Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Hardware -> Chłodzenie -> Chłodnica - samoróba
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Chłodnica - samoróba
PostWysłano: Wtorek, 13 Maj 2003, 16:13 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Dziegiel
Stały bywalec
<tt>Stały bywalec</tt>
 
Użytkownik #81
Posty: 67


[ Osobista Galeria ]




Mam pytanie: czy wewnetrza konstrukacja chlodnicy jest na tyle prosta bym sam (mam material i nażedzie) mogl ja wykonac? Jakie powinna miec rozmiary by dostatecznie chlodzic wode (dal Ath 2100+ podkrecany + chipset GeF4), jakia powinna byc srednica rurek i jak gesto powinny byc upchane w chlodnicy (jakie odleglosci od poszczegulnych rurek)?! Z gory thx.
  
PostWysłano: Środa, 14 Maj 2003, 12:35 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Amon
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #40
Posty: 13


[ Osobista Galeria ]




Hmmm wnetrze chłodnicy nie bardzo rozumiem. Wnetrze chłodnicy to po prostu rurki (w zasadzie ich wnetrza) przez które przepływa chłodziwo. A konstrukcja chłodnicy samoróbki jest raczej prosta (zalezy jednak jakiej. Można porwac sie na wykonanie chłodnicy posiadającej żeberka co wydaje sie juz bardziej skomplikowane w takim wypadku trzeba by wyciąc z blachy najlepiej miedzianej odpowiednią tlośc "żeberek" ponawierdzc w nich otwory i jakos połączyc z rurkami które stanoic będa szkielet chłodnicy (może klejem termoprzewodzącym, ale najlepiej było by je "wprasować" przy pomocy jakiegos dość chyba specjalistycznego urządzenia). Prościej zrobic chłodnice po prostu z miedzianych rurek im ich więcej i cieńsze tym lepiej oddadza ciepło. ja osobiście mam taka własnoręcznej roboty chłodnice dośc prymitywna ale spełnia swoje zadanie. odległośc między rurkami powinna byc taka żeby swobodnie przepływało między nimi powiertze np 7mm 10mm 5 mm zalezy czy i jaki wentylator bedziesz chciał zastosowaći, jakich rurek uzyjesz, jakiego "stelarza". u mnie odległośc to ok 1.5 cm i rurki miedziane 1,5 cm srednicy i brak wentylatora, chłodnica działa pasywnie (wentyl mi sie spalił). procek jak w podpisie a chodnica wykonana jest z 10metrów rury miedzianej, utrzymuje temp wody po długim obciążeniu proca na poziomie 29-30 stopni celsjusza
  
PostWysłano: Czwartek, 15 Maj 2003, 12:51 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
veelckoo
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #82
Posty: 3


[ Osobista Galeria ]




Amon :
rurki miedziane 1,5 cm srednicy [CIACH] chodnica wykonana jest z 10metrów rury miedzianej, utrzymuje temp wody po długim obciążeniu proca na poziomie 29-30 stopni celsjusza


Witam
Mozesz narysowac schemat jak pozaginałeś te 10 METRÓW shock.gif rurki miedzianej ?
Chcę sobie też zrobić coś podobnego ale musi to zajmować mnóstwo miejsca (chyba że się mylę).
I jeszcze jedno - gdzie kupić taką rurkę - w sklepie z hydrauliką ?
  
PostWysłano: Piątek, 16 Maj 2003, 11:55 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Amon
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #40
Posty: 13


[ Osobista Galeria ]




Nie pozaginałem jej :-) to było by raczej trudne tak ją powtkrecać żeby cała chłodnica miała znosną, powtarzam znośną wielkośc. Musiałem pociąć ja na kawałki 35 cm i połączyc je za pomoca elastycznego przewodu PCV. a całośc obsadzic na stelarzu.
  
PostWysłano: Piątek, 16 Maj 2003, 11:56 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Amon
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #40
Posty: 13


[ Osobista Galeria ]




a bo zapomniałem. taka rurke miedziana kupisz w każdym sklepie (lub hurtowni) z materiałami budowlanymi. To sa rurki do c.o.
  
PostWysłano: Piątek, 16 Maj 2003, 18:35 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
veelckoo
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #82
Posty: 3


[ Osobista Galeria ]




Amon, dzięki za odpowiedź eusa_clap.gif.
Takiego rozwiązania się nie spodziewałem - byłem przekonany że zrobiłeś z tej rurki jakąś sprężynę albo jakiś dziwny "zawijas".
Chyba spróbuję coś takiego skonstruować - tylko muszę nad jakimś sensownym stelażem pomyśleć.
  
PostWysłano: Poniedziałek, 19 Maj 2003, 15:28 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Amon
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #40
Posty: 13


[ Osobista Galeria ]




No moge Ci zasugerować wykonanie stelaża z dwóch kawałków sklejki. Wiercisz w nich dziury o średnicy odpowiadającej średnicy uzytych rórek, przetykasz przez te dziury (oczywiście muszą być tak wywiercone aby były naprzeciwko siebie, dokładnie) posiadane kawałki rurki i juz wszystko tworzy dośc stabilna całośc. proste choc moze nienajładniejsze rozwiązanie. pozdrawiam i zycze powodzenia
  
Re: Chłodnica - samoróba
PostWysłano: Poniedziałek, 02 Czerwca 2003, 10:11 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
reed
Tweak.pl
 
Użytkownik #99
Posty: 94


[ Osobista Galeria ]




Taka chlodnica jest bez sensu, za duze oporu stwarza, roorki nalezaloby polaczyc po kilka rownolegle, po co meczyc pompe i sobie psuc wydajnosc.
Zwroccie uwage na budowe chlodnic samochodowych, taka wlasnie konstrukcja jest najwydajniejsza.
  
PostWysłano: Poniedziałek, 02 Czerwca 2003, 14:21 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Amon
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #40
Posty: 13


[ Osobista Galeria ]




No jakos słabej wydajności nie zauwżyłem u siebie. Fakt że teraz juz tą całą chłodnice przerobiłemi wygląda to nieco lepiej (wszystko połączone miedzianymi kolankami, wywalony drewniany stelarz, strumień wody rozdzielony) ale nie uważam żeby była bez sęsu. Pozatym Chłodnica szmochodowa to chłodnica samochodowa, jak sie przyglądam nagrzewnicom czy chłodnicom do w/c jakie mozna kupić to to po prostu miedziana rurka odpowiednio wyprofilowana i obsadzoan na tzw. finach (czy jak tam sie te blaszki zwieksające powierzchnie nazywaja ) nic pozatym. Ja natomiast zapewniłem odpowiednią powierzchnie oddawania ciepła przez uzycie odpowiednio dłgiej rurki, proste bo finów nie potrafiłbym zamontować. Połączenie rurek równolegle? No zgadam sie włąsnie teraz tak zrobiłem ale czy to cos da? woda płynie w nich wolniej ale przebywa odpowiednio krutszy dystans pozatym jej masa nie ulega zmianie więc pompka meczy sie tak samo a sumaryczna długośc rurek jest tez taka sama wiec opory przepływu (zreszta raczej niewielkie to przeciez nie mazut) też nie ulegaja jak mi sie wydaje zmianie(przynajmiej jakiejs wiekszej) Pewnie, że w taka gotowa chłodnica czy nagrzewnica stwarza mniejszy opór bo długość uzytych w niej rur jest mniejsza, jest w nich więc mniej wody (mniejsza masa do przetłoczenia) woda przepływa przez nią jednak o wiele szybciej i mniej ciepła jest w stanie oddać w tym czasie. No smile.gif
Zupełnie inna sprawa że koszt wykonania takiej chłodnicy jest wyższy od zakupu nagrzewnicy ze szrotu ale niższy od kosztów zakupu chłodnicy "oryginalnej" no i jeszcze satysfakcja że sie cos samemu zmontowało.
  
PostWysłano: Poniedziałek, 02 Czerwca 2003, 15:18 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
reed
Tweak.pl
 
Użytkownik #99
Posty: 94


[ Osobista Galeria ]




Amon :
No jakos słabej wydajności nie zauwżyłem u siebie. Fakt że teraz juz tą całą chłodnice przerobiłemi wygląda to nieco lepiej (wszystko połączone miedzianymi kolankami, wywalony drewniany stelarz, strumień wody rozdzielony) ale nie uważam żeby była bez sęsu. Pozatym Chłodnica szmochodowa to chłodnica samochodowa, jak sie przyglądam nagrzewnicom czy chłodnicom do w/c jakie mozna kupić to to po prostu miedziana rurka odpowiednio wyprofilowana i obsadzoan na tzw. finach (czy jak tam sie te blaszki zwieksające powierzchnie nazywaja ) nic pozatym. Ja natomiast zapewniłem odpowiednią powierzchnie oddawania ciepła przez uzycie odpowiednio dłgiej rurki, proste bo finów nie potrafiłbym zamontować. Połączenie rurek równolegle? No zgadam sie włąsnie teraz tak zrobiłem ale czy to cos da? woda płynie w nich wolniej ale przebywa odpowiednio krutszy dystans pozatym jej masa nie ulega zmianie więc pompka meczy sie tak samo a sumaryczna długośc rurek jest tez taka sama wiec opory przepływu (zreszta raczej niewielkie to przeciez nie mazut) też nie ulegaja jak mi sie wydaje zmianie(przynajmiej jakiejs wiekszej) Pewnie, że w taka gotowa chłodnica czy nagrzewnica stwarza mniejszy opór bo długość uzytych w niej rur jest mniejsza, jest w nich więc mniej wody (mniejsza masa do przetłoczenia) woda przepływa przez nią jednak o wiele szybciej i mniej ciepła jest w stanie oddać w tym czasie. No smile.gif
Zupełnie inna sprawa że koszt wykonania takiej chłodnicy jest wyższy od zakupu nagrzewnicy ze szrotu ale niższy od kosztów zakupu chłodnicy "oryginalnej" no i jeszcze satysfakcja że sie cos samemu zmontowało.


Masz racje z ta satysfakcja, sam wiele rzeczy sam kombinuje, ale niektore lepiej wziasc gotowe.
Z tymi roorkami to nie tak, mozna zastosowac ta sama dlugosc, zeby powierzchnia byla taka sama, ale przeplyw rownolegly, nie przez jedna roorke.
Dlugosc roorek ma duzeznaczenie w ukladach WC, poniewaz pompki jakie najczesciej stosujemy, to pompki akwariowe, nie wytwarzajace duzego cisnienia, wrecz znikome.
Kazde 0,5 m roorki to wieksze obciazenie jej.
mam WC od jakiegos czasu i eksperymentowalem z nim na rozne sposoby.
Dlatego twierdze tak a nie inaczej.
  
PostWysłano: Poniedziałek, 02 Czerwca 2003, 15:36 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Amon
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #40
Posty: 13


[ Osobista Galeria ]




tak włąsnie zrobiłem- przepływ równoległy. jasne że długośc rurek ma znaczenie tez sie zgadzam ale moja pompka podnosi słup wody tylko na 80 cm i jakos sobie radzi (bez problemów wzasadzie). A zreszta niewazne smile.gif działa i juz.
  
PostWysłano: Poniedziałek, 02 Czerwca 2003, 15:41 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
reed
Tweak.pl
 
Użytkownik #99
Posty: 94


[ Osobista Galeria ]




Amon :
tak włąsnie zrobiłem- przepływ równoległy. jasne że długośc rurek ma znaczenie tez sie zgadzam ale moja pompka podnosi słup wody tylko na 80 cm i jakos sobie radzi (bez problemów wzasadzie). A zreszta niewazne smile.gif działa i juz.


W sumie to nie tak malo, zauwaz ze te 80cm, to podniesie przy okladzie otwartym.
Jezeli masz uklad zamkniety ze ze zbiornikiem i roorki masz zanuzone w wodzie, to wysokosc przestaje sie liczyc.
W dziadowskim zestawie z cpc maja pompki jeszcze slabsze a roorek duuuuuzo wiecej i potrafia to uciagnac.
Tak wiec twoja nie ma prawa miec problemow wink.gif
  
Re: Chłodnica - samoróba
PostWysłano: Poniedziałek, 30 Sierpnia 2004, 21:53 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
machine head
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #1515
Posty: 14


[ Osobista Galeria ]




pozwolcie ze sie wypowiem biggrin.gif no niejestem taki do konca pewny czy rownoległy jest taki super bo przy pompce 600 l / h to działa tak ze woda przy wlotach płynie szybko a te roroki co są najdalej to woda w nich sie saczy wręcz, w szeregowym połaczeniu woda płynie wszedzie tak samo a pompka 600 spokjnie da rade. ja mam 350 l /h na 5 mb rory fi 15 i smiga. a zbudowałem ja troche inaczej. pociołem rorki na 40 cm i połaczyłem je kolanakmi miedzianymi i polutowałem i wisi se na panelu bocznym od zewnatrz . w panelu wyciołem otowor na wentyl 120 a chłodnice przykryłem od zewnatrz plexą o wymiarach panela tak ze powietrze wdmuchiwane przez went z obudowy na chłodnice jest przez plexe rozprowadzane na całą powierzchnie. Temp na athlonie 2200@2600 radku 9000 pro kreconym wyszła na 42 st stress
  
Chłodnica - samoróba
Forum dyskusyjne -> Hardware -> Chłodzenie

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
noclegi w ciechocinku
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010