Forum Dyskusyjne
Zaloguj Rejestracja Szukaj Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne -> Hardware -> Sprzęt -> walnięte dvd
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
walnięte dvd
PostWysłano: Sobota, 12 Marca 2005, 17:17 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
zbynosz
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #3256
Posty: 3


[ Osobista Galeria ]




kupiłem jakieś dwa lata temu dvd+magnetowid, wszystko było dobrze do momentu jak nawaliło mi dvd, czyta płyty dvd, przy płytach cd, cdr vcd itd. zacina cię laser. soczewka lasera podnosi się tak wysoko że ociera o płytę. sprzęt jest firmy lg. znalezienie dobrego serwisu graniczy z cudem. przypuszczem ze chodzi o sterowniki dvd lub o ustawienie lasera. czy ktoś może mi dać namiary na dobry serwis w rejonie wałbrzycha, który zajmuje się naprawami dvd lub pouczyć jak można ustawić laser ewentualnie dać namiary na strony na których moge uzyskać poszukiwane informacje. pozdrawiam i czekam na odpowiedzi. zbynosz. cool.gif
  
Re: walnięte dvd
PostWysłano: Poniedziałek, 11 Kwietnia 2005, 21:12 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
Korazon
Bywalec
<tt>Bywalec</tt>
 
Użytkownik #3510
Posty: 5


[ Osobista Galeria ]




Problem w tym, że laser DVD, to tak naprawdę dwa oddzielne lasery! Jeden z nich o długości fali 780nm służy do odczytu płyt CD, a drugi o długości fali 680nm - do odczytu DVD. Z Twojego opisu można wywnioskować, że wypalony jest już laser CD (2 lata - tyle gdzieś chodzą przy intensywnym używaniu). W praktyce nie ma możliwości podmienienia tylko tego lasera, więc pozostają 3 wyjścia:
a) zakup nowego, co będzie się wiązać z wydatkiem nawet ok. 300-400zł - a więc zupełnie nieopłacalne bo nowe DVD kosztuje poniżej tej kwoty
b) zakup nowego DVD :)
c) podkręcenie starego lasera. Ale nie liczyłbym, że w najbliższym czasie ominie Cię punkt b). A więc: Po odkręceniu obudowy i "wydłubaniu" lasera, powinieneś zauważyć na tasiemce wokół niego 2 potencjometry, służące do regulowania mocy optycznej. Są one ustawione mniej więcej w połowie (można to poznać po wycięciu na brzegu metalowej blaszki). Skręć jednego z nich (czy Twój wybór był dobry, okaże się później :) np. w prawo o ok. 30 stopni. Zmontuj wszystko do kupy i odpal. Możliwe są teraz następujące zdarzenia:
1) odtwarzacz przestał czytać DVD - wiadomo, nie ten PR-ek - "odkręć" go tak jak był
2) nic się nie zmieniło - włóż i odtwórz jakąś płytę DVD. Jeśli jest ona gorąca po odtworzeniu, to znaczy że przesadziłeś, ale nie z tym PR-kiem, co trzeba, a więc ustaw go, tak jak był poprzednio. Jeśli DVD działa normalnie, to znaczy, że znaleźliśmy dobry PR-ek, ale kręcimy w złą stronę, więc cofnij go do pozycji początkowej i obróć w drugą stronę o te 30 stopni
3) silnik przy płycie CD zaczyna "szarpać" ew. zaczął czytać CD. Jeśli szarpie, to podkręć go jeszcze trochę, ale nie przesadzaj - ślizgacz potencjometru nie może znaleźć się w skrajnym położeniu (jakieś 60 stopni). Jeśli mimo wszystko to nic nie daje, to nie da się go już zreanimować. Jeżeli zaczął "kręcić", to kwestia jego nieodwracalnego "padnięcia", to max rok pracy, a potem - patrz punkt b).
Jeszcze ważna uwaga na koniec:
- diody laserowe są bardzo wrażliwe na ładunki statyczne, więc przy jakimkolwiek z nimi kontakcie (zdejmowanie tasiemki, regulacja PR-ków, czy wzięcie nowego śrubokręta ze stołu), złap się metalowej obudowy odtwarzacza. Mój kumpel o tym nie wiedział, chcąc "naprawić" swoje DVD i teraz może ono pełnić tyko rolę zaślepki we wnęce szafki :)

Pozdrawiam Korazon
  
Re: walnięte dvd
PostWysłano: Niedziela, 01 Maj 2005, 14:01 Odpowiedz bez cytowania Odpowiedz z cytatem
zbynosz
Czytelnik
<tt>Czytelnik</tt>
 
Użytkownik #3256
Posty: 3


[ Osobista Galeria ]




dzięki za radę. spróbowałem i wyszło że czeka mnie kupno nowego lasera. sad.gif
  
walnięte dvd
Forum dyskusyjne -> Hardware -> Sprzęt

Strona 1 z 1  
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
ciechocinek nocleg
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów w całości lub części jest niedozwolone. Wszelkie informacje zawarte w tym miejscu są chronione prawem autorskim.



Forum dyskusyjne Heh.pl © 2002-2010