Sierpnia 2004, 12:38 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Nikos
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #30
Posty: 121


[ Osobista Galeria ]




+ wydajnosc w Linuksie; Ati olewa calkowicie sterowniki dla linuksa, we wszytkich poprzednich kartach od Ati mialem artefakty w grach na enginie UT.
tu pewnie masz rację, zawsze ati odstawało ze sterownikami pod LInuxa

+ podoba mi sie zmiana taktowania karty 2D / 3D
nic prostszego AtiTool :-) uzywam caly czas

+ bardziej dopracowane sterowniki (brak odnotowanych nieuczciwych optymalizacji)
bzdura... poszukaj dobrze w sieci o Aquanoxie i 3DMark2003

+ rownie modowalna jak radeon
no to zaden plus

- karty nVidii sa drozsze
zalezy co sie bierze 5900XT jest tanszy od 9800Pro a Leadteki sie kreca fenomenalnie

- lekko gorsze wyjscie TV (ale bede bral karte z chipsetem Philipsa) w geforcach
no juz podobno naprawde lekko

ze wszystkich przytoczonych przez Ciebie argumentów tylko 1 jest prawdziwy i dość mocny, pytanie tylko kto tak naprawdę się zmusza żeby grać w Linuxie kiedy pod Windowsem ma dużo lepszą wydajność, jeśli jednak to robi to tylko nVidia :-)
  
Re: <rafalmag> Nietypowy problem: artefakty po zalozeniu radiatorow.
PostWysłano: Środa, 18 Sierpnia 2004, 11:21 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Tirinti
Pro uczestnik
<tt>Pro uczestnik</tt>
 
Użytkownik #28
Posty: 1295


[ Osobista Galeria ]




Ja miałem takie coś z pierwszym radeonem. Zdażały się takie artefakty już od nowości. Byłem głupi i myslałem, że to wina kiepskiego chłodzenia. Wymieniłem na lepsze i się tylko pogorszyło, a z czasem było coraz gorzej.
Byłem głupi kupiłem kolejnego radeona. Po dłuższej grze w OpenGL też siętak robi, pomaga wyjęcie karty z AGP i odczekanie kilku minut (jak się nie wyjmie i tylko kompa wyłączy to i po kilku godzinach atizuje* się od POSTu). Zmieniłem cooler na lepszy i karta ject znacznie chłodniejsza a i tak to się zdaża. Pamięci są bez radiatorów.

Wniosek: należy kupować dobre karty, czyli nie te od ATI.

Klej termoprzewodzący nie jest bardzo izolujący i o ile nie ma go jakoś wyjątkowo grubo to pamieci powinny być chłodniejsze niż bez radiatorów.


* te problemy z artefaktami nazywam atizacją (lub radeonizacją), bo zdażają mi się tylko na kartach z chipsetem ATI. Mam wrażenie, że karty ATI mają kiepsko klejone/lutowane chipy i przy naciskaniu ich psują się kontakty i takie są efekty. Być może problemu nie ma na kartach bardziej markowych, ale jak kupowałem radeony to takowych jeszcze nie było w Polsce.
  
Re: Nietypowy problem: artefakty po zalozeniu radiatorow.
PostWysłano: Piątek, 20 Sierpnia 2004, 11:52 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
rafalmag
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #910
Posty: 33


[ Osobista Galeria ]




Tirinti : Środa, 18 Sierpnia 2004 11:21 :
Ja miałem takie coś z pierwszym radeonem. Zdażały się takie artefakty już od nowości.


Mialem to samo z Radeonem 8500pro od Siriusa i tez bylem glupi i wymeinilem chlodzenie na wodne, no i dalej nic. W Tactical Ops (na silniku Unreal), powstawaly przebarwienia na teksturach, np. mnustwo czerwonych kropek na scianach, itp. W Americas Army (AAAO; tez na UT), czasem nawet pod pewnymi kontami sciany stawaly sie przezroczyste, albo jakis element broni sie wydluzal do nieskonczonosci (niby dobrze, bo czasem bylo wiadomo gdzie czail sie wrog, ale to jak dla mnie cheater'stwo), wiec zmienilem karte na R9500@pro (nawet w linuksie mod dziala softwarowo - i to przy oryginalnych sterownikach 8) ).

A teraz wracajac do tematu: moja karta ma zdolnosc REGENERACJI, z dnia na dzien jest coraz to mniej artefaktow w windowskie i po odpaleniu AAO (nadal nie da sie grac) problemy sie nie powiekszaja.
  
Re: <Tirinti> Nietypowy problem: artefakty po zalozeniu radiatorow.
PostWysłano: Piątek, 20 Sierpnia 2004, 12:45 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Nikos
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #30
Posty: 121


[ Osobista Galeria ]




Bzdura! Kupowales jakies wymyslne firmy bo miales nadzieje na modowanie, dobre firmy byly ale byly dosc drogie. Kupowales jakies X-Powery czy inne Minty i narzekasz na słabe wykonanie Ati!!!
To jest dopiero stronniczy głos krzyczący głupoty...

Miałem R8500 teraz mam R9800Pro i nic sie nie robi po dowolnie dlugiej grze nigdzie (a do tego chodzi jako 9800XT)
  
Re: <Nikos> Nietypowy problem: artefakty po zalozeniu radiatorow.
PostWysłano: Piątek, 20 Sierpnia 2004, 15:10 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
rafalmag
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #910
Posty: 33


[ Osobista Galeria ]




a ja najpierw mialem R8500 od HiS'a teraz od Herkulesa. Tak Herkules jest lepszy, bo ma modul regeneracji i naprawy ukladow scalonych - wiadomo krasnoludki :)
  
Re: Nietypowy problem: artefakty po zalozeniu radiatorow.
PostWysłano: Niedziela, 29 Sierpnia 2004, 23:49 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Piła
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #1121
Posty: 47


[ Osobista Galeria ]




Nikos : Piątek, 20 Sierpnia 2004 12:45 :
Bzdura! Kupowales jakies wymyslne firmy bo miales nadzieje na modowanie, dobre firmy byly ale byly dosc drogie. Kupowales jakies X-Powery czy inne Minty i narzekasz na słabe wykonanie Ati!!!
To jest dopiero stronniczy głos krzyczący głupoty...

Miałem R8500 teraz mam R9800Pro i nic sie nie robi po dowolnie dlugiej grze nigdzie (a do tego chodzi jako 9800XT)

Zgadzam się z Tobą!!!!!!!!! większośc ludzi chce zaoszczędzić na kasie i kupje gówna a potem gada na ATI!!!!!!!!!!!!!!! zly.gif bzdury jestem z tą firma od 1996 roku płaciłem czasami szczerze mówiąc po 1300 za karte by mieć rewelkę na dany okres teraz posiadam od 1,5 roku 9000PRO na osobnym wodnym, którą podkręciłem co widac po moich poniższych osiągach biggrin.gif i do tego miałem mały upss w kompie przeciekał rezerwuar co spowodowało totalne zalanie karty powstały arty sad.gif Wysuszyłem kartę zmniejszyłem zegar pamięci nakleiłem na nie radiatory i arty zginęły ale karte wyprodukowała sama ATI a nie jakaś podwórkowa firma robiąca na zamówienie w bramie kamienicy lol.gif
  
Nietypowy problem: artefakty po zalozeniu radiatorow.
Forum dyskusyjne -> Hardware -> Chłodzenie

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010